Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gwintowanie silnik z falownikiem iG5A

18 Lis 2018 17:52 384 12
  • Poziom 18  
    Witam wszystkich,

Kupiłem jakiś czas temu Japoński automat tokarski star VNC25, gwintuje detale na przeciw wrzecionie w tej maszynie i mój problem polega na tym, że po kilku godzinach pracy silnik nie ma siły i podczas początku gwintowania zatrzymuje się (gwint m8 3cm) Falownik w tej maszynie to iG5A (ktoś wstawił ten model zamiast oryginalnego widocznie się spalił) Silnik jest mocy 1,5KW.

Jaki parametr próbować zmienić w falowniku aby był mocniejszy?

Czy możliwe, że rezystory się za bardo grzeją falownika?

Silnik jest japoński dobrej jakości więc jego nie podejrzewam.

Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 43  
    zurs napisał:
    po kilku godzinach pracy silnik nie ma siły i podczas początku gwintowania zatrzymuje się

Czy silnik jest gorący wtedy?
  • Poziom 18  
    Silnik jest ciepły ale nie gorący.
  • Poziom 43  
    To musisz zobaczyć czy ci coś ciężej nie pracuje jak się rozgrzeje.
    Jakiej mocy falownik jaki prąd płynie wtedy jak ciepły i zimny napęd.
  • Poziom 33  
    A masz ostry ten gwintownik ? Ile już pracował ? Może zacznij od niego.
  • Poziom 43  
    Dajcie spokój gwint m8 to się robi 2 palcami a nie silnik 1,5kW prędzej bym szukał że silnik 400V zasilany z 230V falownika.
  • Poziom 33  
    Nawet nie napisał jaki materiał gwintuje więc może na razie nie spekulujmy z tymi palcami.
  • Poziom 18  
    gwintujemy w stali automatowej więc powinno iść lekko.

Dodano po 3 [minuty]:

cała maszyna jest podłączona do sieci przez transformator który daje napięcie na maszynę 200V międzyfazowe, może faktycznie falownik jest źle podpięty.
  • Poziom 33  
    Sugeruje na początek sprawdzić jednak ten gwintownik, bo to jedno z częstych zaniedbań obsługujących takie procesy. Podejrzewam że nie masz nigdzie informacji o obciążeniu wrzeciona.
    Przykładowo jeżeli jest mocny napęd wrzeciona to operatorzy gwintują dopóki się nie urwie gwintownik. Przy słabszych maszynach objawia się to tym o czym piszesz. Wymień na początek gwintownik, bo to wiele nie kosztuje.
  • Poziom 35  
    Strumien swiadomosc..., dobra rada, nie zabieraj głosu jak nie masz zielonego pojęcia.
    Mam półautomat gwintujący, moc silnika 1,5kW, regulacja prędkości poprzez manualną przekładnie.
    Falowniki LG dosyć prosto sie ustawia, zobacz:
    Link
    Prezentacje multimedialne falowników i osprzętu do falowników.
  • Poziom 18  
    wszystkie silniki w tej maszynie są na napięcie 200V między fazowe, ten również, czy ten falownik w ogóle się naddaje do tego silnika?
  • Poziom 32  
    Sprawdź napięcie na szynie DC falownika. miałem przypadek z IC5 ze kondensatory straciły pojemności i nie miał mocy. Po wymianie kondensatorów działa poprawnie.
  • Poziom 15  
    Miałem problem z pracą silnika na falowniku iG5A . Po ustawieniu poniżej 10 Hz nie miał mocy aby napędzić wał gdy było troche większe obciążenie. Pomogła zmiana rodzaju sterowania ze skalarnego na wektorowe (parametr H40). Musisz oczywiście wtedy wprowadzić do falownika troche więcej danych o silniku.