Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Współczynnik mocy dla dławika + kompensacja mocy biernej

Indr4 13 Nov 2018 17:48 1410 9
e-mierniki
    Indr4
    Level 6  
    Witam. Mam problem z obliczeniami dla ćwiczenia laboratoryjnego w poniższych układach.

Współczynnik mocy dla dławika + kompensacja mocy biernej Współczynnik mocy dla dławika + kompensacja mocy biernej
    O ile w tych układach wszystko poszło szybko, łatwo i przyjemnie, cos fi obliczony ze wzoru cos=P/S, to w poniższym układzie mam wątpliwości co do poprawności tych obliczeń. Użyłem tego samego wzoru, ale do obliczeń w ogóle nie wykorzystałem wartości prądu kondensatora i cewki. Moglibyście mnie w jakiś sposób nakierować na to co z nimi zrobić?

Współczynnik mocy dla dławika + kompensacja mocy biernej Współczynnik mocy dla dławika + kompensacja mocy biernej
  • e-mierniki
    Indr4
    Level 6  
    L w Henrach, wI to robocze oznaczenie ωI, p^2 moc czynna do kwadratu, analogicznie z pozorna, częstotliwość 50Hz
  • e-mierniki
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    Jeżeli w zadaniu zmienialiście tylko napięcie, to pomiary wykonane są błędnie, bo zmienia się zarówno rezystancja jak i indukcyjność cewki, co jest niemożliwe.
    Indr4
    Level 6  
    Wartościami mierzonym były prąd, napięcie i moc czynna. Pozostałe wartości sa obliczone na podstawie tych trzech powyższych
    Indr4
    Level 6  
    Tak, zrozumiałem. Co do pomiarów to byłem raczej pewien co do ich poprawności. No cóż, w takim razie nic więcej tu nie wymyślę. Co do drugiego układu, abstrahując od niepoprawnych pomiarów, czy trzeba jakoś uwzględniać w obliczeniach cos φ prąd cewki i kondensatora?
    kozi966
    Indr4 wrote:
    Co do pomiarów to byłem raczej pewien co do ich poprawności.

Moim zdaniem, rolę zagrał tutaj amperomierz. Na jaki zakres został ustawiony?
    Ewentualnie watomierz był ustawiony na maksymalne parametry i nie został przełączony na odpowiednie zakresy czułości pomiarowej. Tak drobne rzeczy mają znaczenie w przypadku tych danych co masz.
    Indr4 wrote:
    prąd cewki i kondensatora?

Oczywiście, wynika to z obliczeń sumy prądów w węźle, bo te prądy mają odpowiednie przesunięcie fazowe.
    Indr4
    Level 6  
    kozi966 wrote:

Moim zdaniem, rolę zagrał tutaj amperomierz. Na jaki zakres został ustawiony?
    Zakres - 2A

kozi966 wrote:
    Oczywiście, wynika to z obliczeń sumy prądów w węźle, bo te prądy mają odpowiednie przesunięcie fazowe.

Niezbyt dobrze Cię zrozumiałem. Prądy na kondensatorze i cewce powinny się "wyzerować" z prądem I. W tym układzie do tego w praktyce pewnie nie dojdzie ze względu na błędy mierników, natomiast przy podstawieniu we wzorze cos φ = P/S niezbyt wiem gdzie je wrzucić [/quote]
    kozi966
    Indr4 wrote:
    φ = P/S

No tutaj generalnie ich nie potrzebujesz. Je potrzebujesz przy wykreślaniu wykresu lub wyznaczaniu prądu I w wartościach zespolonych. W związku z tym do określenia charakteru obwodu, który nie jest znany przy wyliczonym cosinusie.
    Dla wartości rzeczywistych generalnie nie są Ci potrzebne.

Indr4 wrote:
    Zakres - 2A

Analogowy?
    Oraz jak ustawiony był watomierz?