Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wideodomofonu Kenwei + przycisk wyjścia i sterowanie bramą

13 Lis 2018 21:47 1320 14
  • Poziom 3  
    Witam,
    Jestem zupełnym laikiem w tych sprawach a jestem na etapie budowy ogrodzenia i chciałbym wprowadzić okablowanie w słupek ogrodzeniowy pod przyszły wideodomofon Kenwei. Mam już zakopany kabel 10 żyłowy 0,5 mm.
    Model upatrzony przeze mnie to: Kenwei stacja bramowa KW-1370EMC-1BS z czytnikiem breloków + monitor Monitor 7'' KW-C709C-W100-B czarny z pamięcią (ewentualnie coś podobnego Commaxa
    Chciałbym go połączyć z elektrozaczepem: Standardowy symetryczny 12V AC/DC oraz przyciskiem wyjścia: Scot BT-3N - Przycisk otwarcia drzwi - wyjście przekaźnikowe 3 A / 36V DC ( lub innym które będzie pasowało do zasilacza)
    Zasilacz Kenwei: ZASILACZ DIN KENWEI KW-660-2B (który będzie przy monitorze)
    Na końcu chciałbym połączyć sterowanie bramą przesuwną z poziomu wideodomofonu: Automat BENINCA BULL8 230V
    Czytałem o jakimś dodatkowym module do połączenie wideodomofonu ze sterowaniem bramą: KW-EX1 - Moduł przekaźnikowy do monitorów Kenwei.
    Wg producenta do połączenia stacji z monitorem potrzebne są 4 żyły + 2 do zasilacza obsługującego breloki, następne 2 żyły to elektrozaczep. Kolejne 2 żyły to obsługa bramy i 2 przycisk wyjścia ? Łącznie wychodzi mi 12 żył, czyli brakuje mi 2 żył w kablu. Największy problem stanowi dla mnie połączenie przycisku wyjścia i sterowania bramą. Przepraszam jak napisałem chaotycznie ale mam nadzieję, że chociaż zrozumiale. Proszę bardzo was o pomoc ile dokładnie żył potrzeba, gdzie moduł i połączenie wszystkiego w spójną całość. Podłączenie wideodomofonu Kenwei + przycisk wyjścia i sterowanie bramą Podłączenie wideodomofonu Kenwei + przycisk wyjścia i sterowanie bramą Podłączenie wideodomofonu Kenwei + przycisk wyjścia i sterowanie bramą Podłączenie wideodomofonu Kenwei + przycisk wyjścia i sterowanie bramą Podłączenie wideodomofonu Kenwei + przycisk wyjścia i sterowanie bramą Podłączenie wideodomofonu Kenwei + przycisk wyjścia i sterowanie bramą

............................................................................
    Ogłoszenie

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń

Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
  • OptexOptex
  • Poziom 12  
    Jaki dystans pomiędzy monitorem wewnętrznym a furtką?
  • OptexOptex
  • Poziom 3  
    W okolicach 30 metrow z furtki do budynku i monitora
  • Poziom 12  
    Jak na moje oko, przy zwielokrotnieniu żył zasilania (po dwie), żył wystarczy.

Wyższe modele KENWEIa (przynajmniej kiedyś) posiadały wyjście przekaźnikowe w monitorze, wtedy potrzebne będzie jedynie 9 żył- może warto pójść w tym kierunku, szczególnie że w takich instalacjach jedna żyła lubi się "zgubić" po latach.

