Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienia kotła na RC 310 dla GB072 14kW oraz znaczenie i wpływ tych ustawień

16 Lis 2018 13:28 606 15
  • Poziom 14  
    Witam
    Miesiąc temu przeszedłem na ogrzewanie kotłem gazowym GB072 14kW +zasobnik 120L+RC310
    Mój dom to dwie kondygnacje, sutereny i piętro, razem 120m2 ogrzewane, oraz nieużytkowe, nieogrzewane poddasze i podpiwniczenie 25%, ocieplona płyta od spodu 5 cm styropianu
    Strop ocieplony 15 cm styropianu
    Okna plastiki
    Mury 40 cm dwuwarstwowe z wstrzykniętą pianka pomiędzy warstwy, bez ocieplenia elewacji
    W sumie 11 grzejników (brak podłogówki)

Próbowałem przeróżnych ustawień kotła żeby osiągnąć jak najlepszy komfort cieplny i w miarę oszczędne zużycie gazu.
    Najoszczędniej i całkiem komfortowo było przy ustawieniach :
    Sterowanie temp. wew.
    Ustawiona temp. pomieszczenia od 5:00 do 8:00 oraz od 18:00 do 21:00 (21 stopni), w pozostałym czasie 20,5 stopnia
    Wybieg pompy 3 min
    Charakterystyka wykreślna pompy - Delta P2
    Min. temp. zew. - 18
    Tłumienie - tak
    Typ budynku - średni
    Sposób obniżenia - próg temp. pomieszczenia
    Max temp ogrzewania 65
    Na kotle:
    2.3b - interwał czasowy wyłączenia i włączenia palnika - 15min
    2.3C - interwał temperaturowy dla wyłączenia i właczenia palnika - 6K
    Przy temp. na zewnątrz 5 w nocy i około 10 w dzień spalałem na dobę średnio 5m3 , razem z C.W.U

Następnie spróbowałem ustawić według temp. zew. i krzywej grzewczej ale albo coś robię nie tak albo taki sposób nie jest wcale ekonomiczny
    Ustawienia:
    Sterowanie temp. zew.
    Zadana temp. w pomieszczeniu : próbowałem tak jak wyżej oraz 20,5 stopni stałe
    Wybieg pompy 3 min
    Min. temp. zew. - 18
    Tłumienie - tak
    Typ budynku - średni
    Max temp ogrzewania 65
    Punkt początkowy 20
    Punk końcowy 55
    Wpływ pomieszczenia : różnie i WYŁ innym razem 5
    Na kotle:
    2.3C - interwał temperaturowy dla wyłączenia i włączenia palnika - 6K
    Niestety efekt jest taki że kocioł chodzi cały czas ( i niby dobrze ) ale spala 8-9 m3 gazu a komfort bardzo podobny do przykładu wcześniejszego

Zadana temp. w pomieszczeniu 20,5 stopnia a on osiąga 21,2 i dalej grzeje, to mu zmniejszyłem zadaną temp. pomieszczenia na 20 to się wyłączył ale z powrotem się załączył jak temp spadła do 20,2 stopnia
    Czy można to jakoś ustawić żeby po przekroczeniu o powiedzmy 0,3 stopnia od zadanej kocioł Się wyłączył po czym jak spadnie o 0,3 poniżej zadanej żeby się włączył ?

Interesuje mnie co powodują i jaki wpływ na sposób ogrzewania mają następujące parametry:
    Typ budynku - lekki, średni, ciężki - co spowoduje zmiana
    Charakterystyka wykreślna pompy - według mocy , Delta P2, P3 ,P4 - co spowoduje zmiana
    Wybieg pompy - co spowoduje wydłużenie czasu
    Ideałem byłoby dla mnie gdyby sterowanie było za pomocą krzywej grzewczej i żeby powiedzmy dogrzewał przez kilka godzin potem się wyłączał na kilka godzin np w środku dnia i ponownie załączał na kilka godzin
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Adamch1 napisał:
    Czy można to jakoś ustawić żeby po przekroczeniu o powiedzmy 0,3 stopnia od zadanej kocioł Się wyłączył po czym jak spadnie o 0,3 poniżej zadanej żeby się włączył ?
    Kocioł się nie wyłączy. Będzie obniżał temperaturę na zasilaniu. O ile wpływ temperatury pomieszczenia pozwoli mu na to.
    Wpływ ustaw na 5k, a projektową obniż do 50*C

Adamch1 napisał:
    Typ budynku - lekki, średni, ciężki - co spowoduje zmiana

Określa jak szybko automatyka kotła ma reagowac na zmiany temperatury zewnętrznej. Tak zwane tłumienie temperatury zewnętrznej. Ciężki - kocioł ignoruje zmiany temperatury dość długo. Lekki - kocioł od razu reaguje na zmiany.
    Przy dobrze izolowanym budynku ustawiamy średni lub ciężki.

