Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interpretacja schematu efektu gitarowego

15 Lis 2018 22:32 315 11
 • Poziom 9  
  Hej, mam tu zdjęcie które jest można powiedzieć jakby schematem efektu distortion dla gitary basowej. Niby jest on dość prosty ale nie mogę zrozumieć do czego idą te wszystkie linie gdzie pisze np Sustain czy Volume. Jest ich na moje oko za dużo żeby wszystkie szły do potencjometrów (tak jak wydaje mi się że powinny powinny). Jest też kwestia czerwonych obręczy na niektórych miejscach na pin, wydaje mi się że są to miejsca gdzie należy przerwać połączenie pinów w poziomie. Ostatnią kwestią jest Volume 2 idący na wyjście, a konkretnie gdzie on jest bo nie mogę znaleźć. Z góry dziękuję za pomoc.
  Interpretacja schematu efektu gitarowego
 • Pomocny dla użytkowników
  W sumie to nie jest schemat ideowy a montażowy. Gdybyś pokazał schemat ideowy, to sprawa byłaby prostsza. Te linie idą do trzech potencjometrów wymienionych w zestawieniu elementów. Volume 2 wychodzi bezpośrednio z potencjometru. Dlatego nie ma go na płytce.
 • Poziom 9  
  Ok, ale jak poznać który z trzech przewodów wychodzących z np Sustain'ów pasuje do którego pinu potencjometru?
 • Poziom 33  
  Do potencjometru TONE czyli barwa dźwięku (różowe) idą prawidłowo 3 przewody.
  Do potencjometru SUSTAIN czyli wybrzmiewanie (żółte) idą prawidłowo 3 przewody.
  Niebieski VOLUME 1 to masa. Połączona jest zworą z masą wejścia.
  Niebieski Volume 3 to styk sygnałowy OUTPUT. (dziwne nazwa wyjścia)
  Czerwone kółeczka to może piny do ewentualnego podłączenia przełącznika nożnego.
  Rozrysuj schemat, to wiele się samo wyjaśni.
 • Pomocny dla użytkowników
  wieswas napisał:

  Czerwone kółeczka to może piny do ewentualnego podłączenia przełącznika nożnego.

  Widać, że układ zmontowany jest na płytce uniwersalnej. Te czerwone kółeczka to według mnie miejsca rozwiercenia (przerwania) ścieżek.
 • Poziom 22  
  Jest błąd w opisie D1 ,D2 mają być diody a tam w opisie są fety-tranzystory 2N5457. Rozrysować schemat bo może być więcej błędów.
 • Pomocny dla użytkowników
  W komentarzach na oryginalnej stronie z tym efektem jest mowa, że tranzystory polowe użyto jako diody. Niestety, patrząc na wykonaną płytkę na podstawie tego opisu (przez inną osobę), nie ma tam tranzystorów a jedynie diody.

  Interpretacja schematu efektu gitarowego

  Interpretacja schematu efektu gitarowego

  Swoją drogą to lutowanie temu elektronikowi nie wychodzi zbyt dobrze. :-?
 • Pomocny dla użytkowników
  Teraz dopiero gdy jest schemat wszystko jest jasne.

  Interpretacja schematu efektu gitarowego

  Wersja z płytką pokazaną w podanym wyżej linku przez willyvmm jest o wiele lepsza (estetycznie).
 • Poziom 9  
  Jeżeli dobrze rozumiem w takim razie tam gdzie były te czerwone kropki jest masa(tak rozumiem schemat) czyli muszę tam jakoś podprowadzić od ground(-)? Bo na zdjęciu wysłanym wyżej znowu widać poszerzone dziury w tych miejscach ale czemu one służą?
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Tam gdzie czerwone kółka należy przerwać ścieżki (mowa tu o płytce uniwersalnej). Najłatwiej jest je przewiercić na wylot. Sam, gdy się bawiłem w takie rzeczy, po prostu brałem scyzoryk, przecinałem ścieżkę a potem jakimś iglakiem (pilnikiem) poszerzałem przerwę.
  Specjalnie wstawiłem zdjęcia płytki zrobionej tą metodą. Teraz gdy jest schemat ideowy, można sobie wszystko na bieżąco sprawdzać.

  Przyjrzałem się płytce i schematowi. Na schemacie jest np. dioda świecąca, której nie ma na płytce jak i opornika który podaje jej zasilanie. Jeżeli ktoś chce, to może dołożyć sobie diodę poza płytką (z opornikiem). Poza tym na płytce jest dodatkowa dioda prostownicza, której nie ma na schemacie. Dioda ta zabezpiecza tylko układ przed odwrotnym włożeniem baterii. Nie jest zatem konieczna. Chodzi o diodę D5.

  Jak nie rozumiesz co oznaczają te czerwone kółka, to popatrz sobie choćby na masę. Na płytce są to dwie skrajne ścieżki, który łączy niebieski kabelek. Zobacz teraz na schemacie ideowym co jest podłączone do masy i porównaj. Jest to na płytce 10 rezystorów i 3 kondensatory (w tym jeden elektrolityczny).

  Kolejna zauważona przeze mnie różnica, to na schemacie ideowym przy wejściu równolegle do kondensatora 100 pF jest dołączony rezystor 1,5 MΩ. Niestety na płytce go nie ma.