Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgrzewarka z trafo mikrofalówki

karopik 20 Lis 2018 10:50 7284 52
  • #31 20 Lis 2018 10:50
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Pojawiły się w wątku wartości prądów jakie można wycisnąć z trafa z mikrofali. W mojej zgrzewarce 1400A, co wydaje mi się dość dobrym wynikiem.

Link

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #32 20 Lis 2018 12:37
    PiotrLenarczyk
    Poziom 8  

Czy nierozładowany transformator nie stanowi zagrożenia ( wysokie napięcie )? Nie znam się na tym, a chciałbym wiedzieć - wolałbym nie rozbierać mikrofali w stroju bociana (OP1:)... W sklepie dla spawaczy można napotkać wolframowe elektrody - pewnie się mniej zużywają i są podostrzone.

• Sklep HeluKabel
  • #33 20 Lis 2018 13:34
    ^ToM^
    Poziom 33  

PiotrLenarczyk napisał:
    Czy nierozładowany transformator nie stanowi zagrożenia ( wysokie napięcie )? Nie znam się na tym, a chciałbym wiedzieć - wolałbym nie rozbierać mikrofali w stroju bociana.

Transformator odłączony od sieci nie stanowi zagrożenia dla użytkownika w sensie elektrycznym Natomiast stanowi zagrożenie w sensie mechanicznym, gdyż jest ciężki i łatwo przygniata rękę czy stopę gdy się nie zachowa ostrożności.
    Przy demontażu z urządzenia trzeba uważać na kondensator. Kondensator należy zewrzeć kabelkiem zakończonym krokodylami. Poza tymi uwagami reszta jak z każdym innym sprzętem AGD.

• #35 20 Lis 2018 13:53
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Kajox napisał:
    Ze zwieraniem na krótko bym był ostrożny. Zawsze lepiej przez rezystor chwile dluzej poczekasz ale pewniej jest.

A jaki proponujesz zastosować rezystor?

• #36 20 Lis 2018 13:57
    ^ToM^
    Poziom 33  

Kajox napisał:
    Ze zwieraniem na krótko bym był ostrożny. Zawsze lepiej przez rezystor chwile dluzej poczekasz ale pewniej jest.

Ja tam zwieram wkrętakiem. Jeden strzał i po herbacie. Oczywiście o ile komuś nie zależy na kondensatorze, gdyż czasami kondensator może się uszkodzić od takiego zwarcia.

• #37 20 Lis 2018 14:35
    Kajox
    Poziom 12  

bestler napisał:
    A jaki proponujesz zastosować rezystor?

W sumie przy 2KV moze byc to problematyczne. Czysto teoretycznie. Zostawiłbym 2x500K Ohm szeregowo na dzien i później żarówka 100W 230V Jednak nie byłbym tego do końca pewny także jako porady proszę tego nie stosować.

• #38 20 Lis 2018 19:01
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
  • #40 20 Lis 2018 19:05
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
  • #42 20 Lis 2018 19:13
    damian5602
    Poziom 8  

Po przewinięciu nie ma tu 2KV może 4V w zależności od ilości uzwojeń.

• #43 20 Lis 2018 19:17
    vodiczka
    Poziom 43  

Rezystor240 napisał:
    Wszystkie transformatory z mikrofalówek mają moc około 1kW.
    Więc to mogłeś sobie darować.
    Jeżeli masz na myśli +40/-20 % to masz rację.

• #44 23 Lis 2018 09:02
    keseszel
    Poziom 26  

Nie wiedziałem, ze WSZYSTKIE trafa z mikrofal mają 1kW.
    Rozładowanie transformatora? WTF ? Najwyżej kondensator można rozładować. Rezystor? Dobrać wartość patrząc na jakikolwiek schemat z kondensatorem po pierwotnym, więc bez szaleństw...;-)
    Wentylator- myślałem, że jest potrzebny ;-) , ale jak się nie grzeje.. ;-) W każdym bądź razie jest bardziej "profesjonalnie". ;-)

• #45 23 Lis 2018 13:24
    vodiczka
    Poziom 43  

keseszel napisał:
    PRAWIDŁOWO nie wiedziałeś :) Znany mi przedział mocy to 850 - 1440 VA.

• #46 26 Lis 2018 11:15
    piotrek222
    Poziom 16  

Może zrobił by to na Atmega. Jaki czas jest potrzebny? Regulacja na encoderze od 1ms do 25 np. Jak najlepiej zrobić sterowanie? Wyzwalania tyrystora (jaki?) poprzez MOC z przejściem przez Zero? Czyli lepiej w szczycie sinusoidy?

Dodano po 2 [minuty]:

keseszel napisał:
    Rozładowanie transformatora? WTF ? Najwyżej kondensator można rozładować. Rezystor? Dobrać wartość patrząc na jakikolwiek schemat z kondensatorem po pierwotnym, więc bez szaleństw...;-)
    Wentylator- myślałem, że jest potrzebny ;-) , ale jak się nie grzeje.. ;-) W każdym bądź razie jest bardziej "profesjonalnie". ;-)

W TV kineskopowych trzeba było rozładować trafo WN więc z tąd może te naleciałości.

