Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Programator czasowy na baterie 9V + mini pompka wody.

Keenzoo 15 Nov 2018 22:00 3603 54
Testo
  • #1
    Keenzoo
    Level 9  
    Witam

    Wpadłem na pomysł budowy automatycznego systemu podlewania.
    W wielkim skrócie, chcę do programatora czasowego (bateria 9V) podłączyć mini pompkę wody 3-6V (120L/h), która miałaby załączać się np. raz dziennie na np. 5min (czyli około 10L).
    Priorytetem jest dla mnie praca na 9V baterii lub innej, ale nie mam prądu na działce, więc pozostaje takie zasilanie. Akumulatora wolałbym też nie używać, bo nie mam go jak naładować tam na miejscu.

    Programator czasowy na baterie 9V + mini pompka wody.

    Znalazłem gotowe urządzenie u naszych skośnookich przyjaciółza około 100zł, ale może jest inny i tańszy sposób ?
  • Testo
  • #2
    jarek_lnx
    Level 43  
    Pompkę masz? Jaki prąd ona pobiera? Programator masz?
  • #3
    Keenzoo
    Level 9  
    Programator czasowy na baterie 9V + mini pompka wody. Programator czasowy na baterie 9V + mini pompka wody. Programator czasowy na baterie 9V + mini pompka wody.

    Wrzucam foto z ofert z danymi.
  • #4
    kj1
    Electrician specialist
    Keenzoo wrote:
    (bateria 9V) podłączyć mini pompkę wody 3-6V

    Zastosowanie baterii 9V nie jest dobrym pomysłem. Trzeba będzie ją często wymieniać. Poza tym te 9V trzeba będzie "przetworzyć do 6V, a to kolejne straty energii.
    Lepszym rozwiązaniem będzie jakiś tani powerbank (2 szt - jeden pracuje, drugi ładuje się w domu). Ich pojemność zależy jak często odwiedzasz działkę.
  • #5
    jarek_lnx
    Level 43  
    Chińczyk pisze w parametrach timera:

    Power Supply: 6VDC
    Power consumption 4.5 VA (MAX)

    Czyli może sie zdarzyć że bateria (lepsza alkaliczna) starczy na 1h zasilania timera.
  • Testo
  • #6
    Marian B
    Level 37  
    W trakcie czytania wpadłem na pomysł aby w ramach oszczędności energii nie stosować pompki, tylko zbiornik umieszczony nieco wyżej i elektrozawór otwierany co jakiś określony czas. Elektrozawór na pewno pobierze mniej energii niż pompka. Chyba było by to bardziej oszczędne rozwiązanie?
  • #7
    Keenzoo
    Level 9  
    Co do timera, jest również taki zasilany na 9V, pompki też są różne. Zależy mi właśnie aby nie odbywało się zwalnianie wody grawitacyjnie. Pomysł z powerbank wydaje się ok, ale co ile musiałbym go podmieniać? Wytrzyma chociaż tydzień?
  • #9
    Keenzoo
    Level 9  
    Podlewanie musi odbywać się raz na 2-3dni, nie chce aby odbywało się to grawitacyjnie.
    Wolałbym żeby mała pompa pobierała przez jakiś czas określoną ilość wody. Przy kroplówce beczka z wodą musi być wyżej, a nie bardzo mam na to miejsce.
  • #10
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    #11
    Marian B
    Level 37  
    Keenzoo wrote:
    Przy kroplówce beczka z wodą musi być wyżej, a nie bardzo mam na to miejsce.

