Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .

CHOPIN66 19 Lis 2018 12:27 936 6
  • Witam
    Chciałbym zaprezentować rozpoczęty projekt budowy od podstaw amplitunera FM z syntezą na układach CMOS/TTL . Projekt powstaje w celach poznawczych ,zrozumienia zasady działania syntezy.

Głowica UKF .
    Głowica UKF zbudowana jest na 4 tranzystorach (BF961-wzmacniacz wejściowy),(BF961-mieszacz),2xBF199 (heterodyna). Głowica umożliwia odbiór w zakresie 87-108MHz.
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .20181119_0..045.jpg Download (5.88 MB)
    Wzmacniacz p.cz.
    Wzmacniacz p.cz zbudowany jest na 3 tranzystorach BF961 ,we wzmacniaczu znajdują się filtry 2 obwodowe zlokalizowane między 1 a 2 stopniem oraz między 2 a 3 stopniem wzmacniacza p.cz . Filtry te są zbudowane z dwóch połączonych przy pomocy kondensatora filtrów 7x7 225 .Wzmacniacz ma możliwość pracy z ręczną bądź automatyczną regulacją wzmocnienia.
    Szerokość pasma wynosi 230kHz.
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .20181119_0..008.jpg Download (5.67 MB)
    Demodulator

Zbudowany będzie w oparciu o układ scalony Motoroli MC1357 / Sprague ULN2111A .Jest to scalony scalony wzmacniacz p.cz wraz z demodulatorem kwadraturowym

Stereo dekoder .

Zbudowany będzie w oparciu o stereo dekoder PLL A290 produkcji RFT. Na wyjściu dekodera znajdować się będzie aktywny filtr dolnoprzepustowy 19kHz na TL082 .

Synteza.
    Docelowo zbudowana będzie na 20 układach CMOS/TTL.Na tą Chwilę mam praktycznie zlutowaną płytkę z licznikami. Płytka sterująca jest w trakcie lutowania. Do skompletowania zostały : płytka dzielnika częstotliwości oraz płytka z dekoderami i wyświetlaczami.
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .20181119_0..922.jpg Download (6.5 MB) Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .20181119_0..801.jpg Download (5.69 MB)

Przedwzmacniacz.

Prawdopodobnie zrealizowany będzie na dwóch TL082 . Wyposażony będzie w trzy punktową regulację barwy dźwięku , regulację głośności i balans .

Wzmacniacz mocy.

Wzmacniacz mocy będzie na 2×TDA 2003.
    Schematy zamieszczę niebawem.
    cdn.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 19 Lis 2018 17:09
    maciej_333
    Poziom 34  

Montaż głowicy w ten sposób tj. przy takich odległościach pomiędzy elementami, tak wielkich długościach wyprowadzeń nie ma absolutnie sensu. To nie zadziała poprawnie, a raczej wcale. Głowica powinna być ok. 4 razy mniejsza. Zresztą na płytce uniwersalnej nie uzyska się odpowiednio dużego pola masy. Jest to niezbędne w układach w.cz. Cewki powietrzne to niesamowity poziom uciążliwości. Lepiej wstawić takie z rdzeniem. Nie wiem też czemu to jest takie skomplikowane. Nie można było zrobić głowicy Zodiaka ?

Kiedyś zrobiłem od podstaw, łącznie z trawieniem płytki głowicę do Zodiaka DSS 402. Zrezygnowałem tylko z diody od ARCZ i wstawiłem dodatkowy bufor na tranzystorze, by potem dołączyć PLL. Trudno to zestroić. Trzeba wstępnie zestroić heterodynę miernikiem częstotliwości, potem wzmacniacz p.cz. i na koniec wzmacniacz w.cz. Nawet mając wobulator zestrojenie na współbieżność zajmuje dużo czasu. Końcowy efekt był dobry. Odbiornik do jakiego tą głowicę dołączyłem pracował bardzo dobrze.

Odnośnie reszty, to montaż podobnie kiepski. Zresztą po co tak skomplikowany wzmacniacz p.cz. ? Wystarczyłby przedwzmacniacz na jednym tranzystorze, dwa filtry ceramiczne i np. TDA1220. Ten MC1357 też pewnie da dostatecznie duże wzmocnienie. Wniosek z tego taki, że nawet jeśli zestroisz ten wzmacniacz p.cz. (przy tym montażu pewnie się wzbudzi) to wzmocnienie będzie za duże.

• #3 19 Lis 2018 17:45
    lechoo
    Poziom 39  

Ciekawe czy cała para nie pójdzie w gwizdek i czy w ogóle zagra to lepiej niż współczesny jednoukładowy odbiornik, taki jak RDA5807 albo TEA5767...

