Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie falownikiem przez uC

Pixelx 14 Nov 2018 11:59 339 4
 • #1
  Pixelx
  Level 9  
  Witam.

  Posiadam falownik ALTIVAR 18, aktualnie obroty regulowane są za pomocą potencjometru jak na zdjeciu. Chciałbym zbudować sobie układ, w którym wykorzystam mikronkontroler np: Atmega32 do pomiaru temperatury otoczenia i ten uC sterował by na podstawie uzyskanej temperatury obrotami silnika. Chcę wykorzystać w tym celu regulator PID (napisać program na uC) i na podstawie zadanej temperatury i wyznaczonego uchybu odpowiednio zwiększać obroty. Pytanie jest takie jaki sygnał by trzeba podać do falownika i czy wgl jest taka możliwość. jakie piny do tego służą.


  Z góry dzięki za odpowiedź

  Sterowanie falownikiem przez uC
 • #2
  kindlar
  Level 41  
  Sprawdź czy falownik posiada wejście "10V". Wtedy odłączasz potencjometr zworą i sterujesz obrotami zewnętrznym napięciem. W atmedze będzie to 0-5V. W parametrach falownika trzeba to będzie skonfigurować.
 • #3
  Pixelx
  Level 9  
  Jest jakieś wejście 10V pin A/2 i tam należy podać sygnał? Tylko z uC nie wygeneruje sygnału analogowego bo nie ma przetwornika C/A tylko A/C jest. Czy się mylę?
  Wiec jaki sygnał podać PWM?. Właśnie tego nie rozumiem.

  Quote:
  Wtedy odłączasz potencjometr zworą i sterujesz obrotami zewnętrznym napięciem.

  Ale jak zworą? I jak wygenerować ten analogowy przebieg do falownika.

  Sterowanie falownikiem przez uC
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Jak widać falownik ma trzy wejścia, dwa napięciowe, jedno prądowe, ma też wyjście 10V które czasami wystarcza do zasilenia jakiegoś prostego układu.

  Czytaj dokumentację, tam jest nie tylko opis wejść/wyjść ale przedewszystkim opis parametrów które w falowniku należy ustawić żeby dane wejście sterowało obrotami.

  Jeśli ten potencjometr obok jest od tego falownika i reguluje prędkość obrotową to wystarczy wstawić twój układ zamiast potencjometru.

  W przypadku uC nie posiadających DAC trzeba użyć PWM za nim filtr który zrobi z tego napięcie stałe, a za filtrem wzmacniacz który z 0-5V zrobi 0-10V, no chyba że sparametryzujesz falownik tak żeby napięcie powyżej 5V nie było potrzebne.
 • #5
  jack63
  Level 43  
  Nie wiem po co Ci Atmega itp. Falownik ma zaimplementowany regulator PI. Do regulacji prędkości w funkcji temperatury powinien wystarczyć. Wystarczy czujnik temperatury (sądzę że termistor NTC 10k byłby ok, ale trzeba przeliczyć) i szeregowy rezystor tworzące dzielnik napięcia 10V i działające jak potencjometr.
  Charakterystyka sterowania nie będzie liniowa, ale charkterystyka wentylatora też liniowa nie jest.