Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SPV69T30EU/14 - przestała działać

rafal.szymczak 12 Lis 2018 23:38 411 27
  • #1 12 Lis 2018 23:38
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

Dzien dobry.

Czas eksploatacji - okolo 1.5 roku.
    Przestala dzialac z nastepujacymi objawami:
    Po wlaczeniu do zasilania:
    - nie reaguje na ZADEN przycisk na panelu.
    - z czestotliwoscia 1 raz na sekunde miga oswietlenie zmywarki
    - z czestotliwoscia 1 raz na sekunde slychac jak dziala cewka na drzwiach.

Zdemontowalem modul - rozebralem drzwi. Widac jak cewka dziala (ale jak domniemuje powinna ona zadzialac w momencie dodawania nablyszczacza czy tez innego medium w czasie programu) i raz na sekunde wykonuje ruch, po czym wraca do poprzedniego polozenia.
    Pod zmywarka sucho.

0 27
  • #2 13 Lis 2018 08:08
    Interval
    Poziom 21  

Proszę sprawdzić, czy w dolnej części nie ma jakiegoś wycieku, zwłaszcza czy nie ma wody przy pływaku.

0
  • #3 13 Lis 2018 17:51
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

Wyciekow brak, a zmywarka sucha, zero wody, modul sterujacy bez sladow sugerujacych uszkodzenie. Włączenie zasilania powoduje miganie oswietlenia i cewka ukryta w drzwiach pracuje z czestotliwoscia 1 raz na sekundę.

0
  • #4 13 Lis 2018 18:33
    mrice
    Specjalista AGD

rafal.szymczak napisał:
    modul sterujacy bez sladow sugerujacych uszkodzenie
    wlaczenie zasilania powoduje miganie oswietlenia i cewka ukryta w drzwiach pracuje z czestotliwoscia 1 raz na sekunde

Raczej będzie to uszkodzenie modułu.

rafal.szymczak napisał:
    Czas eksploatacji - okolo 1.5 roku.

To zgłoś to na gwarancji, przecież gwarancja to 2 lata.

0
  • #5 13 Lis 2018 18:35
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

Tak, 2 lata ale od zakupu. Niestety czekala troche na swoj dzien, kiedy zaczela pracowac i dwa lata juz minely.

0
  • #6 13 Lis 2018 18:47
    mrice
    Specjalista AGD

To proponuje poszukać elektronika albo dobrego serwisu który tematu się podejmie.
    Ja bym przy takim zachowaniu zaczął od modułu mocy.

0
  • #7 13 Lis 2018 19:02
    Chupacabra
    Poziom 30  

rafal.szymczak napisał:

Po wlaczeniu do zasilania:
    - nie reaguje na ZADEN przycisk na panelu.
    - z czestotliwoscia 1 raz na sekunde miga oswietlenie zmywarki

W najlepszym wypadku wyschły i wybrzuszyły się kondensatory elektrolityczne w układzie przetwornicy. Średnio rozgarnięty elektronik to ogarnie.

0
  • #8 14 Lis 2018 13:17
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

Wyglada na to, ze to plyta jednak.

Moja ma oznaczenia tak jak obrazku, czyli 9000727477, EPG60614, AL02.01, TYP: PB

Moge kupic innego producenta o takich samych oznaczeniach.
    Czy dobrze rozumiem, ze w srodku jest ten sam software i zmywarka powinna ruszyc?

Zalaczam oba obrazki.

Pozdrawiam, rafal Zmywarka Bosch SPV69T30EU/14 - przestała działać Zmywarka Bosch SPV69T30EU/14 - przestała działać

0
  • #10 14 Lis 2018 16:11
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

Dzien dobry,
    Jak mam sie dobrac do PCB?
    Od razu informuje, ze moge “dobrac” sie tylko do tego, ktory mam w domu. Zatem nie bede mial mozliwosci sprawdzenia jaki soft ma ten PCB, ktory chce kupic.
    Pozdrawiam, rafal

0
  • #12 14 Lis 2018 16:17
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

To nie problem.
    Tylko czy fotki starej plyty dadza odpowiedz czy nowa pasuje?

0
  • #14 14 Lis 2018 17:09
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

Zalezy mi na wymianie. Jakis magik dotknal sie juz tej plytki i sa jak sie dobrze przyjrzalem sa uszkodzenia juz nie do poprawienia.
    Stad moje pytanie, czy ta plytka o tych samych oznaczeniach z sukcesem zastapi stara juz uszkodzona.

