Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmierzyć TS głośnika?

fraxx 01 Wrz 2005 02:11 45373 21
 • #1 01 Wrz 2005 02:11
  fraxx
  Poziom 15  

  Witam.

  Kiedyś chyba widziałem artykuł na elce jak zmierzyć TS ale nie moge znaleźć :(
  Więc jeżeli ktoś mógłby mi podać link bądź wytłumaczyć jak zmierzyć to bardzo bym prosił.

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam.

 • Megger
 • Megger
 • #5 02 Wrz 2005 09:50
  djbolo
  Poziom 31  

  fraxx napisał:
  Nie spoczywając na laurach kontynuowałem poszukiwania i znalazłem jeszcze jeden bardzo przejrzysty i łatwy do zrozumienia opis.

  http://www.audio.friko.pl/pomiaryg.php

  Enjoy ;)

  Na tej stronie jest niestety błąd w pierwszym wzorze. W liczniku powinno być napięcie na samym oporniku.

 • #6 02 Wrz 2005 11:06
  zeberko
  Poziom 31  

  A czy ta różnica napięć to nie spadek napięcia jaki występuje na tym oporze

 • #7 02 Wrz 2005 15:53
  eqt
  Poziom 26  

  zeberko napisał:
  A czy ta różnica napięć to nie spadek napięcia jaki występuje na tym oporze


  Niestety nie. Tzn moznaby powiedziec że tak, ale w postaci zespolonej.
  Najśmieszniejsze jest to że zwracałem uwage autorowi. Skoro autor tak podstawowej rzeczy nie rozumie to chyba nie warto z tych informacji korzystać.

 • #8 02 Wrz 2005 16:48
  zeberko
  Poziom 31  

  A czy jest jakaś granica opłacalności merytorycznej dla, której opłaca się robić pomiary T-S.
  Chodzi mi czy amatorsko opłaca się pomiar T-S dla średnich i wysokotonowych głośników.

 • Megger
 • #9 02 Wrz 2005 17:06
  zioolass
  Poziom 20  

  o ile dobrze łapię temat,to sadzę że nie,bo TS opisują właściwości głośnika w okolicach częstotliwości rezonansowej,a jedynie niskotonowe pracują w tych okolicach,stąd potrzeba takiego projektowania obudowy,która wykorzysta ich mozliwości i zabezpieczy je przed uszkodzeniem.

 • #10 02 Wrz 2005 17:32
  zeberko
  Poziom 31  

  Czasem producenci podają Fs dla tych głośników (śrdnich i wysokich) więc czy ten parametr ma jakieś znaczenie na drodze konstrukcji dwu lub trójdrożnych zestawów, oczywiście chodzi mi o projektowanie zwrotnic i podział jaki powinien być wykonany.

 • #11 02 Wrz 2005 17:48
  djbolo
  Poziom 31  

  zeberko napisał:
  A czy jest jakaś granica opłacalności merytorycznej dla, której opłaca się robić pomiary T-S.
  Chodzi mi czy amatorsko opłaca się pomiar T-S dla średnich i wysokotonowych głośników.

  Panowie prąd przemienny opiera się w zasadzie całkowicie na liczbach zespolonych. Jeżeli chcemy zrobić coś porządnie (tu: pomiar) to nie możemy sobie pozwalać na takie uchybienia. Najprościej sprawdzić to, mierząc napięcie na oporniku, głośniku i całym układzie. Następnie sprawdzić czy napięcie na oporniku+głośniku równa się na całym układzie? Jeśli wszystko precyzyjnie pomierzyliśmy to wyjdzie nam, że te dwie wielkości nie są niestety równe... Oczywiście wyskoczy tutaj zaraz ktoś kto powie, że po co kontemplujemy na ten temat jak wszystko można raz dwa zmierzyć w SW, albo HobbyBox, ale to nie to samo... Dlaczego? Trochę pasja, zainteresowanie, oraz to co w poniższym cytacie:

  eqt napisał:
  Poza tym to jest mechanika trzeba ja podotykać i pooglądać przy pracy żeby wiedzieć dokładniej co może głosnik. I wogóle jak działa.

 • #12 02 Wrz 2005 18:05
  zioolass
  Poziom 20  

  zeberko napisał:
  "Czasem producenci podają Fs dla tych głośników (śrdnich i wysokich) więc czy ten parametr ma jakieś znaczenie na drodze konstrukcji dwu lub trójdrożnych zestawów, oczywiście chodzi mi o projektowanie zwrotnic i podział jaki powinien być wykonany."

  gdzieś czytałem że częstotliwość odcięcia głośnika średnio i wysokotonowego od dołu powinna byc wyższa niż 2 fs.właśnie po to,żeby głośnik nie pracował w okolicach tej częstotliwości.

 • #13 02 Wrz 2005 18:27
  zeberko
  Poziom 31  

  To tak do kompletu
  cewka wpływa na wartość Qts głośnika, zwiększając ją ale czy to trzeba zdejmować tak jak parametry T-S głośnika czy można to jakoś wyliczyć oczywiście z błędem który jest do przyjęcia.

