Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy Vaillant ecotec plus 146/5-5 / proszę o wyjaśnienia

18 Lis 2018 21:15 288 3
  • Poziom 11  
    Witajcie forumowicze !
    Powiem wprost ogrzewanie z jakim teraz się spotkałem jest moim pierwszym takim. Mam do czynienia z domem o powierzchni 110 m2 do tego piec Vaillant ecotec plus 146/5-5 wraz ze sterownikiem CALORMATIC 470 + tylko ogrzewanie podłogowe. Cały system działa w oparciu o panele solarne, jako tak mniemam TYLKO do dogrzewania wody użytkowej.

I teraz tak, powiedzcie mi bo na prawdę nie potrafię sam logicznie sobie tego wytłumaczyć. Jest zdaje się czujnik pogodowy na zewnątrz domu, ale nie w tym rzecz.

1. Mam w każdym pokoju termostaty / chyba tak to się zwie od takiej śnieżynki do 6. Na środku jest trójkąt. Jak mniemam trójkąt to środek stawki czyli około 20 stopni
    2. No i dobra zaczynamy zabawę. - Ustawiam temperaturę zadaną na 21 stopni i 19 stopni na noc. O jakże moja reakcja kiedy to rano wstaje i mam 24 stopnie w domu. Szok.
    3. No to nic mówię , a pobawię się z tymi krzywymi grzewczymi. Ustawione było od początku na 0.65 no to dałem 0.15 ok.. piec cały dzień nie grzeje, w sumie w porządku bo w domu trzyma te 21 stopni ale kafelki trochę zimne. Przeżyje. Przy czym w każdym pokoju termostaty są na full czyli ustawione na 6
    4. Najważniejsze pytanie bo ja już nie czaje tego systemu jak to jest. Po choinkę są te termostaty w pokojach skoro i tak na piecu ustawiam niby 21 stopni. A jak na termostacie w pokoju dałbym 30 to co ? Wytłumaczcie mi jak to działa. Co mam zrobić, żeby temperatura była w porządku.
  • HELUPOWER
  • Poziom 16  
    Gdzie masz zamontowany CM470 ?
    Z opisu wynika, że chyba w kotle i w tej konfiguracji realizowana jest temperatura wody grzewczej według temp zewnętrznej i ustawienia krzywej grzewczej.
    Przykład
    na zew -5'C, krzywa 0,6 temp wody grzewczej ok 45'C
    na zew -5'C, krzywa 0,15 temp wody grzewczej ok 36'C
    Jaki masz ustawiony nr schematu ?
    Czy masz jakiś zawór obniżający temp wody na podłogówkę czy wychodzi bezpośrednio z kotła ?
    Jaki masz ustawiony parametr w:
    D.017
    D.018
    D.019
    D.071
    "Po choinkę są te termostaty w pokojach skoro i tak na piecu ustawiam niby 21 stopni."
    Gdzie i w jaki sposób ustawiasz te 21' ?
    Chodzi mi czy ustawiasz na CM470 zamontowany w kotle czy ustawiasz w menu kotła w ekranie podstawowym.
    Termostatami w pokojach ustawiasz temp pomieszczenia.
    Jeśli CM470 masz zamontowany w kotle to z automatu nie działa czujnik temp pomieszczenia który jest w CM470 wówczas te ustawione 21' jest potrzebne do wyliczenia jaka ma być temp wody grzewczej.
  • HELUPOWER
  • Poziom 33  
    Pectore napisał:
    Cały system działa w oparciu o panele solarne, jako tak mniemam TYLKO do dogrzewania wody użytkowej.
    Tylko do wody użytkowej.
    Pectore napisał:
    1. Mam w każdym pokoju termostaty / chyba tak to się zwie od takiej śnieżynki do 6. Na środku jest trójkąt. Jak mniemam trójkąt to środek stawki czyli około 20 stopni

Czyli masz grzejniki, czy tylko ogrzewanie podłogowe?
    Pectore napisał:
    2. No i dobra zaczynamy zabawę. - Ustawiam temperaturę zadaną na 21 stopni i 19 stopni na noc. O jakże moja reakcja kiedy to rano wstaje i mam 24 stopnie w domu. Szok.
    Najwyraźniej coś jest nie tak w ustawieniach. W trybie nocnym piec nie powinien wygonić aż taką temperaturę w pomieszczeniach.
    Pectore napisał:
    4. Najważniejsze pytanie bo ja już nie czaje tego systemu jak to jest. Po choinkę są te termostaty w pokojach skoro i tak na piecu ustawiam niby 21 stopni. A jak na termostacie w pokoju dałbym 30 to co ? Wytłumaczcie mi jak to działa. Co mam zrobić, żeby temperatura była w porządku.

