Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeniesienie sygnału - Przeniesienie sygnału antenowego na obrotnicy

20 Lis 2018 13:43 555 10
  • Poziom 10  
    Cześć.
    Przyszło mi zmierzyć się z problemem przeniesienia sygnału antenowego przez obrotnice.

Zastosowanie obrotnicy ma być uniwersalne tzn ma być skuteczna zarówno w odbiorze cyfrowego sygnału TV z satelity jak również w nadawaniu analogowym i cyfrowym na pasmach amatorskich 11-0,7m. Obrotnica ma się charakteryzować pracą ciągłą, tzn obrót w jednym kierunku bez przerwy.

Jakie rozwiązanie przeniesienia sygnału między częścią ruchomą a sztywną zaproponuje szanowne grono?

Pozdrawiam
    Łukasz
  • RenexRenex
  • RenexRenex
  • Poziom 29  
    Kiedyś taki problem rozwiązałem prawie za darmo, na zwykłej przedłużce, gdzie zlikwidowałem gwinty ekranu i włożyłem sprężystą blaszkę.
  • Poziom 19  
    Zwykła para wtyk - gniazdo BNC rozwiąże problem Kolegi. Ważne tylko by znajdowały się w osi obrotu. Osobny temat - jak długo to wytrzyma, jak u mnie wytrzymało parę lat.
  • Poziom 34  
    O fabrycznych zapomnij, bo Cię na to nie stać. Interesuję się tymi złączami od x lat. I jako, że zawodowo mam na co dzień do czynienia z różnymi maszynami, to najlepsze jakość/cena są przelotki sprzęgieł do kombajnów. Bardzo dobre i śmiesznie tanie (coś ok. 50zł) są od sieczkarni do Bizona. Co istotne, to te właśnie łatwo poddają się dowolnym przeróbkom i można bez problemu zamontować w osi obrotu kilka takich szczotkotrzymaczy do obsługi kilku anten i nie tylko. Jak coś, to mam zdjęcia rozebranego Bizona. Interesujące, że jak ktoś potrzebuje czujnika obrotu, to nie pozbywa się tak mocowania wału czujnika, bo wał szczotkotrzymacza jest obrotowy. Ja mam tak zrobione mocowanie selsynów. Chodzi to idealnie ponad 15 lat. Drugie foto dużo solidniejszy CLAAS, ale tego już nie da się przerabiać i jest bardzo drogi. Na pasmach KF nie ma problemu, ale na UKF trzeba co nieco powywijać lutownicą żeby kabel był połączony bezpośrednio do szczotek. Znam sporo ciekawych rozwiązań przemysłowych nadających się na osprzęt obrotnic jak np. potencjometry obracające się dookoła.

Bizon

Przeniesienie sygnału - Przeniesienie sygnału antenowego na obrotnicy Przeniesienie sygnału - Przeniesienie sygnału antenowego na obrotnicy Przeniesienie sygnału - Przeniesienie sygnału antenowego na obrotnicy

CLAAS

Przeniesienie sygnału - Przeniesienie sygnału antenowego na obrotnicy Przeniesienie sygnału - Przeniesienie sygnału antenowego na obrotnicy Przeniesienie sygnału - Przeniesienie sygnału antenowego na obrotnicy
  • Poziom 38  
    Hektar Zahler napisał:
    Bardzo dobre i śmiesznie tanie (coś ok. 50zł) są od sieczkarni do Bizona. Co istotne, to te właśnie łatwo poddają się dowolnym przeróbkom i można bez problemu zamontować w osi obrotu kilka takich szczotkotrzymaczy do obsługi kilku anten i nie tylko. Jak coś, to mam zdjęcia rozebranego Bizona. Na pasmach KF nie ma problemu, ale na UKF trzeba co nieco powywijać lutownicą żeby kabel był połączony bezpośrednio do szczotek.

