Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Skuteczna chemia-usuwanie kamienia.

teskot 17 Nov 2018 11:43 3501 14
  • #1
    teskot
    Level 35  
    Witam,
    chciałbym zaprosić do dyskusji osoby mające większą wiedzę w zakresie chemii. Otóż stanąłem przed problemem, który mnie przerósł. Muszę usunąć osady z plastykowych elementów układu wodnego pralki. Niestety nie wiem do końca co to jest. Na pewno osady wapienne (kamień), a poza tym zapewne nierozpuszczone składniki środków piorących. Udało mi się nieco doczyścić części, ale to jeszcze nie to. Najlepsze efekty dawał Cilit (Zawiera: kwas mrówkowy, kwas szczawiowy, dihydrat), oraz profesjonalny środek czyszczący Nano San VC112 (100g preparatu zawiera: 1,5g chlorku didecylodimetyloamoniowego, <5% niejonowych środków powierzchniowo czynnych, kwas glikolowy i aminosulfonowy, alkohole, inhibitor korozji, substancje pomocnicze, barwiące i zapachowe). Próbowałem też Fosolem (20% kwas fosforowy) ale bez efektu.
    Wydaje mi się, że kiedyś Cilit zawierał kwas solny, a Fosol miał 35%. No ale w czasach, w których na płynie do kibla trzeba pisać, że nie nadaje się do spożycia produkuje się środki, których spożycie mimo wszystko wywoła co najwyżej rozstrój żołądka. Tak samo nieskuteczne w działaniu użyte zgodnie z przeznaczeniem.
    Może więc ktoś z Kolegów chemików coś poradzi? Istotną informacją jest, że potrzebuję najlepiej substancji, która będzie gęsta. Kwas solny mogę kupić, siarkowy też, wodorotlenek sodu, wodorowęglan sodu mam, glicerynę mam, nadtlenek wodoru mogę załatwić, oleje palmowe, kokosowe itp też do zdobycia. Da się coś sklecić z ogólnodostępnych substancji co będzie skuteczne w usuwaniu takich trudnych osadów?
  • #3
    teskot
    Level 35  
    Powinno być gęste ja już wspomniałem. Dodam, że gorący ocet też nie dawał rady. Wcześniej używałem wspomnianego Fosolu w trudnych przypadkach i widać było, że aż się gotowało (pieniło) po polaniu. I to jest logiczne w reakcji wapnia z kwasem. A tu zero efektu...
    Umówmy się, nie szukam środka, do którego można pchać łapki. Okulary, maseczka, rękawice i gumowany fartuch obowiązkowe. Oczywiście wentylacja również.
  • #4
    henrykS
    Level 20  
    Odpuść sobie wszelkie zasadowe związki (soda). Próbowałeś coś ze sklepowej półki typu "Ace" czy "Bad reiniger" ?

