Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak skonfigurować falownik ...

18 Lis 2018 19:30 480 12
  • Poziom 16  
    Witam
    Zakupiłem wrzeciono jak na zdjęciu :

Jak skonfigurować falownik ...

Różnica miedzy moim a tym na foto to ostatni parametr na tabliczce od prawej ( u mnie jest COS 0.75)

Oraz falownik 2.2kw SANYU

http://falowniki-instrukcje.pl/wp-content/uploads/2016/04/Instrukcja-SANYU-SX1000-pl.pdf

zmieniłem parametry w falowniku :

P105 = 400 (Max częstotliwość w Hz)
    P110 = 400 (Częstotliwość pośrednia w Hz)
    P106 = 120 (Częstotliwość min. w Hz)

Nigdy nie miałem do czynienia z falownikami , więc proszę o weryfikacje szanowne forum , czy mogę bezpiecznie podłączyć wrzeciono do falownika i uruchomić ( nie chce nic na tzw. "dzień dobry" spalić )

Proszę również o opinie na temat wybranego zestawu do CNC dla zastosowań czysto amatorskich
  • Poziom 23  
    Praktycznie nie ma znaczenia w tym przypadku. Jedynie co trzeba będzie dostroić to wzmocnienie przy wchodzeniu silnika na obciążenie , tak aby nie tracił obrotów. Być może nie trzeba będzie nic robić , ale gdyby to P600 na 1 i dostroić PID , tu niestety nie ma gotowej receptury , trzeba samemu pokombinować.
  • Poziom 16  
    Znalazłem jeszcze parametr P109 (max napięcie dla trybu V/F)
    Zakres wartości : Napięcie pośrednie V/F-500V
    Wartość fabryczna : (zależy od typu)
    oraz
    P213 (ilość biegunów silnika,to wrzeciono chyba ma 2 wg tabliczki) wartość fabryczna = 4
    zmienić na 2 ?

Ok 12 będę przy falowniku i sprawdzę ten parametr .

Czyli co mogę bezpiecznie podłączyć wrzeciono pod falownik i uruchamiać
  • Poziom 21  
    Nie nie piszesz o parametrach silnika, czy wpisałeś je w falownik?
  • Poziom 16  
    and_rog napisał:
    Nie nie piszesz o parametrach silnika,

Silnik ten sam co na zdjęciu w 1 poście (1.5Kw/220V/400Hz)

Parametry na razie mam wpisane również z 1 postu .
    and_rog napisał:
    czy wpisałeś je w falownik?

W chwili obecnej montuje osobną linie zasilającą + uziemienie oraz filtr przeciwzakłóceniowy do falownika możliwe że wieczorem skończę i podłącze falownik
  • Poziom 23  
    Teraz doczytałem , że i falownik . Czyli praktycznie wszystkie parametry powinny być z tabliczki przeniesione na falownik. Najważniejsze to napięcie do silnika P209 na 200V. Reszta powinna wyjść z autotuningu jeśli jest.
  • Poziom 16  
    atlantel napisał:

Należy ustawić prawidłowo wszystkie parametry "silnikowe":
    P209 do P215

Mogę prosić jakie wartości wprowadzić do falownika dla parametrów P209-P215
    ja myślę że takie ale proszę mnie poprawić
    (Napięcie znamionowe silnika) P209-220V
    (Prąd znamionowy silnika)P210-8A
    (Współczynnik dla silnika bez obciążenia) P211-?
    (Znamionowa prędkość obrotowa silnika 0-6000 obr./min )P212-max6000 ( u mnie 24000 na silniku jest) ?
    (Liczba biegunów silnika)P213-2
    (Znamionowy poślizg silnika)P214-?
    (Znamionowa czestotliwość silnika)P215-400Hz ?
  • Poziom 20  
    atlantel wektorowy do wrzeciona kolego... do sterowania wektorowego potrzeba sprzężenia zwrotnego, wrzeciono pracuje na zmiennym obciążeniu tylko skalarny,
    rafik dobrze kombinujesz wprowadź wszystkie parametry z tabliczki.
    Ale po uruchomieniu dopasuj częstotliwość aby prąd pracy w pełnym obciążeniu był 10% mniejszy od nominalnego a przeciążenie ustaw na 120% nominalnego prądu wtedy będzie długo to pracowało bezawaryjnie.
    Jako sterowanie V/F ale przy konfiguracji kwadrat napięcia do częstotliwości, jeżeli falownik posiada parametr bost (kompensacja startu) ustaw go. Dwu biegunowe silniki posiadają poślizg rzędu 5%
  • Specjalista Automatyk
    romulus73 napisał:
    atlantel wektorowy do wrzeciona kolego... do sterowania wektorowego potrzeba sprzężenia zwrotnego

Kolego wpisz zwrot "bezczujnikowe sterowanie wektorowe" a będziesz wiedział dlaczego mój post zaczynał się od uwagi o falowniku. Skalarne są tanie i dobre np. do pomp wirowych i wentylatorów.
    A w tym przypadku będą problemy zobacz na parametry częstotliwości maksymalnej i maksymalne obroty silnika tego falownika.
    Piszesz o konfiguracji napięcia do częstotliwości, w wektorowym sterowaniu amplituda, częstotliwość i kąt wektora napięcia są sterowane w sposób bezpośredni niejako automatycznie zapewnia to miedzy innymi duży moment obrotowy itd.

Dodano po 8 [minuty]:

Do autora postu
    rafikAVR napisał:
    (Znamionowa prędkość obrotowa silnika 0-6000 obr./min )P212-max6000 ( u mnie 24000 na silniku jest) ?

Sprawdź na falowniku parametr:
    P212 wartość maksymalną (nie z instrukcji bo pewne dane się wykluczają)
    P215 Znamionowa częstotliwość silnika
  • Poziom 16  
    atlantel napisał:

Sprawdź na falowniku parametr:
    P212 wartość maksymalną (nie z instrukcji bo pewne dane się wykluczają)
    P215 Znamionowa częstotliwość silnika

P212 = 1420 (fabryczna)
    P215 = 50Hz (fabryczna)

Z nowych parametrów zmieniłem tylko :
    P209-220V
    P210-8A
    P213-2 bieguny

do pozostałych nie byłem pewien
  • Poziom 16  
    atlantel napisał:
    rafikAVR napisał:

P212 = 1420 (fabryczna)
    P215 = 50Hz (fabryczna)

Sprawdź te parametry na falowniku- jakie wartości maksymalne można zaprogramować.

P209 - 220V max
    P215 - 400Hz max
    P212 - nie zmienialem ,ale max wartość przyjmuje : 6000
    to są wartości max i takie zostawiłem na falowniku
    +
    P210 ustawiłem na 8A (jak już uruchomię falownik i wyrzuci błąd o przeciążeniu ,zwiększę go o 5-10%)