Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik ze wspomaganiem rozruchu.

pier 20 Lis 2018 18:24 13443 148
    pier
    Poziom 23  
    amator2000 napisał:
    pier napisał:
    Tylko jak pisałem, szkoda że nie ma czerwonych...

To weź czerwoną taśmę izolacyjną i owiń, żeby się koledze w warsztacie nie pomyliły bieguny ...
    :D

Bardzo amatorski sposób. Myślałem raczej nad kawałkiem czerwonej termokurczki.
  • Relpol przekaźniki
    amator2000
    Poziom 21  
    pier napisał:
    Myślałem raczej nad kawałkiem czerwonej termokurczki.

Bład - na mrozie termokurczka twardnieje jak zbroja rycerza ...
    pier
    Poziom 23  
    amator2000 napisał:
    pier napisał:
    Myślałem raczej nad kawałkiem czerwonej termokurczki.

Bład - na mrozie termokurczka twardnieje jak zbroja rycerza ...

Ale tylko kilka centymetrów jako znacznik.
    amator2000
    Poziom 21  
    pier napisał:
    Ale tylko kilka centymetrów jako znacznik.

Ale żeby teraz założyć termokurczkę będziesz musiał "rozkuć" kabelek - a przy czerwonej tasiemce izolacyjnej nie ...

a w życiu, jak i w majsterkowaniu, najważniejsza jest ekonomika zachowań
    :D :D :D
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
  • Relpol przekaźniki
    amator2000
    Poziom 21  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Nawet jak zdechną po pierwszym razie, to w awaryjnej sytuacji te 30 pln można przeboleć.

Za 6 takich awaryjnych odpaleń kupujesz zapasowy, marketowy aku, i masz spokój na kilka ostrych zim, tylko trzeba dodatkowo zainwestować w objemkę, żeby nie latał po bagażniku, hebel i parę metrów kabla ze starej spawarki.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    partyzancik
    Poziom 18  
    amator2000 napisał:
    Nie wiem, jak się zachowa fabryczny powerbank, ale te zgrzewane w garażach, z używanych ogniw, w układzie 4S-xP padną po pierwszej próbie uruchomienia rozrusznika w silniku, który stał na mrozie kilkanaście godzin. Ogniwa Li-Ion bardzo źle znoszą pracę na zwarciu, a rozrusznik w momencie rozruchu to praktycznie zwarcie.

Powiem Ci, że nie jest to do końca prawdą. Kilka lat temu (3?) musieliśmy wspomóc akumulator samochodowy podczas odpalania silnika. Mrozów w zasadzie nie było, powiedzmy coś w okolicy 0*C. Znajomy miał powerbank z funkcją rozruchu samochodu. Wyglądało to poniekąd śmiesznie, w urządzeniu było max 6 ogniw 18650 i z boku były wyprowadzone 2 gniazda właśnie do podłączenia do akumulatora. Akurat było to pierwsze użycie tego powerbanka do odpalenia samochodu i poszło niemalże wzorowo - po jakichś 2-3 sekundach kręcenia auto odpaliło. Potem z tego co opowiadał mi znajomy, po 3cim takim odpaleniu samochodu akumulatory praktycznie zdechły. Przy pozostałych 2 odpaleniach mnie niestety nie było. Ale biorąc pod uwagę, że na rynku wtórnym 8 ogniw z rozpakietowania 18650 kupisz za jakieś 30 pln, to chyba warto mieć taki mały pakiecik w domu. Nawet jak zdechną po pierwszym razie, to w awaryjnej sytuacji te 30 pln można przeboleć.
    O jakich ogniwach mówisz ? Wysokoprądowe z elektronarzedzi mogą okazać sie za słabe . Kiedyś rozmawałem z człowiekiem naprawiającym elektronarzędzia akumulatorowe to mówił że A123 li-fe w konfiguracji 4s2p się do tego nadają doskonale.
    amator2000
    Poziom 21  
    partyzancik napisał:
    to mówił że A123 li-fe w konfiguracji 4s2p się do tego nadają doskonale.

Do napędu rozrusznika w samochodzie "doskonale" nadaje się jedynie niezasiarczony akumulator kwasowo-ołowiowy. Reszta to partyzantka ...
    timo66
    Poziom 23  
    amator2000 napisał:
    partyzancik napisał:
    to mówił że A123 li-fe w konfiguracji 4s2p się do tego nadają doskonale.

Do napędu rozrusznika w samochodzie "doskonale" nadaje się jedynie niezasiarczony akumulator kwasowo-ołowiowy. Reszta to partyzantka ...

Sam jesteś partyzantka :P
    Wspomniane 260A było pobierane z Power bank
    Prostownik ze wspomaganiem rozruchu.
    amator2000
    Poziom 21  
    Kabelki zapewne z wysokotemperaturowego nadprzewodnika, to wytrzymają nawet 2600 amper ...
    DiZMar
    Poziom 43  
    amator2000 napisał:
    Kabelki zapewne z wysokotemperaturowego nadprzewodnika, to wytrzymają nawet 2600 amper ...

