Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gniazdka RJ45, rozgałęzienie sieci po całym mieszkaniu

Hate_me_now 13 Nov 2018 01:19 2202 5
 • #1
  Hate_me_now
  Level 2  
  Witam,
  Posiadam dość słaby, jeśli chodzi o zasięg ruter wifi (cisco ECP 3928)z vectry – prędkość 50 Mb., a przeprowadzam się do nowego mieszkania, które obecnie remontuje. Mieszkanie jest większe i boję się, że wifi będzie działać na zasadzie „znikam i się pojawiam” – tak też potrafiło działać w kawalerce. Chciałbym się zabezpieczyć w postaci gniazdek rj 45 w każdym pomieszczeniu, a nawet posiadać 2-3 takie gniazdka w każdym pokoju na wypadek przemeblowania. Widziałem różne tematy na forum + obejrzałem parę filmików na yt i powstało więcej pytań jak odpowiedzi.
  Wiem, że mogę od rutera puścić kabel bezpośrednio do gniazdka. Tyle że ruter ma 4 wyjścia, a gniazdek ma być: w 1 pokoju – 2 gniazdka , w drugim i trzecim pokoju po 3 gniazdka. Wiadomo, że też nie opłaca się kłaść 2 kabli na tej samej długości po to aby ostatecznie jeden sięgnął do gniazdka 4 metry dalej, nawet jeśli nie ma tyle wyjść w ruterze. Wiem już z filmików, że kabel można zarobić: 2 wtyki w ruter i 2 wtyki na 2 gniazdka rozłożyć – tyle że i tak nie starczy ruterowych wyjść na liczbę gniazdek we wszystkich pokojach. (Tu pytanie czy moc transmisji wtedy by spadała? I czy da się jakoś podzielić żeby moc nie spadała)
  Pytanie też: czy zamiast zarabiać kabel, najzwyklejszy SPLITER RJ45 zadziała bez problemu – czyli z rutera wychodzi kabel -> potem jedzie do splitera i od niego rozchodzą się 2 kable do 2 gniazdek.
  Widziałem parę tematów, że to nie wyjdzie i że właśnie powinno się zarobić raczej kabel – czy to prawda?
  I co zrobić jeśli w pokoju mają być 3 gniazdka…
  Czy istnieje też taka możliwość ruter -> kabel -> gniazdko - >i od gniazdka w te same wtyki gniazdka wpięte te same kolory kabli ciągnące się do kolejnego gniazdka (tak jakby zdublowane tak jak prąd można często zrobić)?
  Czy istnieje także możliwość Ruter-> kabel -> podwójne gniazdko rj45 - kabel wchodzi od rutera w 1 port gniazdka 2 port jest połączony z kolejnym gniazdkiem. I gdyby połączyć port 1 z 2 od przodu gniazdka krótkim kabelkiem to czy to działa na zasadzie przedłużacza?
  Generalnie w mieszkaniu obmyśliłem 8 gniazdek( 2 pokoje po 3 gniazdka 1 po 2 gniazdka) rj45, a mój ruter ma 4 wyjścia. Czy to jest technicznie możliwe zrobić taką sieć? Czy coś musiałbym dokupić? Lub błagać operatora o wymianę rutera.
  Generalnie wiadomo zawsze można połączyć ruter z gniazdkiem (pokojem) i podłączyć tam własny dodatkowy ruter i jest zasięg – ale po co podłączać tyle urządzeń pod prąd. Zastanawiam się czy można tego uniknąć, zastanawiam się w trakcie remontu także, żeby uniknąć zbędnego instalowania gniazdek jak to i tak ma nie działać.

  Przepraszam jeśli taki temat już się pojawił – w takim wypadku poprosiłbym o link. Przepraszam też bo można bardziej przygotować do tematu zamiast głupio pytać ale zaraz będę musiał kłaść kable bo terminy gonią a wiedza do zdobycia w sposób samodzielny wymaga większej ilości czasu którego niestety nie mam :(
 • #2
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Przewody do każdego gniazdka LAN w pokojach kładziemy na tzw. "gwiazdę".
  Czyli jeśli 10 gniazdek to kładziemy minimum 10 przewodów - jeden przewód LAN na jeden punkt.
  Żadne tam zabawy w rozszywanie przewodów i mniejsza liczbę żył, nie kombinować.
  Jeśli potrzeba będzie więcej gniazd czy dojścia do netu - kupić switcha.
  Jeśli robisz remont zrób to porządnie - bo już wygląda na partaninę.

  Upewnić się, że tam gdzie się przeprowadziłeś Vectra świadczy swoje usługi.
 • #3
  Hate_me_now
  Level 2  
  Dzięki za odpowiedź - jeśli chodzi o
  KOCUREK1970 wrote:
  Jeśli robisz remont zrób to porządnie - bo już wygląda na partaninę.
  - to po prostu nie znam się dobrze w tym temacie i burza mózgowa stworzyła te wszystkie pomysły. Rzeczywiście część z nich była dziwna.

  Puszczenie do każdego gniazda oddzielne porzewodów jest dobrym pomysłem pomimo kosztów (które w skali całego remontu nie są i tak duże). Pytanie mam tylko co do tego swicha - czy dobrze rozumiem jego funckję (bo nie wiem co to do końca jest). Podłączam Swich (np LOGILINK MP0032) pod 1 wejście w moim ruterze i w 4 portach swicha jest taka sama moc transmisji? Czyli taka opcja daje mi 7 wyjść (3 z rutera i 4 ze swicha) rj45 z których mogę sobie poprowadzić już 7 kabli do 7 gniazdek i w każdym internet będzie działał bez zarzutu?
  Jeśli tak to działa to tak zrobię.
 • #4
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Hate_me_now wrote:
  to po prostu nie znam się dobrze w tym temacie i burza mózgowa stworzyła te wszystkie pomysły. Rzeczywiście część z nich była dziwna.

  Ok, nic się nie stało - dobrze, że zapytałeś.
  Pamiętać należy, że prędkości samego internetu rosną, a więc struktura kablowa musi być gotowa to udźwignąć - a może to zrobić tylko wtedy, kiedy będzie to zrobione jak ma być.
  Skoro przewód w ścianie, warto może pomyśleć o położeniu przewodów w jakiejś rurze, peszlu - łatwiej taki przewód wymienić w razie awarii czy problemów z nim.
  Co do samego przewodu LAN - ja stosuję przewody Bitnera (te najchętniej):
  http://bitner.com.pl/produkty/szczegoly/122,katalog-bitlan-uutp-cat-5e-200mhz
  Nigdy mnie nie zawiodły, więc nie szukam innego oferenta (oszczędności szybko się mszczą).
  Albo już nawet pójść w cat6
  http://bitner.com.pl/produkty/szczegoly/128,katalog-bitlan-uutp-cat6-lsoh-350mhz
  Obydwa przewody będą bezproblemowo działać z netem, transferem DO 1Gb - tylko przewód cat6 gwarantuje transmisję powyżej 1 Gb (więc bardziej przyszłościowy).
  Hate_me_now wrote:
  Jeśli tak to działa to tak zrobię.

  Właśnie dokładnie tak - tylko lepiej (w mojej ocenie) kupić switch 8 portowy (polecam Netgear GS108 - wieczysta gwarancja, metalowa obudowa i niezawodny) i wszelkie przewody LAN podłączyć pod ten switch (w razie konieczności resetujemy tylko modem dostawcy a sieć LAN funkcjonuje wewnętrznie nadal, kiedy net wróci to i wróci samoczynnie do urządzeń).

  A tak lekko na uboczu i przy jednym bałaganie remontowym :D - skoro remont to pomyśleć o poprowadzeniu (na tej samej zasadzie co LAN) przewodów koncentrycznych (minimum po 2 przewody koncentryczne do każdego punktu na zasadzie gwiazdy) - też rura lub peszel i przewód do środka.
  Można przewód koncentryczny i LAN dać jednocześnie w jeden peszel/rure.
  Tu też proszę nie oszczędzać - przewód TRISET 113 (sam tylko z takiego korzystam).
  Warto może jakąś "centralkę" na całe okablowanie gdzieś zrobić - niech się to wszystko tam schodzi.
  Co do samych gniazd LAN/TV - to na samym końcu i nie warto sobie teraz tym głowy zawracać.
  Proszę też pamiętać, że przewód koncentryczny ma promień gięcia i on NIE wynosi 45 stopni na zgięcie "na ostro" - więc nie wolno przewodu koncentrycznego "wpychać" we wszelakie narożniki o takim kącie!, łuki gięcia muszą być łagodne.
 • #5
  Zutket
  Level 35  
  KOCUREK1970 wrote:
  Albo już nawet pójść w cat6
  W sieci LAN powiedzmy "domowej" kładzenie kabli kat 6 jest to przerost formy nad treścią, tym bardziej, że aby osiągnąć tą kategorię należy mieć cały osprzęt tej kategorii, tylko po co. Bardziej bym się skupił na ułożeniu kabli do tych punktów które faktyczne wymagają sieci LAN, telewizor i inny sprzęt RTV, że nie wspomnę o kuchni. Kable kat 6 są sztywniejsze i będą sprawiać więcej problemów z układaniem.
 • #6
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Zutket wrote:
  W sieci LAN powiedzmy "domowej" kładzenie kabli kat 6 jest to przerost formy nad treścią, tym bardziej, że aby osiągnąć tą kategorię należy mieć cały osprzęt tej kategorii,

  Tylko sprzęt sobie wymienisz sam w 5 minut.
  By wymienić przewód potrzeba godzin i minimum 2 osób.