Regulator CALORMATIC 470 służy do ustawienia pracy pieca w zależności od pory dnia i tygodnia (pozostałe parametry, jak CWU pominę) ale nie jest w stanie określić temperatury w pozostałych pomieszczeniach, stąd termostaty w poszczególnych pomieszczeniach i na nich ustawiasz maksymalną temperaturę. To właśnie te termostaty powinny utrzymać maksymalną temperaturę w pomieszczeniu. Ja ustawiam na 21,75. Licząc na bezwładność wieczorem mam 22 stopnie w pomieszczeniach. W łazienkach wieczorem 23.
  • Poziom 11  
    VPS napisał:
    Gdzie masz zamontowany CM470 ?
    Z opisu wynika, że chyba w kotle i w tej konfiguracji realizowana jest temperatura wody grzewczej według temp zewnętrznej i ustawienia krzywej grzewczej.
    Przykład
    na zew -5'C, krzywa 0,6 temp wody grzewczej ok 45'C
    na zew -5'C, krzywa 0,15 temp wody grzewczej ok 36'C
    Jaki masz ustawiony nr schematu ?
    Czy masz jakiś zawór obniżający temp wody na podłogówkę czy wychodzi bezpośrednio z kotła ?
    Jaki masz ustawiony parametr w:
    D.017
    D.018
    D.019
    D.071
    "Po choinkę są te termostaty w pokojach skoro i tak na piecu ustawiam niby 21 stopni."
    Gdzie i w jaki sposób ustawiasz te 21' ?
    Chodzi mi czy ustawiasz na CM470 zamontowany w kotle czy ustawiasz w menu kotła w ekranie podstawowym.
    Termostatami w pokojach ustawiasz temp pomieszczenia.
    Jeśli CM470 masz zamontowany w kotle to z automatu nie działa czujnik temp pomieszczenia który jest w CM470 wówczas te ustawione 21' jest potrzebne do wyliczenia jaka ma być temp wody grzewczej.

Już Ci spieszę z odpowiedzią i super że zechciałeś takiemu laikowi jak mi wytłumaczyć co nie co.

1. Tzn tak : CM470 jest zamontowany na piecu. I tam ustawiam wszystko czyli jak ma byc temperatura do kapieli itd.
    2. Np teraz mam krzywa grzewcza 1.5 i piec pokazuje mi caly czas 24 stopnie. Przez caly dzien nie podniosl ani grama. Widocznie nie potrzeba.
    3. Nr schematu jest ustawiony na 1. Chociaz i tak nie rozumiem tej opcji.

No tak czyli ze nadal czarna magia dla mnie. No ok a jak ustawie zalozmy na piecu ze chce temperature 30 stopni a ktos w pokoju sobie skreci termostat na 3 a 3 to powiedzmy 20 to co wtedy, idzie wiecej gazu bo grzeje wiecej a do pokoju i tak pojdzie 20 stopni bo termostat ogranicza ? Sorry no takie pytania dziwne.

Te parametry o ktorych mowisz po wejsciu w konfiguracje nawet ich tam nie ma. No właśnie bo ja cały czas byłem w błędzie, że piec jednak sam będzie kontrolował temperaturę jakby w każdym pokoju. Z tymi termostatami to tez jest tak, zeby to byly cyfrowe to ok, a to od śnieżynki do 6 i nie wiadomo jak to ustawić, żeby mieć te 21 stopni :D

Bo jak myślę nie da się sobie ułatwić życia i chcąc mieć w każdym pokoju 21 stopni non stop to nie wystarczy ustawić krzywej i w każdym pokoju termostaty na maxa ?