Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Spalony termostat kds 301 jaki kupic

pkpintercity 14 Nov 2018 21:51 933 18
e-mierniki
 • #1
  pkpintercity
  Level 13  
  Witam wszystkich mam problem z grzejnikiem olejowym na prad taki zwykly stojacy i padl w nim termostat o oznaczeniu KDS 301 i tyle w temacie chcialbym go wymienic ale nie mam pojecia jaki wybrac w sensie temperatura rozlaczania na nim nic wiecej nie jest napisane. Z gory dziekuje za pomoc
 • e-mierniki
 • #2
  dioda1000
  Level 28  
  O jeden zakres większy niż max.temperatura regulatora /gałka/.
 • #3
  pkpintercity
  Level 13  
  Ale jak zakres ??? Jak tam nie zadnych licz w sensie temp. Tylko taka poszerzajaca sie linia i tyle
 • e-mierniki
 • #4
  dioda1000
  Level 28  
  pkpintercity wrote:
  grzejnikiem olejowym na prad taki zwykly stojacy

  Na dwu czy czterech łapkach :D .

  pkpintercity wrote:
  PW "Podpowiesz mi jaki to ma byc ten kds"

  - jak regulujesz temp. grzejnika
  - podaj typ grzejnika
  - schemat grzejnika
 • #5
  pkpintercity
  Level 13  
  No typu ci nie podam bo nie ma nigdzie napisane.
  Co do regulacji no poprostu kręcę regulatorem ( termostatem) i jak cyknie to sie załącza lub wyłącza . Wkoncu padl i zacząłem latać miernikiem i okazało sie ze wlasnie ten kds nie zamyka obwodu jak zrobilem na chwile obejscie to grzejnik odpalil ale to musi byc bo wydaje mi sie jak ustawie na maxa to sie olej zagotuje w grzejniku. Spalony termostat kds 301 jaki kupic
 • #6
  dioda1000
  Level 28  
  pkpintercity wrote:
  poprostu kręcę regulatorem ( termostatem)

  Co na nim pisze ?
  Spisz numery wartości itp.

  Na mierniku się znasz to i co jak połączone masz to schemat narysujesz.
  Jeśli nie czujesz się na siłach wezwij elektryka bo takie gotowanie grozi eksplozją.
 • #7
  BUCKS
  Level 39  
  pkpintercity wrote:
  Wkoncu padl i zacząłem latać miernikiem i okazało sie ze wlasnie ten kds nie zamyka obwodu jak zrobilem na chwile obejscie to grzejnik odpalil ale to musi byc bo wydaje mi sie jak ustawie na maxa to sie olej zagotuje w grzejniku.

  Na tym termostacie powinny być oznaczenia i na tej podstawie można dopasować jakiś zamiennik jeśli nie szło by kupić identycznego.

  Generalnie znaczenie ma wytrzymałość prądowa, bo możesz mieć termostat np. 10A albo 16A, w zależności jaką masz moc tego grzejnika.
  Sam termostat z założenia monitoruje temperaturę otoczenia i jeśli stwierdzi, że jest chłodno to włącza grzanie, jeśli jest ciepło to wyłącza grzanie i sam z siebie nie monitoruje temperatury grzejnika.
  Dlatego z tego powodu w nowych grzejnikach z tego co wiem to stosuje się dodatkowo zabezpieczenie termiczne, które odłącza obwód zasilania jeśli przekroczona zostanie temperatura tego zabezpieczenia termicznego.
  Zabezpieczenie jest produkowane na określoną temperaturę, ma też jakąś tolerancję co do precyzji działania i określoną histerezę załączania i wyłączania.
  Z kolei zwykłe termostaty mechaniczne zwykle działają na zasadzie bimetalu, który odkształca się pod wpływem temperatury i w efekcie następuje otwarcie lub zamknięcie obwodu w zależności od wybranej skali na potencjometrze.

