Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór Pieca Gazowego - różne porady instalatorów

19 Lis 2018 15:24 357 8
  • Poziom 3  
    Witam,
    stoję przed decyzją zakupu pieca do nowozakupionego mieszkania dwupoziomowego (140m2). Budynek nowy, ale klasę ocieplenia określiłbym na standard (na pewno nie jest to klasa energooszczędna - niestety nie mam bardziej precyzyjnych danych).

Pomieszczenia:
    1piętro - 77m2:
    - salon z aneksem - ogrzewanie podłogowe wodne + kaloryfer
    - łazienka - ogrzewanie podłogowe wodne + kaloryfer
    - przedpokój
    - duża sypialnia - kaloryfer

2piętro (poddasze 56m2 + skosy):
    - 4 sypialnie - w każdej kaloryfer
    - łazienka - kaloryfer

- powyżej strych - nie będzie docieplany grzejnikami.

Developer zamontował w dolnej łązience jako źródło ogrzewania I ciepłej wody piec Viessmann model Vitodens 050 (piec dwufunkcyjny, ale bez zasobnika). I tu mam wątpliwość (graniczącą z pewnością), że ten piec nie jest najlepszym wyborem do tego rozmiaru mieszkania.

Dopytywałem kilku instalatorów i pojawiało się kilka różnych propozycji, jedni twierdzą, że koniecznie piec dwufunkcyjny, inni że bardziej nadaje się jednofuncyjny z zasobnikiem 100-150l. Proszę dajcie znać jak Waszym zdaniem w tej konfiguracji powinno być? Proszę też o podanie propozycji konkretnych modeli. A może do istniejącego pieca można dołożyć zasobnik i to poprawi sytuację?

Z gory dziękuję za wszystkie porady.
  • Poziom 18  
    Dom nie ma znaczenia, kwestia ile łazienek i ile jednoczesnych poborów a na czas pojawienia się ciepłej wody wpływa to czy kocioł ma funkcję utrzymywania wygrzanego wymiennika
  • Poziom 3  
    BrodowskiG napisał:
    Dom nie ma znaczenia, kwestia ile łazienek i ile jednoczesnych poborów a na czas pojawienia się ciepłej wody wpływa to czy kocioł ma funkcję utrzymywania wygrzanego wymiennika

Jednoczesne punkty poboru to kuchania i dwie łązienki + ogrzewanie podłogowe i grzejniki (także punktów będzie kilka - stąd moja wątpliwość odnośnie zamontowanego przez developera pieca.
  • Poziom 22  
    CO nie liczy się tutaj jako punkt poboru CWU. Piec dwufukcyjny po prostu działa na zasadzie: grzeję CO, a jak ktoś odkręci wodę w kranie, to przełączam się na grzanie CWU. W lecie CO nie pracuje wiec czasami, gdy piec nie ma funkcji wygrzewania wymiennika, to po dłuższym nieużywaniu CWU (kilka godzin) na ciepłą wodę dłuższą chwilę się czeka.

Podaj czy łazienki i kuchnia są tuż obok siebie. Jeśli są daleko, albo zależy ci na szybko dostępnej ciepłej wodzie, to lepszy będzie kocioł + zasobnik + cyrkulacja.

Z drugiej strony jeśli już piec zamontowany to trochę gdybamy sobie, bo nie wiem czy jest sens wymiany na ewentualnie jednofunkcyjny z zasobnikiem (bo 2 piece to bezsens)
  • Poziom 3  
    Wojewoda82 napisał:
    Podaj czy łazienki i kuchnia są tuż obok siebie. Jeśli są daleko, albo zależy ci na szybko dostępnej ciepłej wodzie, to lepszy będzie kocioł + zasobnik + cyrkulacja

Kuchania jest za ścianą łazienki - czyli bardzo blisko pieca. Druga łazienka jest dokładnie nad pierwszą, więc, też raczej nie ma tu dużej odległości (wysokość mieszkania + długość przyłączy

Wojewoda82 napisał:
    Z drugiej strony jeśli już piec zamontowany to trochę gdybamy sobie, bo nie wiem czy jest sens wymiany na ewentualnie jednofunkcyjny z zasobnikiem (bo 2 piece to bezsens)

Piec jest już zamontowany, ale jeśli komfort użytkownia miałby być słaby przy obecnym piecu, wówczas rozważam wymianę, zanim zrobię remont.
  • Poziom 22  
    Czyli blisko siebie, problemu z długim czekaniem nie powinno być. Może być tylko problem z wahaniami temperatury wody jak ci ktoś, gdy będziesz pod prysznicem, odkręci inny kran z ciepłą wodą.

1) Sam mam dwufunukcyjny (ale mieszkam w tej chwili sam) i łazienkę mam około 3m od pieca. Chwilkę trzeba poczekać na ciepłą (jak wymiennik ciepły to ok 5-10 sekund).