    Zasada naczyń połączonych działa zawsze. Pojemnik z wodą nie musi być nawet w tym samym pomieszczeniu, może być nawet na zewnątrz, albo gdzieś za ścianą (jeżeli strach przed mrozem), kwestia tylko w poprowadzeniu cieniutkich, plastykowych wężyków.
    Jeżeli niema wody bieżącej, to i przy pompce musi być (duży) pojemnik z zapasem wody.
    Jeżeli jest woda bieżąca, to wystarczy mały pojemniczek (kilka litrów) umieszczony wyżej i uzupełnianie go co jakiś czas za pomocą elektrozaworu.
    Ale to są tylko moje pomysły.
  • Helpful post
    #12
    _jta_
    Electronics specialist
    Zakładając, że ta pompka pobiera 0.36W (czyli 0.06A przy 6V), pompuje 100 L/h i ma dziennie napompować 10 L, zużyje ona 6mAh dziennie - bateria 9V wystarczyłaby na 3-4 tygodnie, ale powerbank - powiedzmy, 5Ah - na ponad 2 lata. A może najlepiej byłoby zastosować akumulatorek + panel od lampki solarnej? Albo powerbank z ogniwem słonecznym. Nawet przy w miarę pochmurnej pogodzie panel powinien dać znacznie więcej energii, niż zużyje pompowanie, więc nie byłoby potrzeby doładowywania akumulatorka. Ewentualnie do magazynowania energii goldcap - pewnie pojemność 5F by wystarczyła, jakkolwiek w razie bardzo pochmurnej pogody mógłby się rozładować - nawet mały akumulatorek magazynuje dość energii na kilka dni, a goldcap 5F tylko na dzień, i większe są droższe.

    Inna możliwość, to grawitacyjnie, ale ciężko o beczkę kilkaset litrów, a jak ma być np. beczka 60 L i zużycie 10 L dziennie, to co tydzień trzeba by przyjeżdżać i napełniać beczkę. Hm... mam nadzieję, że masz tam wodę (studnię)? Bo inaczej to i tak potrzebujesz zbiornika z wodą, z ilością wystarczającą na czas między wizytami na działce; do tego musiałbyś przywozić tyle wody, żeby napełnić zbiornik - masz jakiś beczkowóz? A jeśli masz wodociąg, to można by robić tak, żeby np. raz na dobę otwierać zawór, wykorzystać wodę do podlewania kwiatków, a jej ciśnienie do wytworzenia energii elektrycznej i naładowania akumulatorka.

    Jeśli ten chiński programator żre 60mA podczas czuwania, to jego zasilanie będzie dość kosztowne - z dyskusji na forum pamiętam, że najlepiej wychodziły uC, które można było usypiać, żeby zużywały bardzo niewiele energii, a po jakimś czasie budziły się, wykonywały jakąś akcję i zasypiały znowu. Ale chyba CD4541 też wystarczy do odmierzania czasu przy małym zużyciu energii. Ile właściwie potrzebuje pompka podczas pracy?
  • #13
    Keenzoo
    Level 9  
    Mam studnie na miejscu, ale woda będzie pobierana z beczki 120L. Powiem szczerze, że szukam rozwiązania i nie wiem jakie urządzenia można "usypiać", aby pobierało prąd tylko na czas pracy.

    W skrócie : wpisałem "mini water pomp" na ali...... i pojawiły się oferty wielu pomp. Chce małą z małym poborem prądu, byle coś dladziennie przelała około 10-12L.

    Wpisałem timer 9V, ale może znacie inne urządzenia które załącza pompę o określonej godzinie?

    Jestem otwarty na każde rozwiązanie :)

    Bardzo dziękuję za zainteresowanie !
  • Helpful post
    #14
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Timer można zrobić samemu, jak wyżej CD4541 (jako licznik godzin) + LMC555 (jako licznik czasu podlewania, 5min) lub wystarczy sam Attiny13 - pobór prądu jest znikomy.

    Aby nie konwertować napięć dla Attiny13 (bateria 9V) lepiej tu użyć powerbanka i mamy 5V, pompka też powinna być na 5V, w przypadku CD4541+LMC555, można zasilać z 5V...12V
  • #15
    Keenzoo
    Level 9  
    Przyznam, że nie mam pojęcia o mikrokontrolerach, przeczytałem opis i faktycznie chyba ten Attiny13 spełnia moje oczekiwania, ale nie mam zielonego pojęcia jak go zaprogramować i jak zaprojektować cały układ.

    Chodzi mi o to, że za 100zł mam gotowy układ z rurkami, pompką itd, zasilany 4xAA. Tak sobie myśle, ze pomysł z 9V i pompką oraz tym układem Attiny13 wyjdzie łącznie 30zł i to by mi odpowiadało idealnie. Sam jednak na pewno tego nie zrobie bo to czarna magia dla mnie.

