Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mała nagrzewnica wodna do łazienki

przytulanka 16 Nov 2018 18:06 2151 31
lampy.pl
    przytulanka
    Level 10  
    Witam, jestem na etapie projektowym mieszkania i wpadłem na pomysł, aby zastosować nagrzewnice wodną w łazience 4mkw. Pomysł może wydawać się dziwny i przesądzony, jednak mam już jednego "zmarzlucha" w rodzinie, a kolejne ciepłolubne istoty w planach. W skrócie: poszukuję małej gabarytowo, o mocy ok 2-3 kW, estetycznej nagrzewnicy wodnej do łazienki, którą podłączę do miejskiego CO. Do tej pory używałem elektrycznej, jednak jest po prostu brzydka, a prąd swoje kosztuje. Najchętniej zadowoliłbym się jakimś hybrydowym grzejnikiem łazienkowym z funkcją nawiewy, ale takowego wodnego nie znalazłem. Wszelkie przyłącza hydrauliczne mogę śmiało przestawiać (stan deweloperski). Pomysł zrodził się z faktu, iż grzejnik ma dużą bezwładność, a ja oczekuję iż w łazience zrobi się ciepluteńko w trakcie mycia zębów. Po co utrzymywać w łazience temperaturę 27 st C przez cały dzień kiedy potrzebuję jej jedynie w czasie kąpieli... O przestawianiu termostatu z wyprzedzeniem na wyższą temperaturę zapominam zbyt często, a i tak efekt jest raczej średni i długo trwa. Wszystko co znalazłem to duże nagrzewnice przemysłowe (pow. 20 kW) albo jakieś brzydkie samochodowe. Są też kurtyny powietrzne (wodne), coś co na chwilę obecną wygląda najlepiej przypominając trochę klimatyzator, jednak są drogie i zbyt duże(mocne). Brałem już nawet pod uwagę dodatkowe przyłącza szybkozłączeniowe przy grzejniku, aby "takiego brzydkiego dziada" (np. nagrzewnicę samochodową) podłączyć, ogrzać i wynieść gdzieś, gdzie się nie będzie rzucał w oczy. Będzie to jednak uciążliwe na dłuższą metę... Jeśli ktoś widział, bądź słyszał o czymś co może mnie zadowolić poproszę o link lub nazwę.
  • lampy.pl
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Tylko większy grzejnik lub podłogówka i grzać cały czas.
    Nagrzewnica potrzebuje wysokiego parametru, którego z sieci miejskiej (węzła cieplnego ze sterowaniem pogodowym) nie uzyskasz. Efekt będzie taki, że nagrzewnica mimo dmuchania ciepłym powietrzem wilgotną skórę będzie ochładzać.
    przytulanka
    Level 10  
    Brałem pod uwagę taką sytuację, dlatego uważam, że przepływ powietrza musi być stosunkowo mały, aby ruch powietrza w łazience nie był nazbyt odczuwalny. Skierowany raczej w przestrzeń w krórej się nie poruszamy. Są grzejniki konwektorowe, które sprawdzają się przy ogrzewaniu pompami ciepła. Mają jakieś małe wentylatorki których nawet nie słychać. Poza tym, jak już rozgrzeję łazienkę to grzejnik utrzyma chyba temperaturę do zakończenia kąpieli. Wówczas można nagrzewnicę wyłączyć.
  • lampy.pl
    piracik
    przytulanka wrote:
    Są grzejniki konwektorowe, które sprawdzają się przy ogrzewaniu pompami ciepła.

Jako chłodzenie.
    Te grzejniki potrzebują wyższej temperatury niż plytowe.
    W bloku gdzie idzie dość niski parametr lub przy kotłach kondensacyjnych, które najwyższą sprawność uzyskują przy niższych temperaturach zasilania (podobnie jak pompa ciepła) grzejniki tego typu mogą się nie sprawdzić.

