Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wodomierz i zliczanie obrotów tarczy-przepisy

matekogon 15 Lis 2018 18:34 291 8
  • #1 15 Lis 2018 18:34
    matekogon
    Poziom 22  

Koledzy mam do was pytanie może nawet ktoś z was dowiadywał się w temacie przepisów co wolno robić z licznikiem wody. Buduję małą automatykę domową i zrobiłem sobie układ do zliczania obrotów tarczy w liczniku. Mam nad tarczą licznika w odległości 7mm czujnik odbiciowy który na wyjściu ma sygnał 0-1. Cały czujnik jest zamocowany za pomocą klipsa przypiętego do licznika . I pojawił się problem z inkasentem . Przyszedł zobaczył i powiedział że to jest niedozwolone. Nie było mnie w domu abym mógł z nim polemizować. W związku z tym poszukuje przepisów informacji ( moje wodociągi milczą w tym temacie) aby przedstawić inkasentowi przepis którego powinien się douczyć. Mój czujnik nie ingeruje w licznik bo pomiar jest optyczny. Klips nie ingeruje w licznik bo jest tylko położony na korpusie licznika. Odczyt wskazań dla inkasenta jest możliwy nic nie przeszkadza.

Mam podobnie z licznikiem energii inkasent nic nie kwestionował

0 8
  • #2 15 Lis 2018 18:48
    smyk55
    Poziom 21  

Jeśli nie ingerujesz w licznik to nic im do tego. W przepisach nic nie ma na temat traktowania licznika światłem. Inkasentowi nic nie musisz przedstawiać, jeśli uważa inaczej to on powinien się powołać na przepis. Nadgorliwość inkasenta. Licznik energii elektrycznej u Ciebie podobnie a jak inne podejście inkasenta. Możesz spać spokojnie :)

0
  • #4 15 Lis 2018 18:54
    smyk55
    Poziom 21  

Czy inkasenci przypadkiem nie mają płacone od zakablowanego, jak myślicie?

0
  • #5 15 Lis 2018 19:00
    ta_tar
    Poziom 26  

A może pozwolą ci zamontować lub sami zamontują na twoją prośbę - oryginalny licznik wody z impulsatorem?

0
  • #6 15 Lis 2018 19:02
    matekogon
    Poziom 22  

Koledzy wkurzające jest tylko to że przychodzi i straszy mi domowników(80+) jakimś nalotem kontroli itp . Po prostu bełkot inkasenta. Mam takiego pecha że przeważnie chodzi jak mnie niema. Muszę chyba jechać do wodociągów i porozmawiać tam z jakimś kierownikiem żeby uświadomił inkasentów.

0
  • #7 15 Lis 2018 19:09
    smyk55
    Poziom 21  

matekogon napisał:
    Koledzy wkurzające jest tylko to że przychodzi i straszy mi domowników
    Rozumiem Ciebie doskonale, sam to przeżyłem nawet więcej. przeżyłem nalot grupy szybkiego reagowania. W drzwiach przywitali mnie słowami "Dzień doby, mamy informację że tu kradnie się prąd - dalej usłyszałem paragrafy na podstawie których chcą wejść do domu (licznik w domu a nie na korytarzu). Okazało się, że nikt nic nie kradnie - nie było przepraszam.

0
  • #8 16 Lis 2018 14:39
    matekogon
    Poziom 22  

Koledzy tak więc udałem się do wodociągów i ręce mi opadają. Nikt nie potrafil mi odpowiedzieć jaki to regulamin , przepis zabrania instalowania czegoś w pobliżu licznika. Jedyne co potrafili powiedzieć "przepis jest i to ich licznik". Tłumaczę pomiar optyczny czujnik jest nad licznikiem itp. Ale według nich jest przymocowany klips do licznika. Więc mówię dobrze jeżeli licznik jest waszą własnością to ja przymocuje czujnik do ściany ale sensor będzie wisiał 7mm nad tarczą zegara nie dotykając w żaden sposób licznika. Otrzymałem informację że to jest nadal ingerencja w licznik i w tym momencie się załamałem że w wodociągach pracuje taka ciemna masa. Na końcu rozmowy otrzymałem informację że mogę sobie kupić u nich dedykowany sensor impulsowy. Śmiech. Więc sobie odpuszczę i zamontuje swój przepływomierz niż użerać się z niedouczonymi.

0
  • #9 16 Lis 2018 16:16
    smyk55
    Poziom 21  

matekogon napisał:
    przepis zabrania instalowania czegoś w pobliżu licznika
    Wszystko pięknie, nie podajesz jaki to przepis. Gadać to sobie można, trzeba było wymusić by podali konkretny przepis na który się powołują wtedy wiesz co robić. Taką metodą wszystko można wcisnąć klientowi. Stwierdzili fakt i co teraz, karę poniesiesz, nie uznają wskazań licznika itp?

0