Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .

CHOPIN66 19 Lis 2018 12:27 3873 20
  • Witam
    Chciałbym zaprezentować rozpoczęty projekt budowy od podstaw amplitunera FM z syntezą na układach CMOS/TTL . Projekt powstaje w celach poznawczych ,zrozumienia zasady działania syntezy.

Głowica UKF .
    Głowica UKF zbudowana jest na 4 tranzystorach (BF961-wzmacniacz wejściowy),(BF961-mieszacz),2xBF199 (heterodyna). Głowica umożliwia odbiór w zakresie 87-108MHz.
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .20181119_0..045.jpg Download (5.88 MB)
    Wzmacniacz p.cz.
    Wzmacniacz p.cz zbudowany jest na 3 tranzystorach BF961 ,we wzmacniaczu znajdują się filtry 2 obwodowe zlokalizowane między 1 a 2 stopniem oraz między 2 a 3 stopniem wzmacniacza p.cz . Filtry te są zbudowane z dwóch połączonych przy pomocy kondensatora filtrów 7x7 225 .Wzmacniacz ma możliwość pracy z ręczną bądź automatyczną regulacją wzmocnienia.
    Szerokość pasma wynosi 230kHz.
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .20181119_0..008.jpg Download (5.67 MB)
    Demodulator

Zbudowany będzie w oparciu o układ scalony Motoroli MC1357 / Sprague ULN2111A .Jest to scalony scalony wzmacniacz p.cz wraz z demodulatorem kwadraturowym

Stereo dekoder .

Zbudowany będzie w oparciu o stereo dekoder PLL A290 produkcji RFT. Na wyjściu dekodera znajdować się będzie aktywny filtr dolnoprzepustowy 19kHz na TL082 .

Synteza.
    Docelowo zbudowana będzie na 20 układach CMOS/TTL.Na tą Chwilę mam praktycznie zlutowaną płytkę z licznikami. Płytka sterująca jest w trakcie lutowania. Do skompletowania zostały : płytka dzielnika częstotliwości oraz płytka z dekoderami i wyświetlaczami.
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .20181119_0..922.jpg Download (6.5 MB) Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .20181119_0..801.jpg Download (5.69 MB)

Przedwzmacniacz.

Prawdopodobnie zrealizowany będzie na dwóch TL082 . Wyposażony będzie w trzy punktową regulację barwy dźwięku , regulację głośności i balans .

Wzmacniacz mocy.

Wzmacniacz mocy będzie na 2×TDA 2003.
    Schematy zamieszczę niebawem.
    cdn.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    CHOPIN66
    Poziom 11  
  • Computer ControlsComputer Controls
    maciej_333
    Poziom 34  
    Montaż głowicy w ten sposób tj. przy takich odległościach pomiędzy elementami, tak wielkich długościach wyprowadzeń nie ma absolutnie sensu. To nie zadziała poprawnie, a raczej wcale. Głowica powinna być ok. 4 razy mniejsza. Zresztą na płytce uniwersalnej nie uzyska się odpowiednio dużego pola masy. Jest to niezbędne w układach w.cz. Cewki powietrzne to niesamowity poziom uciążliwości. Lepiej wstawić takie z rdzeniem. Nie wiem też czemu to jest takie skomplikowane. Nie można było zrobić głowicy Zodiaka ?

Kiedyś zrobiłem od podstaw, łącznie z trawieniem płytki głowicę do Zodiaka DSS 402. Zrezygnowałem tylko z diody od ARCZ i wstawiłem dodatkowy bufor na tranzystorze, by potem dołączyć PLL. Trudno to zestroić. Trzeba wstępnie zestroić heterodynę miernikiem częstotliwości, potem wzmacniacz p.cz. i na koniec wzmacniacz w.cz. Nawet mając wobulator zestrojenie na współbieżność zajmuje dużo czasu. Końcowy efekt był dobry. Odbiornik do jakiego tą głowicę dołączyłem pracował bardzo dobrze.

