Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Helios ELS VN 35/60 - czy istnieje możliwość wyłączenia biegu 1?

zapek3 16 Nov 2018 23:04 2892 2
 • #1
  zapek3
  Level 2  
  Witam,

  W nowym mieszkaniu, w łazience mam zamontowany wentylator Helios ELS VN 35/60, Wentylator działa na biegu "1" 24h na dobę. Bieg "2" włącza się włącznikiem (niepołączone z włacznikiem światła, światło zapala się innym włącznikiem). Zaczyna przeszkadzać mi brak możliwości całkowitego wyłączenia. Ciagły szum pracy na biegu "1" jest dość uciążliwy. Poniżej schemat z instrukcji wentylatora, natomiast oryginalne podłączenie (zrobione przez dewelopera)wygląda jak na zdjęciu, czy oznacza to że jeżeli wyjmę mostek pomiędzy "1" a "L", wyłącze wentylator i będzie chodził tylko podczas włączenia włacznikiem, na biegu "2"? Nie rozumiem również adnotacji o napięciu powrotnym , oznacza to że nie mogę usunąć mostka między "1" a "L" ?

  Proszę o radę

  Pozdrawiam
  Wojtek
 • #2
  kokapetyl
  Level 43  
  zapek3 wrote:
  Nie rozumiem również adnotacji o napięciu powrotnym

  Jest to ostrzeżenie, oznacza że jeśli załączysz napięcie na styk "2" to automatycznie na "1" pojawi się również napięcie.
  Schemat podłączenia przedstawia dwa włączniki I i II bieg, oznacza to że możesz oba rozłączyć/wyłączyć. Jak zdemontujesz ten mostek, to tak jakbyś wyłączył włącznik I biegu.
  Możesz usunąć mostek.
 • #3
  zapek3
  Level 2  
  Dzieki, pozdrawiam