Fajne, ale nie ma to impedancji 50 Ω albo 75 Ω, więc pogarsza jakość toru. Do sterowania będzie idealne, natomiast do sygnału w.cz. nie wiem. Trzeba by wykonać próby praktyczne i zmierzyć to i owo.
  • Poziom 34  
    Czytaj ze zrozumieniem, bo pisze jak wół, że na KF problemu nie ma (złącze impedancji nie posiada) i co trzeba zrobić na UKF.

I po co cytujesz,
  • Poziom 38  
    Hektar Zahler napisał:
    Czytaj ze zrozumieniem, bo pisze jak wół, że na KF problemu nie ma (złącze impedancji nie posiada) i co trzeba zrobić na UKF.
    I po co cytujesz,

Nie masz się o co burzyć, bo ja nic do Ciebie nie mam i piszę wyłącznie w kontekście informacji jaką podajesz.
    Zależy co rozumiesz przez "na KF problemu nie ma". Dla mnie to nic właściwie nie oznacza. Tobie pewnie chodzi, że jakoś działa w zakresie odbioru. Zapewne tak! Co nie zmienia faktu, że traci się dopasowanie w linii i gdyby chciało się przenieść sporą moc fali nadajnika, to niekoniecznie by działało.
    Impedancję jakąś posiada. Każde złącze posiada impedancję. Pytanie tylko jaką, bo jest bliżej nieustalona. Tu napisałem, że trzeba by zmierzyć w praktyce jaka ona jest. Może się okazać, że całkiem dobra ale też może się okazać, że kompletnie do bani i do nadawania więcej niż QRP się to nie nadaje.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 34  
    Wiesz ostatnio słucham na 145.300 kolegów z okolic LJA, którzy rajcują się nowym softem do EU1KY. Jak można popaść w jakiś dziwny perfekcjonizm. Jeden z nich wykrył, że na 430 jak wyciął złącze anteny i zrobił bezpośredni wlut, to SWR spadł o 0,1-0,2. Co mu to dało nie wiem, ale co prawda istotne, aby nie robić na pałę i coś tam pomierzyć. Jak masz dopasowanie, to takie złącze ma marginalne znaczenie. I o to w tym wszystkim chodzi, że umiesz znaleźć dobry kompromis. Zobacz, że jakby nie dało się wtrącić tych ułamków RLC, to przykładowo żaden miernik SWR z linią paskową nie miałby prawa działać.
  • Poziom 38  
    Oczywiście że spadek SWR o 0,1 czy 0,2 nie ma znaczenia, ba nawet 1 nie ma znaczenia. Niestety, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że zmiana SWR o 1 to strata większa o około 10% i nie ma istotnego wpływu na zasięg transmisji.
    Natomiast inną sprawą jest fakt, z jaką dokładnością przyrząd powinien wskazywać taki parametr i więc 0,1 jest wielkością przyzwoitą, więc taką rozdzielczość przyrząd oczywiście musi mieć.
    Natomiast dopasowanie przy nadawaniu, szczególnie dużych mocach jest niezbędne. Przy samym odbiorze, nie ma to większego znaczenia, więc to rozwiązanie, które zaproponowałeś jest do odbioru bdb, natomiast już dla mocy większych niż kilkadziesiąt watów, należałoby sprawdzić jak się tor zachowa.
  • Poziom 42  
    @Hektar Zahler i @^ToM^, Wasza wymiana poglądów zaczyna oddalać się od treści tematu.
    Przy odrobinie pomysłowości złącze tego typu można wykonać w domowych warunkach, np: #3.
    SP5IT napisał:
    Zastanawia mnie tylko konieczność obracania anteny satelitarnej non stop :)
    Michał, ja również mam problem, mimo to że próbuję przeczytać ze zrozumieniem:
    Backdraft napisał:
    Zastosowanie obrotnicy ma być uniwersalne tzn ma być skuteczna zarówno w odbiorze cyfrowego sygnału TV z satelity jak również w nadawaniu analogowym i cyfrowym na pasmach amatorskich 11-0,7m. Obrotnica ma się charakteryzować pracą ciągłą, tzn obrót w jednym kierunku bez przerwy.
    :cry:

Pozdrawiam.