Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bieżnia Energetics Power Run 390 nie startuje silnik

19 Lis 2018 22:12 531 5
  • Poziom 19  
    Dwa dni temu kupiłem bieżnię Power Run 390.
    Na miejscu u sprzedawcy sprawdziliśmy i działała poprawnie (zimny garaż). Po dojechaniu do domu uruchomiliśmy bieżnię kilka razy tez wszystko było OK. Dzisiaj żona próbowała uruchomić i niestety silnik nie ruszył.

Sprawdziłem na początku czy dochodzi napięcie zmienne do mostka Gratza (około 230V).
    Sprawdziłem dwa elementy końcowe :
    1RFP460C miernikiem po podaniu napięcia z miernika na
    F10U60DN podwójna dioda bez zwarć.
    Po podłączeniu miernika do styków silnika i ruchu pasem wygenerowało mi napięcie 50 V (czyli silnik jest OK)
    Układ 8 pin jest zatarty więc nie wiem co to jest dokładnie.

Poniżej fotki
    Bieżnia Energetics Power Run 390 nie startuje silnik Bieżnia Energetics Power Run 390 nie startuje silnik Bieżnia Energetics Power Run 390 nie startuje silnik Bieżnia Energetics Power Run 390 nie startuje silnik Bieżnia Energetics Power Run 390 nie startuje silnik Bieżnia Energetics Power Run 390 nie startuje silnik Bieżnia Energetics Power Run 390 nie startuje silnik

Dodano po 31 [minuty]:

Układ ma dwa obwody zasilania .. jeden 230V stałe a drugi 12V stałego.
    Stabilizator napięcia działa poprawnie.
    Na pierwszym zdjęciu biała wtyczka podłączona jest do pulpitu :
    Pin biały i czarny ( klucz bezpieczeństwa zrealizowany na mikro styku zastąpiłem go zwora ale bez skutku)
    Czerwony zielony i brązowy to piny podłączone do potencjometru w pulpicie regulujący prędkość silnika.
    1RFP460C jest sprawny sprawdzałem wg opisu z elektrony czyli minus do pinu środkowego a plus do prawego i oczytywałem około 300 (pomiar na teście diody) następnie podałem plus na lewą nóżkę i na prawej otrzymywałem około 50 i zwarcie.
    Napięcie na wyjściu z mostka to około 315V stałego.

Czego jeszcze można szukać ?
    Czym jest ten wielki układ pośrodku bez oznaczeń ?
    Czy da się zamienić ten sterownik innym jeżeli już nie da się naprawić tego ?
  • Poziom 38  
    Witam - ten układ bez oznaczeń - to może być generator PWM do sterowania mosfeta.
    Możliwe że jest to znany NE555 lub podobny .
    Do próby zamiast silnika można podłączyć żarówkę ( żarową ,żarnikowa ) jest bezpieczniej .
    Sygnał PWM steruje bramką mosfeta , można by tam podpiąć multimetr albo oscyloskop .
  • Poziom 19  
    Czysto hipotetycznie załóżmy że na wejściu do mosfeta nie pojawia sie zadne napięcie.
    Jak zindentyfikować ten układ .. a także ten układ który jest na środku płytki (duże metalowe pudło).
    Oba układy nie mają żadnych oznaczeń. Zastanawia mnie jeszcze opis na pulpicie wireless transmision, czyżby był to moduł do transmisji danych ... ale gdzie ?
  • Poziom 38  
    Witam - co znajduje się w metalowej obudowie tego nie wiadomo .
    Może na obudowie są jakieś numery, symbole ?

Dodano po 39 [sekundy]:

Bieżnia Energetics Power Run 390 nie startuje silnik
  • Poziom 19  
    Oglądałem tą obudowę .. niestety nawet po wylutowaniu pokazała sie płytka zalana jakąś biała żywicą.
    Dzisiaj kupiłem druga podobną bieżnię(w sumie wnętrze jest takie samo elektronika i silnik) , która różni się tylko krajem exportu bo na tytułowej była włoska produkcja a tutaj pojawiają się szwajcarskie opisy.
    Próbowałem analizować przebieg sygnałów ale sterowanie mosfetem wychodzi z ostatniego pinu tej metalowej puszki.
    Czy może dałoby się pominąć cały układ i zastosować jakąś płynną regulację obrotów .
    Chodzi mi nawet po głowie zaprojektowanie nowej płytki aby za pomocą potencjometru można było zmienić prędkość obrotową silnika prądu stałego.
  • Poziom 10  
    Witam i jak naprawil pan bieznie ja mam podobna plytke tulko w biezni reeboka