• #4 20 Lis 2018 22:45
    jaclew
    Poziom 16  

Projekt ambitny. Jak dla mnie jeden ciekawszych z ostatnich na tym forum.
    Szkoda tylko, że stracisz mnóstwo czasu na budowę i zestrojenie głowicy UKF i toru p.cz.
    a i tak jest duże prawdopodobieństwo, a nawet pewnik, że taka konstrukcja nie zadziała.
    Skoro założeniem było rozpoznanie zasady pracy syntezy PLL to trzeba było się na tym skupić,
    a w torze radiowym wykorzystać gotową głowicę UKF i zbudować jakiś "normalny" wzmacniacz p.cz.
    Pokaż schematy tych wykonanych układów, zobaczymy co i jak w nich dokładnie zostało poukładane.
    Swoją drogą ciekaw jestem czy kiedyś w początkach epoki syntezy PLL jakaś firma wyprodukowała
    tuner na układach CMOS/TTL ? Chyba byłby to dosyć gabarytowy i prądożerny sprzęt.
    Wzorowałeś się na jakimś rozwiązaniu czy od A do Z sam to projektujesz?
    Trzymam kciuki za powodzenie, choć mam sporo obaw o ostateczny sukces takiego projektu.

• #5 21 Lis 2018 00:55
    CHOPIN66
    Poziom 11  

schemat głowicy
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .glowica ..F.png Download (33.12 kB)
    schemat p.cz
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .wzmacniacz...cz.png Download (17.79 kB)
    schemat syntezy
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .syntez..png Download (712.49 kB)

Cytat:
    Swoją drogą ciekaw jestem czy kiedyś w początkach epoki syntezy PLL jakaś firma wyprodukowała
    tuner na układach CMOS/TTL ? Chyba byłby to dosyć gabarytowy i prądożerny sprzęt.
    Wzorowałeś się na jakimś rozwiązaniu czy od A do Z sam to projektujesz?
    Trzymam kciuki za powodzenie, choć mam sporo obaw o ostateczny sukces takiego projektu.

Były , Revox A720 z 72 roku i T oshiba ST 910 o tych słyszałem
    Tak wzorowałem się na gotowych rozwiązaniach :

Wzmacniacz p.cz jest zrobiony na bazie tego z postu nr.27 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic893286.html
    modyfikacja polegała na usunięciu separatora i układu ARW, wykorzystam układ ARW/RRW z postu nr.1 ,jest po prostu prostszy.

Synteza została zrobiona na podstawie schematu z Świat Radio 7/2005.
    jedyne co zmieniłem to pozbycie się kroku 100Hz i zastąpienie układów TTL układami CMOS .

Heterodyna wraz z buforem dla syntezy w głowicy została zapożyczona z głowicy Gloria. Zresztą mieszacz i wzmacniacz w,cz pochodzą z elektrody .

• #6 21 Lis 2018 12:34
    maciej_333
    Poziom 34  

Kolego CHOPIN66 widać, że jesteś mocno początkującym adeptem takich układów. Uwierz mi - zestrojenie trzech obwodów na współbieżność w głowicy to trudna sprawa. Nie da się tego zrobić bez sprzętu pomiarowego. Metoda dołączania głowicy do zestrojonego odbiornika jest niesamowicie uciążliwa. Prostszą głowicę np. z odbiorników takich jak Giewont, Beskid dałoby się mniej więcej zestroić samym miernikiem częstotliwości. Mi udało się zrobić dobrą głowicę dopiero przy trzecim podejściu.

Jak słusznie zauważył kolega jaclew na 99,99 % nic z tego nie będzie. Głowica jest źle wykonana. Zaprojektuj najpierw zwartą płytkę z porządnym polem masy i dopiero potem montuj głowicę. Zresztą na głowicę powinno się założyć ekran. Wstaw też cewki z rdzeniami. Koniecznie zrezygnuj z tego wzmacniacza p.cz. Nie rozumiem po co to stosować, skoro i bez tego masz dość wzmocnienia. Zrób tak, jak pisałem w poprzednim poście.

Skoro chcesz się pobawić, to kup głowicę jakiegoś Zodiaka i przestrój ją na nowe pasmo. Przedtem wylutuj elementy od ARCZ i dodaj dodatkową cewkę na heterodynę, by pobrać sygnał do PLL. Potem na bazie tego wykonaj resztę odbiornika. Jako PLL można wstawić np. LM7001.

• #7 11 Gru 2018 18:41
    mkpl
    Poziom 37  

Cieszy to, że widzę kolejny ciekawy i ambitny projekt.
    Jak mogę coś doradzić zacznij od stereo-dekodera dalej p.cz z jakąś gotową głowicą. Dopiero później głowica i na koniec PLL.

Obwody w.cz możesz wykonać w stylu "Manhattan". Wychodzą ładne proste, nie trzeba trawić PCB i zgodne z zasadami w.cz do ~150MHz.

Polecam dekoder stereo na tranzystorach lub układach TTL. Jest to ambitne wyzwanie (mam schematy) ale cieszy i uczy bardziej niż użycie kostki dedykowanej.