Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piaggio x9 125cc 2003 r. - Niskie napięcie alternatora i regulatora napięcia...

15 Lis 2018 20:27 504 3
  • Poziom 9  
    Po roku użytkowania padł mi nowy akumulator 12v 14ah więc zacząłem dokonywać pomiaru napięcia jakie wychodzi z alternatora 3-fazowego oraz na wyjściu regulatora napięcia w obawie że motocykl sam go dobił poprzez niedoładowywanie...
    Pomiar przedstawia się następująco (napięcie alternatora mierzone każdy do każdego z żółtych przewodów dochodzących do regulatora):
    - od 10.5 do 11.6 V
    - od 10.5 do 11.6 V
    - od 6.5 do 8.5 V
    Napięcie na wyjściu z regulatora napięcia:
    - od 12.22 do 12.32 V

Czy ktoś jest w stanie podać mi jakie wartości powinny być na wyjściu alternatora - nigdzie nie mogę tego znaleźć, wiem że na wyjściu z regulatora zasilanie powinno być od 14.0 do 14.4 V...?

Zauważyłem, że po ok 7 minutach po odpaleniu motocykla i osiągnięciu przez niego temperatury regulator jest ciepły, nie parzy a rękę można na nim trzymać aczkolwiek zastanawiam się czy to normalne że po takim czasie robi się ciepły...?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 13  
    Kolego a na jakim zakresie Ty zmierzyłeś prąd z tego " alternatora " ? Bo te wyniki wskazują na pomiar prądu stałego, a to błąd, druga sprawa 14.4 owszem powinno byś idealnie jednak tego pomiaru dokonuje się na sprawnym i naładowanym akumulatorze.

Napięcie na każdej z faz powinno być na poziomie 20 - 100 V AC ( w zależności od obrotów - tak jest w większości motocykli), najważniejsze jednak żeby było chociaż równe na każdym połączeniu.

Grzanie regulatora to normalny objaw, to w dużym uproszczeniu efekt uboczny właśnie prostowania napięcia z AC na DC i " usuwanie" nadmiaru w postaci ciepła ;)
  • Poziom 9  
    Poniżej zdjęcia pomiarów o których pisałem w 1 poście:

alternator

regulator

także ustawienia miernika wydają się być poprawne...

Pomiary zostały wykonane na odłączonym regulatorze ( jak zostało pokazane na filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=u1wiYf-nhs4 )
  • Poziom 13  
    No więc nie jest to błąd pomiarowy wydaje się więc że uwaliło uzwojenie, lub rozpadły się magnesy ( mniej prawdopodobne) sprawdzałeś czy nie ma tam przebić między zwojami ?