Są zaprzeczeniem tego do czego dążą producenci urządzeń grzewczych. Czyli mają małą powierzchnię wymiany i potrzebują wysokiej temperatury.

Mam wielu klientów, którzy chętnie zamieniliby się nawet na żeliwne zamiast konwektorowych.
    Homo_toxicus
    Level 21  
    U mnie praktycznie "niechcący", zadziałało w ten sposób oświetlenie żarówkami halogenowymi (6 szt. MR16 35W). W łazience (8 m²), w kilka minut po zapaleniu światła, robi się "dodatkowo" ciepło. W sam raz dla "istot ciepłolubnych". Jeżeli oświetlenie nie wchodzi w grę, to może najzwyczajniej zastosować dogrzewanie elektryczne urządzeniem typu "słoneczko" lub elektryczny grzejnik konwektorowy. Przy 4 m² wystarczy grzejnik poniżej 1 kW.

Mała nagrzewnica wodna do łazienki
    piracik
    Lub promiennik.
    Ja osobiście wolę mieć ciepło w łazience 24h/dobę
    Jeśli utrzymujesz stałą temperaturę to nie idzie tak dużo tej energii.
    Homo_toxicus
    Level 21  
    piracik wrote:
    ...Jeśli utrzymujesz stałą temperaturę to nie idzie tak dużo tej energii.

Zgadza się. Grzanie "na okrągło", kończy się obniżeniem temperatury grzejników i minimalnym (a czasami żadnym) wzrostem kosztów ogrzewania :-)

P.S. Chyba, że coś takiego do łazienki :
    https://www.google.com/search?q=panele+promie...yNneAhWF6CwKHZtcApEQ_AUIDigB&biw=1366&bih=613

Albo już pełen "hardkor" :

https://ogrzej.com.pl/lustro-grzewcze-grzejni...czerwien-panel-grzewczy-radius-600w-look.html ;-)
    piracik
    W stanie deweloperskim planowanie dogrzewania pomieszczenia elektrycznie?
    Lepiej jak jeszcze masz opcje pomyśl np. nad podłogówką lub lepszym grzejnikiem.
    przytulanka
    Level 10  
    Wszystko racja, jednak chciałbym wykorzystać energię z miejskiego CO, a nie dodatkowo dogrzewać prądem. Jak już pisałem, jestem na etapie projektowym, wprowadzać będę się za pół roku. Jeśli do tego czasu nic innego nie wymyślę to na pewno nie wykorzystam nagrzewnicy, gdyż będą już płytki na ścianach i nie będzie sensu ich zrywać aby ciągnąć rurki. Wówczas zostaną technologie elektryczne. Dlatego szukam rozwiązania teraz. O promiennikach zapomniałem. Wiem, że są, jednak jeszcze nie miałem okazji poczuć ich na "własnej skórze" ;)

P.S. Podłogówka będzie w łazience. Na tzw zaworze RTL. Ale osobno - nie na powrocie z grzejnika.
    piracik
    przytulanka wrote:
    Wszystko racja, jednak chciałbym wykorzystać energię z miejskiego CO

Ogrzewanie płaszczyznowe. Podłoga lub ściana.
    W łazience ciepła nie zabraknie. Warunek ogrzewanie cały czas.
    Moim zdaniem jeśli już chcesz jakoś wykorzystać ogrzewanie miejskie to ten kierunek byłby najrozsądniejszy.

Nagrzewnica dobra jest na hale. Wiatr w łazience to nie koniecznie to czego człowiek oczekuje po wyjściu z pod prysznica.
    kierbedz4
    Level 36  
    Zamontuj grzejnik drabinkowy o nie dużych rozmiarach.Polecam grzejnik który jest oferowany w Castoramie.Na jednej z moich postów zamieściłem typ grzejnika oraz typ osprzętu.Na dolocie montowany jest zawór termostatyczny.Grzejnik -drabinka która nie zabiera wiele miejsca jest produkowany przez firmę Calor i taką ma sprawność że chciałoby się przebywać w łazience przez dłuższy czas.
    Homo_toxicus
    Level 21  
    piracik wrote:
    W stanie deweloperskim planowanie dogrzewania pomieszczenia elektrycznie?...