  Ja mam 20 letni grzejnik olejowy i irytowała mnie mała precyzja tego termostatu. Fabryczny jakby za szybko rozłączał obwód. Jak kupiłem nowy to on z kolei był mniej czuły na zmiany temperatury, więc bardziej przegrzewał pomieszczenie.
  Chciałem pokusić się o montaż bezprzewodowego regulatora pokojowego z przekaźnikiem, aby mieć cyfrową regulację temperatury z dokładnością co 0,1 stopnia z histerezą 0,5 stopnia.
  Ale finalnie zarzuciłem pomysł, bo grzejnik nie jest mi potrzebny na stałe, a raz na ruski rok w sytuacji awaryjnej to wystarczy zwykły termostat z bimetalem.
 • #8
  pkpintercity
  Level 13  
  Witam. Wrzucsm foto trgo kds a chyba mam rozwiazanie pod gruba warstwa pastt termoprzewodzacej odkrylem napis 65 czy to nie bedzie w takim razie kds 65C ??? Czyli temperatura rozwarcia 65 stopni???? Spalony termostat kds 301 jaki kupic

  Przepraszam za wprowadzenie w blad nie kds a KSD 301 10A 250v 65
 • #9
  BUCKS
  Level 39  
  pkpintercity wrote:
  KSD 301 10A 250v 65

  To nie jest termostat do regulowania temperatury w ogrzewanym pokoju tylko zabezpieczenie termiczne zabezpieczające przed nadmiernym nagrzewaniem się grzejnika.
  65 oznacza temperaturę otwarcia obwodu, czyli czujnik normalnie jest zamknięty, a jeśli wykryje 65 stopni +-3 stopnie, czyli w zakresie 62-68 stopni otwiera obwód i wyłącza grzanie nawet jeśli termostat ciągle będzie domagał się grzania, bo temperatura w pokoju nie osiągnęła zadanej wartości.

  Mój stary grzejnik chyba 12 żeberkowy nie ma takiego zabezpieczenia i ma tylko termostat do ustawiania temperatury w pokoju, który steruje cyklami włącz/wyłącz, dlatego temperatura mojego grzejnika w teorii może być większa niż Twoje górne 65 stopni i może osiągnąć np. 100 stopni, które dla dziecka lub osoby starszej może zakończyć się poparzeniami jeśli grzejnik byłby ustawiony na maksa.
  W praktyce termostat przy typowym użytku wyłącza grzałki wcześniej, więc grzejnik nie osiąga 100 stopni.

  W zależności od tego jaką chcesz mieć górną temperaturę grzejnika to kup sobie wyłącznik termiczny na odpowiednią temperaturę. Może to być ten sam na 65 stopni ale równie dobrze może być na trochę wyższą temperaturę.
 • #10
  pkpintercity
  Level 13  
  No tak tak ja wiem ze zabezpieczenie wlasnie czyli moge kupic na 65 albo i wiecej ?? Ale jaka jest max granica zeby nic sie nie stalo. Grzejnik sluzy do raz na jakiś czas dogrzania pokoju nie ma ani dzieci ani zwierzat itp.
 • #11
  dioda1000
  Level 28  
  pkpintercity wrote:
  wydaje mi sie jak ustawie na maxa to sie olej zagotuje w grzejniku.

  Wniosek - masz uszkodzony regulator.
  - wymienić regulator /gałka/ na nowy
  - wymienić KSD 301 10A 250v 65 na nowy

  Dlaczego ?
  Regulator źle działał przekroczył temperaturę KSD301 i zabezpieczenie zadziałało poprawnie.
 • #12
  BUCKS
  Level 39  
  pkpintercity wrote:
  Ale jaka jest max granica zeby nic sie nie stalo

  Jak kojarzę to można kupić modele co 5 stopni, więc możesz wziąć np. wersję na 70 stopni, aby się nie poparzyć.
  Albo dla pewności weź kup identyczny na 65, bo może to jakaś tandeta i zaraz plastik zacznie się topić ;)

  dioda1000 wrote:
  Wniosek - masz uszkodzony regulator.

  Jak dla mnie zbyt pochopny wniosek ale jak najbardziej możliwy.

  dioda1000 wrote:
  Dlaczego ?
  Regulator źle działał przekroczył temperaturę KSD301 i zabezpieczenie zadziałało poprawnie.

  Dlaczego regulator źle działał?

