Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jak zmienić przełącznik schodowy na elektroniczny (zwykły)? (schemat)

12 Lis 2018 18:10 1758 8
  • Poziom 6  
    Szanowni forumowicze,

Na wstępie chciałbym się przywitać. Nazywam się Tomek i jak dotąd tylko czytałem to forum, jednak teraz przydarzyła mi się zmiana instalacji w korytarzu.

Otóż mam założony przełącznik schodowy w korytarzu. W trakcie budowy plany się zmieniły i chcę założyć Sonoff Touch. Ten jednak wymaga:
    a) zasilania
    b) neutrala.
    Jako, że nie mam praktycznie żadnego doświadczenia z domowymi instalacjami elektrycznymi zwracam się do Waszej wiedzy.
    Zdemontowałem pierwsze gniazdko i zobaczyłem plątaninę kabli. Do puszki wchodzą trzy 3x1 oznaczone:
    - Z230
    - Z (symbol przełącznika schodowego)
    - L
    Dalej schemat wygląda tak:
    Jak zmienić przełącznik schodowy na elektroniczny (zwykły)? (schemat)
    (czarne kwadraty to włączniki, powyżej oznaczeń kabli nie wiem co jest, bo idą one w ścianę)
    Pod L i N z Z230 jest napięcie.
    L i PE z Zo wychodzą w drugim włączniku.

Teraz moje pytania:
    1. Pojedynczy włącznik SONOFF touch ma wejścia N, Lin i Lout. Żeby pojedynczy włącznik działał pewnie muszę mieć jeden obwód z lampą. Czy ktoś z Was mógłby mi pomóc i powiedział skąd mogę wziąć L i N?
    2. SONOFFA można też podłączyć jako schodowy. Wystarczy je podłączyć szeregowo i użyć N jako komunikacyjnego. Jeśli użyłbym Niebieskiego i Żółtego z Zo, to mógłbym puścić 230V do drugiego gniazdka i miałbym zasilanie drugiego włącznika. Problem tylko którym przewodem i jak zamknąć obwód z lampą.

Siedzę nad tym drugi dzień i niestety bez pomocy kogoś doświadczonego leżę.
    Jeśli ktoś zechce mi pomóc, to obiecuje chociażby pocztą, korespondencyjnie, ale postawić dobre piwo!

Pozdrawiam,

Tomek.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam
    Ja się nazywam RebellionArts.
    Ludzie sztuki napiszą Ci że bez żadnego doświadczenia nic nie możesz robić i żeby elektryk z zawodu się tym zajął jak i dalej będzie się on tym zajmował.

Ale, co własne to własne :D
    Jak już otworzyłeś puszkę i sprawdziłeś napięcia to nie muszę Ci pisać żebyś uważał na niebezpieczne napięcie, ale i tak musisz uważać. Zależnie od 'świeżości' instalacji robią od najświeższych połączenia obwodu lampy w puszczę na włącznik. Ale czytając Twój opis chyba tak nie masz.
    Ogólnie włącznik schodowy polega na załączaniu stanu przekaźnika bistabilnego na 1 z 0. Wszystko odbywa się po kliknięciu w rozdzielni. Zobacz co masz na stykach przekaźnika podane, czy neutralny czy fazowy. Do opisu pierwszej puszki, Z i Z 230 to zapewne styki cewki od przekaźnika i wnioskuje że to jest też puszka na górze obrazka. Drugi kwadrat to samo co 'naszkicowałeś' w puszczę poniżej ??
    Ten SonOff ma normalne zasilanie L(Lin) i N, na lampę wychodzi Lout czyli ten przewód który naszkicowałeś na górze. Musisz zlokalizować przewody od: Lampy N i L, zasilanie na klawisze schodowe z rozdzielni L i N.
    Od razu napiszę że tylko w szereg połączysz te SonOffy.
    Co do zasilania klawiszy schodowych jako zadanie ich zlokalizowania, może najpierw zobacz co jak przychodzi do tego stycznika w rozdzielni.
  • Poziom 6  
    Jak już otworzyłeś puszkę i sprawdziłeś napięcia to nie muszę Ci pisać żebyś uważał na niebezpieczne napięcie, ale i tak musisz uważać.