    Czy jest tu ktoś to może mi zaprojektować taki układ za przysłowiowe piwko ?

    Z góry dziękuje :)
  • #16
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Można wykorzystać ten projekt:
    Link

    Czasy można sobie zmienić, zasilacz z 230V do usunięcia.

    Zasilanie prosto z powerbanka 5V lub bateria 9V + jakiś stabilizator 5V o niskim własnym poborze prądu > Attiny13 > przekaźnik (tranzystor) do załączania pompki.
  • #17
    Keenzoo
    Level 9  
    Bardzo dziękuję. Niestety jestem laikiem, nie mam pojęcia co gdzie jak i z czym. Moja wiedza co do zaprojektowania jest równa zeru. Umiem tylko polutować gotowy układ, ale zmiany w całym projekcie są dla mnie całkowicie nie zrozumiałe.

    Zapytam wprost : Kupować lepiej tego gotowca za 100zł czy zlecić to komuś?
    Pytanie czy ma to sens jeśli za części zapłacę około 30zł plus koszty projektu to zbliżę się pewnie do 100zl.

    Naprawdę bardzo dziękuję za próbę pomocy. Liczyłem bardziej na jakiś układ DIY, który kupię, połącze elementy i podepne pompkę i będzie działać :)
  • #18
    _jta_
    Electronics specialist
    Mam studnie na miejscu, ale woda będzie pobierana z beczki 120L.

    Oj, przy zużyciu wody 10L dziennie co 13 dni trzeba przyjeżdżać i napełniać beczkę.

    Przydałaby się pompa o małym zużyciu energii, która by mogła pompować ze studni. Pomyśl, jaką wybrać.

    Nie jest problemem zrobienie układu, który bardzo z grubsza raz na dobę włączy pompę na kilka minut, jakkolwiek problemem może być ustawienie czasu, żeby to była choćby prawie równo doba, CD4541 do odmierzania takich czasów potrzebuje kondensatora o pojemności co najmniej kilkunastu uF, a elektrolityczne mają spory rozrzut pojemności i są mało stabilne. CD4060 z kwarcem zegarkowym daje 2 impulsy na sekundę... zliczać do 172800?

    Zastanawiałem się nad użyciem modułu RTC (najtańsze na DS1307 są od około 3zł), ale te najtańsze nie mają budzika... Zegarek elektroniczny z budzikiem? Jeśli by się dało nastawić powtarzanie alarmu raz na dobę, to by to załatwiło sprawę precyzyjnego odmierzania czasu. PCF8563 ma alarm, jest tani, ale nie ma gotowych modułów z PCF8563, trzeba by go ręcznie lutować, a to chyba jest tylko jako SMD. Poza tym wymaga programowego kasowania alarmu...

    A może... nie mierzyć czasu, tylko oświetlenie: jak była noc, a potem jest dzień, to uruchomić pompę - podlewanie kwiatków będzie o świcie. I może do pomiaru oświetlenia wykorzystać panel z lampki solarnej? (kosztuje parę zł w hipermarkecie, a można użyć i popsutej, byleby panel działał)

    Jeśli ten gotowiec za 100zł pobiera średnio moc 0.36W (0.06A przy 6V), to przez dobę zużyje 1.44 Ah - baterię płaską 3R12 w ciągu 3-4 dni, o 6F22 nawet nie myśl, rozładuje ją najdalej po 2 godzinach; powerbank 5Ah wystarczy na 3 dni. Przy zasilaniu bateryjnym trzeba oszczędzać!
  • #19
    Keenzoo
    Level 9  
    Bardzo, ale to bardzo dziękuje za zainteresowanie. Tak, co dwa tygodnie będę na działce uzupełniał beczkę. Ja widziałbym dwa rozwiązania, albo co 24h rano pompa lała by po np. 5L, albo najlepiej dla mnie co 72h, po 15L, czyli podlewanie raz na trzy dni.
    Głównie zależy mi na tym, by bateria 9V lub powerbank wytrzymał dwa tygodnie podlewania. Pompkę wybrałem TAKĄ, ale oczywiście mogę wybrać każdą inną, która spełni zadanie.
    Co do podlewania, musi się ono odbywać rano, ale to już pewnie dla elektroniki nie ma znaczenia.
  • #20
    _jta_
    Electronics specialist
    Podlewanie może być sterowane przez układ zawierający fotoogniwo - pojawienie się napięcia na tym fotoogniwie przekraczającego pewien próg U1 będzie sygnałem, że jest czas na podlewanie, po czym układ powinien zapamiętać, że już podlewał, i zapomnieć o tym, gdy napięcie z fotoogniwa spadnie poniżej pewnego innego progu U0, znacznie niższego od U1. Chodzi o to, żeby dopiero po porządnej ciemności (noc) układ mógł uznać światło za nowy dzień - nie chciałbym, żeby przesłonięcie Słońca przez chmurę po podlaniu kwiatków powodowało kolejne podlewanie z chwilą jego odsłonięcia.