  Jeśli zaczynasz grzanie to grzałki będą grzały nonstop z ustawioną mocą do czasu, aż otoczenie termostatu nagrzeje się do zadanego poziomu na termostacie, co ma odzwierciedlać nagrzanie pomieszczenia do zadanej temperatury.
  Moment wyłączenia grzałek zależy od charakterystyki konkretnego termostatu, więc wysoka temperatura na grzejniku ustawionym na maksa i na pełnej mocy może być czymś normalnym.
  Kolega pkpintercity nie robił pomiarów pirometrem, a organoleptycznie 75 stopni to gorący grzejnik i jeszcze niedawno była to dopuszczalna temperatura grzejnika w instalacji c.o., bo teraz ponoć do obliczeń przyjmuje się maksymalnie 70 stopni na zasilaniu.
  Trzeba by zrobić testy termostatu i sprawdzić czy będzie odcinał zasilanie grzałek na ustawieniach pośrednich i jakie wtedy temperatury są na grzejniku. Ale bez odpowiedniego sprzętu precyzyjne testy są niemożliwe, ale można robić tak na oko, czy w ogóle odcina zasilanie i ewentualnie po jakim czasie.
 • #13
  dioda1000
  Level 28  
  BUCKS wrote:
  Dlaczego regulator źle działał?

  pkpintercity wrote:
  na chwile obejscie to grzejnik odpalil ale to musi byc bo wydaje mi sie jak ustawie na maxa to sie olej zagotuje w grzejniku.

  Proste jak drut :D .
  Regulator nie wyłączył temperatury poniżej ok. 65 stopni
 • #14
  BUCKS
  Level 39  
  dioda1000 wrote:
  Proste jak drut :D .
  Regulator nie wyłączył temperatury poniżej ok. 65 stopni

  U mnie jak ustawię termostat na maksa to grzejnik osiąga więcej niż 65 stopni i jest to normalne zachowanie, a nie oznaka awarii termostatu.
  Po wymianie termostatu na nowy to miał on nieco inną charakterystykę i grzał jeszcze dłużej nim następowało odcięcie zasilania co skutkowało jeszcze wyższymi temperaturami po ustawieniu maksa.
  Dlatego ja nie traktuję faktu osiągania na grzejniku 65 stopni jako błędu termostatu ustawionego na maksa.
 • #15
  pkpintercity
  Level 13  
  Ale regulator dziala normalnie ale tylko wtedy gdy zrobilem obejscie na ksd nawet jak jest zimny. Wiec tutak ksd polecial a kiedy podlaczalem przez ksd grzejnik nie dziala
 • #16
  BUCKS
  Level 39  
  pkpintercity wrote:
  Ale regulator dziala normalnie

  koledze dioda1000 chodzi o to, że termostat wg jego zdania powinien wyłączać grzałki przed osiągnięciem 65 stopni, czyli przed zadziałaniem zabezpieczenia termicznego.
  Moim zdaniem 65 stopni to za mały poziom, aby wyciągać wniosku dot. uszkodzonego termostatu (regulatora).

  U Ciebie przerwanie obwodu może nastąpić w dwojaki sposób, w zależności co nastąpi wcześniej:
  - zasilanie odcina termostat (regulator) albo
  - zabezpieczenie termostatyczne KSD, które u Ciebie uległo uszkodzeniu i tę część musisz wymienić na 100%.

  Jeśli teraz zrobisz mostek pomijając KSD to regulator ustawiony na wartość pośrednią powinien załaczyć grzałki ale po osiągnięciu zadanej temperatury powinien wyłączyć te grzałki.
  Ustaw sobie regulator tak, aby zaczął grzać i go zostaw to po kilku minutach grzałki powinny się wyłączyć, bo będzie to wartość bliżej minimum.
 • #17
  pkpintercity
  Level 13  
  Ok jutro zrobie taki test lupie ksd ale odpale grzejnik wpierw bez ksd ustawie nie wiem w polowie regulator i wlacze pelna moc bo sa tam 2 przelaczniki i zobacze czy sie wylaczy
 • #18
  pkpintercity
  Level 13  
  Wymienilem uszkodzony KSD na temp 85stopni grzejnik grzeje elegancko wszystko dziala. Dziekuje slicznie wszystkim za pomoc.
 • #19
  pkpintercity
  Level 13  
  Wymienilem uszkodzony KSD na temp 85stopni grzejnik grzeje elegancko wszystko dziala. Dziekuje slicznie wszystkim za pomoc.

  Dodano po 39 [sekundy]:

  Wymiana na nowy ksd