Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test/Porównanie stacji lutowniczych KSGER T12 vs YiHUA 937D+ vs DIY RL1

lukaszd82 12 Gru 2018 19:11 6468 102
  • #61 12 Gru 2018 19:11
    Bieri13
    Poziom 9  

Sprawdziłem i co ciekawe w zasilaczu mam na wejściu tylko dwa złącza (L i N). Nie mam wejścia na podłączenie PE.
    Więc musiałem kupić jakiś "szajs". Zasilacz ma oznaczenie WX-DC2412.

• Mitronik
  • #62 13 Gru 2018 00:07
    tplewa
    Poziom 38  

Bieri13 napisał:
    Sprawdziłem i co ciekawe w zasilaczu mam na wejściu tylko dwa złącza (L i N). Nie mam wejścia na podłączenie PE.
    Więc musiałem kupić jakiś "szajs". Zasilacz ma oznaczenie WX-DC2412.

Szajs nie szajs akurat z PE nie ma problemu o ile twoja instalacja w domu ma PE (co chyba w naszym kraju zwłaszcza w starszych instalacjach nie jest standardem)...

Natomiast jak mówimy o ESD czyli sprawy związane z grotem i całym stanowiskiem pracy to akurat tutaj aby to dobrze zorganizować potrzeba trochę więcej niż PE...

• #63 20 Gru 2018 15:35
    Bieri13
    Poziom 9  

Swojej stacji nie będę używał do lutowania podzespołów elektronicznych - pomijam ESD.
    Jednakże, nie chciałbym aby kolba poza możliwością poparzenia użytkownika mogła go jeszcze "popieścić".
    Faktycznie akurat w gniazdku (przedłużacz), w którym sprawdzałem nie mam podłączonego PE.
    W jaki sposób doposażyć zasilacz w PE?

• Mitronik
  • #64 21 Gru 2018 10:58
    tplewa
    Poziom 38  

Bieri13 napisał:

Faktycznie akurat w gniazdku (przedłużacz), w którym sprawdzałem nie mam podłączonego PE.
    W jaki sposób doposażyć zasilacz w PE?

Powiedzmy sobie tak przedłużacz to jedno, a drugie to jaką masz instalację w domu bo niestety gnazdka z kołkiem PE wcale nie muszą oznaczać posiadania instalacji z przewodem ochronnym.

Natomast co do zasilacza to PE w zasadzie łączy się z obudową zasilacza jak i używane jest w niektórych zasilaczach wyposażonych w filtr. Taki filtr można dokupić np. zintegrowany z złączem IEC

https://www.tme.eu/pl/details/5120.0003.0/zlacza-iec-60320/schurter/

lub jako osobny filtr

https://www.tme.eu/pl/details/5500.2026/filtry-przeciwzakloceniowe-tht/schurter/

Linki przykładowe zapewne da się taniej kupić...

W zasadzie można też grot tylko z PE połączyć. Tylko jak wspomniałem jak nie masz poprawnie zrobionej instalacji elektrycznej to taki filtr jak i łączenie grota z PE może więcej zaszkodzić np. z takiego filtra będziesz miał połowę napięcia sieciowego na grocie...

• #65 30 Gru 2018 19:08
    Wojteksw49
    Poziom 13  

Witam
    Panowie mam pytanie, mam stację YiHUA 937D+ omawianą w tym temacie i stwierdziłem rozbieżności w temperaturze na wyświetlaczu i na grocie, różnica jest około 50 stopni, część odczytu biorę na błąd pomiaru, ale i tak jest to sporo. Mogę oczywiście podkręcić więcej pokrętłem, ale myślę, że dobrze by było gdybym skalibrował wskazania. Czy w tej stacji jest regulacja wskazań temperatury. Płytka wygląda tak

• #66 30 Gru 2018 19:13
    Janusz_kk
    Poziom 17  

Na tej płytce nic nie widać takiego, sprawdz czy ci dobrze kontaktuje w gniezdzie, wyjmij włóz kilka razy aby styki przeczyscić,
    bo to może być niekontakt na termoparze czy termistorze zależy co ta stacja ma.

• #67 30 Gru 2018 19:21
    noel200
    Poziom 24  

To zdjęcie tyłu płytki. Bez rozbierania lutownicy da się to zrobić. Na froncie jest gumowa zaślepka, a pod nią mały potencjometr na wkrętak.

