Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini-projekt - przedwzmacniacz gramofonowy na tranzystorach polowych

tytka 24 Lis 2018 22:52 4005 50
  • #31 24 Lis 2018 22:52
    tytka
    Poziom 16  

Kolego pikarel, jak z pierwszą częściom Twojej wypowiedzi całkowicie się zgadzam. To, co do drugiej, odnoszę wrażenie, że nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Nie chodziło mi tam o cyfrowe sterowanie urządzeń, bo to w dzisiejszych czasach jest praktycznie nieuniknione. Wspomniałem tam o torach audio tych urządzeń. O tym że w niektórych wyższych modelach tych urządzeń nie ma scalonych wzmacniaczy operacyjnych, tylko są w nich układy wykonane na elementach dyskretnych.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #32 24 Lis 2018 23:56
    pikarel
    Poziom 31  

Pomimo, że przez ręce przeszło mi ostatnio sporo względnie nowych sprzętów audio (Denon, Yamaha, Sony, Pioneer) - to niestety toru Audio z elementów dyskretnych nie spotkałem.
    Funkcje, jakie spełniają tam tranzystory to klucze, stabilizatory, bufory portów.
    Chętnie pooglądałbym taką współczesną perełkę w wykonaniu potentata.

• #33 25 Lis 2018 20:05
    tytka
    Poziom 16  

Może nie za bardzo współczesny przykład, bo druga połowa pierwszej dekady tego stulecia, ale...

Fragmenty schematów dwóch przedwzmacniacze Rotel-a: RC-1070 i RC-1090.

Podstawowy blok tych przedwzmacniaczy (wzmacniacz napięciowy):

RC-1070

RC-1090

Przedwzmacniacz Riaa:

RC-1070

RC-1090 (też na wzmacniaczach operacyjnych, ale "wspomagany" na wejściu tranzystorami)

I na koniec porównanie parametrów tych przedwzmacniaczy

Czy taki przykład może być?

• #34 25 Lis 2018 22:47
    pikarel
    Poziom 31  

Dziękuję za chęć wyszukania dobrego sprzętu.
    Podałeś przykłady konstrukcji Rotela, jednak z 1999 i 2002 roku (nawet na zamówienie nie można już ich kupić).
    Przyznaję, że to naprawdę najwyższa półka.
    Sprzętów w produkcji seryjnej (nawet limitowanej), o których piszemy już nie można znaleźć na półce w sklepie.

Dobrze, że jest możliwość zamówienia u prywatnych, małych producentów - podobnie, jak w sprzęcie estradowym najwyższej klasy - sprzętu audio, jaki tylko sobie ktoś zażyczy.
    Wystarczy wystrzegać się prostych naciągaczy (jest wątek na forum o audio na wzmacniaczach "samochodowych", za bajońskie sumy).

Można też kupić w idealnych stanie sprzęt sprzed wielu lat, dzisiaj uznawany za klasyka "gatunku", przez niektórych określanych pieszczotliwie za sztrucle i szroty.

• #35 25 Lis 2018 23:02
    tytka
    Poziom 16  

To przykłady z przełomu XX i XXI wieku? Ja na pewno widziałem je w katalogu Rotela na lata 2005/2006, ale nie będę się sprzeczał.

• #36 26 Lis 2018 14:01
    amator2000
    Poziom 20  

A jednak ....
    :D
    porządny przedwzmacniacz korekcyjny na WzO, a nie jakiś pojedynczych tranzystorkach - a nawet jeśli "wspomagany" na wejściu tranzystorami, to w układzie wzmacniacza różnicowego skompensowanego termicznie.
    :D :D

• #37 26 Lis 2018 18:04
    pikarel
    Poziom 31  

Laikom lub niedoinformowanym należy się ważna informacja, że:
    -użycie wzmacniaczy operacyjnych w torze audio to nie pozbycie się tranzystorów w tym torze;
    każdy wzmacniacz scalony operacyjny zawiera tranzystory, od kilkunastu w µA709, do kilkudziesięciu we wzmacniaczach specjalizowanych.
    Jednak sygnał nie jest w tych WO konwertowany na cyfrowy dla poddania obróbce, jak to dzieje się we współczesnych torach cyfrowych audio, w WO wciąż pozostaje analogowy.

Nie stosowano wzmacniaczy operacyjnych wykonanych z elementów dyskretnych w torach przedwzmacniaczy audio, ale stosuje się taką konfigurację we wzmacniaczach mocy; prawie każdy wzmacniacz mocy, zawierający stopień różnicowy na wejściu - to wzmacniacz operacyjny, tyle, że dużej mocy.