0
  • #16 14 Lis 2018 18:46
    mrice
    Specjalista AGD

Powinno, albo i nie. Już doświadczyłem takowej niespodzianki, identyczne numery na obudowach modułów, jednak różne softy, jedna była od zmywarki z przednim panelem, druga z panelem od góry. Niestety zamiennie nie chciały gadać, musiałem przekładać procki. Obudowy modułów nie były na pewno pozamieniane, bo znam pochodzenie zmywarek.

0
  • #17 14 Lis 2018 21:49
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

Czyli jesli nie zadziala to wystarczy przelozyc procek i powinno ruszyc.

Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

Sa strony na ktorych sprzedaja modul pasujacy do tego modelu niezaprogramowany.
    Czy moge zrobic tak, ze kupie modul i przeloze sam procesor i powinno zadzialac ?

0
  • #18 15 Lis 2018 07:14
    mrice
    Specjalista AGD

Jesteś pewny, że twój procek jest sprawny ?

0
  • #19 15 Lis 2018 07:18
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

Jakies zalozenia musze poczynic ale pewnosci nie mam.

0
  • #20 15 Lis 2018 07:46
    mrice
    Specjalista AGD

rafal.szymczak napisał:
    Jakies zalozenia musze poczynic ale pewnosci nie mam.
    Jeśli masz odpowiedni sprzęt i wiedzę to można przekładać procki, ale to temat nie taki prosty jak wymiana rezystora czy kondensatora.
    rafal.szymczak napisał:
    Jakis magik dotknal sie juz tej plytki i sa jak sie dobrze przyjrzalem sa uszkodzenia juz nie do poprawienia.
    Tzn. ?
    Chupacabra napisał:
    Wyciągnąć płytę z plastikowej obudowy i zrobić obustronnie foty.
    Zrób fotki jak juz wcześniej proszono, może płyta da jeszcze nadzieje.

0
  • #21 20 Lis 2018 12:07
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

rafal.szymczak napisał:
    Jakis magik dotknal sie juz tej plytki i sa jak sie dobrze przyjrzalem sa uszkodzenia juz nie do poprawienia.
    Tzn. ?

magik pocial nozem sciezki na plytce

Dodano po 2 [minuty]:

Udalo mi sie zakupic uzywany modul - zalozony - zmywarka podlaczona do pradu.
    Po kilku sekundach - podejrzewam, ze chodzi o jakies wewnetrzne testy - wyskakuje blad E:06.
    Gdzie tego szukac? podobno jest to czujnik halla na drzwiach.

Dodano po 3 [godziny] 22 [minuty]:

Korzystajac z internetu wyglada to na czujnik metnienia wody:
    https://north.pl/karta/czujnik-zmetnienia-wod...arki-bosch-spv69t30eu-14,ZPX-MM-ZMMH-RJU.html
    To on ma generowac blad 06.
    Czy jest jakas prosta metoda sprawdzenia, ze to on?

Dodano po 13 [godziny] 6 [minuty]:

Podlaczylem do wody zgodnie z sugestiami znajomych magikow - nie pomoglo. Dalej blad E06 aktywny po chwili od wlaczenia.

0
  • #22 20 Lis 2018 23:53
    mrice
    Specjalista AGD

rafal.szymczak napisał:
    Po kilku sekundach - podejrzewam, ze chodzi o jakies wewnetrzne testy - wyskakuje blad E:06.
    Gdzie tego szukac? podobno jest to czujnik halla na drzwiach.

Zgadza sie, f06 to bład czujnika zamknięcia drzwi.

rafal.szymczak napisał:
    https://north.pl/karta/czujnik...9t30eu-14,ZPX-MM-ZMMH-RJU.html

To jest czujnik czystości wody, zupełnie inna bajka.

0
  • #23 21 Lis 2018 06:20
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

Czujka jest na drzwiach, zatem niezależnie od położenia drzwi (zamknięte czy otwarte) system sprawdza czy czujnik jest sprawny. Podejrzewam zmianę rezystancji, jakie zatem powinny być jej wskazania.

Jeśli jest to czujnik wody: :arrow: Link

Cytat:
    Bosch Dishwasher Error Code E6
    Fault Condition: Aqua sensor faulty
    Repair or Check: Aqua sensor detects if the water is clean or dirty inside the dishwasher. Accessing the sensor requires removing the dishwasher tub.
    Parts Required: Aqua sensor

Jak sprawdzić, że jest to właśnie ten czujnik powoduje błąd? Czy ktoś jest w stanie pomoc w potwierdzeniu informacji, że kod E06 w zmywarce: SPV69T30EU/14 odnosi sie do zamka drzwi?