Odnośnie reszty, to montaż podobnie kiepski. Zresztą po co tak skomplikowany wzmacniacz p.cz. ? Wystarczyłby przedwzmacniacz na jednym tranzystorze, dwa filtry ceramiczne i np. TDA1220. Ten MC1357 też pewnie da dostatecznie duże wzmocnienie. Wniosek z tego taki, że nawet jeśli zestroisz ten wzmacniacz p.cz. (przy tym montażu pewnie się wzbudzi) to wzmocnienie będzie za duże.
  • Computer ControlsComputer Controls
    lechoo
    Poziom 39  
    Ciekawe czy cała para nie pójdzie w gwizdek i czy w ogóle zagra to lepiej niż współczesny jednoukładowy odbiornik, taki jak RDA5807 albo TEA5767...
    jaclew
    Poziom 17  
    Projekt ambitny. Jak dla mnie jeden ciekawszych z ostatnich na tym forum.
    Szkoda tylko, że stracisz mnóstwo czasu na budowę i zestrojenie głowicy UKF i toru p.cz.
    a i tak jest duże prawdopodobieństwo, a nawet pewnik, że taka konstrukcja nie zadziała.
    Skoro założeniem było rozpoznanie zasady pracy syntezy PLL to trzeba było się na tym skupić,
    a w torze radiowym wykorzystać gotową głowicę UKF i zbudować jakiś "normalny" wzmacniacz p.cz.
    Pokaż schematy tych wykonanych układów, zobaczymy co i jak w nich dokładnie zostało poukładane.
    Swoją drogą ciekaw jestem czy kiedyś w początkach epoki syntezy PLL jakaś firma wyprodukowała
    tuner na układach CMOS/TTL ? Chyba byłby to dosyć gabarytowy i prądożerny sprzęt.
    Wzorowałeś się na jakimś rozwiązaniu czy od A do Z sam to projektujesz?
    Trzymam kciuki za powodzenie, choć mam sporo obaw o ostateczny sukces takiego projektu.
    CHOPIN66
    Poziom 11  
    schemat głowicy
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .glowica ..F.png Download (33.12 kB)
    schemat p.cz
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .wzmacniacz...cz.png Download (17.79 kB)
    schemat syntezy
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .syntez..png Download (712.49 kB)

Cytat:
    Swoją drogą ciekaw jestem czy kiedyś w początkach epoki syntezy PLL jakaś firma wyprodukowała
    tuner na układach CMOS/TTL ? Chyba byłby to dosyć gabarytowy i prądożerny sprzęt.
    Wzorowałeś się na jakimś rozwiązaniu czy od A do Z sam to projektujesz?
    Trzymam kciuki za powodzenie, choć mam sporo obaw o ostateczny sukces takiego projektu.

Były , Revox A720 z 72 roku i T oshiba ST 910 o tych słyszałem
    Tak wzorowałem się na gotowych rozwiązaniach :

Wzmacniacz p.cz jest zrobiony na bazie tego z postu nr.27 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic893286.html
    modyfikacja polegała na usunięciu separatora i układu ARW, wykorzystam układ ARW/RRW z postu nr.1 ,jest po prostu prostszy.

Synteza została zrobiona na podstawie schematu z Świat Radio 7/2005.
    jedyne co zmieniłem to pozbycie się kroku 100Hz i zastąpienie układów TTL układami CMOS .

Heterodyna wraz z buforem dla syntezy w głowicy została zapożyczona z głowicy Gloria. Zresztą mieszacz i wzmacniacz w,cz pochodzą z elektrody .
    maciej_333
    Poziom 34  
    Kolego CHOPIN66 widać, że jesteś mocno początkującym adeptem takich układów. Uwierz mi - zestrojenie trzech obwodów na współbieżność w głowicy to trudna sprawa. Nie da się tego zrobić bez sprzętu pomiarowego. Metoda dołączania głowicy do zestrojonego odbiornika jest niesamowicie uciążliwa. Prostszą głowicę np. z odbiorników takich jak Giewont, Beskid dałoby się mniej więcej zestroić samym miernikiem częstotliwości. Mi udało się zrobić dobrą głowicę dopiero przy trzecim podejściu.

Jak słusznie zauważył kolega jaclew na 99,99 % nic z tego nie będzie. Głowica jest źle wykonana. Zaprojektuj najpierw zwartą płytkę z porządnym polem masy i dopiero potem montuj głowicę. Zresztą na głowicę powinno się założyć ekran. Wstaw też cewki z rdzeniami. Koniecznie zrezygnuj z tego wzmacniacza p.cz. Nie rozumiem po co to stosować, skoro i bez tego masz dość wzmocnienia. Zrób tak, jak pisałem w poprzednim poście.

Skoro chcesz się pobawić, to kup głowicę jakiegoś Zodiaka i przestrój ją na nowe pasmo. Przedtem wylutuj elementy od ARCZ i dodaj dodatkową cewkę na heterodynę, by pobrać sygnał do PLL. Potem na bazie tego wykonaj resztę odbiornika. Jako PLL można wstawić np. LM7001.
    mkpl
    Poziom 37  
    Cieszy to, że widzę kolejny ciekawy i ambitny projekt.
    Jak mogę coś doradzić zacznij od stereo-dekodera dalej p.cz z jakąś gotową głowicą. Dopiero później głowica i na koniec PLL.

