Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Just CPC 2 czyli amstrad 464 na sterydach ;)

zaxoniec 13 Lis 2018 18:47 3873 13
  • Just CPC 2 czyli amstrad 464 na sterydach ;)

Ot, przyszła pora na Just CPC 2 czyli tym razem Amstrad 464 na sterydach.

Założenia:
    - ma się mieścić w obudowie od CPC 464
    - ma mieć kontroler stacji dysków na płycie (oryginalnie 464 miało tylko magnetofon)
    - ma mieć covoxa
    - ma mieć więcej niż podstawowe 64 kb ram
    - ma mieć 512 flash romu flashowanego z poziomu Amstrada

Na początek zwymiarowałem oryginalną płytę od 464. Oryginalnych płyt było kilka wersji i 2 rodzaje obudów, jedne pod krótkie a drugie pod długie płyty. Zdecydowałem sie na zrobienie klona w wersji "długiej" bo takie obudowy posiadałem.
    Po zwymiarowaniu przerysowałem schemat 464 w Diptrace, dodałem kontroler dysków do płyty (ddi-1) , dorysowałem też Digiblastera (covox) i microswitch do resetu . Zdublowałem też wyprowadzenie klawiatury, Amstrad stosował dwie, jedną membranową, podłączaną do 2 złącz FPC i drugą na kablach, podłączaną do jednego długiego złącza. Po namyśle , rozszerzenie ramu, romu itp postanowiłem dać jako dodatkową,opcjonalną płytkę montowaną na goldpiny w środku komputera. Aktualnie mam dwie, jedną z 512 kb dodatkowego ramu i 512 flash romu i drugą z 4 mega ramu.
    Z racji tego że płyta miała pasować do obudowy od 464 bez zbędnego wycinania dodatkowych dziur zdecydowałem sie usunąć port drukarki i w jego miejsce wyprowadzić port stacji dysków.
    Płyty wszły spore prawie 41x15 cm ale Chińczycy dali rade zrobić ;)
    Po zmontowaniu płyta uruchomiła sie od razu.

Film z działającej maszyny ;)

Schematy z których korzystałem są dostępne na cpc wiki w dziale schematics.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • CControls
  • CControls
  • #3 13 Lis 2018 20:48
    zaxoniec
    Poziom 13  

Z 464 w 100 %. Z Amstradem 6128 ,hmm przetestowaliśmy wiele dem i softu na grupie i moge ze spokojnym sumieniem powiedzieć że 95 % softu też działa, może więcej ale nie jestem w stanie wszystkiego sprawdzić.

• #4 13 Lis 2018 20:54
    LA72
    Poziom 39  

Planujesz zamieścić więcej danych do budowy komputerka dla innych użytkowników?
    Nie ukrywam, że jestem bardzo tym zainteresowany.
    Moim pierwszym komputerem 8-bitowym był CPC6128 (Schneider oczywiście).

Szczególnie ciekawi mnie emulacja stacji dyskietek.

• #5 13 Lis 2018 22:19
    piterek-23
    Poziom 32  

Nie będę oceniał urządzenia ponieważ się na tym nie znam, ale zaciekawiło mnie to:

zaxoniec napisał:
    Płyty wszły spore prawie 41x15 cm ale Chińczycy dali rade zrobić

Możesz powiedzieć gdzie i za ile robiłeś takie duże PCB?

• #6 13 Lis 2018 22:23
    maciej_333
    Poziom 34  

Bardziej interesowałoby mnie jaka była cena tej płyty razem z cłem ? Ile sztuk kolega zamówił i w jakiej firmie ? Interesuje mnie to, ponieważ mam zmontowany na ogromnej płytce uniwersalnej komputer z 8080. Jest to jednak całkowicie mój projekt, z układem wizyjnym i fizyczną stacją dyskietek na którym docelowo będę uruchamiał CPM. Liczba układów scalonych podobna.

• #7 13 Lis 2018 22:28
    zaxoniec
    Poziom 13  

A kiedyś pisałem o tym artka na elektrodzie przeceż. Te akurat robiłem w jlcPCB w Chinach.Szybko i sprawnie. Ile ci nie powiem , mają kalkulator na stronie więc swoje sobie możesz łatwo wycenić.

• #8 14 Lis 2018 09:07
    ^ToM^
    Poziom 33  

zaxoniec napisał:
    A kiedyś pisałem o tym artka na elektrodzie przeceż. Te akurat robiłem w jlcPCB w Chinach.Szybko i sprawnie. Ile ci nie powiem , mają kalkulator na stronie więc swoje sobie możesz łatwo wycenić.

Szacując to myślę, że gdzieś 150-300 zł taka PCB nawet u chińczyka będzie kosztowała.

• #10 16 Lis 2018 01:42
    paluszasty
    Poziom 23  

Kolego zaxoniec kilka pytań co do samego PCB?

1) Czy płytka jest 2 czy 4 warstwowa?

