Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa fluorescencyjna UV-C. Wysoka temperatura i spalenizna. Co jest nie tak?

12 Nov 2018 17:05 669 16
  • Level 8  
    Witam,
    Chciałbym podłączyć lampę fluorescencyjną UV-C ale nie wiem jaki starter oraz dławik powinienem użyć.
    Posiadam nastepujące lampy:
    1x 55V 15W 0.3A _> Link
    2x 13W -> Link

Wyknałem podłączenie dwóch układów. Moim zdaniem coś było nie tak bo temperatura lamp i dławików była zbyt wysoka i czuć było zapach spalenizny. Odłączyłem układ. Tak wygląda lampa po podłączeniu w układzie 2 -> Link
    Kondensator
    Starter
    SCHEMAT 1
    Starter
    Schemat 2

Proszę o pomoc jakich starterów i dławików mam użyć bo najwidoczniej te które mam są złe. Nie jestem elektrykiem więc przepraszam za amatorkę.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Moderator of Electricians group
    Układ 1. Lampa 15W, a dławik dla lampy 36W....
    Układ 2. Dwie lampy 13W a dławik dla lampy 70W...

ad.1. lampa pracowała na ponad 2x prądzie.
    ad.2. lampy pracowały na przynajmniej 3x prądzie.

Jak lampa jest 13W to dławik ma być do tej lampy 13W.
  • Level 8  
    Układ 1. Lampa 15W, a dławik dla lampy 36W....
    Układ 2. Dwie lampy 13W a dławik dla lampy 70W...

ad.1. lampa pracowała na ponad 2x prądzie.

Lampa 1 15W = 230/15 = 0.06A
    36W dławik = 36/230 = 0.15A
    To znaczy że dławik może pracować do przy prawie trzykrotnym większym natężeniu prądu 0.06/0.15 = 40%. Czy tu wobec tego lampa nie pobiera tyle prądu ile potrzebuje?

ad.2. lampy pracowały na przynajmniej 3x prądzie.

Jak wyżej. Lampy mają pobór prądu 0.11A gdzie dławik jest do 0.3A...
    Czy nie zrozumiałem czegoś?
  • Helpful post
    Level 42  
    kierownikbudowy wrote:
    Lampa 1 15W = 230/15 = 0.06A
    36W dławik = 36/230 = 0.15A
    To znaczy że dławik może pracować do przy prawie trzykrotnym większym natężeniu prądu 0.06/0.15 = 40%. Czy tu wobec tego lampa nie pobiera tyle prądu ile potrzebuje?

Te obliczenia są nic nie warte. Lampa UV (świetlówka) nie jest rezystorem ani prąd w obwodzie nie jest sinusoidalny. Do tego dławik przesuwający w fazie napięcie z prądem.
    Tak nie można liczyć!
    Taka lampa bardziej przypomina transila/diodę znera (dwukierunkowego) o napięciu ok 30 - 80V zależnie od długości w połączeniu z dławikiem wychodzą "cuda" obliczeniowe i pomiarowe.
    Mniejsza o to.
    Kup dławik dostosowany do mocy nominalnej lampy. Na dławiku powinno być napisane do jakiej nominalnej mocy lampy jest on przeznaczony. Prądy zostaw w spokoju.
  • Helpful post
    Moderator of Electricians group
    kierownikbudowy wrote:

A jak lampa ma regulować prąd? To nie jest żarówka, że ma określony rezystancją (w odpowiedniej temperaturze włókna wolframowego) prąd.
    Prąd w obwodzie lampy wyładowczej reguluje dławik. Efekt większego prądu, na jaki pozwolił dławik, widzisz na lampie w postaci wyparowanego wolframu, który osadził się na bańce (rurce szklanej).

kierownikbudowy wrote:
    Czy nie zrozumiałem czegoś?

Tak, nie rozumiesz zasady działania źródeł wyładowczych. W obrębie samej lampy wyładowczej (czyli od elektrody do elektrody), przy zapalonym łuku, jest zwarcie. I to zwarcie nie jest ograniczane rezystancją włókien żarowych, bo one od tego nie są. Nie ograniczając tego zwarcia, czas życia lampy ulega maksymalnemu skróceniu.
  • Level 8  
    Dzięki Panowie!
  • Level 8  
    Chciałbym jeszcze dopytać o startery. Czy one są wporzadku?
  • Helpful post
    Level 42  
    kierownikbudowy wrote:
    Chciałbym jeszcze dopytać o startery. Czy one są wporzadku?

Do większej lampy starter dobrany jest OK.
    Mniejsze mają startery w sobie. Przynajmniej dla tego typu, który podałeś. Z resztą powinny mieć tylko dwa, anie cztery styki łączeniowe.
    kozi966 wrote:
    W drugim przypadku to nie starter.... tylko kondensator.

Tak oczywiście. Kondensator poprawiający cos/tg fi.
    Ma być. Schematy OK. Trzeba tylko sprawdzić dobór dławików (z angielska "ballast").
    A jak ma działać, jak kolega ma lampy GX23 i T8, a starter przeznaczony jest do TC i T5...
    W dodatku jeden statecznik jest przeznaczony do lampy o mocy max 8W, a kolega ma 13W i 15W.

Więc za bardzo się nie dziwię, że nie działa.
  • Level 8  
    Nie jestem elektrykiem ani elektronikiem :( Nie znam sié na tych rzeczach dlatego proszę o pomoc.
  • Level 8  
    Bardzo prosze o pomoc.
    Kolego,

Ma kolega opis lamp: HNS T8 15W G13 UVC oraz HNS S 13W GX23
    Masz typy lamp: GX23 i T8
    Masz moce: 13W i 15W.

Podjedź do hurtowni, albo sklepu elektrycznego i niech Ci coś dobiorą. To nie są "standardowe" rozwiązania do tych lamp, bo są to lampy medyczne.
  • Level 8  
    kozi966 wrote:
    Kolego,

Ma kolega opis lamp: HNS T8 15W G13 UVC oraz HNS S 13W GX23
    Masz typy lamp: GX23 i T8
    Masz moce: 13W i 15W.

Podjedź do hurtowni, albo sklepu elektrycznego i niech Ci coś dobiorą. To nie są "standardowe" rozwiązania do tych lamp, bo są to lampy medyczne.

Dzieki za odpowiedź. W moim przypadku nie jest to takie łatwe bo mieszkam w UK i nie mogę sobie tak łatwo podjechać do hurtowni i spytać, w dodatku tu sie na niczym nie znają :) Dlatego szukam pomocy u ekspertów. Spedziłem juz godziny na szukaniu dobrych ballastów, zamówiałem juz je dwukrotnie i dwukrotnie okazywało się że mam złe. Naprawde nie wiem co mam zrobić, ponieważ to co dla wielu użytkowników tego forum jest oczywiste, dla mechanika takie oczywiste nie jest :)