Podłączenie wideodomofonu Kenwei + przycisk wyjścia i sterowanie bramą Podłączenie wideodomofonu Kenwei + przycisk wyjścia i sterowanie bramą
  • Poziom 3  
    Kolego co to znaczy zwielokrotnienie żył zasilania ?
    Mam rozumieć, że przycisk wyjścia jest połączony w obwodzie za pomocą kostek elektrycznych z elektrozaczepem więc 2 żyły do stacji bramowej i później zasilacza w domu wystarczą ?
  • Poziom 12  
    Kolego, chodziło mi o wykorzystanie dwóch żył kabla jako +12VDC i dwóch jako GND, tak by zestaw nie wariował przy wyzwoleniu elektrozaczepu. Reszta wg schematu z instrukcji. Wszystkie zaciski są oznaczone więc nawet laik sobie poradzi.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Witam,
    tak jak pisał kolega @kamil1krol żył wystarczy. Podwojenie to nic innego jak dwie żyły na jeden biegun zasilania. Przecież zasilanie panela -i zaczepu może być realizowane z tego samego zasilacza DC 12V min 1A. W takim wypadku trzeba dać tylko dać diodę na zaczep.
    Przycisk wyjścia podłącza się lokalnie więc nie potrzebuje dodatkowych żył z domu. Natomiast podłączony zgodnie ze schematem nie zapewni czasu podtrzymania pracy rygla ( rygiel będzie otwarty tak długo jak będzie trzymany przycisk ( aby ten czas wydłużyć należy zastosować przekaźnik czasowy) Dodatkowo przycisku które kolega wkleił jeżeli już mają pracować na zewnątrz to muszą być osłonięte od deszczu i śniegu.

Moduł KW-EX1. Korzystanie z niego jest dość niewygodne, bo by otworzyć z niego bramę musimy przełączyć się na drugie wejście w monitorze ( a więc przerwać transmisję audio i video) Ja bym po prostu dał obok monitora lub wpasował w niego dodatkowy przycisk. Jeżeli nie będzie kamery na bramę, dodatkowo daj wskaźnik jej otwarcia ( diodę ) wbudowaną np w ten przycisk współpracującą z kontaktronem zamontowanym na bramie.
    Nie rozumiem co to znaczy że zasilacz będzie obok monitora? na wierzchu? Czy kabel od bramy idzie bezpośrednio do monitora?

Na tym etapie:
    wprowadzić kabel z domu do słupka,
    poprowadzić ze słupka kabel ( może byc ten sam 10 żyłowy) do napędu bramy (sterowanie bramą, czujnik jej otwarcia, ewentualnie w sterowniku napędu bramy można umieścić zasilacz czytnika i zaczepu co uwalnia nam żyły w relacji dom - furtka.)
    wyprowadzić kabel pod przycisk wyjścia ( wystarczą dwie żyły, ale znowu może być ten sam 10 żyłowy)
    Jeżeli słupek murowany to wyprowadzić kabel pod elektrozaczep ( Ja znowu tu daję kabel z zapasem żył by mieć na podłączenie np czujnika otwarcia
    Aby nie łączyć wszystkiego pod panelem zewnętrznym najlepiej na dole słupka zrobić wpuszczaną puszkę min 20X 20 cm i tam sprowadzić wszystkie kable. ( a więc kabel do bramy, kabel do zaczepu, kabel do panela zewnętrznego, kabel do przycisku wyjścia. Można też wprowadzić jakieś zasilanie)

Zamawiając furtkę pamiętać by była na zawiasach regulowanych, z pochwytami zamiast klamek , w słupku ma być zamontowana kotwa zaczepu z zaczepem.
    Zakładam że skoro panel wpuszczany to słupek murowany.

pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Słupek jest z elementów gotowych joniec i w środek idzie beton ( 100X20 cm na 163 cm w górę). Planuje wypuścić rury elektroinstalacyjne do wideodomofonu, eletrozaczepu i przycisku wyjścia. Myślę, że to będzie dobry pomysł z wyprowadzeniem tej puszki wtedy to ułatwi wszystkie operacje. Już miałem od dłuższego czasu wkopany kabel telekomunikacyjny 10 żyłowy i wyprowadzony w fundamencie pod słupek. Z automatu idzie kabel ziemny 4x2x0,5 a do elektrozaczepu i przycisku wyjścia kupiłem YTDY 8x0,5. Czy te kable będą dobre ? Problem będzie z podprowadzeniem zasilania, ponieważ tydzień temu kopałem pod automat do bramy i już chyba nie będzie mi się chciało doprowadzać dodatkowo zasilania(kopać 30m). Musi zostać tak jak jest. Ten kabel YTDY 8,05 prowadzę od elektrozaczepu do puszki i tak samo z przycisku wyjścia do puszki. Tam łączę w sumie 4 żyły ( 2 żyły +12VDC i 2 jako GND) w relacji przycisk wyjścia -elektrozaczep + dioda prostownicza. Czy się mylę ? Przepraszam za być może proste, bądź głupie pytania ale nie chcę popełnić błędu przy rozprowadzeniu tych kabli i żeby później nie burzyć słupka lub go nie szpecić jakimiś maskownicami. Jakby któryś z kolegów łopatologicznie rozrysował połączenia to byłbym dozgonnie wdzięczny.
    Jeszcze jedno pytanie- Czy zamiast tego przekaźnika czasowego lepszym rozwiązaniem będzie elektrozaczep z funkcją pamięci ?
    Makowianka napisał:
    Z automatu idzie kabel ziemny 4x2x0,5

Rozumiem że w relacji automat- słupek z wideodomofonem? Jeżeli tak to wystarczy:
    2 żyły kontaktron, 2 lub 4 żyły zasilacz, 2 żyły sterowanie bramą ( stosując przekaźniki można oczywiście ilość wykorzystywanych żył zmniejszyć.
    Jaka jest odległość od bramy do furtki. Brama jak rozumiem nie wchodzi w furtkę?
    Nie odniósł się kolega do moich pytań odnośnie miejsca/ sposobu montowania zasilacza, oraz sugestii dotyczących sterowania bramą to i ja chyba nie będę się rozpisywał ;)
  • Pomocny dla użytkowników
    Makowianka napisał:

Jeszcze jedno pytanie- Czy zamiast tego przekaźnika czasowego lepszym rozwiązaniem będzie elektrozaczep z funkcją pamięci ?

Elektrozaczep z funkcją pamięci, to po prostu elektrozaczep z pamięcią mechaniczną. Oznacza to, że po każdym naciśnięciu przycisku w domu, będzie on cały czas zwolniony. Dopiero gdy ktoś fizycznie otworzy furtkę i ją potem zatrzaśnie, to elektrozaczep się ponownie zablokuje. Innymi słowy nigdy nie będziesz miał pewności czy nie jest on zwolniony. Co prawda furtka będzie przymknięta ale gdy ktoś ją pchnie, to wtedy się okaże jaki był jej stan.
    Zwykły elektrozaczep działa tylko wtedy gdy naciskamy przycisk. Potem (gdy nikt nie pchnie furtki w czasie gdy działa) ponownie ją blokuje. Nie istotne jest to czy sterujesz nim bezpośrednio czy przez układ czasowy.
  • Poziom 3  
    Przeoczyłem pytanie z zasilaczem. Chciałem umieścić zasilacz w garażu przy puszce elektrycznej, żeby był niewidoczny w domu. Od miejsca instalacji monitora do zasilacza w garażu jest 1,5 metra. Chciałem po prostu poprowadzić kabel tą drogą. Jeśli jest jednak możliwość ukrycia tego zasilacza w automacie to byłbym jak najbardziej za taką opcją, ponieważ nie będę musiał tego 1,5 m korytować do garażu a następnie szpachlować malować itd. Oszczędzi mi to pracy. Może kolega rozwinąć myśl z tym zasilaczem w automacie. Czy nie będzie jakiś zakłóceń i czy da radę to zrobić ogólnie. Wnioskuję, że kabel ziemny 8x0,5 da radę. Ten zasilacz kenweia się nie nadaje pewnie ? Polecisz konkretny model?
    Odnośnie tego kabla ziemnego to tak jak kolega pisze relacja automat- słupek z wideodomofonem. Automat będzie w odległości ok 5 metrów od furtki (4m brama + 1m słupek- w tym słupku będzie panel, elektrozaczep i przycisk wyjścia + puszka). A czy tak jak napisałem we wcześniejszym poście dobrze myślę z tą ilością kabli sprowadzonymi do puszki ? (1 wideodomofon+ 1 elektrozaczep+ 1 przycisk wyścia+ sterowanie bramą+ 10 żyłowy w relacji słupek (puszka) - dom) ?
    Więc elektrozaczep pozostanie jaki miał być i dodam ten przekaźnik czasowy. Może on być umieszczony w tej puszce na dole? Macie jakiś konkretny przekaźnik do polecenia (firma model)? Chyba wystarczy jednofunkcyjny ?