Sugerowałem się tym, że Kolega autor chce "doładować" szybko na czas kąpieli. Zresztą jak sam napisał "Po co utrzymywać w łazience temperaturę 27 st C przez cały dzień kiedy potrzebuję jej jedynie w czasie kąpieli..." :D .
    Sstalone
    Level 31  
    Kolego, a pomyślałeś że jak będziesz utrzymywał w łazience niższą temperaturę i podnosił tylko temperaturę powietrza bezpośrednio i w trakcie kąpieli, to będzie Ci się skraplać woda na ścianach...
    kierbedz4
    Level 36  
    Tylko preferowany przez moją osobę grzejnik łazienkowy drabinkowy o odpowiedniej mocy grzejnej gdyż prawdopodobnie jak łazienkach w mieszkaniach z wielkiej płyty grzejniki w łazienkach nie są opomiarowane. Temperatura pracy grzejników w mieszkaniach jest uzależniona od warunków temperaturowych na zewnątrz budynku i sygnał jest dostarczany przez pogodynkę zabudowaną na ścianie budynku.
    Homo_toxicus
    Level 21  
    Myślę, że z tym skraplaniem nie będzie problemu. Mówimy o wzroście temperatury od 22-23 °C do 27-28 °C. Przecież jest jeszcze wentylacja która z 4 m² powinna dość sprawnie wymieniać powietrze.
    janek1815
    Level 38  
    Dac gęściej podłogowe i sprawa załatwiona. Sam mam 27 stopni w łazience . Max udało mi się 31 uzyskać. Do kąpieli fajna temperatura ale do innych czynności łazienkowych to 31 za dużo.
    kierbedz4
    Level 36  
    Jak już ktoś pobuduje sobie dom to może dowolnie sobie montować co mu się spodoba.Budynek jest budowany przez dewelopera,natomiast zasilany w ciepło będzie z jakiegoś OPEC-u a więc wszystkie grzejniki zamontowane w tym budynku we wszystkich mieszkaniach będą w zależności od pięter montowane według dokumentacji a nawet podzielniki zliczające ciepło będą montowane na poszczególnych żeberkach i na odpowiedniej wysokości.To samo dotyczy łazienki.W łazienkach były montowane grzejniki żeliwne 3 żeberkowe tzw 60 na wszystkich kondygnacjach i można w okresie remontu wymienić je na inne grzejniki o tych samych parametrach grzejnych i padło właśnie na grzejnik drabinkowy o podobnych parametrach grzejnych który doskonale sobie radzi z ogrzaniem łazienki a po otwarciu drzwi od łazienki ciepło migruje na całe mieszkanie.Na grzejnikach w łazienkach nie ma pomiaru dlatego w całym domu ciepło z łazienek oraz innych części składowych jak korytarze piwniczne oraz korytarze wejścowe do bloku są rozliczane ogólnie.I pytanie mówi się o podłogówce.Jak nastąpi rozliczenie ciepła po zamontowaniu podłogówki?
    janek1815
    Level 38  
    Erbit wrote:
    janek1815 wrote:
    ... ale do innych czynności łazienkowych to 31 za dużo.

Koledze puściły wodze fantazji. No oczywiście, że do "tych czynności łazienkowych" to stanowczo za ciepło ;)