    Jest wiele czujników światła: fotooporniki, fotodiody, fototranzystory, fotoogniwa... Z tego tylko fotoogniwa dają napięcie bez potrzeby zasilania (fotodioda może działać jak fotoogniwo, ale daje małe napięcie, do około 0.5V, i mały prąd, a poza tym chyba fotodiody nie są zbyt tanie), co będzie zaletą - ale może i fotoopornik by się nadał, tylko trzeba go osłonić przed światłem tak, by niewiele do niego dochodziło - przy słabym świetle fotoopornik ma dużą oporność (więc prąd jest mały), a do tego powoli i długo zwiększa oporność, więc jest mało wrażliwy na chwilowy zanik światła (choćby na skutek przesłonięcia Słońca przez ptaka).

    Można by pomyśleć o kombinacji ze zliczaniem dni i podlewać co parę dni - to tylko jeden układ scalony więcej (i kilka par goldpinów do zakładania zworki określającej, co ile dni ma być podlewanie).

    Dobrze byłoby wiedzieć, ile energii będzie zużywała pompa - i ocenić, czy powerbank z panelem solarnym będzie się wystarczająco ładował, żeby mógł działać bez doładowywania, czy raczej trzeba będzie ładować powerbank np. z akumulatora samochodu (czy gniazdo zapalniczki działa, gdy wyłączy się silnik? ale takie ładowanie trwa kilka godzin), albo mieć dwa, przy każdej wizycie poprzedni zabierać do naładowania i zostawiać nowy.

    Jeśli przyjmiemy, że przez 2 tygodnie układ sterujący ma prawo zużyć około 1Ah, to daje to średni prąd prawie 3mA - nie jest to mało, bo układy cyfrowe CMOS, o ile mają sygnał 0/1, który rzadko się zmienia, zwykle pobierają prąd poniżej 1uA, natomiast na ogół wymagają, żeby sygnał wejściowy zmieniał się skokowo, a nie płynnie - potrzebny jest jakiś układ, który powolną zmianę przerobi na szybką, być może wystarczy bramka z przerzutnikiem Schmitta na wejściu (CD4093, CD40106) - nie wiem tylko, jaki prąd będzie pobierać w trakcie powolnej zmiany napięcia (bo wtedy pewnie nie jest poniżej 1uA).