• #68 30 Gru 2018 19:41
    lukaszd82
    Poziom 26  

Nawet zaślepki nie ma. Zobacz pod napisem 937D+ (w powiększeniu widać na zdjęciu z tematu), widać przez otwór niebieski potencjometr do regulacji. Mierz temperaturę i małym wkrętakiem reguluj wskazanie. Przed tym jednak sprawdź styk grzałki z grotem bo pomiar masz w grzałce.

• #69 30 Gru 2018 21:20
    Wojteksw49
    Poziom 13  

Panowie bardzo dziękuje, faktycznie nie wiedziałem po co jest ten otwór, jutro zobaczę jaki wkrętak tam pasuje.

• #71 30 Gru 2018 23:43
    khoam
    Poziom 21  

zygmunt7 napisał:
    To jest jakaś najnowsza wersja v3.0, ktoś już to ma?

Wygląda na to, że to najnowsza wersja softu. Mam taką stację od ponad pół roku, ale z wersją 2.1S. Samą stację mogę polecić.

• #72 31 Gru 2018 00:19
    lukaszd82
    Poziom 26  

Gdzieś w necie było o sofcie 3.0
    Jak znajdę link to podeślę. Ogólnie to konkluzja była jedna, nikt nie znalazł różnic i uznano to za chwyt marketingowy. Oczywiście nie miałem sam okazji tego sprawdzić.
    Tu coś o tym było:
    Link
    Bezpośrednio w sklepie KSGER nie znalazłem stacji z softem 3.0

• #73 31 Gru 2018 10:09
    Wojteksw49
    Poziom 13  

Moja YiHUA 937D+ już skalibrowana, temperatura wyświetla się prawidłowo. Po przeczytaniu recenzji KSGER T12 nabrałem ochoty na tą stację. Jeżeli znajdę chętnego na moją, to będzie nowy zakup.

• #74 01 Sty 2019 10:23
    Spear5
    Poziom 2  

Witam.
    Czy obudowa stacji KSGER T12 jest połączona elektrycznie z GND? (chodzi oczywiście o kwestie bezpieczeństwa)

• #75 03 Sty 2019 08:46
    Wojteksw49
    Poziom 13  

Spear5 napisał:
    Witam.
    Czy obudowa stacji KSGER T12 jest połączona elektrycznie z GND? (chodzi oczywiście o kwestie bezpieczeństwa)

W temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3448871-90.html jeden z kolegów w odpowiedzi 98 dał link do filmiku, tam masz trochę o połączeniach.
    Może to rozjaśni temat.

• #76 03 Sty 2019 12:45
    Bieri13
    Poziom 9  

Czy w stacji KSGER T12 można dowolnie edytować soft - dokładniej chodzi mi o ograniczenie maksymalnej zadanej temperatury?

• #77 03 Sty 2019 13:02
    Wojteksw49
    Poziom 13  

Jeszcze nie posiadam tej stacji, ale z tego co widziałem, to w ustawieniach dla danego grotu można ustawić parametry temperatury, ale niech lepiej wypowiedzą się użytkownicy KSGER T12

• #79 06 Sty 2019 12:47
    Spear5
    Poziom 2  

Wojteksw49 napisał:
    Spear5 napisał:
    Witam.

W temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3448871-90.html jeden z kolegów w odpowiedzi 98 dał link do filmiku, tam masz trochę o połączeniach.
    Może to rozjaśni temat.

Niestety nie ma tam informacji o uziemieniu obudowy.

Byłbym wdzięczny jeżeli ktoś, kto posiada stacje KSGER T12, sprawdził multimetrem czy środkowy bolec w gnieździe zasilania jest połączony elektrycznie z obudową.

• #80 07 Sty 2019 17:22
    lukaszd82
    Poziom 26  
  • #81 15 Sty 2019 01:46
    AIIoT
    Poziom 9  

Wojteksw49 napisał:
    (...)

Niestety nie ma tam informacji o uziemieniu obudowy.

Byłbym wdzięczny jeżeli ktoś, kto posiada stacje KSGER T12, sprawdził multimetrem czy środkowy bolec w gnieździe zasilania jest połączony elektrycznie z obudową.

Co ciekawe w obecnej wersji jest nawet jakiś układ filtracji na uziemieniu.
    Test/Porównanie stacji lutowniczych KSGER T12 vs YiHUA 937D+ vs DIY RL1 Test/Porównanie stacji lutowniczych KSGER T12 vs YiHUA 937D+ vs DIY RL1
    W zamyśle autora takie połączenie miało być i stanowić to miał chyba ten drucik.

lukaszd82 napisał:
    U mnie grot uziemiony ale sama obudowa stacji nie ma połączenia z PE.

