Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu.

painlust 12 Nov 2018 20:14 3828 3
 • Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu.

  Na początku wspomnę moją poprzednią konstrukcję: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3474623.html#17323640
  W tamtym temacie wspomniałem, że kolega przytargał mi 2 wzmacniacze do uruchomienia. Przyszła pora na ten drugi czyli wzmacniacz do basu na podstawie Bisa 100. Kolega poczynił już pewne przygotowania czyli zrobił mu panel i obudowę stylizowaną na wzmacniacze Matchlessa. Aby wyjąć go z obudowy trzeba było odkręcić nie tylko nóżki (śruby montażowe przechodzą przez nóżki), ale też rączkę bo śruby zahaczały o panel i nie dało się wysunąć wzmacniacza z obudowy. Zdjęcia poniższe obrazują wstępne oględziny.

  Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu.

  Urządzenie nie było jakoś bardzo przerobione i zachowało wiele negatywnych cech dawcy czyli między innymi prowadzenie masy poprzez chassis. Tu nawet żarzenie EL34 ciągnięte jest poprzez chassis. Nie zgadza się to z moją filozofią budowy wzmacniacza lampowego, więc postanowiłem rozebrać ten wzmacniacz i zbudować go od nowa zgodnie ze sztuką budowy tego typu piecy. Zdjęcia poniżej przedstawiają demontaż.

  Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu.

  Postanowiłem zachować dotychczasową chassis (wymieniłem tylko środkową bardzo podziurawioną część na aluminiową płytkę). Postanowiłem zrobić także nowy panel, który można przesunąć w dół podczas wkładania i wyjmowania wzmacniacza z obudowy aby nie trzeba było odkręcać rączki. Wzmacniacz to miszmasz Bisa 100 (zasilacz, końcówka 4xEL34) oraz Bassmana 135 na którym wzorowałem inwerter na ECC81 oraz preamp na ECC83. Etapy budowy na zdjęciach poniżej.

  Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu. Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu.
  I schemat preampu

  Nowe życie BISa 100 - Bassman- wzmacniacz do basu.

  Jeśli są jakieś pytania postaram się odpowiedzieć.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  Offline 
  Has specialization in: lampowe wzmacniacze gitarowe
  painlust wrote 4862 posts with rating 565, helped 331 times. Live in city Łowicz. Been with us since 2006 year.
 • #2
  pikarel
  Level 33  
  Na schemacie (oryginalnym i Twoim) pojemność kondensatora przed potencjometrem Volume to 4,7nF (na schemacie oznaczony .0047)
  Czy to nie jest błąd?
  Czy na pewno we wzmacniaczu producenta były użyte takie pojemności?

  Czy tak mała pojemność w torze BASS INSTRUMENT ma zrobić "dechę" z brzmienia basu (ze spadkiem charakterystyki już w zakresie słyszalnym)?
  Pytam też, bo w drugim torze NORMAL (Bassman130), identycznym układowo - ten kondensator to już 47nF (na schemacie .047), i moim zdaniem to jest właściwa pojemność.

  Miło spojrzeć na to, jak z niczego powstaje coś fajnego :)
 • #3
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  Podobno nie jest to błąd, choć też miałem wątpliwości co do wartości tego kondensatora. Może jestem głuchy ale testowo (niestety nie jestem muzykiem i nie mam obecnie na stanie ani basa ani działającej gitary, a i grac na tym nie umiem) puszczając muzykę z discmana nie zauważyłem różnicy z kondensatorem i bez... Kumpel który ma replikę bassmana od Tosika twierdzi, że dźwięk tego jest taki punktowy,a Tosika lejący... Nie wiem tylko jaki kondensator i czy w ogóle siedzi w tym Tosiku.
 • #4
  pikarel
  Level 33  
  Jeśli głowa będzie w strefie maksymalnego do uzyskania basu - wtedy nawet drobne różnice można usłyszeć; warunek to odsłuch na niedużej mocy, 2-5 W.
  Inna możliwość, to nagranie próbek i porównanie ich widma np. CoolEdit-em.

  Właśnie podczas obróbki dźwięku w komputerze takie subtelne różnice można zaraz wychwycić.