Reasumując moje pytania:
    Jaki model zasilacza w automacie ? I jak to zrobić
    Jaki model przekaźnika czasowego ?
    Kolega wcześniej powiedział, że do tego przycisku wejścia potrzebny daszek przed śniegiem deszczem. Więc moje pytanie jaki mógłby kolega polecić alternatywny model przycisku wyjścia, żeby było ok ?
    Z góry dziękuję za pomoc :)
    Podłączenie wideodomofonu Kenwei + przycisk wyjścia i sterowanie bramą

Z lewej strony w miejscu tej górki piasku będzie automat a wideodomofon i reszta w tym słupku, który ma tylko fundament,.Będzie bliźniaczy jak ten, który już stoi. Słaba jakoś zdjęcia ale kable są wyprowadzone z fundamentu tymczasowo przymocowane do zbrojenia. Tak to wygląda
    Makowianka napisał:
    Chciałem umieścić zasilacz w garażu przy puszce elektrycznej, żeby był niewidoczny w domu. Od miejsca instalacji monitora do zasilacza w garażu jest 1,5 metra. Chciałem po prostu poprowadzić kabel tą drogą

I tej wersji się trzymaj. Oczywiście możesz kupic inny zasilacz o podobnych parametrach.
    Makowianka napisał:
    Jeśli jest jednak możliwość ukrycia tego zasilacza w automacie to byłbym jak najbardziej za taką opcją, ponieważ nie będę musiał tego 1,5 m korytować do garażu a następnie szpachlować malować itd. Oszczędzi mi to pracy. Może kolega rozwinąć myśl z tym zasilaczem w automacie. Czy nie będzie jakiś zakłóceń i czy da radę to zrobić ogólnie

Tu miałem na myśli zasilacz czytnika i zaczepu gdyby w ostatecznym rozrachunku brakowało na niego zył w kablu relacji dom - furtka.
    Makowianka napisał:
    A czy tak jak napisałem we wcześniejszym poście dobrze myślę z tą ilością kabli sprowadzonymi do puszki ? (1 wideodomofon+ 1 elektrozaczep+ 1 przycisk wyścia+ sterowanie bramą+ 10 żyłowy w relacji słupek (puszka) - dom) ?

Prawidłowo.
    Makowianka napisał:
    Z automatu idzie kabel ziemny 4x2x0,5

jeżeli ziemny to bardzo dobrze.
    Jeżeli chce kolega użyć tego YTDY 8 zył to pod panel wideodomofonu da kolega 2 szt. 9 4 żyły wideodomofon 2 zasilanie zamka szyfrowego/ czytnika., dwie elektrozaczep, dwie przycisk i mamy w sumie 10. Oczywiście wyrobi się kolega i na 8 łącząc masy w puszce, ale dla początkującego może to stanowić utrudnienie.