Obwody w.cz możesz wykonać w stylu "Manhattan". Wychodzą ładne proste, nie trzeba trawić PCB i zgodne z zasadami w.cz do ~150MHz.

Polecam dekoder stereo na tranzystorach lub układach TTL. Jest to ambitne wyzwanie (mam schematy) ale cieszy i uczy bardziej niż użycie kostki dedykowanej.
    CHOPIN66
    Poziom 11  
    Ostatnio robiąc porządki w szufladzie z częściami w u siebie w domu domu w Gdańsku zmalałem nie używaną głowicę i nieprzestrojoną głowicę GFS 22 . Toteż użyje głowicy GFS 22 . Czy ma ktoś schemat przestrojenia tej głowicy ?
    satanistik
    Poziom 27  
    Kiedyś próbowałem zbudować taki amplituner na układach ttl i cmos.
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL . Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL . Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL . Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .
    Niestety przez brak czasu projekt porzuciłem.
    Idea miała być taka że licznik dwu kierunkowy sterowany impulsatorem liczył od 88 do 108 (ograniczeniem były odpowiednio ustawiane komparatory BCD które w zależności od kierunku zliczania były ustawiane na 88 i 108 (logika RTL i suma na drucie) następnie układ sumatorów 10,7 dokładał w kodzie BCD. Może to nie było optymalne ale projektowałem sam.
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    Szkoda że porzuciłeś projekt :(.
    W przeciwieństwie do wielu kolegów wierzyłem że układ będzie działał, a konieczny sprzęt pomiarowy w dzisiejszych realiach technologicznych jest do zrobienia w jeden wieczór.
    Myślę że mało kto z maruderów oglądał stare układy komercyjne, przy w.cz. w zakresach UKF wcale nie było wiele masy na płytkach a cewki były powietrzne, bo nawet bez rdzenia wystarczyło kilka zwojów by zrobić układ rezonansowy, stroiło się to przez ściskanie cewek. Jakość była z pewnością lepsza niż układów wielkości połowy paznokcia, aczkolwiek nigdy nie lubiłem cewek i wszystkie nowe tunery bez zewnętrznych cewek są spełnieniem moich marzeń.
    Pozdrawiam
    CHOPIN66
    Poziom 11  
    Nie porzuciłem , nie miałem się kiedy tym zająć poprostu musiałem się uczyć do 3 zaliczeń poprawkowych oraz odbyć praktyki zawodowe na studiach co jest wymagane .

Pozdrawiam
    zielony_gajowy
    Poziom 14  
    Nad wyraz ambitny projekt. Nawet dla zaawansowanych.
    Proponuję zacząć od gotowców (głowica UKF z starego telewizora, reszta z różnych złomowych radioodbiorników).
    Z tego co pamiętam to p.cz dla telewizorów była 6,5MHz/5,5MHz. p.cz. dla odbiorników radiowych UKF 10,7kHz, dla AM 465kHz lub 455kHz
    Jak złożysz i będzie działać, to etapami idąc od końca (m.cz.) możesz wprowadzać własne moduły.
    TL082 ma dwie wady : wymaga napięcia +/- i szumi. W celach edukacyjnych lepiej wybrać coś z nowszej produkcji.
    Odnośnie głowicy.
    Strojony filtr wejściowy, wzmacniacz/tranzystor(WB),strojony filtr wyjściowy, wzmacniacz/tranzystor(WE), mieszacz dla p.cz. filtr p.cz.

Koledzy wyśmiewają projekt, ale to jest w celach edukacyjnych!
    Osobiście i (własnymi "ręcamy") stroiłem filtry za pomocą cyny i iglaka.

Moderowany przez _lazor_:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

W dokumentacji TL082 jest zapis, że może być zasilany z pojedynczego napięcia, tak więc wprowadzasz swoim postem w błąd.

Rezystor240
    Poziom 39  
    zielony_gajowy napisał:
    Koledzy wyśmiewają projekt, ale to jest w celach edukacyjnych!

