Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik izolacyjny + ogranicznik mocy w skrzynce pomiarowej.

19 Lis 2018 22:33 1092 26
  • Poziom 8  
    Hej,

Proszę o wyjaśnienie jednej kwestii.

Od dostawcy energii (Tauron) otrzymałem warunki, w których jasno jest napisane, że przed licznikiem należy zastosować zabezpieczenie wyposażone w człon przeciążeniowy . Takowy zakupiłem, zamontowałem i czekam na zaplombowanie.
    Niestety Pan z energetyki nie chce przyjąć "roboty" bo:

- nie ma rozłącznika izolacyjnego
    - może kogoś porazić prąd
    - bo to niezgodne ze standardami Tauron

Zweryfikowałem owe standardy "Złącza kablowe i pomiarowe nN" i okazuje się, że przed licznikiem powinien być rozłącznik izolacyjny - po co ?
    Wg. tych samych zasad jest napisane, że ogranicznik mocy (oznaczony FZ) "dodatkowo pełni rolę rozłącznika pozwalającego na odłączenie WLZ Odbiorcy od sieci dystrybucyjnej nN"

Więc nadal nie rozumiem po co miałbym stosować rozłącznik izolacyjny.

Tablica na klatce wygląda tak:

Schemat wg. Tauron:

i dlaczego na schemacie organicznik mocy jest za licznikiem, skoro warunki mówią o zabezpieczeniu przedlicznikowym ?

Proszę o podpowiedź, co robić ?
    Zamontować rozłącznik ?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 32  
    Pokaż kopię Warunków Przyłączenia, powinno tam być określone co, jak i kiedy masz wykonać we własnym zakresie.
    W Twoim przypadku masz licznik na klatce i cała instalacja jest traktowana jako obca względem sieci dystrybucyjnej. Powinieneś ją wykonać zgodnie z przyjętym standardem technicznym operatora. Operator ustala w takim przypadku granicę własności gdzieś w złączu kablowym na zewnątrz budynku - WLZ i miejsca na pomiary robisz sam.
    W przypadku zmian w istniejącej instalacji, powinieneś uzgodnić z dystrybutorem schemat jednokreskowy instalacji odbiorczej, najlepiej przed wykonaniem fizycznych zmian, żeby się nie szarpać niepotrzebnie.
  • Poziom 8  

Proszę.

WLZ jest już przygotowany, Tauron otrzymał schemat.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 32  
    Czy otrzymałeś zwrotnie pozytywnie uzgodniony schemat w zakresie zgodności z WP i na tej podstawie wykonałeś pracę?
    Bardzo często prace są wykonane bez porozumienia z OSD.
    Dodatkowo wydaje mi się, że w WP jest niefortunny zapis o ograniczniku mocy. To może być pomyłka. Zapytaj osobę która sporządziła te WP.

Schemat który pokazałeś wyżej dotyczy złącza kablowego, zwykle montowanego w granicy działki przez OSD.

W Twoim przypadku zrobiłbym wkładki topikowe 20A przed licznikiem i FR za nim. Dopytaj o to w Tauronie.
  • Poziom 8  
    Zacznę od tego, że klient miał starą aluminiową instalację. Na klatce schodowej był remont przeprowadzony przez spółdzielnie i po zakończeniu remontu nie było mowy o jakiejkolwiek wymianie WLZ.
    W związku z powyższym WLZ został wymieniony na "zaś"

W między czasie, klient postanowił zakupić płytę elektryczną i wyposażyć kuchnie w przepływowy podgrzewacz wody. To nie mogło sprawnie działać przy umownej mocy 4kW dlatego wystąpiliśmy do OSD o zwiększenie mocy. do 12kW

Jakby temat wymiany WLZ był już dawno zamknięty, nie otrzymałem żadnej informacji zwrotnej.

Natomiast tu chodzi tylko i wyłącznie o te zabezpieczenie.
    Energetyk nie chce wymienić licznika z 1F na 3F bo uważa, że na przewodach jest napięcie.
    Zastanawiam się czy zabezpieczenia nie podpisać drukowanymi literami: ZABEZPIECZENIE PRZED LICZNIKOWE.

Jeżeli uważasz, że to może być błąd w druku to oczywiście skonsultuje to z osobą, która sporządziła WP.
  • Moderator Elektrycy
    Na podstawie warunków przyłączenia (przedstawionych przez Ciebie) nie ma możliwości zweryfikowania co jest w Twoim zakresie, a co jest w zakresie dostawcy.
    Wstaw całość warunki + umowa, z wykreśleniem danych osobowych/numerów identyfikacyjnych.

Co do wymagań osoby odbierającej ze strony Tauronu, czy dostałeś to na piśmie?
  • Poziom 8  
    kozi966 napisał:
    Co do wymagań osoby odbierającej ze strony Taauronu, czy dostałeś to na piśmie?

Nie, nie mam tego na piśmie. To tylko słowa.

