Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Płyta MSI B85M-G43 uwalony BIOS

16 Lis 2018 12:09 372 12
 • Poziom 11  
  Witam.
  Mam problem z w.w. płytą. Posiadam komputer który był składany przez nie istniejącą firmę PC Factory. Firma ta wgrała na płytę zmodyfikowany bios, który jest strasznie irytujący i z błędami. Postanowiłem wgrać oryginalny bios dla tej płyty. Proces wgrywania przechodził bez problemów jednak po restarcie komputer nie chce wstać.
  Posiadam zgrany stary bios gdyż zrobiłem kopię jednak nie mogę znaleźć na tej płycie kości z BIOSem.
  Sądzę że jest wlutowana na stałe. Czy ktoś może mi wskazać która to kość?
  Czy ktoś może zna sposób na recovery takiej płyty bez wylutowywania układu?

  Za pomoc będę wdzięczny.
 • PCBway
 • Poziom 38  
  Tak wygląda kostka BIOSu http://www.bios-chip24.com/MSI-B85M-G43-MS-7823/en
  Płyta posiada M-Flash, jak producent podaje powinna być możliwość naprawy BIOSu w przypadku awarii. Więcej informacji powinno znajdować się w instrukcji.
  "Compared to common motherboards which need extra BIOS chips, MSI's M-Flash has a double advantage which doesn't need extra components and secondly, all your BIOS data will be saved in the USB drive. The stored data does not only have backup and upgrade function, moreover, it can also be seen as a portable BIOS chip which is actually able to boot up your PC.

  Features
  - Backup/Restore Your BIOS to/from Any USB Flash Disk
  - Avoid Unnecessary Repair Due to Accident Failures During The Upgrading Process
  - Earn more BIOS Lifespan by Reducing Unnecessary Rewriting Process"
 • PCBway
 • Poziom 11  
  Dziękuję za Twoją odpowiedź. Teoretycznie to mogło by się sprawdzić gdyby płyta reagowała na cokolwiek. Niestety ta płyta nawet nie zapala kontrolek takich jak power. Zatem jeżeli nie ma jakiegoś specjalnego przygotowania pendrive aby ruszyła płyta z "niesprawną kością BIOS" to na wiele nie zda mi się zacytowany opis.

  Nie chodziło mi też o to jak wygląda kość bios, bo tyle to wiem, tylko bardziej o jakiś konkretny symbol kości. Mam mały problem ze zlokalizowaniem jej na płycie głównej.

  https://asset.msi.com/resize/image/global/pro....png62405b38c58fe0f07fcef2367d8a9ba1/1024.png

  Pewnie łatwiej będzie jak zdemontuję płytę główną ale w piątek bardziej byłem skupiony na uruchomieniu komputera zastępczego.
  Jedynie co mi teraz przychodzi do głowy to odlutować tą kość i w jej miejsce wstawić podstawkę SMD a na to kość tradycyjną wkładana.

  P.S. Nie jestem początkujący w komputerach i ten temat umieściłem w dziale Komputery Serwis i nie bez powodu, a został przeniesiony tutaj.
 • Poziom 41  
  Programator ch341a + klips lub wyczaić (w manualu powinieni być opis a jak nie to miernik) gniazdo obok kości JSPI - to jest do programowani kości przy pomocy takich kabelków jakie się używa do Arduino (patrz na allegro takie taśmy/przewody z odpowiednimi końcówkami).

  Kośc masz zapewno w prawym dolnym rogu obok tych pinów JSPI1 czyli obok gniazd sata5_6.
 • Poziom 11  
  Dziękuję za twoją odpowiedź i informację. Posiadam na stanie programator TL866 z bogatą gamą adapterów, zatem pozostaje mi zaopatrzyć się w odpowiedni klips i spróbować zaprogramować.
 • Poziom 11  
  Dzisiaj trochę walczyłem z płytą główną. Niestety programator TL866A z przystawką SPI oraz bez tej przystawki nie pozwala przez klamrę diagnostyczną zaprogramować układu.

  Dodatkowo okazuje się że piny od złącza SPI są mniejsze i kabelki do łączenia które mam, po prostu się nie mieszczą aby zapiąć bezpośrednio na złącze. Może ktoś wie jak ten problem rozwiązać? są jakieś przejściówki z większych pinów na mniejsze?