• #38 26 Lis 2018 18:16
    amator2000
    Poziom 20  

pikarel napisał:
    ale stosuje się taką konfigurację we wzmacniaczach mocy; prawie każdy wzmacniacz mocy, zawierający stopień różnicowy na wejściu - to wzmacniacz operacyjny, tyle, że dużej mocy.

Czytaj ze zrozumieniem co komentujesz ...
    Pisałem o wzmacniaczu różnicowym na wejściu przedwzmacniacza z korekcją RIAA, w schemacie RC-1090, który zamieścił kolega "Tytka"

A twoje "odkrycia", że wzmacniacz operacyjny jest zbudowany z tysięcy tranzystorów - jakby ktoś o tym nie wiedział - są tak żenujące, że aż śmieszne ...
    :D :D :D

• #39 26 Lis 2018 20:30
    Mark II
    Poziom 20  

amator2000 napisał:
    A jednak ....
    porządny przedwzmacniacz korekcyjny na WzO, a nie jakiś pojedynczych tranzystorkach - a nawet jeśli "wspomagany" na wejściu tranzystorami, to w układzie wzmacniacza różnicowego skompensowanego termicznie.
    :D :D

Dlaczego kompensacja termiczna w przedwzmacniaczu gramofonowym ma być taka istotna? Bo już kolejny raz sprawa kompensacji termicznej została poruszona.

• #40 26 Lis 2018 21:13
    pikarel
    Poziom 31  

amator2000 napisał:
    pikarel napisał:
    ale stosuje się taką konfigurację we wzmacniaczach mocy; prawie każdy wzmacniacz mocy, zawierający stopień różnicowy na wejściu - to wzmacniacz operacyjny, tyle, że dużej mocy.

Czytaj ze zrozumieniem co komentujesz ...
    Pisałem o wzmacniaczu różnicowym na wejściu przedwzmacniacza z korekcją RIAA, w schemacie RC-1090, który zamieścił kolega "Tytka"

A twoje "odkrycia", że wzmacniacz operacyjny jest zbudowany z tysięcy tranzystorów - jakby ktoś o tym nie wiedział - są tak żenujące, że aż śmieszne ...
    :D :D :D

Nie komentowałem Twojej wypowiedzi i nic nie napisałem co Ciebie.
    Teraz cytuję i komentuję Twoją dziwaczną wypowiedź;
    -w którym miejscu napisałem o tysiącach tranzystorów w WO?

To kolega @tytka przytoczył schematy wysokiej klasy torów audio zawierające WO i jeśli już - to z nim mam przyjemność wymieniać opinię i zdania i to do tych schematów odnosiła się moja wypowiedź.
    Radzę więc wstrzymywać się kol@amator2000 z bezczelnymi tekstami pod moim adresem, bo to nie miejsce na takie zachowanie się.

• #41 26 Lis 2018 22:33
    tytka
    Poziom 16  

Koledzy spokojnie, bo niepotrzebnie zaczyna nam się emocjonalnie rozjeżdżać ta dyskusja.

(Rozumiem że uwaga na temat budowy i działania wzmacniaczy operacyjnych nie była kierowana do mnie.)

Wspomaganie tranzystorową parą różnicową, wzmacniacza operacyjnego w układzie korektora RIAA, to akurat bardzo popularna praktyka producentów wzmacniaczy audio. Co ciekawe niższe modele zazwyczaj miały tam "gołe" wzmacniacze operacyjne, a wyższe właśnie "wspomagane" (jak by co można tu podać kilka przykładów).
    A dlaczego obecne rozwiązania są realizowane na wzmacniaczach operacyjnych? Myślę że ze względu uproszczenia układu i w celu cięcia kosztów, bo dobrze wykonany układ na tranzystorach nie jest gorszy, ale obszerniejszy i droższy.

(Pamiętam, że tą moją prostą konstrukcję, po jej zbudowaniu przed laty, porównywałem z fabrycznym układem wykonanym na scalonym wzmacniaczu NE542 i ten prosty tranzystorowy układ brzmiał lepiej od tamtego "scalonego konkurenta".)

pikarel napisał:
    Nie stosowano wzmacniaczy operacyjnych wykonanych z elementów dyskretnych w torach przedwzmacniaczy audio...

Z tym, to akurat można by polemizować. Bo np, jak spojrzymy na stopień napięciowy Rotela RC-1090, to czy nie jest to w zasadzie wzmacniacz operacyjny na elementach dyskretnych? (A to nie jedyny przykład jaki można tu podać.)

• #42 02 Gru 2018 21:50
    tytka
    Poziom 16  

Jeszcze jedna mała dygresja.
    Pewne ciekawe fabryczne rozwiązanie (dla krytyków), wzmacniacz korekcyjny wykonany na tranzystorach Fet. Rozwiązanie zaczerpnięte z przedwzmacniacza 915 firmy Hafler.

