Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najmniejszy na świecie jednoatomowy tranzystor pracujący w temp. pokojowej.

Piotrek1970 13 Nov 2018 19:52 3816 4
IGE-XAO
 • Naukowcy stworzyli z materiału nie półprzewodnikowego pracujący w temperaturze pokojowej tranzystor z jednego atomu srebra.

  Naukowcy z Karlsruhe Institute of Technology [KIT] w Niemczech przedstawili jak mówią przełom w mikroelektronice, tworząc jedno-atomowy tranzystor oraz twierdzą, że jest to najmniejszy tranzystor na świecie. Tranzystor pracuje w żelu elektrolitycznym w temperaturze pokojowej przy bardzo niskim poborze energii, jak twierdzi zespół prowadzony przez Prof. Dr. Thomasa Shimmela fizyka z Institute of Applied Phisics z Karlsruhe.
  "Ten element elektroniki kwantowej umożliwia przełączanie energii o współczynniku 10 000 mniejszej niż w przypadku konwencjonalnych technologii krzemowych" - powiedział Shimmel, ekspert w dziedzinie fizyki i nanotechnologii.

  Najmniejszy na świecie jednoatomowy tranzystor pracujący w temp. pokojowej.
  Na zdjęciu tranzystor i żel elektrolityczny, Obraz wykorzystany dzięki uprzejmości Prof. Dr. Thomasa Schimmela / KIT

  Naukowcy twierdzą, że tranzystor z pojedynczym atomem działa z całkowicie nowym podejściem technicznym, ponieważ żadne półprzewodniki nie są używane, a tranzystor jest wykonany w całości z metalu, który według nich zapewnia bardzo niskie napięcie elektryczne i niskie zużycie energii. Jest to kontynuacja badań prowadzonych przez Shimmela i innych naukowców z KIT z roku 2010 przedstawiające jedno-atomowy tranzystor oparty na srebrze, wcześniejszy artykuł.

  Najmniejszy na świecie jednoatomowy tranzystor pracujący w temp. pokojowej.
  Rysunek reprezentuje koncepcję jedno-atomowego tranzystora dr Shimmela z roku 2010 opartego na srebrze, zdjęcie użyte dzięki uprzejmości KIT

  Źródło
  [autor: David Jones, 23.08.2018]
  About Author
  Piotrek1970
  Level 18  
  Offline 
  Piotrek1970 wrote 271 posts with rating 137, helped 12 times. Been with us since 2004 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  Moze maly komentaz, nie do konca bym to nazwal tranzystorem gdyz nie ma tu efektu wzmacniania a jest tylko efekt przelaczania, jest to raczej przelacznik elektrochemiczny, nie mniej ciekawe podejscie ale ilosc informacji naukowych jest limitowana i nie do konca pozwala na pelna analize.
  Pozdrawiam.
 • IGE-XAO
 • #3
  amator2000
  Level 24  
  Tego wynalazku w ogóle nie można nazwać tranzystorem, bo - z powodu braku złącza P-N - nie ma jakiejkolwiek charakterystyki tranzystora (w konfiguracji OB-OC-OE). Zwykła ciekawostka do niczego nie potrzebna.
 • #4
  Piotrek1970
  Level 18  
  Viayner & amator2000 ogólnie rzecz ujmując macie rację, nie jest to w 100% tranzystora jaki znamy, ale i dostępne wiadomości na jego temat też nie są do końca upublicznione -prace trwają od 2010r. Jednakże powinniśmy zaufać naukowcom pracującym nad tym wynalazkiem -raczej wiedzą co robią i nadal go udoskonalają. Należy też wziąć pod uwagę, że materiał w którym dłubią nie jest półprzewodnikiem więc ciężko będzie taki tranzystor sterować w dotychczasowy sposób. Patrząc w przyszłość, wyobraźcie sobie nowe układy cyfrowe lub też micro-kontrolery czy procesory Waszych komputerów zbudowane z takich elementów, zasilane napięciem 100 razy niższym niż obecnie praktycznie bez strat mocy na złączu opartym o jeden atom srebra!
  Jednak zostanę przy swoim i mam nadzieję, że ten "tranzystor" zostanie wdrożony do produkcji za 5 może 10 lat tak jak przewidują jego twórcy.

  Piotrek
 • #5
  User removed account
  User removed account