Chyba, że... :D :wink: Dzięki za info.
    timo66
    Poziom 23  
    DiZMar napisał:
    PS.
    Tymi kabelkami 260 A? No nie żartuj!

Jak nie wierzysz to sobie kup i sam przetestuj, wtedy ja się pośmieję.
    DiZMar
    Poziom 43  
    timo66 napisał:
    DiZMar napisał:
    PS.
    Tymi kabelkami 260 A? No nie żartuj!

Jak nie wierzysz to sobie kup i sam przetestuj, wtedy ja się pośmieję.

Ile Tobie zapłacili abyś promował bzdury?
    Ja zapewne też bym popierał taki wyrób ale za konkretną cenę. Przecież nie ma ludzi nieprzekupnych. Jest tylko kwestia ceny.
    timo66
    Poziom 23  
    A ty przewaliłeś już przez kasę??

Myślisz, że ten prąd płynie tam przez godzinę, czy czego tyczy się takie wielkie zaskoczenie?
    DiZMar
    Poziom 43  
    timo66 napisał:
    ...
    Myślisz, że ten prąd płynie tam przez godzinę, czy czego tyczy się takie wielkie zaskoczenie?

Jeżeli przez dziesiąte części sekundy to może uwierzę.
    amator2000
    Poziom 21  
    No fakt - elektrolit 470 µ naładowany do napięcia sieci (230 x √2 ) zgromadzi ładunek o energii ok. 25 J. Gdyby to rozładować w 100 µs, to mamy wyładowanie o mocy 250 kW.

Więc z pewnością ten powerbank uruchomi nawet silnik diesla w koparce ...
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    DiZMar
    Poziom 43  
    amator2000 napisał:
    No fakt - elektrolit 470 µ naładowany do napięcia sieci (230 x √2 ) zgromadzi ładunek o energii ok. 25 J. Gdyby to rozładować w 100 µs, to mamy wyładowanie o mocy 250 kW.

Więc z pewnością ten powerbank uruchomi nawet silnik diesla w koparce ...

Dobre :spoko: :wink: :D
    noel200
    Poziom 25  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    A szesc (minimum )superkondensatoró połączonych z konieczności szeregowo ?

Jest nawet na youtubie filmik jak gość zrobił taki pakiet, naładował i włożył do samochodu zamiast akumulatora. Kilka razy z rzędu odpalił od strzała. Później naładowany zostawił na kilka dni w zamkniętym samochodzie i też odpalił bez problemu. Tylko ta cena...
    DiZMar
    Poziom 43  
    noel200 napisał:
    Krzysztof Kamienski napisał:
    A szesc (minimum )superkondensatoró połączonych z konieczności szeregowo ?

Jest nawet na youtubie filmik jak gość zrobił taki pakiet, naładował i włożył do samochodu zamiast akumulatora. Kilka razy z rzędu odpalił od strzała. Później naładowany zostawił na kilka dni w zamkniętym samochodzie i też odpalił bez problemu. Tylko ta cena...

A to https://cdn3.volusion.com/hjfxk.ykpaw/v/vspfiles/photos/JSPowerBank-13KTC-6.jpg?1437068502 do tego z filmiku podobne?
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    amator2000
    Poziom 21  
    Znajomy miał powerbank z funkcją rozruchu samochodu.

Potem z tego co opowiadał mi znajomy, po 3cim takim odpaleniu samochodu akumulatory praktycznie zdechły. Przy pozostałych 2 odpaleniach mnie niestety nie było.

Natomiast jak już mówiłem wcześniej sam używałem takiego powerbanka, i też miał bardzo cieniutkie przewody, coś jak na zdjęciu wyżej. Samochód odpalił bez problemu, a tym co padło w powerbanku po 3cim odpaleniu nie były przewody tylko akumulatory.

a wersje to ci się nie pomyliły :?:
    noel200
    Poziom 25  
    Tam pchają pewnie lipo niestety podłej jakości. Ale taki 8Ah ma prąd 10-cio sekundowy 200A. Bez problemu odpali samochód. Sąsiad używanym już troche spuchniętym lipo 3s odpalił swój jak na budowie radio grało za długo i nie mógł sam odpalić.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    DiZMar
    Poziom 43  
    Że też chce się pisać bzdury o cieniutkich przewodach przez który płynie prąd rzędu 200A. Pewno są z nadprzewodnika zrobione jak ktoś tu napisał. O mini akumulatorach o wydajności kilkaset A nie będę dyskutował, bo przynajmniej teoretycznie takie są możliwe. Kwestia czasu.
    PS.
    Ciekawe dlaczego takich Power Banków do rozruchu silników samochodowych nie ma w sklepach stacjonarnych? Są tylko w wysyłkowych. Pytanie retoryczne.
    noel200
    Poziom 25  
    DiZMar napisał:
    O mini akumulatorach o wydajności kilkaset A nie będę dyskutował, bo przynajmniej teoretycznie takie są możliwe. Kwestia czasu
    A o quadrokopterach i innych modelach słyszał? :-D