Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Just CPC 2 czyli amstrad 464 na sterydach ;)

zaxoniec 13 Nov 2018 18:47 5850 13
Altium Designer Computer Controls
 • Just CPC 2 czyli amstrad 464 na sterydach ;)

  Ot, przyszła pora na Just CPC 2 czyli tym razem Amstrad 464 na sterydach.

  Założenia:
  - ma się mieścić w obudowie od CPC 464
  - ma mieć kontroler stacji dysków na płycie (oryginalnie 464 miało tylko magnetofon)
  - ma mieć covoxa
  - ma mieć więcej niż podstawowe 64 kb ram
  - ma mieć 512 flash romu flashowanego z poziomu Amstrada

  Na początek zwymiarowałem oryginalną płytę od 464. Oryginalnych płyt było kilka wersji i 2 rodzaje obudów, jedne pod krótkie a drugie pod długie płyty. Zdecydowałem sie na zrobienie klona w wersji "długiej" bo takie obudowy posiadałem.
  Po zwymiarowaniu przerysowałem schemat 464 w Diptrace, dodałem kontroler dysków do płyty (ddi-1) , dorysowałem też Digiblastera (covox) i microswitch do resetu . Zdublowałem też wyprowadzenie klawiatury, Amstrad stosował dwie, jedną membranową, podłączaną do 2 złącz FPC i drugą na kablach, podłączaną do jednego długiego złącza. Po namyśle , rozszerzenie ramu, romu itp postanowiłem dać jako dodatkową,opcjonalną płytkę montowaną na goldpiny w środku komputera. Aktualnie mam dwie, jedną z 512 kb dodatkowego ramu i 512 flash romu i drugą z 4 mega ramu.
  Z racji tego że płyta miała pasować do obudowy od 464 bez zbędnego wycinania dodatkowych dziur zdecydowałem sie usunąć port drukarki i w jego miejsce wyprowadzić port stacji dysków.
  Płyty wszły spore prawie 41x15 cm ale Chińczycy dali rade zrobić ;)
  Just CPC 2 czyli amstrad 464 na sterydach ;)
  Po zmontowaniu płyta uruchomiła sie od razu.
  Just CPC 2 czyli amstrad 464 na sterydach ;)

  Film z działającej maszyny ;)

  Schematy z których korzystałem są dostępne na cpc wiki w dziale schematics.
  About Author
  zaxoniec
  Level 14  
  Offline 
  zaxoniec wrote 172 posts with rating 729. Been with us since 2007 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  zaxoniec
  Level 14  
  Z 464 w 100 %. Z Amstradem 6128 ,hmm przetestowaliśmy wiele dem i softu na grupie i moge ze spokojnym sumieniem powiedzieć że 95 % softu też działa, może więcej ale nie jestem w stanie wszystkiego sprawdzić.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  LA72
  Level 40  
  Planujesz zamieścić więcej danych do budowy komputerka dla innych użytkowników?
  Nie ukrywam, że jestem bardzo tym zainteresowany.
  Moim pierwszym komputerem 8-bitowym był CPC6128 (Schneider oczywiście).

  Szczególnie ciekawi mnie emulacja stacji dyskietek.
 • #5
  piterek-23
  Level 33  
  Nie będę oceniał urządzenia ponieważ się na tym nie znam, ale zaciekawiło mnie to:
  zaxoniec wrote:
  Płyty wszły spore prawie 41x15 cm ale Chińczycy dali rade zrobić

  Możesz powiedzieć gdzie i za ile robiłeś takie duże PCB?
 • #6
  maciej_333
  Level 37  
  Bardziej interesowałoby mnie jaka była cena tej płyty razem z cłem ? Ile sztuk kolega zamówił i w jakiej firmie ? Interesuje mnie to, ponieważ mam zmontowany na ogromnej płytce uniwersalnej komputer z 8080. Jest to jednak całkowicie mój projekt, z układem wizyjnym i fizyczną stacją dyskietek na którym docelowo będę uruchamiał CPM. Liczba układów scalonych podobna.
 • #7
  zaxoniec
  Level 14  
  A kiedyś pisałem o tym artka na elektrodzie przeceż. Te akurat robiłem w jlcPCB w Chinach.Szybko i sprawnie. Ile ci nie powiem , mają kalkulator na stronie więc swoje sobie możesz łatwo wycenić.
 • #8
  ^ToM^
  Level 40  
  zaxoniec wrote:
  A kiedyś pisałem o tym artka na elektrodzie przeceż. Te akurat robiłem w jlcPCB w Chinach.Szybko i sprawnie. Ile ci nie powiem , mają kalkulator na stronie więc swoje sobie możesz łatwo wycenić.


  Szacując to myślę, że gdzieś 150-300 zł taka PCB nawet u chińczyka będzie kosztowała.
 • #10
  paluszasty
  Level 25  
  Kolego zaxoniec kilka pytań co do samego PCB?

