Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pilot do telewizora LG nie działa gdy zleciał na ziemie.

18 Lis 2018 13:15 1086 20
  • Poziom 15  
    Witam, panowie po upadku pilota do telewizora LG ten nie działa. Poprawiłem luty na stykach od baterii, przy rezonatorze ceramicznym który ma trzy nóżki, przy diodzie także. Nie widzę by były pęknięte ścieżki.
    Co może być z tym pilotem nie tak?
    Ja sądzę że to rezonator kwarcowy, jednak nigdzie nie mogę dostać trzynóżkowego o wartości 3.6 MHz?
    Czy mogę go zastąpić takim np. o wartości 3.58 MHz?
    Pilot do telewizora LG nie działa gdy zleciał na ziemie. Pilot do telewizora LG nie działa gdy zleciał na ziemie. Pilot do telewizora LG nie działa gdy zleciał na ziemie.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Porządna lupa w rękę i sprawdzenie czy nie wystąpiło mikropęknięcie. Masa rezonatora jest znikoma, więc istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że się od wstrząsu uszkodził.
  • Pomocny post
    Moderator
    Przeważnie występuje deformacja blaszek - styków do baterii.
  • Poziom 15  
    Ale w jakim sensie blaszki sie deformują? Przecież dobrze dotykają baterii....Jakie ścieżki pękają najczęściej?
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Moderator
    lukas198820 napisał:
    Ale w jakim sensie blaszki sie deformują? Przecież dobrze dotykają baterii...

Właśnie to trzeba dobrze sprawdzić i często podginać je bo słabo sprężynują.
  • Poziom 15  
    Blaszki dobrze dotylaja bo na lutach od strony sciezek jest napiecie 3.22 V..Jak przyloze pilot do aparatu dioda poczerwona swieci tylko trzeba mocniej nacisnac przyciski.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Proponuję polutować nóżki układu scalonego. Wystarczy tylko dotknąć ostrym grotem każdą nóżkę.
    Z praktyki serwisowej wiem, że takie nie widoczne mikropęknięcia pod wyprowadzeniami SMD występują bardzo często, nie tylko w pilotach.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Możliwe jest też, że stało się tak jak wspomniał kolega retrofood a autor lutując kwarc lutownicą transformatorową uszkodził wejście generatora w układzie scalonym.
    Pilot jest konstrukcją bardzo prostą i znalezienie uszkodzenia nie powinno być tematem na forum. Ale jest...
  • Poziom 15  
    Dobrze sprawdze te nozki od scalaka..Dodam jak wczesniej ze dioda podczerwona w widoku w kamerki telefonu swieci przy naciśnięciu jakiegokolwiek przycisku z pilota wiec obstawiam ze plytka nie jest pęknięta.Tv dalej nie reaguje.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Jeden z Kolegów napisał
    Code:
    Masa rezonatora jest znikoma, więc istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że się od wstrząsu uszkodził.
    .
    Z masą zgoda, ale jednak spotkałem się kilka razy z mechanicznym uszkodzeniem rezonatora. Proponuję go podmienić.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Tak jak pisze @Marian B, miałem wiele pilotów gdzie wystarczyło dokładnie poprawić wszystkie luty na scalaku i po tym zabiegu piloty wracały do życia, najgorzej jak jest układ zalany, to już po ptokach.
  • Poziom 15  
    Panowie pilot raz działa, przez dwa dni
    po mocniejszym naciśnieciu przycisków. Potem gdy go gdzieś polożę, i naciskam przyciski to nic sie niedzieje .

Jak polutować ten scalak bez uszkodzenia go.
    Stacja jest potrzebna do tego?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Jeżeli Kolega niema lutownicy z cienkim grotem, na to jest rada. Na grot "większej" lutownicy nawija się kilka zwojów miedzianego drutu np. o średnicy 1 mm.Wystający na około 1 cm koniec tak nawiniętej spirali jest świetnym cienkim grotem do lutowania precyzyjnego.
    Jeżeli lutownica ma wymienny grot o średnicy około 5 mm, też nic nie stoi na przeszkodzie odkręcić śrubkę i wyjąć ten grot, a w jego miejsce wstawić kawałek drutu miedzianego o odpowiedniej średnicy i dokręcić ten drut śrubką (może być potrzeba wymiany śrubki na dłuższą).
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    lukas198820 napisał:
    Witam, panowie po upadku pilota do telewizora LG ten nie działa..Poprawiłem luty na stykach od baterii, przy rezonatorze ceramicznym który ma trzy nóżki, przy diodzie także. Nie widze by były pęknięte ścieżki..

Co może być z tym pilotem nie tak?
    Ja sądze że to rezonator kwarcowy jednak nigdzie nie mogę dostać trzynóżkowego o wartości 3.6 Mhz?

Czy mogę go zastapić takim np o wartości 3.58Mhz?

Pilot do telewizora LG nie działa gdy zleciał na ziemie. Pilot do telewizora LG nie działa gdy zleciał na ziemie. Pilot do telewizora LG nie działa gdy zleciał na ziemie.

Witam.Proponuje dodatkowo cala plytke przemyc izopropanolem w celu usuniecia wszystkich zanieczyszczen a gume ze stykami i wierzchnia czesc pilota w cieplej wodzie z dodatkiem np. plynu do naczyn i dokladnie osuszyc np. suszarka na 1 biegu.Dodatkowo oczyscic wacikiem kazdy otworek w panelu wierzchnim pilota.Sprawdzic stan plastyku wzmocnienia dla elementow kontaktowych baterii.Mialem przypadek ze ciezar baterii wylamal wzmocnienie tych kontaktow po upadku.Koniecznie popraw miejsce lutowania sprezynek baterii i stan elementu dla bateri po przeciwnej stronie slimak ze sprezynka.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    W pilocie jest rezonator ceramiczny, jeżeli nie jest uszkodzony mechanicznie to uważam, iż jest sprawny. Sprawdź połączenie diody nadawczej np.zimny lut, który
    mógł się ujawnić po upadku.
  • Poziom 15  
    W.P. napisał:
    lukas198820 napisał:
    Potem go gdzieś położę choćby jak naciskać przyciski to nic się nie dzieje i tak w kółko.
    A czy wtedy widać go w kamerce telefonu?

Wtedy pod kamera nie widać działania diody podczerwonej..Odstawie go jednak np na polke, czy gdziekolwiek położe i później po paru godzinach znów działa..Nie jest to raczej wina blaszek od baterii bo wczoraj rano ladnie działal. Wykladalem baterie, pozniej je znowu osadzilem w gniezdzie i było ok.Nawet delikatnie ostukalem pilot dlonia w miejscu baterii, diody IR i też bylo ok..Pod wieczór chcialem go użyc i lipa.Znow nie reagował na nawet mocne naciskanie klawiszy.
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Luty mogą być w porządku. Po upadku zdarza się, że cała wysepka jest oderwana. Pęknięcia nie widać, lut nie budzi podejrzeń a przerwa raz jest, raz jej nie ma.

Zwykle oglądam takie połączenia pod lupą i przy dobrym oświetleniu poruszając jednocześnie przewlekanym elementem.
  • Poziom 15  
    Umyłem klawisze i wyczyściłem płytke.Odlutowałem też scalak powoli by go nie przrzegrzać, ostrożnie noga po nodze odsysajac cyne.Wlutowałem go ponownie z użyciem dużej ilości kalafonii...

Pilot działa.☺

Temat do zamknięcia.