• #47 26 Lis 2018 13:01
    robokop
    Moderator Samochody

bestler napisał:
    Pojawiły się w wątku wartości prądów jakie można wycisnąć z trafa z mikrofali. W mojej zgrzewarce 1400A, co wydaje mi się dość dobrym wynikiem.
    Powiedziałbym, że chyba średnim - zrobiłem test małego toroida 100VA/12V do halogenów - w zwarciu bez problemu "wyciąga" 100A :) Pokaż zdjęcie, co masz w środku? Mała obudowa.

• #48 29 Lis 2018 20:58
    Pi-Vo
    Poziom 37  

kilioo napisał:
    Zwoje są liczbą całkowitą, każda pętla wokół rdzenia to zwój, weź to dokładnie policz.
    To jest prawda.
    1,5 zwoju nie ma sensu, albo 1 albo 2. W połówce zwoju nic się nie zaindukuje. Dlatego transformatory nawija się z pełnymi zwojami a nie ułamkami.

• #49 30 Lis 2018 08:41
    ^ToM^
    Poziom 33  

keseszel napisał:

Słusznie, gdyż jednak nie wszystkie mają 1 kW. Akurat posiadam trafo z mikrofali Philips, jakiś starszy model i ma o ile dobrze pamiętam 1,38 kW.

Pozdrawiam!

Dodano po 4 [minuty]:

Kajox napisał:
    Przepraszam bardzo. Chcialem dobrze. Przestrzec przed zwieraniem kondensatora z mikrofali srubokretem zeby ktos sobie krzywdy nie zrobił. Jakie napiecie w takim projekcie wystepuje doskonale wiem bo posiadam również zgrzewarke, choć stoi nie używana.

Oczywiście, ostrożność należy zachować i trzeba użyć wkrętaka z izolowaną rękojeścią. Takim można bezpiecznie bez ryzyka krzywdy.

Niemniej należy pamiętać, że przy jakichkolwiek pracach z urządzeniami, gdzie występują kondensatory należy mieć założone okulary ochronne. Kondensator (każdy praktycznie) jest potencjalnym źródłem eksplozji. Znane są przypadki wybuchu elektrolita w naprawianym wzmacniaczu, w naprawianej świetlówce, albo innym urządzeniu, nawet przy pracach nie związanych z samym kondensatorem.
    Uważać zawsze trzeba.

• #50 30 Lis 2018 08:46
    vodiczka
    Poziom 43  

Pi-Vo napisał:
    1,5 zwoju nie ma sensu, albo 1 albo 2. W połówce zwoju nic się nie zaindukuje.
    Dlaczego :?: Proszę to uzasadnić. Czy nigdy nie słyszał kolega o indukowaniu prądu w przewodzie prostym?

• #51 30 Lis 2018 09:23
    ^ToM^
    Poziom 33  

vodiczka napisał:
    Pi-Vo napisał:
    1,5 zwoju nie ma sensu, albo 1 albo 2. W połówce zwoju nic się nie zaindukuje.
    Dlaczego :?: Proszę to uzasadnić. Czy nigdy nie słyszał kolega o indukowaniu prądu w przewodzie prostym?

No ale po co Ci uzasadnienie, skoro wiadomo powszechnie, że w dowolnym odcinku przewodnika, o dowolnym kształcie i przekroju może się zaindukować SEM.
    Czy do każdej czyjeś opinii jest potrzebne uzasadnienie? Chyba nie.
    Odpowiadający sobie po prostu jakoś zafiksował, że tylko w zwoju pełnym może się coś zaindukować, pewnie sugerując się np. ilością zwojów na wolt, co powszechnie występuje w książkach. Niemniej jednak do wzoru można podstawić np. 1,2 zwoja i też będzie prawidłowo!

• #52 30 Lis 2018 09:33
    vodiczka
    Poziom 43  

^ToM^ napisał:
    No ale po co Ci uzasadnienie, skoro wiadomo powszechnie,
    Nie mnie a koledze Pi-Vo. Gdyby spróbował uzasadnić swoją wypowiedź, prawdopodobnie zorientowałby się, że jest błędna.

• #53 01 Gru 2018 08:41
    rutpol
    Poziom 2  

Przed 20 Laty zrobiłem zgrzewarke z trafo rubina/radziecki telewizor/uzwojenie pierwotne ok.Wtorne nawinalem
    Szeroka podwójna taśma miedziana,izolacja preszpan.nie pamietam ilości zwoi. Napięcie na ftornym bez obciążenia to 9.5V
    Wyprowadzenie drobnoziarnistym przewodem do raczek z teflonu ,elektrody węglowe , służy mi od 20 lat bez awarii do lutowania sreberkiem przy naprawach
    sprzętu chłodniczego.