Makowianka napisał:
    Planuje wypuścić rury elektroinstalacyjne do wideodomofonu, eletrozaczepu i przycisku wyjścia

Bardzo dobrze. Proponuję by nie były zbyt grube ( max 20 mm) i szare lub grafitowe ( mocne)
    kable tak czy inaczej proponuję wrzucić w nie już na etapie budowy słupka. Zdarzało się że peszel w trakcie budowy słupka uległ zgnieceniu...
    O połączenia na razie kolega się nie martwi. Mając sprzęt w reku będzie po prostu łatwiej sobie to poukładać w głowie. Rozumiem że do owej puszki będzie dostęp :)
    Przycisk najlepiej plastykowy z IP 55 np:
    Elektroplast ŁNT-1D Łącznik zwierny ''dzwonek'' AQUANT
    https://www.elektrykasklep.pl/towar/1205-10-e...MIycGrs87e3gIVQ6QYCh1BXwjjEAQYASABEgI9afD_BwE

przekaźnik czasowy to np nieśmiertelny PLC firmy dantom czy bardziej nastawny Super Timer firmy AMT.

W sumie to głupie że czytnik wbudowany w panel nie posiada takiej funkcji.... może kolega się upewni....

ps. co z tym sterowaniem bramy przez moduł?
  • Poziom 3  
    Dziękuję za porady, dużo mi podpowiedziały i pomogły. Niestety zima lekko mnie zaskoczyła i słupek musi poczekać do wiosny na murowania chyba, że się pojawi jeszcze jakieś tygodniowe okienko pogodowe jak poprzedniej zimy. Będę mógł jeszcze lepiej się przygotować do wszystkiego. Nie wiem właśnie jak ugryźć temat sterowania bramą z panelu. Która opcja będzie najwygodniejsza i najlpesza. Czy zamontować dodatkowy przycisk przy monitorze, czy za pomocą modułu połączyć. Teoretycznie jak będę rozmawiał z kimś przez videodomofon np. kurier to i tak chcąc wjechać na posesje będzie musiał wejść do samochodu i dalsze połączenie video audio nie będzie nam potrzebne. Wtedy mogę rozłączyć się i otworzyć bramę. Dziwi mnie tylko fakt, że w XXI nie ma automatycznie takiej opcji, tylko trzeba kombinować. Czy któryś z Commax-ów może ma taką opcję. Z tego co się orientowałem to jest podobnie jak w Kenwei-ach czyli przez moduł. W przypadku wyboru przycisku, nie będę musiał doprowadzać dodatkowych kabli i ten 10 żyłowy relacja furtka - dom wystarczy ? Oczywiście wcześniej połączony w relacji automat - puszka.
    Przez moduł to nie oznacza jeszcze że tak samo z punktu widzenia użytkownika.
    W commax-ie impuls na bramę podaje się z interkomu, który można nacisnąć w trakcie rozmowy z furtką.
    Proszę mi wierzyć że to rozwiązanie Kenwei-a jet upierdliwe i kłopotliwe w użytkowaniu
    Najprościej jest to rozwiązane np w takim Vidosie, gdzie jest po prostu wbudowany w monitor dodatkowy przycisk zwierny do otwierania bramy, niezależny od całego układu.
    Nie jestem na czasie z Kenweiem, ale czy naprawdę nie mają monitora z wbudowanym przyciskiem ?
    Czy przycisk będzie w monitorze czy poza nim to żył wystarczy ( na styk 4 wideodomofon, 4 zasilanie- podwojone i dwie sterowanie bramą).
    Gdyby były nam potrzebne dodatkowe żyły w relacji dom -furtka ( cały czas będę namawiał na diody sygnalizujące stan furtki i bramy ;) ) to:
    -sterowanie bramą przez przekaźnik umieszczony w puszcze na słupku lub samym napędzie bramy - odzyskujemy jedną żyłę
    -rezygnacja z podwojonego zasilania do zaczepu i zamka szyfrowego - 2 żyły
    -przeniesienie zasilacza zaczepu i zamka do napędu bramy - odzyskujemy wszystkie 4 żyły przeznaczone dp tej pory na zasilanie.

W relacji rozdzielnica -monitor rzuci sobie kolega dwie skrętki.
    pozdrawiam