Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł Termet i kocioł Termet Gold Plus

cwirek11 19 Nov 2018 14:57 7089 36
IGE-XAO
    cwirek11
    Level 4  
    Witam wszystkich
    Mam nietypowy problem, którego rozwiązania nie znalazłem na forum. Otóż kocioł ustawiony na 40 stopni, moduł Termet steruje strefami podłogówki i kaloryferów. Chodzi sama podłogówka wszystko jest ok, mieszacz schładza wodę. Chodzą same kaloryfery tez jest ok, temp. w kaloryfery idzie taka jaka jest na kotle. Ale gdy chodzą oba obiegi razem to już są szopki. Gdy chodzi obieg kaloryferów, na którym jest ok. 40 stopni (jak na piecu) i dołączy się obieg podłogówki to.....automatycznie obieg kaloryferów schładza się do poziomu podłogówki czyli ok. 30 stopni i kaloryfery robią się zimne. A moduł wielostrefowy powinien trzymać osobne temperatury. W moim przypadku 40 stopni, które idzie z kotła na kaloryfery i poprzez mieszanie ok. 30 stopni na podłogę. A tak nie jest. Ktoś miał podobny problem?
    Pozdrawiam
  • IGE-XAO
    Nosek1 2
    Level 1  
    Witam. Mam ten sam problem. Piec imergas modul termet różnica temperatury 10 stopni. Hydraulik rozkłada ręce. Wymienione sprzeglo na nowe pompy sprawdzone . .
    cwirek11
    Level 4  
    Mogę ale nie potrzebuję. Sprzęgło ma dawać w przybliżeniu tyle co na kotle czy to 50, 45 czy 40. poza tym kotłem steruje pogodówka.
  • IGE-XAO
    cwirek11
    Level 4  
    Niby tak ale to nie o to chodzi żeby kombinować. U innych którzy mają zestawy innych firm, a temp. na kotle też ok. 40 stopni różnica ta to około 3 stopnie (Beretta).
    zlotaronczka
    Level 13  
    cwirek11 wrote:
    Mogę ale nie potrzebuję. Sprzęgło ma dawać w przybliżeniu tyle co na kotle czy to 50, 45 czy 40. poza tym kotłem steruje pogodówka.

Czy jest w Tobie tyle determinacji by spróbować, podwyższyć temperaturę na kotle????
    Pytanie pomocnicze : gdy uruchomiasz drugą część instalacji jaki jest odczyt temperatury na kotle ( vide pytanie zasadnicze ! )
    cwirek11
    Level 4  
    zlotaronczka wrote:
    cwirek11 wrote:

Czy jest w Tobie tyle determinacji by spróbować, podwyższyć temperaturę na kotle????
    Pytanie pomocnicze : gdy uruchomiasz drugą część instalacji jaki jest odczyt temperatury na kotle ( vide pytanie zasadnicze ! )

Podwyższyłem temperaturę na kotle na 50 stopni. Temperatura w podłogę 31 stopni. Temperatura na kaloryfery 39 stopni. Mam tylko 3 kaloryfery w tym dwa łazienkowe więc układ nieduży. Na kotle cały czas utrzymuje się zadana temperatura 50 stopni, żadnych wahań. Czyli różnica między zasilaniem z kotła a temperaturą zasilania kaloryferów11 stopni.
    1tropek
    Level 23  
    cwirek11 wrote:

Podwyższyłem temperaturę na kotle na 50 stopni. Temperatura w podłogę 31 stopni. Temperatura na kaloryfery 39 stopni. Mam tylko 3 kaloryfery w tym dwa łazienkowe więc układ nieduży. Na kotle cały czas utrzymuje się zadana temperatura 50 stopni, żadnych wahań. Czyli różnica między zasilaniem z kotła a temperaturą zasilania kaloryferów11 stopni.

Ciekawa sytuacja.
    Reasumując fakty.
    1. Jeśli zwiększysz pobór mocy ( czy też ilość czynnika grzejącego ) następuje spadek jego temperatury mierzony na sprzęgle.
    1a Filtr na wejściu do sprzęgła. -- ps. W Termecie są dwie " Szafki strefowe", którą z nich masz zamontowaną?
    1b Błąd montażu -- działało kiedyś a teraz jest problem?
    cwirek11
    Level 4  
    1tropek wrote:
    cwirek11 wrote:

Ciekawa sytuacja.
    Reasumując fakty.
    1. Jeśli zwiększysz pobór mocy ( czy też ilość czynnika grzejącego ) następuje spadek jego temperatury mierzony na sprzęgle.
    1a Filtr na wejściu do sprzęgła. -- ps. W Termecie są dwie " Szafki strefowe", którą z nich masz zamontowaną?