A w mojej metalowej kolbie ani grot ani obudowa kolby nie jest połączona z uziemieniem, chyba powinienem się bać.

• #82 15 Sty 2019 02:32
    tplewa
    Poziom 38  

AIIoT napisał:

Co ciekawe w obecnej wersji jest nawet jakiś układ filtracji na uziemieniu.

Nie ma czegoś takiego jak obecna wersja ;) Lutownice te można dostać z przynajmniej kilkoma wersjami przetwornic (pakują najwidoczniej to co mają akurat dostępne na stanie) jak i samej elektroniki sterującej co już zostało w temacie wspomniane.

Kolejna sprawa to jest sprzęt raczej kierowany dla amatorów którzy za bardzo dobry stosunek ceny do możliwości (mówię o kontrolerze z STM32) chcą mieć sprzęt na który w wersji oryginalnej (Hakko) czy porównywalny innych znanych firm trzeba wydać dość sporo. Jednak należy pamiętać że mimo dobrego stosunku ceny do możliwości - jest to dalej sprzęt od którego pod względem jakości wykonania nie można wiele wymagać (niestety niska cena nie bierze się z kosmosu tylko z pewnych oszczędności - zresztą to dotyczy większości popularnych tanich stacji). Jak ktoś potrzebuje sprzętu niezawodnego który posłuży wiele lat powinien raczej celować w znane marki które to gwarantują niestety za odpowiednią cenę. Owszem zawsze coś tam można poprawić - pytanie czy warto. Osobiście kupiłem tą stację dla zabawy i testu, okazała się bardzo fajna. Mam spore wątpliwości że wytrzyma tyle co np. sprzęt Wellera jaki posiadam.Jednak przy tej cenie jak padnie to się będę martwił i zastanawiał czy naprawiać czy kupić nową, a obecną oddać do utylizacji...

Kolejna sprawa uziemianie grota. Radzę trochę się o tym dowiedzieć bo można więcej zaszkodzić niż pomóc. Groty w zasadzie uziemia się ze względu na ochronę ESD oraz wyrównania potencjałów pomiędzy grotem i lutowaną elektroniką. W zasadzie do realizacji czegoś takiego stacje wyposażone są wtedy w specjalne gniazda (przykład z mojego Wellera):

Podpinanie pod PE może spowodować więcej nieszczęść niż pożytku inna sprawa czyli to o czym już wspomniałem w takim wypadku należy zadbać aby lutowana elektronika była również na tym samym potencjale bo można ją szybciej uszkodzić niż bez takiego "uziemiania".

Generalnie mając takie gniazdo w stacji można uzyskać różne schematy i należy dobrać taki który najlepiej sprawdzi się w naszych warunkach warsztatowych (przykład co i jak z instrukcji Wellera):

Zresztą o instalacjach elektrycznych PE i jego używaniu itd. już wspominałem i jak dla mnie to kiepski pomysł znając jako tako jak wyglądają stare niemodernizowane instalacje w chyba większości budynków budowanych dawno temu.

Więc jak już na to się upieramy (czyli wariant "Hard grounded" z w/w instrukcji) najpierw powinniśmy porozmawiać z elektrykiem który najlepiej wykona nam jeszcze pomiary czy aby na pewno wszystko jest ok pod nasze potrzeby...

Inna sprawa jak boimy się o siebie to bardziej powinniśmy myśleć o zabezpieczeniu RCD bo zanim zadziała nadprądowe może już nie być lutującego delikwenta na tym świecie ;) Natomiast myśląc już całkiem profesjonalnie powinny istnieć jeszcze grzybkowe wyłączniki awaryjne odcinające zasilanie na stanowiskch/stanowisku pracy.

Inna sprawa pisząc o lutownicy "KSGER T12" jest bardzo niejednoznaczne bo jak wspomniałem dostępne są one w wielu wariantach zarówno obudów, przetwornic, elektronik sterujących. Więc jak coś ktoś ma w kupionym modelu u siebie niekoniecznie to musi mieć inna osoba...

Przykładem może być mój KSEGR T12 (dostępny kiedyś jako wersja mini która to ma krótszą obudowę i inny sposób połączenia przetwornicy z gniazdem (za pomocą dodatkowej pionowej PCB).