2) Drugi problem, to lepiej nie zmieniać co chwilę % otwarcia ciepłej wody bo to powoduje wahania temperatury ciepłej wody. Albo zakręcać, odkręcać i tak w kółko, ciekawe wrażenia pod prysznicem, letnia, gorąca, letnia, gorąca

3) Ja mam nastawioną CWU 40 stopni (aby nie mieszać ciepłej wody z zimną pod prysznicem) i w zależności czy kran odkręcony na full czy na połowę, jest trochę inna temperatura wody (przy pełnym odkręceniu jest trochę chłodniejsza). Ale przyzwyczaiłem się i to wykorzystuję.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    good_day napisał:
    Budynek nowy, ale klasę ocieplenia określiłbym na standard (na pewno nie jest to klasa energooszczędna - niestety nie mam bardziej precyzyjnych danych)

Normy narzucają minimalną klasę energetyczną na nowe budynki, więc z pewnością jest to energooszczędny budynek.
    Nie znam tych norm ale przyjmijmy np. 50W/m2.
    140m2 x 50W/m2 = 7kW mocy dla mrozów -20, dzieląc przez pół wychodzi ok. 3,5kW dla temperatur w pobliżu 0 stopni.
    Przeciętnie będziesz potrzebował 3,5kW stałej mocy, a to jest wartość którą trudno uzyskać w przypadku kotłów 2-funkcyjnych.
    Jeśli masz możliwość to ja bym zakładał kocioł 1-funkcyjny o mocy maksymalnej rzędu 14kW.
    Np. Junkers ZSB14-5C ma moc minimalną 2,0kW dla wody 80/60 albo 2,2kW dla wody 50/30 albo 2,3kW dla wody 40/30.
    W przypadku kotła 1-funkcyjnego trzeba uwzględnić zasobnik c.w.u. np. wiszący Biawar Quattro 100l o klasie energetycznej A i stratach postojowych 33,75W, co jest dobrą wartością.

good_day napisał:
    Developer zamontował w dolnej łązience jako źródło ogrzewania I ciepłej wody piec Viessmann model Vitodens 050

Wg Google ten kocioł ma moc w zakresie 6,5-24kW dla wody 50/30.
    Z tego powodu osobiście wolałbym w/w 1-funkcyjnego Junkersa z mocą minimalną 2,2kW dla 50/30, będzie bardziej dopasowany pod kątem c.o.
    Grzejąc wodę w zasobniku c.w.u. z kotłem 14kW będzie to trwało kilka minut dłużej niż z kotłem 20-25kW ale w praktyce nie robi to większej różnicy.
    Bojlery elektryczne 80l o mocy grzałek 2kW mogą obsłużyć 3 osoby dorosłe to nie widzę problemu z zasobnikiem 100 l + kocioł gazowy 14kW.
    Chyba, że masz duże zapotrzebowanie na c.w.u. to można wybrać zasobnik w wariancie 160 l, ewentualnie stojący zasobnik Termet ZWU200/N o pojemności 200l, bo większe odpadają z racji mocy kotła 14kW, a chodzi też o to, aby podgrzewanie c.w.u. trwało stosunkowo krótko, bo w danej chwili kocioł może tylko grzać c.o. albo tylko c.w.u..
  • Poziom 14  
    Szukacie problemu tam gdzie go nie ma. Masz dobry kocioł z super wymiennikiem (lepiej się nie da w tej klasie cenowej). A chyba o bezawaryjność i łatwość konserwacji chodzi w dużej mierze.
    Masz puszczoną dodatkową rurkę do cyrkulacji wody? Jeśli nie to zasobnik wiele nie zmieni a dojdą straty postojowe. Jak masz przygotowaną instalację pod cyrkulację to dołóż zasobnik ładowany warstwowo do kotła który wisi. Nie jest to rozwiązanie super ekonomiczne ale poprawia komfort. Jak zrobisz wymianę kotła to będziesz 5k PLN w plecy. Żeby odrobić to w spalanym gazie to musiałbyś chyba przez 10 lat mieszkać w termosie bez okien.
  • Poziom 15  
    Kocioł dwufunkcyjny słabo nadaje się do grzania cwu. Tylko do prysznica i nikt inny nie będzie korzystał w tym samym czasie. Kluczowe jest ile tej ciepłej wody zużywa Twoja rodzina ? Najlepszy komfort to zasobnik. Tylko czy jest miejsce na zbiornik ?

Dodano po 7 [minuty]:

Przejrzałem instrukcje obsługi i te kotły są w dwóch wersjach - 29 kW i 35 kW mocy cieplnej przy podgrzewie ciepłej wody użytkowej. Tragedii nie ma. Może po prostu przetestuj :)

Dane techniczne kotła http://www.viessmann.com/web/poland/pdf-90.ns...ns%20050-W%20BPJD%20(06.2015).pdf?OpenElement