Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukowana obudowa do komputera mini-ITX zaprojektowana w openSCAD

ghost666 19 Lis 2018 08:47 1107 5
 • Drukowana obudowa do komputera mini-ITX zaprojektowana w openSCAD
  Technologia druku 3D jest na świecie bardzo popularna. Często stosuje się ją do drukowania m.in obudów do różnych urządzeń elektronicznych. Na rynku wiele jest obudów do Raspberry Pi do druku 3D a także wiele innych obudów na różne inne urządzenia elektroniczne. Projektowanie obudowy jest doskonałym ćwiczeniem naszych umiejętności obsługi oprogramowania CAD.

  Wraz z tym, jak drukarki 3D są coraz większe, a filamenty coraz tańsze, drukowane obudowy mogą być większe, więc nie ograniczają się tylko do obudów na minikomputery, takie jak Raspberry Pi. W poniższym materiale prezentujemy projekt obudowy dla komputera PC w formacie mini-ITX, dedykowanej do druku 3D.

  Drukowana obudowa do komputera mini-ITX zaprojektowana w openSCAD
  Zaprezentowany projekt obudowy dla komputera już sam w sobie jest całkiem imponujący. Wydrukowanie tak dużej obudowy na drukarce 3D także nie jest prostą czynnością, jednakże autor projektu. Nitay Patel, postanowił iść krok dalej w zwiększaniu poziomu trudności swojego projektu. Do stworzenia obudowy wykorzystał on projektowanie parametryczne, oferowane przez OpenSCAD. Dzięki temu można zaimportować swój własny zestaw hardware do projektu, a system automatycznie zwróci nam plik STL z projektem dedykowanej dla naszego zestawu obudowy. Obecnie lista wspieranego sprzętu nie jest zbyt długa, ale kod do OpenSCAD dostępny jest na GitHubie i został uwolniony pod licencją BSD, co oznacza, że z czasem społeczność może rozbudować listę dostępnego sprzętu do jakiego generować można projekty obudów.

  Aby drukowane obudowy były proste i wytrzymałe, większa część drukowanej obudowy jest w jednym kawałku, co zapewnia jej odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, niestety kosztem czasu druku. Na drukarce Prusa i3 MK3, jaką posiada autor projektu, wydruk zajmuje niecałe 40 godzin. Takie podejście niemalże eliminuje konieczność jakiegokolwiek montażu po wydruku. Jedyne osobne elementy, to opcjonalne nóżki obudowy jak i klapka ją zamykająca. Muszą być one drukowane osobno.

  Do śrub zastosowano gwintowane wkładki, co oznaczam że podczas wymiany lub serwisu sprzętu nie ryzykujemy uszkodzenia otworów gwintowanych, ponieważ te wykonane są w metalu, a nie w tworzywie sztucznym.

  Szczególnie ciekawą kwestią, wynikającą z wykorzystania zaawansowanego OpenSCAD jest fakt, że system jest w stanie łatwo obliczyć wewnętrzną pojemność obudowy. Jest ona drukowana na jej boku - dlaczego? Nie ma to żadnego praktycznego zastosowania, ale jak zauważył autor, środowisko skupione wokół dedykowanych rozwiązań min-ITX używa pojemności systemu jako miary jego sukcesu - im mniejszy tym lepiej.

  Drukowane obudowy do komputerów nie są oczywiście nowością, jednakże dotychczasowo wymagały one ogromnych drukarek lub wykorzystywały arkusze innych tworzyw do budowy. Dodatkowo, były to gotowe, zamknięte projekty - zaprezentowany powyżej pozwala na prostą generację własnego projektu dopasowanego do posiadanego hardware.

  Źródlo: https://hackaday.com/2018/11/05/an-openscad-mini-itx-computer-case/

 • #2 19 Lis 2018 14:42
  ChrzaniK0
  Poziom 9  

  Witaj
  Fajnie, ale musisz wykleić miedzią od wewnątrz żeby nie byłe emisji EM.
  Wzmocnij klejem kluczowe punkty bo plastik z druku jest słaby.

  Pozdrawiam
  Michał

 • #3 19 Lis 2018 17:07
  RaTaJ_87
  Poziom 13  

  Jaki koszt wydruku takiej obudowy? I Ile czasu zajmuje taki druk ?
  Pozdrawiam

 • #4 19 Lis 2018 21:53
  Belialek
  Poziom 22  

  Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem - to nie jest projekt kolegi ghost666, on tylko tłumaczył... :)

  Co do kosztu - autor zużył ~400g filamentu, który wycenił na 8 USD (tutaj cena jest zależna od tego jaki filament zastosujecie, sądząc po cenie i wyglądzie to pewnie PETG - nieco bardziej wytrzymały mechanicznie materiał od PLA) + koszt energii elektrycznej (80W przez 36h = 2,88 kWh), przyjmując cenę 1kWh=0,6zł i używając dzisiejszego kursu dolara to łączny koszt wydruku wyniósł niecałe 32 złote.

  Cytat:
  Wzmocnij klejem kluczowe punkty bo plastik z druku jest słaby.
  wszystko zależy od ustawień wypełnienia czy zastosowanego materiału. Inaczej się drukuje figurki a inaczej elementy obudowy. Ostatnio widziałem wydrukowane kółko do hulajnogi przy bodaj 70% wypełnienia, które wytrzymywało skoki po skateparku :)

 • #5 21 Lis 2018 02:42
  RaTaJ_87
  Poziom 13  

  Belialek a czy do takiej produkcji jest się w stanie wykorzystywać jakoś segregowane odpady PET ?
  Ciekawie by to wyglądało z plastikowych butelek tworzyć różnego rodzaju produkty zamiast płacić za wywóz tych segregowanych "śmieci".

 • #6 21 Lis 2018 14:05
  Belialek
  Poziom 22  

  RaTaJ_87 napisał:
  Belialek a czy do takiej produkcji jest się w stanie wykorzystywać jakoś segregowane odpady PET ?
  Ciekawie by to wyglądało z plastikowych butelek tworzyć różnego rodzaju produkty zamiast płacić za wywóz tych segregowanych "śmieci".


  I tak i nie :) Najważniejszym aspektem poprawnego drukowania metodą FDM (czyli nadtapianie materiału warstwa po warstwie) jest jednakowa średnica samego filamentu na całej jego długości. Stała średnica = stała objętość materiału w dyszy drukarki. Drugą bardzo ważną cechą jest czystość samego materiału, odpowiednie wysuszenie itd. W warunkach domowych wykorzystanie odpadów PET do produkcji filamentu do drukarki 3D jest bardzo skomplikowane - na chińskich portalach można kupić maszynki do produkcji filamentu, ale tam wykorzystuje się granulat (już oczyszczony i osuszony przez producenta) lub odpady z uszkodzonych wydruków (plastik używany do wydruku ma to do siebie, że niestety bardzo szybko chłonie wilgoć z powietrza, więc tutaj też trzeba brać poprawkę, że filament nie będzie mógł się równać ze sklepowym)

  Załączam filmy, na których kolejno widać:

  1) Profesjonalną produkcję filamentu przez firmę z Czech (chyba lider jeżeli chodzi o jakość drukarek i akcesoriów z najwyższej półki do zastosowań domowych/hobbystycznych) - PRUSA RESEARCH.

  Link


  2) Gotowa maszynkę do produkcji filamentu z resztek fabrycznego filamentu lub granulatu PET

  Link


  3) Maszyna, która wykorzystuje plastik z butelek PET do produkcji filamentu, ale raczej nie jest to coś, co łatwo zbudować od zera :)

  Link