• #43 02 Gru 2018 23:04
    Janusz_kk
    Poziom 16  

Noo i ma dla 1 stopni pracujących z dużym wzm obciążenie aktywne i sprzężenie zwrotne obejmujące cały wzm.

• #44 03 Gru 2018 10:29
    koko0
    Poziom 12  

Jakim napięciem jest zasilany przedwzmacniacz?

• #45 03 Gru 2018 10:42
    tytka
    Poziom 16  

Tak obciążenie aktywne, to dobra sprawa.
    Kolego Janusz_kk, jesteś fanem globalnego sprzężenia zwrotnego (przynajmniej z Twoich wypowiedzi tak można wnioskować). Przy korekcji aktywnej, tak jak w tym Haflerze to norma. Natomiast idea korekcji pasywnej, którą zastosowałem w przedstawionym swoim rozwiązaniu, nie zawiera tego rozumiem i rozumiem że Ciebie nie satysfakcjonuje.

Dodano po 11 [minuty]:

koko0 napisał:
    Jakim napięciem jest zasilany przedwzmacniacz?

Rozumiem , że chodzi o przedstawiony przeze mnie układ.
    Stabilizator na LM317 dostarcza napięcia 24V (na schemacie jest zdaje się zaznaczony jeden rezystor " *", jego wartością ustalałem napięcie wyjściowe, tylko chyba dokładnej/końcowej jego wartości nie podałem na tym schemacie ).

• #46 03 Gru 2018 18:44
    Janusz_kk
    Poziom 16  

tytka napisał:
    Kolego Janusz_kk, jesteś fanem globalnego sprzężenia zwrotnego (przynajmniej z Twoich wypowiedzi tak można wnioskować).

Bez przesady,wiadomo że lokalne są lepsze, ale w dobie szybkich tranzystorów i globalne nie jest tragiczne dla zniekształceń tim.

Dla kontrastu wszystkie końcówki lampowe które widziałem mają dość głębokie sprzężenie globalne mimo że lampy są dość wolne i po drodze trafo
    to nikt nie krzyczy że w tym wypadku to zło, a tim-a nawet nie próbują mierzyć, bo widomo co by wyszło :)
    Tylko zachwycają się wspaniałym brzmieniem z parzystymi haromonicznymi zniekształceń na poziomie 0.5-07% ;)

• #47 04 Gru 2018 01:07
    pikarel
    Poziom 31  

Janusz_kk napisał:
    (...) lampy są dość wolne (...)

to jakbyś napisał, że jedzenie jest dość niesmaczne.

Poczytaj o genezie wzmacniaczy tranzystorowych, szczególnie zwróć uwagę na to, od kiedy, a raczej jakie zmiany konstrukcyjne spowodowały, że przestały "mieć" TIM.

• #48 04 Gru 2018 09:55
    Janusz_kk
    Poziom 16  

pikarel napisał:
    to jakbyś napisał, że jedzenie jest dość niesmaczne.

Lampy mocy są wolne, czego nie rozumiesz?

pikarel napisał:
    Poczytaj o genezie wzmacniaczy tranzystorowych, szczególnie zwróć uwagę na to, od kiedy, a raczej jakie zmiany konstrukcyjne spowodowały, że przestały "mieć" TIM.

Doskonale wiem dlaczego i od kiedy, zaczynałem zabawę z tranzytorami w latach '70 na tranzystorach germanowych, Tg5, TG50 i dajmy im spokój,
    odniosłem się do sprzężenia zwrotnego, globalne kontra lokalne i dyskusji które lepsze.

• #50 04 Gru 2018 11:33
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Janusz_kk napisał:
    Lampy mocy są wolne

A jeszcze kilkanaście lat temu słyszałem, że wzmacniacze mocy do nadajników radiowych i telewizyjnych są wykonywane na lampach, bo lepiej znoszą przeciążenia i generalnie lepiej sobie radzą od tranzystorów. Chyba, że owa informacja już wtedy była przeterminowana :)

• #51 04 Gru 2018 12:02
    Janusz_kk
    Poziom 16  

prosiak_wej napisał:
    A jeszcze kilkanaście lat temu słyszałem, że wzmacniacze mocy do nadajników radiowych i telewizyjnych są wykonywane na lampach, bo lepiej znoszą przeciążenia i generalnie lepiej sobie radzą od tranzystorów. Chyba, że owa informacja już wtedy była przeterminowana :)

Ale pracują w układzie ze wspólną siatką podobnie jak w głowicach ukf TV, a w wzm mcz pracują ze wspólną katodą, a to różnica wielka, poza tym nadawcze były optymalizowane pod tym kątem i mają jednak inną budowę niż zwykłe lampy.