Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najmniejszy na świecie jednoatomowy tranzystor pracujący w temp. pokojowej.

Piotrek1970 13 Nov 2018 19:52 3996 4
  • Naukowcy stworzyli z materiału nie półprzewodnikowego pracujący w temperaturze pokojowej tranzystor z jednego atomu srebra.

    Naukowcy z Karlsruhe Institute of Technology [KIT] w Niemczech przedstawili jak mówią przełom w mikroelektronice, tworząc jedno-atomowy tranzystor oraz twierdzą, że jest to najmniejszy tranzystor na świecie. Tranzystor pracuje w żelu elektrolitycznym w temperaturze pokojowej przy bardzo niskim poborze energii, jak twierdzi zespół prowadzony przez Prof. Dr. Thomasa Shimmela fizyka z Institute of Applied Phisics z Karlsruhe.
    "Ten element elektroniki kwantowej umożliwia przełączanie energii o współczynniku 10 000 mniejszej niż w przypadku konwencjonalnych technologii krzemowych" - powiedział Shimmel, ekspert w dziedzinie fizyki i nanotechnologii.

    Najmniejszy na świecie jednoatomowy tranzystor pracujący w temp. pokojowej.
    Na zdjęciu tranzystor i żel elektrolityczny, Obraz wykorzystany dzięki uprzejmości Prof. Dr. Thomasa Schimmela / KIT

    Naukowcy twierdzą, że tranzystor z pojedynczym atomem działa z całkowicie nowym podejściem technicznym, ponieważ żadne półprzewodniki nie są używane, a tranzystor jest wykonany w całości z metalu, który według nich zapewnia bardzo niskie napięcie elektryczne i niskie zużycie energii. Jest to kontynuacja badań prowadzonych przez Shimmela i innych naukowców z KIT z roku 2010 przedstawiające jedno-atomowy tranzystor oparty na srebrze, wcześniejszy artykuł.

    Najmniejszy na świecie jednoatomowy tranzystor pracujący w temp. pokojowej.
    Rysunek reprezentuje koncepcję jedno-atomowego tranzystora dr Shimmela z roku 2010 opartego na srebrze, zdjęcie użyte dzięki uprzejmości KIT

    Źródło
    [autor: David Jones, 23.08.2018]
    About Author
    Piotrek1970
    Level 18  
    Offline 
    Piotrek1970 wrote 273 posts with rating 148, helped 12 times. Been with us since 2004 year.
  • #2
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    Moze maly komentaz, nie do konca bym to nazwal tranzystorem gdyz nie ma tu efektu wzmacniania a jest tylko efekt przelaczania, jest to raczej przelacznik elektrochemiczny, nie mniej ciekawe podejscie ale ilosc informacji naukowych jest limitowana i nie do konca pozwala na pelna analize.
    Pozdrawiam.
  • #3
    amator2000
    Level 25  
    Tego wynalazku w ogóle nie można nazwać tranzystorem, bo - z powodu braku złącza P-N - nie ma jakiejkolwiek charakterystyki tranzystora (w konfiguracji OB-OC-OE). Zwykła ciekawostka do niczego nie potrzebna.
  • #4
    Piotrek1970
    Level 18  
    Viayner & amator2000 ogólnie rzecz ujmując macie rację, nie jest to w 100% tranzystora jaki znamy, ale i dostępne wiadomości na jego temat też nie są do końca upublicznione -prace trwają od 2010r. Jednakże powinniśmy zaufać naukowcom pracującym nad tym wynalazkiem -raczej wiedzą co robią i nadal go udoskonalają. Należy też wziąć pod uwagę, że materiał w którym dłubią nie jest półprzewodnikiem więc ciężko będzie taki tranzystor sterować w dotychczasowy sposób. Patrząc w przyszłość, wyobraźcie sobie nowe układy cyfrowe lub też micro-kontrolery czy procesory Waszych komputerów zbudowane z takich elementów, zasilane napięciem 100 razy niższym niż obecnie praktycznie bez strat mocy na złączu opartym o jeden atom srebra!
    Jednak zostanę przy swoim i mam nadzieję, że ten "tranzystor" zostanie wdrożony do produkcji za 5 może 10 lat tak jak przewidują jego twórcy.

    Piotrek
  • #5
    Anonymous
    Anonymous