Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola prędkości silnika DC

poldik12 14 Lis 2018 21:34 105 4
  • #1 14 Lis 2018 21:34
    poldik12
    Poziom 4  

Witam!

Wraz z kolegami buduję pojazd elektryczny i mamy problem z kontrolą prędkości. Projekt oparty o silnik 48V 6kW (z aukcji na Allegro: silnik-elektryczny-48v-wozek-widlowy). Zasilany by był 4 akumulatorami AMG 12V 50Ah. Celem jest poruszanie się pojazdu przez około 15min.
    Myślałem nad zastosowaniem potencjometru, jednak zgaduję, że taki z przygód z Arduino się nie nada. Stąd moje pytanie co proponujecie do sterowania obrotami takiego silnika? Poszukujemy rozwiązań jak najbardziej budżetowych.

Moderowany przez Mirek Z.:

Zabroniony link do aukcji usunąłem - p.3.1.18 regulaminu https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php

0 4
  • #2 14 Lis 2018 21:44
    pawlik118
    Poziom 25  

1) Czujnik - impulsator zamontowany gdzieś na silniku lub którymś kole
    2) Wyłączać silnik na kilkadziesiąt ms (czas do ustalenia) i mierzyć napięcie indukowane przez silnik które jest proporcjonalne do obrotów

0
  • #4 14 Lis 2018 21:50
    Janix4000
    Poziom 2  

Podbijam temat, większość systemów sterowania ogarnia zakresy do 50 V oraz prąd maksymalny 60 A, co daję nam maksymnalnie 3kW, a my potrzebujemy 6kW
    a i tak nie powinniśmy trzymać się górnych granic, żeby po dłuższej pracy nie spalić urządznia

0
  • #5 15 Lis 2018 11:12
    cirrostrato
    Poziom 36  

Źle zadane pytanie, ty potrzebujesz nie mierzyć (,,kontrolować'') prędkość a sterować prędkością obrotową silnika, do tego o mocy 6kW. I nie pisz o rozwiązaniu budżetowym bo tanio nie będzie....

0