Tak tak wsiąść prysznic nie ma problemu ale umyc zęby czy się ogolić to masakra.
    kierbedz4
    Level 36  
    Przykładowo budynek 4 piętrowy zasilanie w ciepło w łazienkach jest oddzielnymi rurami zasilanie - na których to rurach w niektórych lokatorskich piwnicach są zamontowane zawory podpionowe które ograniczają częściowo dopływ ciepłej wody do grzejników w łazienkach obniżając jej ciśnienie oraz blokują częściowo spływ wody na rurze powrotnej aby była schłodzona a całe ciepło wygenerowała by woda na grzejnikach w łazienkach.
    przytulanka
    Level 10  
    Ogrzewanie będzie w tym mieszkaniu rozliczane na podstawie jednego miernika mierzącego różnice temp. wody na wejciu i powrocie. Każde mieszkanie ma swój odrębny miernik zużycia ciepła. Nie wiem jak się on fachowo nazywa. Grzejniki deweloperskie będą zamontowane jedynie do testów, szczelności, ciśnień itp. przed odbiorem mieszkania. Co prawda te, których nie będzie widać zostaną, ale w łazience żona na pewno będzie chciała jakiś "wymyślny".
    Mam komputer stacjonarny chłodzony cieczą. Chłodnica ma wymiary ok. 36x36x5cm (9 wentylatorów 120mm) wentylatory na 12 V podłączone do 5V (są cichsze, co przy tych wymiarach chłodnicy nic nie zmienia). Gdy temperatura wody osiąga około 30-35stC termostat włącza obieg wentylacji. Powietrze wylatujące z chłodnicy jest wówczas wyraźnie cieplejsze niż otoczenie.
    Dlatego pomyślałem, że można by podobny system zamontować w łazience, gdzie temperatura wody z CO będzie wyraźnie wyższa. Nie wiem jednak pod jaki system temperaturowy była projektowana moc grzejników.
    Znalazłem grzejniki firmy JAGA serii Vertiga z systemem DBE. Jest to dokładnie to czego oczekuję, z tym, że ja poszukuję w wersji do łazienki, których nie posiadają w ofercie.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Dlaczego od razu ma być co najmniej 27 stopni w łazience? Chyba do kąpieli przeszło 80-letniego starca, mającego regularne spadki temperatury ciała do 33-34 stopni pod pachą (ale często stary człowiek nie jest w stanie wyjść z wanny o własnych siłach). Normalnie w łazience 22-23 stopnie to w sam raz do kąpieli. Jak się chce mieć wyjątkowo ciepłą łazienkę, to można zamienić dotychczasowy kaloryfer na większy (oraz nastawą wstępną zwiększyć przepływ czynnika grzewczego). Co do parametrów z miejskiego ogrzewania, to nieraz przy większych mrozach woda doprowadzana do grzejników jest bardzo gorąca.
    przytulanka
    Level 10  
    Widzę, że dyskusja zmierza powoli w kierunku "po co?" zamiast "rozumiem, ale...". O gustach po prostu się nie dyskutuje, gdyż każdy ma jakieś swoje dziwne upodobania. Jedni z Was lubią mieć ciepło cały czas. Inni, podobnie jak ja, jedynie, gdy są w "stroju Adama". Nie mogę jednak zrozumieć dlaczego zdaniem wielu, można używać elektrycznego podgrzewacza powietrza, ale nagrzewnicy wodnej już nie, choć głównie jej efektywność i odczucie komfortu będzie zależeć od prędkości przepływającego przez nią powietrza. To znaczy, do efektywnego nagrzania duża prędkość, a dla komfortu mała.
    Jeśli ktoś z Was drodzy Forumowicze znajdzie grzejnik podobny do "Jaga Vertiga z systemem DBE" do łazienki to poproszę o link lub nazwę.
    piracik
    przytulanka wrote:
    idzę, że dyskusja zmierza powoli w kierunku "po co?" zamiast "rozumiem, ale...".