Całą umowę prześlę pod wieczór, obecnie nie mam do niej dostępu.

EDIT:
    Poniżej Umowa + Warunki Przyłącza jako załącznik.

Rozmawiałem też z innym Panem od Energetyki Tauron, był bardziej skory do wyjaśnień.
    Powiedział, że obecnie są nowe standardy przyłączenia obiektu. Na chwilę obecną stosuje się dwa zabezpieczenia.
    Jedno przedlicznikowe i drugie za licznikiem.
    Można jeszcze spotkać energetyków, którzy zatwierdzają stare standardy tj. zabezpieczenie przed licznikiem

Na jutro umówiłem się z tym Panem na wizję, także finalnie powiem, jakie zabezpieczenia zastosowałem.
  • Poziom 8  
    Okej sprawa ma się następująco.

Przed licznik dodałem wyłącznik nadprądowy B25 a za licznikiem umieściłem ogranicznik mocy.
    To są owe nowe standardy Tauron :)
    Co lepsze otrzymałem informację, że we wniosku mogłem napisać, że chce prace wykonać wg. starych standardów o0

• Poziom 28  
    lolekgl napisał:
    Zweryfikowałem owe standardy "Złącza kablowe i pomiarowe nN" i okazuje się, że przed licznikiem powinien być rozłącznik izolacyjny - po co ?

Tauron pewnie temu chce rozłącznik izolacyjny przed licznikiem, bo tylko on zapewni 100% rozłączenie. A to dlatego, że w FR styki są dalej od siebie oddalone w stanie rozłączonym niż w wyłączniku nadprądowym, czy tam ograniczniku mocy. W ZK takim rozłącznikiem izolacyjnym jest RBK00. Wyłącznik nadprądowy, czy ogranicznik mocy nie powinien pełnić funkcji rozłącznika izolacyjnego. Chyba Tauron ma tu rację jak powinno być. Nie dziwię się, że gość boi się wymienić licznik z racji braku FR.
  • Poziom 8  
    I tu mały zdziwienie :) otóż energetyk przyjął robotę licznik wymieniony :)
  • Poziom 28  
    lolekgl napisał:
    tu mały zdziwienie otóż energetyk przyjął robotę licznik wymieniony

Haha... B25 przed licznikiem i za licznikiem ogranicznik mocy? Przecież to nie ma sensu, logiki, itd.
  • Poziom 8  
    Różnica tylko taka, że ogranicznik ma tylko człon przeciążeniowy co zresztą wiecie - generalnie logiki brak , ale energetyk tak chciał i czuje sie bezpieczniejszy.
    Inna sprawa, że ktoś to może zakwestionować
  • Moderator Elektrycy
    lolekgl napisał:
    ale energetyk tak chciał i czuje sie bezpieczniejszy.

Jak nie masz tego na papierze, że on tak chciał, to ty odpowiadasz za brak selektywności dla odbiorców w tym momencie :).
    Zgodnie z warunkami i umową, jest (było) wykonanie tej części w Twoim zakresie.
  • Poziom 42  
    lolekgl napisał:
    Przed licznik dodałem wyłącznik nadprądowy B25 a za licznikiem umieściłem ogranicznik mocy.
    Masło maślane. Robota niby zrobiona a selektywności i tak nie ma.
    I po co wam te aparaty bez członu zwarciowego???

• Poziom 31  
    Tak jak wyżej napisano, są dwa rodzaje standardów: "stare i nowe". W starych jest zwykły wyłącznik nadprądowy przed licznikiem, a w nowych BM przed licznikiem, a za ogranicznik mocy. Bezpieczniki topikowe o (najczęściej) podwojonym amperażu w stosunku do ograniczników pełnią zabezpieczenie zwarciowe.
    W tym przypadku należało by zabudować nową skrzynkę pomiarową wg nowych warunków, lub wystąpić z wnioskiem o stare warunki/informacją, że nie ma możliwości spełnienia nowych warunków i wtedy dają po starych, tj, wymiana dotychczasowego zabezpieczenia na ten sam typ o większym prądzie.

A poza tym dobrym zwyczajem jest niedawanie potrójnych zabezpieczeń w tym przypadku, a 3szt pojedynczych.
  • Poziom 3  
    Witam, przepraszam, że odgrzewam i tu :)

Mam przyłącze 15kW w domku letniskowym

zabezpieczenie w ZK - bezpieczniki mocy 3x25A gl/gG zaplombowane

zabezpieczenie przedlicznikowe - 3x25A topikowe wkręcane zaplombowane

licznik 3f

za licznikiem rozdzielnica zaczynająca się od rozłącznika izolacyjnego (bezpieczniki głównie w charakterystyce B)

I teraz pytanie, czy mogę zainstalować w mojej rozdzielnicy ogranicznik mocy ETI 25A 3P zaraz za rozłącznikiem izolacyjnym? Oczywiście ogranicznik nie byłby plombowany.