2) Jak się biała soldermaska sprawuje? Ja raz zamówiłem płytkę z czarną soldermaską i było słabo, słabo się to lutowało, miałem wrażenie ze czarna soldermaska jest bardziej wrażliwa na temeraturę niż zielona/czerwona/niebieska do tych 3 wariantów kolorystycznych nigdy nie miałem zastrzeżen jeśli chodzi i chińskie płytki.

3) Jak z jakością płytek z JLCPCB? Wszystko w porządku? Ja do tej pory korzystałem z PCBWay. W lipcu zamawiałem też pierwszy raz z AllPCB płytkę 4 warstwową i też wyszło bardzo spoko. Co prawda nie było jakiś super wąskich ścieżek min to 9 mils.

Pytam bo teraz zamówiłem z kolega w sumie 7 płytek w JLCPCB ze względu na bardzo atrakcyjne ceny. Niestety ja je obejrzeć będę mógł dopiero w święta Bożego Narodzenia (przebywam we Francji) a jestem ciekaw jak z jakością tej firmy. Na EEVBlog-u są raczej pochlebne opinie.

Ad ToM, mocno kolega zawyżył cenę, płytka 410x150mm 2 warstwowa w JLCPCB to koszt niecałych 45$ (bez wysyłki) za 10 takich płytek Wychodzi mniej niż 20zł za płytkę. Aż się wierzyć nie chce. Dla 4 warstw to 85$ tez za 10szt, czyli mniej niż 35zł za płytkę. Nawet w droższym AllPCB wyjdzie odpowiednio 35zł i 60zł za 1szt płytki odpowiednio 2 i 4 warstwowej przy zakupie 10szt.

Ceny chińskich płytek są niewiarygodnie niskie. Jakość do amatorskiego lub półprofesjonalnego zastosowania jest też dobra lub w najgorszym wypadku akceptowalna.Wydaje mi się że powoli przy tych cenach przy nieco bardziej złożonych projektach wg mnie nie warto męczyć się już z płytkami 2 warstwowymi i spędzać nie wiadomo ile czasu na kombinowanie ze ścieżkami. Projektowanie płytki 4 warstwowej to czysta przyjemność i oszczędność czasu. Płytki 2 warstwowe mają największy sens jak mieścimy się w rozmiarze 100x100, wtedy cena płytek to 2-5$ za 10szt, za 4 warstwy trzeba już zapłacić około 10x tyle (ca 30$) przy tym rozmiarze. Ale przy większych płytkach wzrost ceny 2->4 warstwy to jak widać tylko 2x co już może być często akceptowalne.

Cena płytek wzrasta natomiast kosmicznie jeśli chcemy przelotki zagrzebane lub ślepe, ale to w zasadzie od 6 warstw ma większy sens...

• #11 16 Lis 2018 18:40
    zaxoniec
    Poziom 13  

Tak, to czerwone w porcie to emulator stacji dyskietek używający pendrive. Kolejna moja konstrukcja do Amstrada . Temat na inny artykuł. ;) Teraz pendrive rozdają ;) Hehehe.
    Co do płytki, wcześniej zmówiliśmy sie na grupie amstradowej jako hobbyści i zamawiałem 30 szt. Do tego mam pewne zniżki w firmie która je robi więc wyszło około 110-120 PLN za płytę. Płyta 2 warstwowa.
    Reszta co do PCB to tak jak kolega paluszasty pisze. Ceny są tak niskie a terminy szybkie że po prostu dawno zrezygnowałem z robienia PCB w domu. Wole 5-7 dni poczekać i dostać płytki z fabryki niż babrać sie z przelotkami, drukarkami, trawieniem itp.

Co do płytek paluszasty:
    Też wcześniej brałem z pcbway.
    1. ta to to tylko dwu warstwowa
    2.Kolor soldermaski nie ma znaczenia, robiłem białe , zielone, czarne i niebieskie, wszystkie były ok a robiłem też SMD pod tqfp 100 i gęstsze , grzałem hotem. Zero problemów.
    3. Robiłem u nich 2 i 4 warstwowe , nawet w 4 milsach, na 50 płytek w 4 milsach zero odrzutu.

• #12 28 Lis 2018 20:44
    zbyszkok
    Poziom 17  

Odnośnie płytek wycena w PL około 2200 14 dni roboczych (50 szt.)
    PCBAY 61$ dostawa 25$, zamówione w czwartek przyleciały w poniedziałek + cło i VAT i tak wyszło taniej i szybciej.
    Czarna solder maska bez dopłaty. Płytka 10x6 cm

• #13 28 Lis 2018 20:47
    piterek-23
    Poziom 32  

Płytki do wymiaru 10x10cm u Chińczyka to nie problem i zawsze jest tanio. Problem zaczyna się jak chcemy coś powyżej tego wymiaru, cena strasznie rośnie w górę.

• #14 28 Lis 2018 21:28
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

Panowie, od postu #5 dyskutujecie o tym gdzie i za ile zamówić PCB. Czy na pewno w tym kierunku ma iść ten temat? Myślę, że Kolega @LA72 wskazał lepszą opcję. Może Autor zechce podać więcej szczegółów dotyczących konstrukcji?