Adamch1 napisał:
    Wybieg pompy - co spowoduje wydłużenie czasu

Przy sterowaniu temperatura pomieszczenia po osiągnięciu zadajnej temp. pompa pracuje po wyłączeniu kotła przez nastawiony czas. Chodzi o to aby ciepło przetransportować do grzejników, a nie żeby uciekło w komin.
    Przy pogodówce pompa pracuje cały czas.
  • Poziom 18  
    Sterowanie z temp. zewnetrzną z wpływem temp. wewnętrznej, liczba okręśla jak mocno może być modyfikowana temp. wynikająca z krzywej grzewczej, kocioł ją sam modyfikuje. nie pamietam czy to było w stopniach czy procentach (dziesiątkach) i możliwe, że sterownik potrzebuje czasu na naukę . Zostaw na kilka dni bez zmian.
  • Poziom 14  
    Udało mi się ustawić tak kocioł że utrzymuje mi już kilka godzin dokładnie zadaną temp w pomieszczeniu, tzn w momencie kiedy spada temp. na zewnątrz to temp. pomieszczenia spada np: o 0.1 czy 0.2 stopnia po czym reaguje wpływ pomieszczenia ustawiony właśnie na 5K i podbija do zadanej i trzyma ładnie
    Czy to jest poprawnie ustawiona krzywa i czy to powinno być najekonomiczniejsze ogrzewanie?
    Rozumiem że teraz dostarczam tyle ciepła ile w danym momencie wytraca mój dom i taniej nie będzie?
    Moje obecne ustawienia to:
    Sterowanie temp. zew.
    Zadana temp. w pomieszczeniu : 21 stopni stałe
    Wybieg pompy 3 min
    Min. temp. zew. - 18
    Tłumienie - tak
    Typ budynku - średni
    Max temp ogrzewania 65
    Punkt początkowy 26
    Punk końcowy 61
    Wpływ pomieszczenia : 5K
    Na kotle:
    2.3C - interwał temperaturowy dla wyłączenia i włączenia palnika - 6K

Jeszcze mam pytanie odnośnie pracy pompy która pracuje cały czas na 96-100 % czy tak jest dobrze?
    I jeszcze interesuje mnie jeden parametr ale jest on aktywny tylko gdy jest włączone sterowanie temp. wewnętrzną
    Charakterystyka PID - wolno, średnio, szybko - co to zmienia
    no i ta Charakterystyka wykreślna pompy, zauważyłem że niektórzy zmieniają na Delta P4
    piracik napisał:
    Wpływ ustaw na 5k, a projektową obniż do 50*C

Wypróbuje te ustawienia, zobaczymy :)
    Pisałem żebyś obniżył punkt końcowy do 50*C
    Punkt początkowy zostaw na 20*C
    Jak będziesz jeździł w takie skrajności to nigdy nie złapiesz punktu, który będzie odpowiadał zapotrzebowaniu budynku na ciepło.
  • Poziom 14  
    Doszedłem do tych skrajności po troszku żeby mi trzymało zadaną temp. pomieszczenia, (nie wiem czy dobrze to robiłem ) w miedzy czasie spadła temp. na zewnątrz do 1 stopnia na plusie i może stąd tak wyszło bo wraz ze spadkiem temp zew. miało problem z uzyskaniem temp. zadanej pomieszczenia , ale spróbuje ustawić jak mówisz.

Wczoraj na noc zmieniłem krzywą grzewczą według zaleceń na punkt początkowy 20 i końcowy 50
    Temp. zadana pomieszczenia 21 stopni stałe
    I pierwsze co zauważyłem to że jeszcze wczoraj tak do północy jak śledziłem parametry i na zewnątrz spadła temp. do -3 stopni, to temp pomieszczenia była 20,7
    a dziś temp. zewnętrzna +1 i osiągnięta temp. pomieszczenia to 21,3
    Czas pracy palnika 19h
    zużycie gazu 8,6m3 razem z C.W.U
    Czy tak zostawić, czy zrobić bardziej stromą krzywą grzewczą?
    i czy takie zużycie dobowe przy temp. na zewnątrz -3 do 1 stopni jest normalne?