1. Gdy chodzą kaloryfery jest ok, temp. na kotle podobna do tej co wchodzi w kaloryfery. Po dołączeniu podłogi spada i trzyma róznicę na kaloryferach ok. 10 stopni.
    1a. Mam szafkę z zaworem elektrycznym - SIM 2Z typ 1LTE.1HT.YP
    1b. Zawsze tak działało.
    1tropek
    Level 23  
    cwirek11 wrote:
    1tropek wrote:
    cwirek11 wrote:

Ciekawa sytuacja.
    Reasumując fakty.

1. Gdy chodzą kaloryfery jest ok, temp. na kotle podobna do tej co wchodzi w kaloryfery. Po dołączeniu podłogi spada i trzyma róznicę na kaloryferach ok. 10 stopni.
    1a. Mam szafkę z zaworem elektrycznym - SIM 2Z typ 1LTE.1HT.YP
    1b. Zawsze tak działało.

Duże prawdopodobieństwo jakiegoś ograniczenia przepływu między kotłem a szafką. Zły, nieprawidłowy montaż - pokombinowane powroty.
    Umiesz ustawić pompę kotła na 100% ?? - jest to w instrukcji, spróbuj
    cwirek11
    Level 4  
    Czy pokombinowane? Nie wydaje mi się. Dość prosto to wygląda. Załączam zdjęcia. Moduł Termet i kocioł Termet Gold Plus Moduł Termet i kocioł Termet Gold Plus Moduł Termet i kocioł Termet Gold Plus
    1tropek
    Level 23  
    cwirek11 wrote:
    Czy pokombinowane? Nie wydaje mi się. Dość prosto to wygląda. Załączam zdjęcia. Moduł Termet i kocioł Termet Gold Plus Moduł Termet i kocioł Termet Gold Plus Moduł Termet i kocioł Termet Gold Plus

KITEC --- dupa

Daj 100% dla pompy kotła

ps. jaki rozmiar tego kitecu ( w mm po wierzchu )

edycja -- zmierz w obu przypadkach temperaturę na powrocie do kotła.
    cwirek11
    Level 4  
    Rura doprowadzająca wodę z kotła do "skrzynki" ma 20 mm. Przy temperaturze 40 na kotle, temp. powrotu to 34 stopnie.
    kz61
    Level 24  
    Brak zrównoważenia hydraulicznego obu stron sprzęgła. Albo kocioł za słabo podaje albo obiegi za mocno odbierają. Pompa w kotle w zasadzie powinna pracować na max albo mieć b. wysokie minimum.
    cwirek11
    Level 4  
    Pompa na 100% - rezultatu pozytywnego niestety nie ma
    pawel405
    Level 10  
    Witam
    Mam podobny problem. Temperatura na kotle jest ustawiona na 45 stopni mieszacz Termetu identyczny.
    Na grzejniki idzie temperatura niecałe 30 stopni. tak jakby był problem z odbiorem ciepła ze sprzęgła hydraulicznego. Dodam że pompa jest ustawiona na 6 - prawie max. Przy ustawieniu pompy na niższą wartość kocioł przegrzewa się L3.
    Co o tym sądzicie
    kz61
    Level 24  
    Na fotkach zamieszczonych powyżej, zamieniono miejscami moduły. Niskotemperaturowy ma być po prawej. Zapewne dlatego że zasilanie sprzęgła jest po lewej i tam ma być wysokotemperaturowy. Ciekawe czy to radosna twórczość instalatora czy fabryki.
    AnonimowyAlkoholik
    Level 2  
    Zastanawiam się nad zastosowaniem SIM 2Z w nowobudowanym domku, niestety też będzie układ mieszany- grzejniki i podłogówka. Udało się rozwiązać problem?
    Artur888
    Level 1  
    Witam