    Kwas solny czy siarkowy może być jak najbardziej skuteczny. Rozcieńczony siarkowy ma sporo cech kw. solnego, więc specjalnie są bez różnicy, chociaż radzę też do solnego dodać wody.
    Zagęszczenie? Może pasta z użyciem kwasu i np. talku?
  • Helpful post
    #6
    henrykS
    Level 20  
    Są tabele odporności tworzyw na poszczególne związki (ciecze, rozpuszczalniki ). Wymaga to oczywiście znajomości rodzaju tworzyw.
    W wielkim skrócie tworzywa używane w pralkach są raczej odporne na działanie zaproponowanych rozcieńczonych kwasów.
  • #7
    teskot
    Level 35  
    Spieszę z odpowiedziami:
    -tworzywo to najpewniej ABS (nie ma oznaczeń). Przy najbliższej okazji spróbuję nadpalić i zobaczymy, czym to "pachnie".
    Nie spotkałem się z problemem zniszczenia tworzyw sztucznych przez niestężone kwasy.
    -Ace nie próbowałem tym bardziej, że nie widziałem go dawno na sklepowych półkach. Poza tym wszelkie wybielacze to zdaje się związki utleniające (nadtlenek wodoru) lub zasady (ługi sodowe, potasowe). Te średnio działają na osady ze środków piorących, które też niejako z definicji są zasadowe. Jak coś ma usuwać plamy z np. tłuszczu to musi to być zasadza, która zmydli zanieczyszczenie.
    Co do zagęszczania talkiem... Czy talk nie wejdzie w reakcję z kwasem?
    Co do usuwania przypaleń to używam środka Clinex Grill, który jest bardzo zasadowy. Ma w składzie ług sodowy i potasowy, poza tym substancje, których nazwy mi nic nie mówią: D-Glukopiranoza, Sól sodowa kwasu 1-hydroksyetylidenobisfosforowego. Nie bardzo skutecznie usuwa kamień.
  • Helpful post
    #9
    anchilos
    Level 38  
    henrykS wrote:
    chociaż radzę też do solnego dodać wody.
    Pamiętaj chemiku młody----------------------------------.!Może kwas szczawiowy. Odnośnie kwasu siarkowego : lat około 30 temu , po wprowadzeniu się do nie używanego domu , zastałem zlew kuchenny z nalotem z kamienia i rdzy. Po potraktowaniu elektrolitem do akumulatorów (bodajże 30% roztwór kwasu " siarczystego " , zniknęło wszystko łącznie z emalią piecową , zostało gołe żeliwo . Co do zagęszczenia : NaOH zagęszczane były chyba skrobią . Czy kwas " siarczysty " jej nie zeżre , nie mam pojęcia . Proponuję spróbować . Pozdrawiam. P.S. Nie jestem chemikiem. H2O2 nie ruszy kamienia. Działa na materiał biologiczny . A propos H2O2, nie trzeba "załatwiać " , jest bez problemu do kupienia 60%.
  • #10
    teskot
    Level 35  
    Dziękuję za rady, będę próbował.
    H2O2 do niedawna kupowałem 30% po sąsiedzku w sklepie z artykułami dla salonów fryzjerskich. Już nie mają i mieć nie będą bo ponoś się coś w prawie zmieniło. Niedługo na zakup mydła chyba trzeba będzie mieć pozwolenie...
  • Helpful post
    #11
    jack63
    Level 43  
    Są specjalne środki do odkamieniania zmywarek "przemysłowych". Ja używam lavage L-50.
    Nie musi być dokładnie to. Chodzi o przykład. Kiedyś używałem coś innego. Nazwy nie pamiętam, a było skuteczniejsze.
    Wpisz w google to L-50 i przeszukaj "rejon". :D
  • Helpful post
    #12
    technikabasenowa
    Level 33  
    teskot wrote:
    Dziękuję za rady, będę próbował.
    H2O2 do niedawna kupowałem 30% po sąsiedzku w sklepie z artykułami dla salonów fryzjerskich. Już nie mają i mieć nie będą bo ponoś się coś w prawie zmieniło. Niedługo na zakup mydła chyba trzeba będzie mieć pozwolenie...


    Bez przesady można kupić od ręki :D
    Każda firma basenowa ma to w ofercie - jako tlen aktywny
  • #13
    teskot
    Level 35  
    Dziękuję za komentarze. Temat na razie w zawieszeniu; pralka jest babci, babci się pogorszyło i to na niej w tej chwili skupiam swoją uwagę, a nie na sprzętach AGD.
    @technikabasenowa; rozumiem, że ten "tlen aktywny" jest w postaci proszku. Rozpuszczony w wodzie demineralizowanej powinien dać H2O2? To oczywiście nie do odkamieniania tylko do wybielania. I oczywiście nie pralki, prania ani tym bardziej siebie:)
  • Helpful post
    #14
    technikabasenowa
    Level 33  
    teskot wrote:
    @technikabasenowa; rozumiem, że ten "tlen aktywny" jest w postaci proszku.


    Nie to zwykły perhydrol w płynie ale jak ładnie brzmi tlen aktywny :-)
  • #15
    teskot
    Level 35  
    Ostatecznie zadziałał czas i kwas solny. Niestety wymagało to trochę demontowania części i ich moczenia przez godzinę z okładem, ale udało się. Wszystko jak nowe, plastiki nie ucierpiały.