Chodzi o to, że mam podgrzewacz wody 12kW, płytę grzewczą 3kW i powiedzmy, że ktoś włączy jeszcze farelkę. Mogę oczywiście wystąpić o większy przydział, ale to domek letniskowy i takie sytuacje mogą się pojawić sporadycznie. Czy mogę zainstalować taki ogranicznik mocy? Czy spełni on swoje zadanie jeśli sieć będzie przez nieuwagę przeciążona?

Czy o takie kwestie lepiej pytać w ZE? Chociaż ich nie powinno obchodzić co mam za licznikiem. Z drugiej strony ograniczniki mocy montuje się też przed licznikiem i plombuje.

Dzięki za odpowiedź.

• Poziom 31  
    Z trzeciej strony, zabezpieczenia topikowe przed ogranicznikiem z reguły dopiera się około 2 razy większe. Co Ty właściwie chcesz osiągnąć? To, żeby Ci się nie przepalały wkładki, jeśli przekroczysz moc umowną, a wyłączyło zabezpieczenie u Ciebie? Jeśli dobrze rozumiem to powinieneś zwrócić się ku przekaźnikom priorytetowym.
  • Poziom 3  
    Brivido napisał:
    Z trzeciej strony, zabezpieczenia topikowe przed ogranicznikiem z reguły dopiera się około 2 razy większe. Co Ty właściwie chcesz osiągnąć? To, żeby Ci się nie przepalały wkładki, jeśli przekroczysz moc umowną, a wyłączyło zabezpieczenie u Ciebie? Jeśli dobrze rozumiem to powinieneś zwrócić się ku przekaźnikom priorytetowym.

Dzięki za odpowiedź.
    Dokładnie to chciałbym osiągnąć.
    Czyli ogranicznik nie zadziała w takiej sytuacji?
    Czy tylko przekźniki wchodzą w grę?
    Możesz rozwinąć temat?

Domek jest w lesie, z trudym dojazdem. Na ZE mogę dlugo czekać. Bardzo chciałbym się jakoś zabezpieczyc przed przypadkowym przekroczeniem mocy umownej.
  • Poziom 42  
    mrapala1 napisał:

Tu jest pies pogrzebany kolego.
    Należałoby zwiększyć wartość zabezpieczeń w złączu do powiedzmy 50A a zabezpieczenie topikowe przed licznikiem 3x25A zastąpić ogranicznikiem mocy.
    Ale tu potrzeba zgody dostawcy.
  • Poziom 3  
    kkas12 napisał:
    mrapala1 napisał:

Należałoby zwiększyć wartość zabezpieczeń w złączu do powiedzmy 50A a zabezpieczenie topikowe przed licznikiem 3x25A zastąpić ogranicznikiem mocy.

No tak, ale ogranicznik przed licznikiem mi zaplombują wiec wyjdzie na to samo. Jak przekrocze to i tak będę musiał wzywac ZE.
    Chyba ze plombuja samą obudowe a nie dzwignie?
    Jestem trochę niedoinformowany.
    Dzięki za odpowiedzi.
  • Poziom 3  
    kkas12 napisał:
    Zaplombują, ale do dźwigni będzie dostęp. Czyli w przypadku zadziałania sam załączysz.

No i super. O to chodziło.

Jeszcze pytanie czy ZE się zgodzi i czy ja będę musiał kupić ten ogranicznik? Czy przed licznikiem jest to zawsze własność ZE?

Dzięki za pomoc.
  • Poziom 3  
    kkas12 napisał:
    mrapala1 napisał:

Czy na pewno ogranicznik mocy zastąpi zabezpieczenie topikowe przed licznikiem?

Bo wtedy miałbym tylko w ZK - bezpieczniki mocy 50A, później ogranicznik mocy 25A, licznik i rozdzielnice. Nie powinno być jeszcze jednego zabezpieczenia przed licznikiem żeby zachować selektywność zwarciową i przeciążeniową? Jeśli przy Twoim rozwiązaniu jest zachowana ta selektywność to OK, po prostu wolę dopytać.

Taki artykuł znalazłem i nie wiem czy dobrze rozumiem
    Link

Dzięki.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 42  
    Sorry kolego, swego czasu pewien znajomy lekarz rodzinny wywiesił tego typu informację na drzwiach swego gabinetu:
    "Jeśli już zdiagnozowałeś się w google i potwierdziłeś diagnozę na wilkipedii to stosuj się do poleceń "doktorów" prowadzących".

Więc sorry kolego, ale sięgasz po opracowania i posługujesz się zaczerpniętymi zeń terminami których znaczenia nie rozumiesz i jeszcze czynisz to w nie swoim wątku.
    Proponuję więc czytać do zrozumienia (z rozpoznaniem znaczenia słów które zamieszczasz) i własny może wątek założyć.

Tak rozumując cofasz się do punktu wyjścia.