Jeszcze jedna uwaga. Modul zakupiony ma identyczne oznaczenia jak moduł oryginalny. Różnica natomiast jest w samej zmywarce - moja jest do zabudowy, tamta była wolnostojąca. Czy to może być przyczyna dla, której nie chce wystartować?

Czy zamek w zmywarce wolnostojącej i do zabudowy jest taki sam? Czy to jest ta sama cześć zamienna? Bo może ma inną charakterystykę i to jest powód dla, którego wyskakuje błąd E6.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003

0
  • #24 21 Lis 2018 15:45
    mrice
    Specjalista AGD

rafal.szymczak napisał:
    https://north.pl/karta/czujnik...9t30eu-14,ZPX-MM-ZMMH-RJU.html
    Czy jest jakas prosta metoda sprawdzenia, ze to on?

rafal.szymczak napisał:
    Bosch Dishwasher Error Code E6
    Fault Condition: Aqua sensor faulty
    Repair or Check: Aqua sensor detects if the water is clean or dirty inside the dishwasher. Accessing the sensor requires removing the dishwasher tub.
    Parts Required: Aqua sensor

To jaki w końcu jest błąd zgłaszany ?

rafal.szymczak napisał:
    Jeszcze jedna uwaga. Modul zakupiony ma identyczne oznaczenia jak moduł oryginalny. Różnica natomiast jest w samej zmywarce - moja jest do zabudowy, tamta była wolnostojąca. Czy to może być przyczyna dla, której nie chce wystartować?

JEśli PCB jest identyczna to nie powinno spowodować zgłoszenia błędu, zmywarka ruszy, da sie uruchomić program, ale wysypie się sterowanie na panelu. Tak przynajmniej miałem w przypadku żonglerki którą niedawno uskuteczniałem. Jesli PCB jest inne to może być różnie i podłużnie.

rafal.szymczak napisał:
    Czy zamek w zmywarce wolnostojącej i do zabudowy jest taki sam? Czy to jest ta sama cześć zamienna? Bo może ma inną charakterystykę i to jest powód dla, którego wyskakuje błąd E6.

Spróbuj podmienić i się dowiesz.

0
  • #25 21 Lis 2018 15:53
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

Zmywarka zglasza blad e06

Czy to jest czujka zmetnienia wody czy zamek tego nie wiem. Nie mam pojecia co dla tego zmywarki oznacza blad e06

0
  • Pomocny post
    #26 21 Lis 2018 16:10
    mrice
    Specjalista AGD

Czujka zmętnienia powinna sypnąć błędem E2x coś tam, nie pamietam dokładnie.

Wróc do kwestii zamka jak pisałem wyzej.

0
  • #27 21 Lis 2018 22:36
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

Jaka zatem ma charakterystykę ten czujnik zamknięcia? Jaka rezystancje powinien dawać przy drzwiach zamkniętych, a jaka przy otwartych?

Jeśli wypięty czujnik dalej daje błąd e06 to oznacza, ze musi dawać jakąś rezystancje przy drzwiach otwartych. Pytanie jaka? Może tez nie jest to rezystancja tylko cos innego. Fakt jest jednak taki, ze błąd e06 wyłącza wszystko, łącznie z pompa opróżniająca zmywarkę w przypadku zalania.

Modul podaje napięcie 7.0-7.5V DC. Patrząc na wyjęty czujnik Halla z drzwi - rezystancja pomiędzy 1 i 3 to 3.8Ω. Czy to jest wartość prawidłowa i czy tez należy wymienić czujnik?

Zmywarka z której został usunięty moduł miał czujnik Halla 3 kabelkowy.
    w mojej zmywarce jest czujnik Halla 2 przewodowy gdzie jest planowo podłączony czujnik Halla na płytce?
    U mnie
    Zmywarka Bosch SPV69T30EU/14 - przestała działać
    U mnie jest to wtyczka numer 4 i dwa żółte kabelki… Czy jest możliwe by był podłączony w miejscu obok wtyczki numer 5… ? Wygląda na to, ze czujnik od zamknięcia drzwi był podłączony do panelu na drzwiach. Czy miejsce oznaczone strzałką jest miejscem gdzie należy ja podłączyć?
    Zmywarka Bosch SPV69T30EU/14 - przestała działać Zmywarka Bosch SPV69T30EU/14 - przestała działać

0
  • #28 27 Lis 2018 19:37
    rafal.szymczak
    Poziom 9  

Temat zamykam.
    Dziekuje wszystkim za pomoc.

Dodano po 4 [godziny] 28 [minuty]:

Problemu nie udalo sie rozwiazac. Sprzet przeznaczony do sprzedazy na czesci.

0