Kolejna doba na krzywej 20-50, tym razem temp. na zewnątrz -5 w nocy i 0 w dzień, zadana temp. pomieszczenia 21 stałe, spaliło 9,7m3
    Palnik pracował 22 godziny , 4 starty palnika ale to z powodu dogrzania C.W.U
  • Poziom 9  
    Adamch1 napisał:
    I pierwsze co zauważyłem to że jeszcze wczoraj tak do północy jak śledziłem parametry i na zewnątrz spadła temp. do -3 stopni, to temp pomieszczenia była 20,7
    a dziś temp. zewnętrzna +1 i osiągnięta temp. pomieszczenia to 21,3

Możesz zwiększyć wpływ pomieszczenia z 5stC na np: 7stC.
    Wtedy przy odstępstwach temperatury zmierzonej w pokoju od temperatury zadanej piec będzie bardziej reagował (1stC odstępstwa to zwiększenie/zmniejszenie temperatury wody wychodzącej z pieca o 7*3stC zamiast 5*3stC)

Z drugiej strony zobacz, czy nie jest tak, że jak spada temperatura na zewnątrz do zawsze niedogrzewa, a jak rośnie, to zawsze przegrzewa. Wtedy może trzeba zmienić typ budynku z "średni" na "lekki", aby szybciej piec reagował na zmiany temperatury na zewnątrz.
    Moim zdaniem 0,3°C jest akceptowalne.
    Ustawienie dużego wpływu temperatury pomieszczenie nie jest korzystne.
  • Poziom 9  
    Zgadzam się:
    - najpierw trzeba określić sobie, jakie odchylenia są akceptowalne dla danej osoby.
    - ustawienie zbyt dużego wpływu pomieszczenia może powodować ciągłe przegrzewanie i niedogrzewanie... huśtawkę temperatur.

@piracik: wg ciebie jakie max odchylenia są akceptowane?
    Moim zdaniem nie powinno przekraczać +/-0,5*C
  • Poziom 14  
    Panowie mam inny problem. Jak wspomniałem wcześniej są dwa poziomy ogrzewane i u góry gdy zostanie osiągnięta temp. zadana 21 stopni to na dole jest o jeden do półtora stopnia więcej. Dobrze by było jakby było po równo albo nawet odwrotnie, na dole chłodniej niż w górze.
    Co mogę zrobić żeby to wyrównać?
    Dwa kaloryfery w górze mają głowice termostatyczne które były założone już przed instalacją kotła gazowego, ale otwarte na maxa, na dole wszystkie grzejniki mają tylko taki zawór z czarnym pokrętłem starej daty, którego regulacja nic nie daje no chyba że zamknę go całkiem
    Czy założenie zaworów termostatycznych na dolnych grzejnikach coś zmieni?
    W takiej sytuacji pozostaje tylko zamontowanie zaworów termostatycznych na wszystkich grzejnikach.
  • Poziom 14  
    Czy muszę na wszystkich czy wystarczy tylko tam gdzie przegrzewa pomieszczenia,
    bo potrzebuje tylko w dwóch pomieszczeniach w suterenach obniżyć lekko temp.?
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam taki problem. Do posiadanego już kotła BUDERUS GB 122k zakupiłem regulator RC 310. Podłączyłem zalecanym przewodem do zacisków BUS.
    Po ustawieniu języka, daty, czasu itd. oraz uruchomieniu asystenta konfiguracji rozpoczyna się analiza systemu, która nie
    chce się zakończyć i regulator się zawiesza. Jaka może być przyczyna? Proszę o pomoc jak z tym sobie poradzić.
    Pozdrawiam.
    pomiń asystenta konfiguracji.
    W tak prostym systemie nie masz czego wyszukiwać bo nie masz niczego.
    CWU na 3D w kotle
    Czuj. sprzęgła brak
    Żadnych modułów itp. więc bez tego spokojnie skonfigurujesz.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Próbowałem pominąć asystenta konfiguracji i przejść do uruchomienia, ale wówczas na wyświetlaczu RC 310
    pojawia się komunikat dotyczący zapisu danych i system się zawiesza.
    Pozdrawiam