Jasne, każda operacja dopiero po wyłączeniu bezpiecznika.

Zależnie od 'świeżości' instalacji robią od najświeższych połączenia obwodu lampy w puszczę na włącznik. Ale czytając Twój opis chyba tak nie masz.
    Ogólnie włącznik schodowy polega na załączaniu stanu przekaźnika bistabilnego na 1 z 0. Wszystko odbywa się po kliknięciu w rozdzielni. Zobacz co masz na stykach przekaźnika podane, czy neutralny czy fazowy.
    Niestety, próbnik (tylko tak potrafię sprawdzić) poległ w boju. Multimetrem nie dam chyba rady sprawdzić czy sterowanie L czy N.

Do opisu pierwszej puszki, Z i Z 230 to zapewne styki cewki od przekaźnika i wnioskuje że to jest też puszka na górze obrazka. Drugi kwadrat to samo co 'naszkicowałeś' w puszczę poniżej ??
    Skopałem ten schemat nieco. Kwadraty to przełączniki. W puszce mam trzy przewody 3x1. Na nich opisy kolejno: Z (symbol przełącznika schodowego), Z230 i L.

Ten SonOff ma normalne zasilanie L(Lin) i N, na lampę wychodzi Lout czyli ten przewód który naszkicowałeś na górze. Musisz zlokalizować przewody od: Lampy N i L, zasilanie na klawisze schodowe z rozdzielni L i N.
    OK, tutaj jest jasność, założyłem ich z 10 i każdy poszedł bezproblemowo.

Od razu napiszę że tylko w szereg połączysz te SonOffy.
    Przekopałem trochę net i da się je zaprogramować, żeby jeden wzbudzał drugi, ale o to będę się martwił później. Najpierw chciałbym chociaż jeden podłaczyć.

Co do zasilania klawiszy schodowych jako zadanie ich zlokalizowania, może najpierw zobacz co jak przychodzi do tego stycznika w rozdzielni.
    Przepraszam, ale nie wiem co masz na myśli mówiąc o styczniku w rozdzielni (jeśli stycznik, to przełącznik, to opisałem na schemacie który kabel skąd wychodzi.

może ilustracja pomoże. Oto pierwsza puszka (na schemacie to jest miejsce, gdzie tekstowo opisałem Z230, Zo i L.

Dodano po 6 [minuty]:

Próbowałem podłączyć przełącznik w taki sposób:

Myślałem, że jeśli lampa jest podłączona do tego samego obwodu (niebieski z Z230 i L są spięte), to lampa musi mieć też stamtąd N.

Niestety, przełącznik ma prąd, lampa się nie włącza.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Nie wiem skąd wziąłeś tą lampę w czerwonym prostokącie ale według mnie lampa i drugi przełącznik są połączone w puszcze pierwszego przełącznika i zabezpieczone czerwoną izolacją oznaczenie L prawdopodobnie dotyczy lampy, poniżej rysunek jak to prawdopodobnie powinno działać.

• Poziom 6  
    Dokładnie tak, jak mówisz Jak zmienić przełącznik schodowy na elektroniczny (zwykły)? (schemat)
  • Poziom 6  
    To jest pierwsza puszka. Przewód L z kabla opisanego L idzie do pierwszego przełącznika. Jak zmienić przełącznik schodowy na elektroniczny (zwykły)? (schemat)

Teoretycznie, jest jakaś róznica?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Tomeksen napisał:
    To jest pierwsza puszka. Przewód L z kabla opisanego L idzie do pierwszego przełącznika.

Więc jest połączone jak pokazałeś w poście #5 niby różnica jest ale w zasadzie jej nie ma jeśli idzie o podłączenie wyłącznika jaki zamierzasz, wszystko czego potrzebujesz jest w puszcze przełącznika 1
  • Poziom 6  
    Problem rozwiazany dzieki kolegom powyzej.
    Okazalo sie, ze zle wykminilem schemat podlaczeniowy.
    Sonoff mozna ustawiac, zeby pracowaly w sprzezeniu, wiec wystarczy, ze z jednego wychodzi kabel sygnalowy (sterujacy) L-out. Jesli podlaczymy do obu zasilanie, to mamy wszystko.
    Wielkie dzieki za pomoc!