  1) Czy płytka jest 2 czy 4 warstwowa?

  2) Jak się biała soldermaska sprawuje? Ja raz zamówiłem płytkę z czarną soldermaską i było słabo, słabo się to lutowało, miałem wrażenie ze czarna soldermaska jest bardziej wrażliwa na temeraturę niż zielona/czerwona/niebieska do tych 3 wariantów kolorystycznych nigdy nie miałem zastrzeżen jeśli chodzi i chińskie płytki.

  3) Jak z jakością płytek z JLCPCB? Wszystko w porządku? Ja do tej pory korzystałem z PCBWay. W lipcu zamawiałem też pierwszy raz z AllPCB płytkę 4 warstwową i też wyszło bardzo spoko. Co prawda nie było jakiś super wąskich ścieżek min to 9 mils.

  Pytam bo teraz zamówiłem z kolega w sumie 7 płytek w JLCPCB ze względu na bardzo atrakcyjne ceny. Niestety ja je obejrzeć będę mógł dopiero w święta Bożego Narodzenia (przebywam we Francji) a jestem ciekaw jak z jakością tej firmy. Na EEVBlog-u są raczej pochlebne opinie.

  Ad ToM, mocno kolega zawyżył cenę, płytka 410x150mm 2 warstwowa w JLCPCB to koszt niecałych 45$ (bez wysyłki) za 10 takich płytek Wychodzi mniej niż 20zł za płytkę. Aż się wierzyć nie chce. Dla 4 warstw to 85$ tez za 10szt, czyli mniej niż 35zł za płytkę. Nawet w droższym AllPCB wyjdzie odpowiednio 35zł i 60zł za 1szt płytki odpowiednio 2 i 4 warstwowej przy zakupie 10szt.

  Ceny chińskich płytek są niewiarygodnie niskie. Jakość do amatorskiego lub półprofesjonalnego zastosowania jest też dobra lub w najgorszym wypadku akceptowalna.Wydaje mi się że powoli przy tych cenach przy nieco bardziej złożonych projektach wg mnie nie warto męczyć się już z płytkami 2 warstwowymi i spędzać nie wiadomo ile czasu na kombinowanie ze ścieżkami. Projektowanie płytki 4 warstwowej to czysta przyjemność i oszczędność czasu. Płytki 2 warstwowe mają największy sens jak mieścimy się w rozmiarze 100x100, wtedy cena płytek to 2-5$ za 10szt, za 4 warstwy trzeba już zapłacić około 10x tyle (ca 30$) przy tym rozmiarze. Ale przy większych płytkach wzrost ceny 2->4 warstwy to jak widać tylko 2x co już może być często akceptowalne.

  Cena płytek wzrasta natomiast kosmicznie jeśli chcemy przelotki zagrzebane lub ślepe, ale to w zasadzie od 6 warstw ma większy sens...
 • #11
  zaxoniec
  Level 14  
  Tak, to czerwone w porcie to emulator stacji dyskietek używający pendrive. Kolejna moja konstrukcja do Amstrada . Temat na inny artykuł. ;) Teraz pendrive rozdają ;) Hehehe.
  Co do płytki, wcześniej zmówiliśmy sie na grupie amstradowej jako hobbyści i zamawiałem 30 szt. Do tego mam pewne zniżki w firmie która je robi więc wyszło około 110-120 PLN za płytę. Płyta 2 warstwowa.
  Reszta co do PCB to tak jak kolega paluszasty pisze. Ceny są tak niskie a terminy szybkie że po prostu dawno zrezygnowałem z robienia PCB w domu. Wole 5-7 dni poczekać i dostać płytki z fabryki niż babrać sie z przelotkami, drukarkami, trawieniem itp.

  Co do płytek paluszasty:
  Też wcześniej brałem z pcbway.
  1. ta to to tylko dwu warstwowa
  2.Kolor soldermaski nie ma znaczenia, robiłem białe , zielone, czarne i niebieskie, wszystkie były ok a robiłem też SMD pod tqfp 100 i gęstsze , grzałem hotem. Zero problemów.
  3. Robiłem u nich 2 i 4 warstwowe , nawet w 4 milsach, na 50 płytek w 4 milsach zero odrzutu.
 • #12
  zbyszkok
  Level 20  
  Odnośnie płytek wycena w PL około 2200 14 dni roboczych (50 szt.)
  PCBAY 61$ dostawa 25$, zamówione w czwartek przyleciały w poniedziałek + cło i VAT i tak wyszło taniej i szybciej.
  Czarna solder maska bez dopłaty. Płytka 10x6 cm

  Just CPC 2 czyli amstrad 464 na sterydach ;)
 • #13
  piterek-23
  Level 33  
  Płytki do wymiaru 10x10cm u Chińczyka to nie problem i zawsze jest tanio. Problem zaczyna się jak chcemy coś powyżej tego wymiaru, cena strasznie rośnie w górę.
 • #14
  User removed account
  Level 1