 • #14 02 Wrz 2005 18:42
  djbolo
  Poziom 31  

  zeberko napisał:
  To tak do kompletu
  cewka wpływa na wartość Qts głośnika, zwiększając ją ale czy to trzeba zdejmować tak jak parametry T-S głośnika czy można to jakoś wyliczyć oczywiście z błędem który jest do przyjęcia.

  Zwiększa się Qes, który wpływa na Qts. Można przyjąć następujący zastępczy wzór:

  3$Qes_{nowe}\, =\, \frac{Re+R}{Re}Qes

  Gdzie R to dodatkowy opór cewki wynikający z jej "zwiększenia". O to Ci chodziło?

 • #15 12 Wrz 2005 16:40
  Pyroaniah
  Poziom 28  

  W skrócie to możesz zupełnie olać fs średniaka lub wysokiego jeżeli projektujesz zwrotnicę patrząc na wykres charakterystyki. Ew mogłaby się przydać do policzenia kompensatora impedancji, ale w akurat tych głośnikach - po co? Jeżeli po wykresie charakterystyki (idealem jest samodzielnie zdjęty z konkretnego przetwornika... ale coż...) unikasz "niespodzianek" w charakterystyce, to fs ci do niczego sie nie przyda. A jeżeli wykresu takowego ni ma, to mnoży się fs x2 lub najlepiej 3 i masz min częst. podziału gdzie "nie powinno" być problemów, teoretycznie....

 • #17 21 Wrz 2005 23:32
  djbolo
  Poziom 31  

  foxik000000 napisał:
  Jak zmierzyć Fs głośnika bezurzycia urządzenia które sie chyba JIGA nazywa czy jakos tak.Czy da sie to jakoś zmierzyć.:D

  :arrow:(P.S chce zmierzyć Fs głośnika basowego)

  Po prostu musisz znaleźć punkt najwyższej impedancji. To jest dobrze opisane na forum...

 • #18 06 Sty 2007 00:15
  Tremolo
  Poziom 43  

  Wziąłem metodę z miernikiem (woltomierzem) i szeregowym opornikiem (kilka do wyboru 8,2Om , 300Om, 4700Om 5W,6W i 10W) - nie może to być zwykły miernik za 50 złotych czy nawet droższy. To co dostałem bardzo nie przypominało przebiegu modułu impedancji. Praktycznie poniżej 50Hz nie było pomiaru napięcia. Potem w danych zauważyłem, że miernik jest od 40Hz. A glośnik który badałem rezonans miał duzo niżej...

 • #20 26 Maj 2007 10:30
  KrzysiekA
  Poziom 15  

  Właśnie zobaczyłem ile elektorda.pl żąda za transfer tego pliku. Widzę że jesteś początkujący i być może nie masz tyle punktów. Spróbuj poszukać tych filmów w necie. Jak będę miał czas to też trochę poGoogluję. Na razię dołączam następny transport dla tych bo nie mają kłopotów z punktami.

  Załączniki:
 • #22 04 Gru 2008 12:13
  KrzysiekA
  Poziom 15  

  Już raz pisałem że liczenie jakichkolwiek parametrów na piechotę nie ma sensu nie wspominając o tym że do pomiaru na piechotę trzeba mieć generator i miernik częstotliwości a do pomiarów programem tylko komputer PC i kabel do pomiaru impedancji. Do pomiaru używamy programów!!!. Mamy 21 wiek. Ja osobiście używam Speaker Workshop. Wylicza Vas, Qts, Qms i Qes. Do pomiaru można używać albo dodatkowego obciążenia albo obudowy zamkniętej. Jak komu wygodniej. Ja używam obudowy zamkniętej bo taką mam. Można też używać do pomiaru ze zmienną masą monet polskich które mają znormalizowaną masę(nigdy nie próbowałem) kładzie się wtedy głośnik magnesem w dół i robi się pomiar bez monet na membranie i z monetami położonymi na membranie jak najbliżej cewki. Wykonuje się dwa pomiary jeden z głośnikiem bez obudowy drugi z obudową (wszystko jest w Helpie) albo jeden bez odważników a drugi z odważnikami. Potem naciska się przycisk estimate parameters i w edit propeties odczytuje się wartość parametrów czyli Vas Qts Qes Qms i wiele wiele innych. Do pomiaru trzeba jedynie zrobić kabel do którego potrzebne są dwie wtyczki i rezystor około 10 Ohma przynajmniej 1W no i oczywiście kawałek kabla. Instrukcja wykonania kabla jest w Help'ie. Warto go wykonać chociażby żeby używać do strojenia bassreflexu o poważniejszych pomiarach głośników już nie wspomnę. Wartość rezystancji jak również masę monet ewentualnie pojemność obudowy też trzeba wpisać do programu. Pomiar trwa około 15 sekund i jest o wiele dokładniejszy niż metoda na piechotę. Program można ściągnąć tutaj.
  http://www.speakerworkshop.com/SW/Download.htm
  Innym programem do pomiarów parametrów TS jest program Arta.
  Do ściągnięcia tutaj:
  http://www.fesb.hr/~mateljan/arta/
  Program o wiele bardziej intuicyjny niż SW ale posiadający mniej możliwości i przy darmowej wersji jedynym ograniczenie jest to że pomiarów nie można zapisać na dysk.

  Miłej zabawy.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME