Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Technics st-gt650 - Ukruszona obudowa cewki T101

13 Lis 2018 13:44 540 12
  • Poziom 12  
    Witam,

Dostałem w spadku tuner technics st-gt650 niestety uszkodzony (jeszcze go nie włączałem). Wygląda to mniej więcej tak, że została wylutowana cewka o oznaczeniu T101. Udało mi się ją znaleźć ale ma ukruszony rdzeń - pewnie dlatego że ktoś z nią kombinował. Mam sporo starych cewek więc myślę czy nie podmienić rdzenia z innej cewki. I teraz pytania dla kolegów

1. Czy może ktoś z kolegów poratować serwisówką z tego modelu - wszystkie co znalazłem mają powycinane strony i są po prostu niekompletne.

2. Czy mój pomysł z wymianą rdzenia w cewce jest "mądry" czy też należy szukać oryginalenej cewki tak by ten tuner zestroić.

3. Czy po wymianie rdzenia mogę jakoś ją sprawdzić - czy trzyma parametry? Od czego zacząć strojenie?
  • Poziom 11  
    Można dać inny rdzeń. Kiedyś miałem taki sam problem i zastosowałem rdzeń z jakiegoś starego sprzętu Unitra i tuner działał po zestrojeniu bez problemu.
  • Poziom 13  
    Witaj,
    cewki T101 i T102 są świętym gralem tych tunerów. Jeśli chcesz mieć oryginał to pozostaje kupno innego tańszego tunera z tą cewką i przeszczep (Trzeba przeszukać serwisówki tunerów Technics'a , gdzie wystepują właśnie te dwie cewki (T101, T102). Na szczęście dla nas oznaczenia mają ujednolicone, tzn. Jak znajdziesz w innej serwisówce T101 to jest to o co chodzi). Co do rdzenia w tym Technics'ie to trzeba uważać przy strojeniu. Kiedyś przeczytałem na tym forum, że najlepiej użyć zastruganej zapałki. I zestroiłem już kilka tych cewek i nic mi się nie ukruszyło. Strojenie polega na wkręcaniu/wykręcaniu rdzenia (co zmienia parametry cewki i umożliwia strojenie). Jeśli użyjesz innego rdzenia, prawie na pewno nie trafisz w średnicę, więc musisz zadbać o unieruchomienie rdzenia po strojeniu. W załączeniu serwisówka:)

TEchnics S...manual.pdf Download (1.52 MB)

Pozdrawiam

PS. Strojenie polega na ustawieniu 0V (mili voltomierzem) pomiędzy punktami TP101, TP102 (serwisówka strona 14, na płycie głównej masz oznaczone te punkty, dla ułatwienia). Generalnie kręcisz na przemian rdzeniami i ustawiasz 0V. Słowo kręcenie rozumiem np. pełny obrót w jedną stronę , potem pełny w drugą i patrzę w którą stronę spada napięcie. Potem druga cewka, czasem wymaga poprawki pierwsza i tak do zera. Z tego co pamiętam jedna cewka odpowiadała za zgrubne ustawienia (większy zakres wahań mV) a druga do dostrojenia dokładnego, tylko nie pamiętam która jest która.
  • Poziom 12  
    Witam,

Też się zastawiam nad oryginałem... Tym bardziej że z niewiadomego powodu ktoś rozciął obudowę cewki. Da się ją zlutować ale sprzęt ma być dla mnie więc chciałem to zrobić profesjonalnie. Zapytam więc inaczej - czy ktoś z kolegów nie miał by tunerów gdzie te cewki siedzą? Jakieś przykładowe modele które na rynku wtórnym są względnie tanie?
  • Poziom 13  
    Witaj,
    jednym z tańszych jest ST-G470. Są jeszcze inne , ale trzeba za każdym razem najpierw zobaczyć do serwisówki, czy występują elementy T101, T102 (zawsze razem). Oczywiście warto poprosić sprzedawcę o zdjęcie środka, by zorientować się w jakim stanie są cewki, czy ktoś przy nich grzebał , czy nie ma obcych rdzeni itp. Oryginalny rdzeń ma mieć kwadratową dziurę do kręcenia. Przy rozlutowywaniu uważaj, bo do końcówek tych cewek są przymocowane bardzo cienkie przewody.
  • Poziom 12  
    Oki cewkę naprawiłem rdzeń już też dosztukowałem. Więc czas na strojenie.

W instrukcji piszą:
    1. Uruchom generator na częstotliwości 100,1MHz i podłącz do gniazda antenowego - Zrobione.
    2. Ustaw tuner na FM i IF normal - Zrobione
    3. Ustaw radio na tą częstotliwość - Zrobione
    4. Kręć cewką T101 tak by uzyskać 0 na mierniku w punktach T101 / T102 - zrobione
    5. Ustaw T102 tak by współczynnik zniekształceń L-CH był minilany... (?????????????)
    6. Powtórz punkt 4 i 5

...................................
    Punkt 5? Jak mam to rozumieć? Jaki analizator zakłóceń mam podłączyć? Może mi koś z tym pomóc?
  • Poziom 12  
    No i lipa .... muszę szukać jednak cewki.
    Okazało się że ona pod spodem ma jeszcze mały kondensator który ktoś po prostu wyrwał .....

Szukam więc modeli z tymi cewkami - niestety ten o którym pisał kolega nie jest nigdzie dostępny... muszę więc znaleźć modele które je posiadają :((
  • Poziom 13  
    Może ta strona pomoże:
    https://www.vintageshifi.com/repertoire-pdf/Technics-5.php

Tunery Technics'a mają na początku ST- ..... oczywiście nie jest to jedyna strona z instrukcjami. Ja pozostałe znajduję przez wujka googla. Spisu wszystkich tunerów wyprodukowanych przez Technics'a nie mam. Kiedyś na interii była stronka prowadzona przez jednego z forumowiczów, niestety teraz już jej nie ma, a był tam właśnie spis m.in. sprzętów wypuszczonych przez Technics'a. Szukaj sprzętów wyprodukowanych po roku 1990 i to wyższych modeli. Na pewno model St-GT350 tych cewek nie posiada, miałem kiedyś taki, natomiast model st-GT550 (wersja z rds i bez) te cewki posiada, ale tanie te tunery nie są. Z tego co pamiętam były jeszcze przynajmniej dwa modele (często pojawiały się na al......... - sam kupowałem) w cenach do powiedzmy 50pln w zależności od stanu i szczęścia. Pozdrawiam

PS. Przy ustawianiu 0V, ustaw najpierw ręcznie stację , która nadaje bardzo silny sygnał i w danej chwili tekst (np. R.Maryja ;) ) lub inne w okolicy 100MHz
  • Poziom 12  
    Witorio - pomogłeś mi i to bardzo.
    Dziękuje. Niestety tak jak pisał poprzedni kolega jedyny tuner który posiada te cewki względnie tani to ST-G470.
    Udało mi się go kupić za 90zł więc źle nie jest... chodź i tak sporo ponad budżet. No ale skoro chce się oryginały to już inna sprawa.

Poprosiłem sprzedającego o zdjęcia cewek i wyglądają mi na oryginały ale .... dziwne dość.
    Czy to możliwe że rdzenie mają kwadratowe otwory?

Technics st-gt650 - Ukruszona obudowa cewki T101

To jest oryginał czy też nie?

EDIT - mam potwierdzenie - tak wygląda oryginalna cewka. Dla potomnych - by każdy zobaczył jak jest. Czekam na tuner dawcę i zabieram się za strojenie.
  • Poziom 12  
    Witam,

Cewki mam wymienione ale radio nie stroi. :(( Czyli musi leżeć coś jeszcze.

Ustawiłem radio na częstotliwości Z-tki (ma u mnie najmocniejszy sygnał) ale słyszę tylko szum - czyli nie ma sygnału. To naturalny objaw i sygnał sie pojawi gdy cewką wyreguluję do 0 czy sygnał powinien być słyszalny?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam.
    Instrukcja serwisowa mówi że kręcisz najpierw t101 (T201 w zależności od typu tuner).
    ale to jest w przypadku gdy cewki są nowe i wstępnie wstrojone fabrycznie). Teoretycznie po przelutowaniu powienien być już jakiś sygnał (były zestrojone w poprzednin tunerze).
    Ale jeżeli nie masz żadnego sygnału to kręć na mocnej stacji cewką t102 aż uzyskasz jakikolwiek sygnał. Potem sa słuch t101 aż do maksymalnego sygnału aż do zapalenia się stereo. Potem słabsza stacja i najlepiej jak "mówiona" , miliwoltomież i stroisz według instrukcji serwisowej. W rzeczywistości mnie udaje się "0" ustawić na poziomie +/- 5 mV i wszystko działa idealnie (przez około rok - bo proces rozmagnesowania ferrytów postępuje). Skutecznie można naprawić przez wymianę rdzeni.
    pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    No to mam sprawny tuner :)) Dziękuje:

Procedura strojenia wygląda tak:
    1. Ustawiamy radio na stację najbliższą 100MHz (u mnie rmf - 102,6 lub zetka - 101,9)
    2. Kręcimy cewką 101 tak by uzyskać możliwie zbliżone 0mv. Nie musi być dokładne - chodzi o orientacyjną wartość
    3. Kręcimy cewką 102 by dokładniej dopasować napięcie do 0... nigdy się nie uda tego zrobić dokładnie bo napięcie "pływa" ale da się zbliżyć.

Uwagi:
    - Do regulacji cewek użyj zapałki. Trzeba ją lekko zeszlifować papierem by się mieściła w rdzeń.
    - Nie martw się jak nie słyszysz sygnału - pojawi się po regulacji.

Wszytko działa - dziękuję temat zamykam
  • Poziom 12  
    No to mam sprawny tuner :)) Dziękuje:

Procedura strojenia wygląda tak:
    1. Ustawiamy radio na stację najbliższą 100MHz (u mnie rmf - 102,6 lub zetka - 101,9)
    2. Kręcimy cewką 101 tak by uzyskać możliwie zbliżone 0mv. Nie musi być dokładne - chodzi o orientacyjną wartość
    3. Kręcimy cewką 102 by dokładniej dopasować napięcie do 0... nigdy się nie uda tego zrobić dokładnie bo napięcie "pływa" ale da się zbliżyć.

Uwagi:
    - Do regulacji cewek użyj zapałki. Trzeba ją lekko zeszlifować papierem by się mieściła w rdzeń.
    - Nie martw się jak nie słyszysz sygnału - pojawi się po regulacji.

Wszytko działa - dziękuję temat zamykam

Dodano po 2 [minuty]:

Wszystko opisane.
    Dziękuje