    Być może mógłby tu pomóc np. TL061, pobierający około 200uA - to pozwoli zrobić układ sterowania, który zużyje poniżej 0.1Ah przez 2 tygodnie, i pewnie zużywać energię będzie głównie pompa. Lepszy byłby LMC7111 - pobiera 25uA, ma wejście i wyjście rail-to-rail - czyli (prawie) cały zakres od '-' do '+' zasilania (z TL061 mogłyby być problemy przy niskim napięciu zasilania). Można też rozważyć użycie CMOS-owego odpowiednika NE555, np. LMC555 (typowo 100uA). Ale to dopiero, jeśli się okaże, że CD4093, albo CD40106 jest zbyt prądożerny.
  • #21
    Keenzoo
    Level 9  
    Jak pisałem wyżej, nie mam bladego pojęcia o czym piszecie, zero, totalnie nic. Po za lutowaniem nie poradzę sobie z tym. Znalazłem idealne rozwiązanie mojego problemu.
    Możecie tylko dla pewności zobaczyć i odpowiedzieć jak długo podziała to na 4xAA przy założeniu, że cały układ minimum dwa tygodnie ma pracować w trybie co 3dni na 10-15min załączana pompka.
    Link do tego urządzenia
  • Helpful post
    #22
    User removed account
    User removed account  
  • #23
    Keenzoo
    Level 9  
    Dziękuje bardzo. A moge poprosić tak orientacyjnie, ile może to działać na dobrej jakości "paluszkach" AA ? Da radę 2 tygodnie ? Czyli około 5 cykli (raz na 3dni).
  • #24
    _jta_
    Electronics specialist
    Z tym chińskim sprzętem nic nie wiadomo - jakie będzie zużycie baterii, co i w jakim zakresie można tam nastawić... z tego ostatniego linku widać, że złączek i rurek dają na podlewanie 12 doniczek, mają regulację, jak często będzie podlewanie, i chyba jaką ilością wody (czy raczej na jak długo będzie włączana pompka) - ale to widać na zdjęciach, bo sprzedający nie umie opisać, co to jest, na dodatek tłumaczenia na polski nie warto czytać, oni używają do tłumaczeń Google, albo czegoś podobnego - ostatnio widziałem tłumaczenie, w którym płytka stykowa do montowania układów została nazwana deską do krojenia chleba... (po angielsku nazywa się breadboard) ;) Pewnie najlepiej byłoby znać chiński i czytać w oryginale, ale to u nas raczej mało znany język, ja go nie znam.

    Dobrze byłoby wiedzieć choć z grubsza, ile energii elektrycznej na to potrzeba (niezależnie od tego, czy kupujesz gotowy sprzęt, czy coś składasz), bo tak to całkiem nie wiadomo, na czym stoimy - poszukaj odpowiedniej pompki, dla której byłaby podana informacja, jak potrafi pompować i ile energii elektrycznej na to potrzebuje. Niestety o tym sprzęcie, z linku nic o tym nie wiadomo - sprzedający nie podaje, a ja nie wywróżę, i nawet nie mam znajomej wróżki (kiedyś znałem, ale to było dziesiątki lat temu, dziś już jej nie ma - i mam wrażenie, że nawet ona by się nie podjęła wywróżenia, jak długo to będzie działać na bateriach) - więc poszukaj sprzętu, dla którego są podane dane techniczne.

    A mi przyszły do głowy takie pomysły - skoro ma być podlewanie rzadziej, niż raz dziennie: (1) ładować akumulatorek z fotoogniwa, po całkowitym naładowaniu czekać na poranek (wykrywany jako narastanie oświetlenia po dłuższej ciemności) i wtedy podlewać - to by dało podlewanie zależne od nasłonecznienia, kwiatki zużywają więcej wody, kiedy mają więcej światła; (2) można podlewać rano, jeśli czujnik wilgotności wykryje, że kwiatki mają za sucho. Do tego jest potrzebny czujnik oświetlenia (w 1 to może być to samo fotoogniwo, które ładuje akumulatorek), i albo układ regulacji ładowania (niestety na razie nie mam doświadczenia z takimi układami, są jakieś do wbudowywania w akumulator) do 1, albo czujnik wilgotności gleby do 2.
  • #25
    User removed account
    User removed account  
  • #26
    _jta_
    Electronics specialist
    Problem w tym, że nie wiadomo, jak rozumieć te opisy - nie określono w nich, czy podana moc 0.36W jest pobierana przez całość przy działającej pompce, przez programator+przekaźnik przy załączeniu pompki (a pompka potrzebuje osobnego zasilania, może z sieci), czy przez sam programator średnio. I jeśli sprzedawca tak opisuje towar, to najprawdopodobniej sam nie wie, co sprzedaje, więc od niego tej informacji się nie uzyska (najwyżej coś zmyśli, żeby udawać, że wie, ale pożytku z tego nie będzie).

    Co do urządzenia z linku z #21 - piszą o zasilaniu baterią 1.5V "AA" (czyli R6), ale oprócz tego jest tam kabel zasilający USB - może bateria 1.5V zasila sam timer odmierzający czas, a reszta jest zasilana tym kablem USB? To by było sensowne. I może przez ten kabel ciągnie taki prąd, że typowy powerbank takiego nie da?