• #83 15 Sty 2019 04:36
    Iceman2
    Poziom 2  

Witam

Kupiłem ta stacje w grudniu, dzisiaj dopiero załączyłem i poustawiałem wszystko. Pozostawiłem ja w trybie sleep wraz z grotem, po dwóch godzinach poczułem dziwny zapach i zauważyłem ze grot jest cały czerwony jak by miał z 1000stopni. Wyłączyłem stacje na głównym przycisku lecz teraz po załączeniu nie widać nic na ekranie a grot, się nagrzewa do takiej temperatury po 10 sekundach. Macie jakieś porady jak to naprawić?? Na płytce z wyświetlaczem dochodzi 24v a na stabilizatorze jest 3.3v.

• #84 15 Sty 2019 06:59
    lukaszd82
    Poziom 26  

najpewniej źle jest podpięty czujnik temperatury w kolbie/grocie.
    Sprawdź to w pierszej kolejności. Jak masz inny grot to podmień, może ten jest uszkodzony...

• #85 15 Sty 2019 09:14
    Alojz0N
    Poziom 1  

Witam jestem tu nowy i mam pytanko
    kusze się na 937d+ na użytek domowy, ale znalazłem w necie sprzeczność i chciałbym żeby ktoś mi pomógł ją wyjaśnić.

tą mogę kupić od ręki
    allegro.pl/oferta/937d-yihua-mocna-stacja-lutownicza-75w-gwar-24m-c-7615196685#shippingInfo

natomiast ta ma niby inną moc
    nettigo.pl/products/stacja-lutownicza-kolbowa-yihua-937d-50-100w-200-480c

o co tu chodzi?:P
    dzięki za w miarę szybką odpowiedz

ps. skopiuj link do przeglądarki ... tylko tak to mogłem to zrobić gdyż portal jest tak miły że utrudnia "nowemu" zadać pytanie ... blokując wklejanie linków

• #86 15 Sty 2019 09:33
    Wojteksw49
    Poziom 13  

Obie takie same, każdy pisze co chce.
    Jak chcesz, to możesz kupić moją, kupiłem na Targowej, dodatkowo nowa grzałka w zapasie i 2 groty. Stan bardzo dobry. Kontakt PW, jeżeli jesteś z Warszawy to możesz zobaczyć sprawdzić u mnie osobiście, wszystko mam w pudełku oryginalnym.

• #87 15 Sty 2019 11:12
    nasu
    Poziom 19  

Iceman2 napisał:
    Witam

Kupiłem ta stacje w grudniu, dzisiaj dopiero załączyłem i poustawiałem wszystko. Pozostawiłem ja w trybie sleep wraz z grotem, po dwóch godzinach poczułem dziwny zapach i zauważyłem ze grot jest cały czerwony jak by miał z 1000stopni. Wyłączyłem stacje na głównym przycisku lecz teraz po załączeniu nie widać nic na ekranie a grot, się nagrzewa do takiej temperatury po 10 sekundach. Macie jakieś porady jak to naprawić?? Na płytce z wyświetlaczem dochodzi 24v a na stabilizatorze jest 3.3v.
    Sterownik pewnie do wymiany.

Podobny przypadek miałem z hotairem od Ksger Raptem zrobił się czerwony i ekran zgasł. Zasilacz daje 24V, ale sterownik zdechł. Kasę oddali w kilka dni. Została mi obudowa i chyba sprawny zasilacz.

• #88 15 Sty 2019 14:39
    Iceman2
    Poziom 2  

Dostawca z chin chciał filmik wiec mu nagrałem,ciekawe co poradzi. Mikrokontroler to stm32f103cbt6 czy po wymianie może sprzęt ruszyć? Oprogramowanie jest chyba na innej kości pamięci wiec nie będę musiał go zaprogramować? Kolba jest dobrze podpięta sprawdzałem według schematów i zdjęć. Termistor pokazuje 9.5k ohm i powoli rośnie wiec jest raczej dobry.

• #89 15 Sty 2019 14:52
    goldi74
    Poziom 43  

Iceman2 napisał:
    Oprogramowanie jest chyba na innej kości pamięci wiec nie będę musiał go zaprogramować?
    Oprogramowanie znajduje się w wewnętrznej pamięci FLASH tego mikrokontrolera.

• #90 15 Sty 2019 15:04
    lukaszd82
    Poziom 26  

Oprogramowanie do stacji mozna wgrać, nawet piny są wyprowadzone na PCB. Gdzieś jest dostępny soft.. jak znajdę jakieś źródło to podeślę.