Raczej własnie dyskusja idzie w kierunku... czy jesteś pewien, że na etapie deweloperskim zamiast pójść w jakieś systemowe rozwiązanie typu podłogówka brniesz w nadmuchy.
    Nadmuch da szybciej wyższą temperaturę powietrza, ale taki sam efekt da ciepła woda z prysznica.
    Wyłączysz nadmuch, a temperatura szybko wróci do tej którą mają ściany i całe wyposażenie łazienki.
    Gdybyś miał już gotową łazienkę i bez demolki nie dałoby się nic sensownego zamontować wtedy można kombinować z nadmuchami.
    Jak myślisz dlaczego nie możesz znaleźć wersji do łazienki? Bo komfort ciepła z nagrzewnicy to nie jest to czego oczekuje się w łazience.
  • Helpful post
    ta_tar
    Level 39  
    przytulanka wrote:
    Ogrzewanie będzie w tym mieszkaniu rozliczane na podstawie jednego miernika mierzącego różnice temp. wody na wejciu i powrocie. Każde mieszkanie ma swój odrębny miernik zużycia ciepła. Nie wiem jak się on fachowo nazywa.

Jest to po prostu ciepłomierz.
    Erbit
    Level 42  
    przytulanka wrote:
    ... Nie mogę jednak zrozumieć dlaczego zdaniem wielu, można używać elektrycznego podgrzewacza powietrza, ale nagrzewnicy wodnej już nie, choć głównie jej efektywność i odczucie komfortu będzie zależeć od prędkości przepływającego przez nią powietrza. ...

Być może dlatego, że wcześniej wspomniałeś o szybkim nagrzaniu. Niestety "nagrzewnica wodna" jest dużo mniejszej mocy niż "elektryczny podgrzewacz" i dołożenie nadmuchy prawie niczego nie zmieni, urządzenia nadal będą miały swoją moc.

By nie było - nie jestem ani za jednym ani za drugim.
    przytulanka
    Level 10  
    Łazienka będzie wyposażona w grzejnik jak i ogrzewanie podłogowe, co już wcześniej kilkukrotnie wyraźnie zaznaczałem. Z doświadczenia jednak wiem, że nawet, gdy w łazience jest komfortowa temperatura, to przy kąpieli małego dziecka wielu rodziców używa dodatkowo elektrycznej nagrzewnicy. Wątek stworzony został właśnie po to, aby wykluczyć używania tego urządzenia.
    Erbit
    Level 42  
    przytulanka wrote:
    Łazienka będzie wyposażona w grzejnik jak i ogrzewanie podłogowe, co już wcześniej kilkukrotnie wyraźnie zaznaczałem. ....

Sorry, przejrzałem od początku i ani razu tego nie wyjaśniłeś. Zawsze odbierałem to jako "nagrzewnica zamiast ogrzewania". Sądzę (po wypowiedziach), że inni podobnie to zrozumieli.

przytulanka wrote:
    ... przy kąpieli małego dziecka wielu rodziców używa dodatkowo elektrycznej nagrzewnicy. Wątek stworzony został właśnie po to, aby wykluczyć używania tego urządzenia.

Teraz jest wszystko jasne.

Elektryczna "nagrzewnica" ma to do siebie, że niewielkie pomieszczenie nagrzewa w kilka minut gdyż zazwyczaj jest to przedział mocy 1,5-3kW (najczęściej około 2kw). Krótki czas nagrzania pozwala na kąpiel "teraz" a nie wtedy gdy "nagrzewnica nagrzeje".

Oczywiście możesz kupić "nagrzewnicę wodną" ale proponuje zapytać o jej moc. Stosunek mocy do elektrycznej to będzie stosunek czasów nagrzewania (szacunkowo). Jeśli uważasz, że możesz sobie pozwolić na "oczekiwanie na nagrzanie" to nie ma o czym dyskutować (no chyba, że mamy pomóc szukać takiej wodnej nagrzewnicy).

[edyta]
    Grzejnik łazienkowy to moc rzędu 200-300W przy temperaturze zasilania 90°C. Z sieci dostaniesz raczej nie więcej niż 55°C. Zatem jego moc wyniesie jakieś 150W w najlepszym wypadku. Ponad 10 razy dłużej będziesz nagrzewał czyli to co elektrycznie załatwisz w 8 minut "wodnie" załatwisz w 80 minut.
    Oczywiście decyzje należą do Ciebie.