    Niestety zmorą dzisiejszych czasów są sprzedawcy oferujący towar, na którym się nie znają, i przekręcający informacje otrzymane od dostawcy. I działanie tego towaru jest nieprzewidywalne. Niestety trzeba poszukać lepszych informacji, raczej o innym towarze, i trzeba w to włożyć trochę pracy - bez pracy nie ma kołaczy...

    Znalazłem coś takiego (szukając water pump na AliExpress):
    fairy supermarket wrote:
    Napięcie znamionowe: DC 5 V
    odpowiednie Napięcie: DC 3.7-6 V
    praca Prądu: 0.6-1A
    ssania: 0.4 m
    skok: 6 m
    Wodociąg Długość: 1 m
    strumień: 0.4L/min

    To samo piszą "Come On Store" i "shop3900096 Store". I to jest jakaś konkretna informacja. Chcesz napompować np. 20 litrów? To będzie 50 minut pracy, i może prawie 1Ah pobrana z powerbanku. No, może pełne naładowanie powerbanku 5Ah z trudem wystarczy na całą beczkę 120 litrów.

    Chyba coś lepszego oferuje np. "Esinou Store": 2 sztuki "Małe Cyrkulować Pompa Akwarium Akwarium Zatapialne Wodoodporna Wody" - zakres napięcia DC2. 5-6 (V), prąd pracy 130-220 (MA), szef (co to jest?) 40-110 (CM) Przepływu 80-120 (L/H) Moc 0.4-1.5 (w). Przez 1.5h powinno wypompować całą beczkę, zużywając do 330mAh - to _dużo_ lepiej, niż 5Ah. Tylko razem z dostawą to już prawie 5 dolarów, inna firma (AiyimaHardware Store) sprzedaje to drożej i jedną sztukę, ale z darmową dostawą za $2.61, a u innych kupisz 3 sztuki za około 3.5 dolara z darmową dostawą...
  • #28
    _jta_
    Electronics specialist
    Vacuum Pump to nie do wody, tylko do odpompowywania powietrza. I chyba nie robi porządnej próżni - obniży ciśnienie powietrza może o 40%.

    Sprawdziłem - na Allegro powerbank o nominalnej pojemności 6000mAh można kupić z 6zł; ale ponieważ podają prąd ładowania 1A i czas ładowania do 3h, to ja w te 6000mAh nie wierzę - może on ma ze 2000mAh. Do energooszczędnej pompki powinien wystarczyć (będą potrzebne 2, żeby za każdą wizytą na działce zamieniać).

    Jakbyś chciał użyć 4 baterii LR6, to ich pojemność jest około 2000mAh, więc może wystarczyłyby na pół roku; przez 3 lata wydasz na baterie tyle, ile kosztują 2 powerbanki - zakładając, że układ będzie bardzo oszczędny, w przypadku powerbanków nie jest to konieczne, i jeśli byś zrobił układ, który zużyje 2000mAh przez miesiąc, to powerbanki zamortyzują się po 3 miesiącach.

    Bateria "płaska" powinna mieć pojemność około 6Ah, bateria LR20 15Ah - ale pewnie odpowiednio drożej kosztują. Musiałbyś policzyć, jakie będą koszty.
  • #29
    Keenzoo
    Level 9  
    Zamówiłem ten gotowy zestaw z ali. Zobaczymy jak przyjdzie jak długo może pracować na baterii.

    Bardzo wszystkim dziękuje za pomoc. Niestety moja wiedza jest zerowa, więc wasze propozycje są dla mnie jak fizyka kwantowa :) Nie mam zielonego pojęcia, a co za tym idzie, lepiej kupić gotowca :)
    Dam znać kiedy już sprawdzę tamten produkt.

    Pozdrawiam
  • #30
    _jta_
    Electronics specialist
    To może warto kupić jakiś miernik uniwersalny (DT830 i podobne bywają w cenie około 10zł) i jak będziesz miał ten zestaw, to pomierzyć, jaki prąd pobiera. A poza tym zobaczyć i napisać, co to jest - niestety opis Chińczyków jest na tyle niejasny, że właściwie nic nie wiadomo, co to ma być.