Nie wyśmiewają, tylko mają rację. Płytka jest za duża i w ogóle nie z zasadami w:cz.
    Wiele tematów było o generatorach o f 100MHz, że nie działa. Heterodyna to nic innego jak generator, więc z góry wiadomo jak zadziała.
    zielony_gajowy
    Poziom 14  
    Absolutnie masz rację. Z tym wyśmiewaniem przesadziłem.
    EDUKACJA !!! Nasze inżyniery i nasza produkcja!
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    CHOPIN66 napisał:

Wzmacniacz p.cz zbudowany jest na 3 tranzystorach BF961 ,we wzmacniaczu znajdują się filtry 2 obwodowe zlokalizowane między 1 a 2 stopniem oraz między 2 a 3 stopniem wzmacniacza p.cz . Filtry te są zbudowane z dwóch połączonych przy pomocy kondensatora filtrów 7x7 225 .Wzmacniacz ma możliwość pracy z ręczną bądź automatyczną regulacją wzmocnienia.

Dołączam się do zdania kolegów - od 40 lat filtr ceramiczny to podstawa selektywności p.cz.
    Jakieś 35 lat temu popełniłem kieszonkowe radyjko na jakiejś głowicy dwutranzystorowej, filtrze ceramicznym i UL1242. Nie brakowało ani czułości ani selektywności...
    CHOPIN66
    Poziom 11  
    Zakupiłem odpowiednik układu ULN2111 produkcji Motoroli o oznaczeniu MC1357 .Jak dojdzie, zacznę składać moduł zawierający demodulator FM , stereo dekoder i filtr dolnoprzepustowy 19kHz . Co do prescalera to zakupię SP8685 + zewnętrzny translator ECL na TTL
    maciej_333
    Poziom 34  
    Widać minimalnie więcej sensu. Mimo dosyć dużego wzmocnienia dołożono jeszcze w przykładowej aplikacji MC1350. Może chodziło tylko o AGC, które w lepszych odbiornikach FM mogło występować.
    Odnośnie stereodekodera to potrzebny jest filtr pasmowy 19 kHz i powielacz na 38 kHz. Potem odpowiednie przełączniki. Jednak wielokrotnie lepiej zastosować gotowy stereodekoder. Odnośnie syntezy PLL na układach TTL, to będzie to naprawdę ciężko uruchomić. Oczywiście przy takim montażu, jak do tej pory jest to niemożliwe.
    CHOPIN66
    Poziom 11  
    maciej_333 napisał:
    Widać minimalnie więcej sensu. Mimo dosyć dużego wzmocnienia dołożono jeszcze w przykładowej aplikacji MC1350. Może chodziło tylko o AGC, które w lepszych odbiornikach FM mogło występować.
    Odnośnie stereodekodera to potrzebny jest filtr pasmowy 19 kHz i powielacz na 38 kHz. Potem odpowiednie przełączniki. Jednak wielokrotnie lepiej zastosować gotowy stereodekoder. Odnośnie syntezy PLL na układach TTL, to będzie to naprawdę ciężko uruchomić. Oczywiście przy takim montażu, jak do tej pory jest to niemożliwe.

Nie MC1350 a MC1357 gdyż jest różnica między tymi dwoma układami , MC1350 jest tylko wzmacniaczem p.cz a MC1357 oprócz wzmacniacza p.cz zawiera jeszcze detektor kwadranturowy.
    Przecierz stereodekoder będzie na układzie A290D .
    maciej_333
    Poziom 34  
    CHOPIN66 napisał:
    maciej_333 napisał:

Nie MC1350 a MC1357 gdyż jest różnica między tymi dwoma układami , MC1350 jest tylko wzmacniaczem p.cz a MC1357 oprócz wzmacniacza p.cz zawiera jeszcze detektor kwadranturowy.
    Przecierz stereodekoder będzie na układzie A290D .

W dokumentacji MC1357 na stronie 9-44, rysunek 14 dodano dodatkowy stopień na MC1350. Czytać należy ze zrozumieniem. Nie wiem, czy wiesz jak zrobić stereodekoder. Jaki ma być cel stosowania filtru dolnoprzepustowego 19 kHz??? Ponadto mamy tu detektor KWADRATUROWY, nie KWADRANTUROWY.
    CHOPIN66
    Poziom 11  
    A więc tak dzisiaj zlutowałem demodulator FM na MC1357 .Muszę jeszcze wlutować kondensator 4,7pF .
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .IMG_202001...215916.jpg Download (2.78 MB)
    Amplituner z syntezą na układach CMOS/TTL .IMG_202001...220003.jpg Download (3.25 MB)
    Poszukać muszę jeszcze A290D gdyż nie mogę go znaleść a wiem ,że go mam . Programator zrobię na U700D . Dzielnik do syntezy wykonam na U6358B+74S90+2 bramki co da podzielał przez 10 .