Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] OCZ Mod X Stream Pro 500W - Przebicie z zasilacza.

12 Lis 2018 20:13 285 14
  • Poziom 17  
    Witam.
    Jakiś czas temu zauważyłem, że czasem gdy dotknę obudowy komputera to potrafi lekko kopnąć prąd.
    Zasilacz miał małą przygodę z wgniecionym gniazdem kabla, co zostało naprawione. Działa normalnie, komputer sam się nie wyłącza.
    Zastanawiam się skąd może brać się to przebicie i czy da się to jakoś naprawić. Zasilacz był otwierany i oglądany wewnątrz, jednak nic niepokojącego nie zauważyłem.
    Opłaca się to naprawiać czy lepiej kupić nowy zasilacz?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Av3s0m3 napisał:

A czy sprzęt jest podłączony do gniazda z uziemieniem ?
  • Poziom 17  
    kokapetyl napisał:
    Av3s0m3 napisał:

A czy sprzęt jest podłączony do gniazda z uziemieniem ?

Niestety nie ponieważ instalacja elektryczna w moim domu takowego nie posiada :(
  • Poziom 15  
    Witam sprawdz kondensatory na wejściu zasilacza ,przeważnie przylutowane do gniazda zasilającego,któryś ma przebicie do masy pozrawiam
  • Poziom 42  
    jasiu2604 napisał:
    Witam sprawdz kondensatory na wejściu zasilacza ,przeważnie przylutowane do gniazda zasilającego,któryś ma przebicie do masy pozrawiam

Nie ma żadnego "przebicia do masy". Masa wisi w powietrzu w stosunku do ziemi a powinna mieć jej potencjał.
    Z resztą każdy kondensator dla prądu zmiennego ma "przebicie".
    @Av3s0m3 Wezwij elektryka aby doprowadził Twoj a domową instalację do stanu bezpiecznego i zainstalował gniazda z bolcem.
    W zasadzie nie powinieneś używać komputera do tego czasu.
  • Poziom 17  
    jack63 napisał:
    Wezwij elektryka aby doprowadził Twoj a domową instalację do stanu bezpiecznego

Nie jest to niestety takie proste, bo dom należy do moich rodziców. Instalacja jest z okresu PRL i trzeba by było kompletnie usunąć dotychczasową instalację i poprowadzić nową.
  • Poziom 42  
    Av3s0m3 napisał:
    trzeba by było kompletnie usunąć dotychczasową instalację i poprowadzić nową.

Nie koniecznie. Tym bardziej, że wymiana instalacji wiąże się z dostosowaniem jej do nowych przepisów co rodzi dodatkowe koszty oprócz robót i materiałów.
    Jak się nie znasz to dla bezpieczeństwa domowników wezwij kumatego elektryka (nie zdziercę) i poproś o ocenę sytuacji i propozycje przynajmniej podniesienia bezpieczeństwa.
    Nie wiem jak sobie radzicie i co ryzykujecie gdy nie ma gniazd z bolcem czyli faktycznie ochrony przeciwporażeniowej dla urządzeń I klasy ochronności (praktycznie każde z metalową obudową), pralka, lodówka żelazko itd ???
    Filtry przeciwzakłóceniowe stosuje się praktycznie w każdym bardziej skomplikowanym urządzeniu. Moja pralka ma taki. Czy inne urządzenia też "smyrają prądem" ?
  • Poziom 17  
    No właśnie inne nie tylko mój komputer :)
    Brata komputer też ma się bardzo dobrze dla tego myślałem że to coś z moim zasilaczem.
    Ogólnie taka instalacja jest już od dwudziestu paru lat i nikogo jeszcze nie poraził prąd.
    Dom wcześniej należał do "elektryka" który sam układał sobie instalację elektryczną i taka została.
    Ogólnie gniazdka mają bolec tylko nie jest on do niczego podłączony. Kable w ścianach mają po dwie żyły jednakowego koloru.
  • Poziom 42  
    Av3s0m3 napisał:
    Ogólnie taka instalacja jest już od dwudziestu paru lat i nikogo jeszcze nie poraził prąd.

Co nie znaczy, że jutro ktoś nie zostanie porażony!
    Av3s0m3 napisał:
    Ogólnie gniazdka mają bolec tylko nie jest on do niczego podłączony.

A skąd wiesz, że nie jest podłączony do przewodu N ?
    Tym bardziej że:
    Av3s0m3 napisał:
    Brata komputer też ma się bardzo dobrze

To dobrze, znaczy chyba, że nie "smyra" ?
    Z resztą nie ma co dywagować. Twój cyrk, Twoje małpy, jak mówi przysłowie. Lubisz ryzyko. Twoja sprawa. Wiem, że zakłócam Ci moimi ostrzeżeniami dobre samopoczucie, ale inni też czytają Elektrodę i powinni być ostrzeżeni.
  • Poziom 38  
    Av3s0m3 napisał:
    Ogólnie gniazdka mają bolec tylko nie jest on do niczego podłączony. Kable w ścianach mają po dwie żyły jednakowego koloru.
    To tak jak u mnie w bloku z 60-tych lat.
    Wpadł elektryk ze spółdzielni i "kazał" poprawić instalację w kuchni i łazience.
    Nie będę rwał i wymieniał instalacji, także doradził zmostkować neutralny z uziemieniem/bolcem. Dobrze piszę te nazwy :?:
    Może to jest wyjściem z tej sytuacji, ale o tym powinieneś chyba popytać w innym dziale, może tak jak tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1293004#1293004 ?
  • Poziom 17  
    Ogólnie cały dom i tak na pewno zostanie wyremontowany.
    Na razie dzięki za pomoc i temat zamykam :)
  • Poziom 17  
    rafal131313 napisał:
    A sprawdzałeś w innym gniazdku ?

W sumie to nie. Sprawdzę i dam znać :)
  • Poziom 17  
    Wygląda to tak:
    Kiedy komputer wpięty jest bezpośrednio do gniazdka to nie robi przebicia.
    Jeśli podłączam go przez listwę zasilającą to robi. Wygląda na to że winna tu jest listwa.
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)
  • Poziom 17  
    Wygląda to tak:
    Kiedy komputer wpięty jest bezpośrednio do gniazdka to nie robi przebicia.
    Jeśli podłączam go przez listwę zasilającą to robi. Wygląda na to że winna tu jest listwa.
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

Dodano po 1 [minuty]:

Zmiana listwy zasilającej.