Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWO/D 4320P Wyłączyła się w trakcie prania i nie da się jej włączyć

12 Lis 2018 16:40 903 18
  • Poziom 10  
    Witajcie.
    Wczoraj w trakcie prania, pralka nagle się wyłączyła, drzwi na szczęście szło otworzyć lecz w środku było pełno wody. Przy próbie włączenia pralki, brak jakiejkolwiek reakcji - zupełnie jakby umarła. Gdzieś przeczytałem o tym, że możliwe jest że jakieś komponenty na programatorze padły. Myślałem nad tym, żeby kupić ten zestaw naprawczy na allegro i wymienić samodzielnie te części. Zrobiłem zdjęcie płytki - byłby w stanie ktoś ocenić czy na pierwszy rzut oka coś tam jest uszkodzone? Bo ja jedyne co widzę to prawdopodobnie uszkodzony układ scalony.
    Whirlpool AWO/D 4320P Wyłączyła się w trakcie prania i nie da się jej włączyć Whirlpool AWO/D 4320P Wyłączyła się w trakcie prania i nie da się jej włączyć
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    Witam. Z tego co widzę to chyba LNK ma dziurę na środku może być uszkodzony i rezystor przepalony R038 i R020. Pasuje jeszcze sprawdzić diody. Z drugiej strony sprawdziłbym Triaki.
  • TermopastyTermopasty
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    R38 prawie na pewno jest nieuszkodzony. Na drugiej stronie płytki masz nie triaki tylko AC Switch'e ACS108-6 pewnie również nieuszkodzone. Wymień LNK304PN i R20 - 22Ω/2W (drutowy), włóż sterownik do zmywarki i włącz. Będzie dobrze.
  • Poziom 34  
    Wymień LNK304PN i rezystor 22Ω/2W (R20). Rezystor ok. 0,5 zł i LNK ok. 6 zł. W Poznaniu masz przynajmniej kilka sklepów w których to kupisz i nie czekasz na przesyłkę. Myślę że nic więcej nie będzie potrzebne. Dla pewności sprawdź multimetrem (jeśli masz) na teście diody D006, D012, D013, D029, D030.
  • Poziom 43  
    Zmierzyć rezystancje R038 dla pewności.
  • Poziom 34  
    Whirlpool AWO/D 4320P Wyłączyła się w trakcie prania i nie da się jej włączyć
    R38 - 150kΩ
    Cytat:
    którą opcje wyrwać na multimetrze?

Najlepiej "Test diody"
  • Poziom 34  
    Użyj większej ilości kalafonii lub innego topnika. Twoja "normalna cyna" to pewnie stop cyny i ołowiu a płytka polutowana jest stopem bezołowiowym który "trudniej poddaje się" lutownicy. Układ LNK304PN wytnij z płytki ostrym nożem przecinając nogi tuż przy plastikowej obudowie, nóżki potem wylutuj z otworów pojedynczo.
    Usuń z punktów lutowniczych na płytce najpierw lakier zabezpieczający, niestety mechanicznie ostrym nożykiem.
  • Poziom 34  
    33Ω może być, lepiej gdyby 2W a nie 3W ale jak nie ma to trudno. Jak następnym razem poleci LNK304 to może przy okazji załatwić diody prostownicze i dławik.
  • Moderator Elektrotechnika
    alekt77 napisał:
    R38 prawie na pewno jest nieuszkodzony. Na drugiej stronie płytki masz nie triaki tylko AC Switch'e ACS108-6 pewnie również nieuszkodzone. Wymień LNK304PN i R20 - 22Ω/2W (drutowy), włóż sterownik do zmywarki i włącz. Będzie dobrze.

Muszę Cię rozczarować AWO/D 4320P to jest pralka nie zmywarka
  • Poziom 34  
    Topolski Mirosław napisał:
    Muszę Cię rozczarować AWO/D 4320P to jest pralka nie zmywarka

Przepraszam za pomyłkę w tekście, o tym że to pralka napisał sam właściciel sprzętu :cry:
    Nie jestem specjalnie rozczarowany, tym bardziej że właścicielowi tego sprzętu moja pomyłka nie stanowiła różnicy.
  • Poziom 34  
    Tak. Jeśli 33Ω będzie 2W to lepiej, możesz też zapytać o 27Ω też 2W. Po wymianie układu i rezystora powinna pralka :D działać.