Czy komuś udało się rozwiązać problem.
    ibagon
    Level 2  
    Witam,
    trzeba dobrze poustawiać pompy tak jak pisał kz61. Przy tej instalacji w obiegu są trzy pompy: w piecu, obieg niskotemperaturowy i wysokotemperaturowy. Moduł SIM Z2 tak naprawdę łączy wodę ciepłą z kotła z wodą z powrotu (taka puszka rozdzielona jest tylko przegródkami). Jeśli nie zmienimy ustawień na piecu pompy obiegowej to pozostałe dwie pompy będą silniejsze i tak naprawdę będą zaciągać zpowrotem wodę z powrotu (czyli zimną).
    Czyli:
    - pompa w piecu na maxa, ona ma wyciągać zimną wodę z wymiennika
    - potem w kolejności mocy pompa na kaloryfery, żeby ona przejmowała większość ciepłej wody.I tak na tym obiegu zara na powrocie będzie ciepła woda więc nie ma obaw że podłogówka będzie zimna.
    - i pompa podłogówki , tylko tu też nie można dać za nisko bo musi ona równomiernie dogrzać powierzchnię.

Powodzenia w ustawieniach

P.S. moduł wysokotemperaturowy montowany jest na wyjściu Z1 czyli po lewej stronie patrząc od przodu!(pod wejściem ciepłej wody z pieca)
    AnonimowyAlkoholik
    Level 2  
    Czy ustawienie pompy pieca ma maksa nie będzie przegrzewać powrotu sprzęgła, co spowoduje taktowanie pieca?
    Wojtermet25
    Level 27  
    Pytanie do użytkowników kotła Termet ecocondens gold plus z modułem SIM 2Z i jego sterownikiem MLC 16
    Jakie parametry układów można ustawić na tym sterowniku i gdzie się ich dokonuje? Czy dochodzą jakieś nowe parametry w sterowniku kotła które można ustawiać?
    ibagon
    Level 2  
    AnonimowyAlkoholik wrote:
    Czy ustawienie pompy pieca ma maksa nie będzie przegrzewać powrotu sprzęgła, co spowoduje taktowanie pieca?

Może faktycznie nie powinienem pisać Max, tylko odpowiednią prędkość żeby dostosować optymalny odbiór wody powrotnej aniżeli pozotałe pompy. I to właśnie w tym module jest denerwujące, kupuje się rozwiązanie które ma automatyzować tą część systemy grzewczego a jednak wymaga precyzyjnych ręcznych ustawień przepływów. Te informacje konsultowałem z serwisem Termeta.

Wojtermet25 wrote:
    Pytanie do użytkowników kotła Termet ecocondens gold plus z modułem SIM 2Z i jego sterownikiem MLC 16
    Jakie parametry układów można ustawić na tym sterowniku i gdzie się ich dokonuje? Czy dochodzą jakieś nowe parametry w sterowniku kotła które można ustawiać?

Cały praktycznie opis masz w instrukcji modułu:
    https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc...0292%2F_.pdf&usg=AOvVaw3YUNstfuNhdXrzqmzr80A2
    Moduł jest uniwersalny więc na piec daje tylko On\Off, możesz podpiąć termostaty pokojowe załączające strefy, jeśli masz elektryczny zawór mieszający to możesz se pogodówkę podłączyć która będzie regulowała przepływami.

Pozdrawiam
    Dariusz Łukasiewicz
    Level 13  
    Tak się będzie działo w momencie kiedy kocioł nie ma wystarczającej mocy by podnieść temperaturę czynnika. Z podłogi wraca 23-25 stopni i w tedy kocioł pracuje na maxa ale musi mieć moc by to zrobić. Jak kocioł zakrutki to czekać aż z podłogowymi wruci ciepły powrót
    gorny7
    Level 12  
    witam
    a jakie macie powierzchnie domu przy tych sprzegłach,?
    ja w małym domu ok 40m w podłogówce 3 grzejniki i 2 drabinki Razem pow ok 80m planuje bez zadnych sprzegieł Golda plus
    Dwa jaki macie sterownik kotła pokojowy bo tez sie zastanawiam nad bezprzewodowym nie koniecznie Techa np Eurostera 2026TXRX , Solusa v2 lub moze Techa TERMET ST-292 v2
    czy jakis inny polecacie?
    Wojtermet25
    Level 27  
    Opisz coś więcej o swojej instalacji,bo nie wielkość domu ma tutaj główne znaczenie a sposób zasilania. Jeżeli będą dwa osobne obiegi, wysokotemperaturowy na grzejniki i niskotemperaturowy z podmieszaniem do podłogi,a co za tym idzie dwie pompy to sprzęgło musi być.

Dodano po 1 [minuty]:

Odnośnie sterowników,to zależy czego oczekujesz,czy to ma być tylko termostat on off,czy prawdziwy sterownik z możliwością podglądu i regulacji parametrów kotła.