  W załączniku zdjęcie układu i moja rozpiska.

  A może da się to zaprogramować za pomocą np JTAG-lock-pick mini albo ft2232h, oba posiadam na stanie, chociaż ten drugi muszę się upewnić czy to na pewno ten model.
  Płyta MSI B85M-G43 uwalony BIOS Płyta MSI B85M-G43 uwalony BIOS

  P.S. Zapomniałem zapytać czy ktoś wie czym się różni CH341A od CH341A gold?
  P.S.2 Znalazłem taki artykuł http://wesche.bplaced.net/wordpress/?page_id=308 więc wychodzi że mam wszystkie niezbędne narzędzia do zrobienia. Chociaż mam ochotę go po prostu odlutować i zaprogramować z przystawki. Większy problem będzie gdy się okaże że oryginalny bios nie chce ruszyć i będzie potrzebny bios PC Factory. Mam taki drugi komputer ale znowu nie chciał bym i tam lutować więc kolejne pytanie, to czy da się ten układ odczytać bez lutowania?
 • Poziom 41  
  Jak się klipsem nie da to przez piny też nie pójdzie - jeśli oczywiście klips dobrze dolega.

  Podepnij płyte do zasilacza i zasilacz oczywiście włączony ale samego komputera nie włączaj.
  Czy wtedy nie idzie tego zaprogramować??

  Idzie odczytać w ogóle kość?
 • Poziom 11  
  Oooo. Dzięki ci kolego. Teraz na podłączonym zasilaczu pod prąd ruszyło. Zaraz sprawdzę programowanie.

  Jeszcze raz dziękuję. Płyta ruszyła z oryginalnym biosem. Żadnych "Pięćdziesięciu pięciu" pisknięć przy starcie i jak na razie wszystko gra.

  Dodano po 21 [minuty]:

  To jak nam tak dobrze idzie to mam jeszcze jedno pytanie. Wie ktoś jakim softem mogę uzupełnić dane na temat modelu płyty w BIOSie? Jest mi to potrzebne aby WDS mi nie wariował i nie mylił komputerów.
  W tej chwili mam np że producent jest MSI ale w modelu płyty głównej jest pusto.
 • Poziom 11  
  No wychodzi że tak bo jest puste, przynajmniej spróbuję. Zastanawiam się czy dam radę tam umieścić klucz windowsa tak jak to teraz jest na nowych płytach.
  Na pewno popróbuję.

  Dodano po 16 [godziny] 6 [minuty]:

  Jeżeli chodzi o model płyty itd to istotnie jest to zapisane w kości BIOSu. Zaczytałem bios z innego komputera i poniżej prntscrn.
  Płyta MSI B85M-G43 uwalony BIOS
  Zakładam że przy normalnym programowaniu te sektory nie są ruszane ale przy programowaniu programatorem jest nadpisywane wszystko.

  Jeżeli chodzi o bios to aplikacja pokazuje mi "American Megatrends Inc." V3.10B2 Type: AMI BIOS /ACPI 2.0

  Dodano po 5 [godziny] 4 [minuty]:

  Z wyżej wymienionym programem udało mi się odnaleźć potrzebne informację poza jedna, UUID nie mogę zaprogramować. W pierwotnym BIOSIE znalazłem go w HxD, w oryginalnym natomiast nie jest już to takie łatwe. Co ciekawe w oryginalnym biosie model płyty głównej był wprogramowany natomiast nie wiem dlaczego nie był wyświetlany. Po obróbce przez AMIBCP i ponownym wgraniu wszystko, poza UUID jest na swoim miejscu ;)
  Chociaż tak sobie myślę że UUID to na chwile obecną najmniejszy problem ;)
 • Poziom 11  
  Ostatecznie udało mi się rozwiązać problem z UUID. Znalazłem program który uruchamiam z USB-FreeDOS a następnie program z opcją /SU AUTO, jak dobrze pamiętam. Program generuje jakiś losowy numer UUID i zapisuje do BIOSu, można też wpisać samemu numer.
  Program w załączniku. Temat mogę uznać za rozwiązany w całości. Dziękuję wszystkim za pomoc ;)
 • Poziom 11  
  BIOS udało się wgrać na podłączonym zasilaczu do prądu BEZ URUCHAMIANIA komputera. UUID nadałem za pomocą programu AMIDEDOS