Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[STM32][C] FreeRTOS vs Bare-metal różny czas wykonania instrukcji

gogus9 20 Nov 2018 17:39 1182 21
 • #1
  gogus9
  Level 6  
  Witam.
  Podczas próby porównania implementacji aplikacji bare-metal i opartej na FreeRTOS natknąłem się na problem różnego czasu wykonania się tego samego kodu. Do testów utworzyłem funkcję foo:

  Code: c
  Log in, to see the code

  którą wywołuje bezpośrednio z main, a następnie jako zadanie FreeRTOS:
  Code: c
  Log in, to see the code

  Czas wykonania mierzę w cyklach zegara cpu. Uzyskane przeze mnie wyniki to:
  Bare metal:
  - czas inkrementacji zmiennej: 9 cykli
  - czas wykonania całej pętli: 4195 cykli
  FreeRTOS:
  - czas inkrementacji zmiennej: 8 cykli
  - czas wykonania całej pętli: 3797 cykli

  Użyty mikrokontroler to STM32F429ZI. Kompilację przeprowadzam z wyłączoną optymalizacją. Kompilator to arm-atollic-eabi-gcc dostarczony wraz z Atollic TrueSTUDIO Toolchain. Wygenerowany kod asemblera jest identyczny (wszystko uruchamiane w jednym projekcie). Wersja FreeRTOS to 9.0.0. Korzystam z heap_4.

  Podejrzewam, że "winnym" może być sposób zarządzania pamięcią przez FreeRTOS, jednak nigdzie nie mogę znaleźć dokładnego wyjaśnienia takiego zachowania lub informacji o konkretnej innej przyczynie. Czy spotkał się ktoś wcześniej z takim problemem i wie jak go rozwiązać lub byłby w stanie szczegółowo wyjaśnić co jest tego przyczyną?
 • #2
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  gogus9 wrote:
  Czy spotkał się ktoś wcześniej z takim problemem

  Opisz na czym polega problem, bo to że kod który nic nie robi z wyłączoną optymalizacją zajmuje ileśtam czasu który niekoniecznie jest stały to jest najwyżej "sztuczny problem", a nie "problem".
 • #3
  tantalos1
  Level 17  
  Przecież FreeRTOS to system operacyjny wielozadaniowy i cyklicznie jest wywoływana procedura przełączająca taski, a to zajmuje trochę cykli procesora i to niezależnie czy jest tylko jeden task czy więcej.
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  gogus9
  Level 6  
  Dziękuję za szybką odpowiedź.

  Freddie Chopin wrote:
  Opisz na czym polega problem, bo to że kod który nic nie robi z wyłączoną optymalizacją zajmuje ileśtam czasu który niekoniecznie jest stały to jest najwyżej "sztuczny problem", a nie "problem".


  W skrócie chciałbym dowiedzieć się skąd wynika różnica czasu wykonania się tej samej instrukcji w aplikacji bez systemu operacyjnego i z systemem operacyjnym. Problemem samym w sobie nie jest to, że raz instrukcja wykona się szybciej a raz wolniej, bo całościowo, rozważając bardziej skomplikowany kod wyszłoby, że wykonują się one tak samo szybko. Jeśli się mylę to proszę o wyjaśnienie. Tymczasem, gdy kod wykonywany jest pod kontrolą systemu, to operacje te zawsze wykonują się szybciej (przynajmniej te o których wspomniałem). Jeśli spojrzy się choćby na wynik czasów wykonania tej pętli to różnica wynosi 398 cykli zegara. Wykonanie pętli zaczyna się od i=1, czyli pętla wykonywana jest 199 razy. 398/199=2 dodatkowe takty zegara na jedno wykonanie pętli. Więc zawsze jakaś konkretna instrukcja wykonuje się 2 takty dłużej, albo para LTD/STR dokłada od siebie te 2 cykle.

  Głównym problemem jest próba porównania wydajności aplikacji bare-metal (sterowanej przerwaniami) i tej samej aplikacji tylko, że napisanej z wykorzystaniem FreeRTOS. Po prostu funkcje, które były wykonywane w odpowiedzi na przerwanie zostały przeniesione do zadań FreeRTOS. Podczas pierwszych prób wyszło mi, że bare-metal radzi sobie znacząco gorzej od FreeRTOS, pomimo tego, że RTOS z natury powinien dawać dodatkowy narzut (tutaj ponownie jeśli się mylę to proszę o wyjaśnienie :D). W celu identyfikacji przyczyny powstała ta funckja foo() , którą zamieściłem wyżej.

  stmx wrote:
  Sposób zarządzania pamięcią przez RTOS nie ma tu nic do rzeczy. Rozumiem że chodzi Ci o to że idle task może robić w tle swoją "magię" i zajmować czas. W RTOS nie może bo cały czas procesora zajmuje Twoja nieskończona pętla (bo nie oddajesz kontroli )

  Nie chodzi mi o to. Wiem, że Idle task wykorzystywany jest np. do zwalniania pamięci. Chodzi mi o to, że FreeRTOS w momencie uruchamiania Scheduler'a alokuje sobie własną pamięć w RAM. Nawet, gdy pobierze się adres zmiennej 'i' to przy zwykłym wywołaniu foo() jest ona zaalokowana w zupełnie innym obszarze pamięci niż przy FreeRTOS.
  Dzięki za informację w sprawie tego NOP'a i DWT. Muszę to jeszcze doczytać :)
 • #6
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  gogus9 wrote:
  Tymczasem, gdy kod wykonywany jest pod kontrolą systemu, to operacje te zawsze wykonują się szybciej (przynajmniej te o których wspomniałem).

  Może we FreeRTOSie zrobili optymalizację JIT? (;

  Tak serio - różnica 2 taktów na pętlę naprawdę jest mało istotna. Spróbuj zmierzyć coś sensownego, np. policz sinusa czy jakiś pierwiastek, albo coś w ten deseń. Jak sam zauważyłeś, dodatkowo funkcje operują na zmiennych znajdujących się w innych obszarach pamięci RAM, więc to też może mieć wpływ - spróbuj np. zamiast zmiennych na stosie użyć zmiennych globalnych, tak aby faktycznie porównywać ze sobą te same operacje. No i testowanie NOPów jest kompletnie bezcelowe, jak to napisał już Piotrus_999 - stąd moja sugestia wstawienia tam czegoś bardziej sensownego (jakichś obliczeń).
 • #7
  gogus9
  Level 6  
  Freddie Chopin wrote:
  Tak serio - różnica 2 taktów na pętlę naprawdę jest mało istotna.

  Zgodzę się, że jest mało istotna, ale jest, wiec próbuję się dowiedzieć skąd się ona bierze? :)

  Freddie Chopin wrote:
  Spróbuj zmierzyć coś sensownego, np. policz sinusa czy jakiś pierwiastek, albo coś w ten deseń. Jak sam zauważyłeś, dodatkowo funkcje operują na zmiennych znajdujących się w innych obszarach pamięci RAM, więc to też może mieć wpływ - spróbuj np. zamiast zmiennych na stosie użyć zmiennych globalnych, tak aby faktycznie porównywać ze sobą te same operacje. No i testowanie NOPów jest kompletnie bezcelowe, jak to napisał już Piotrus_999 - stąd moja sugestia wstawienia tam czegoś bardziej sensownego (jakichś obliczeń).

  Napisałem coś takiego:
  Code: c
  Log in, to see the code

  Kolejno czasy wyświetlane na printf w tej funkcji:
  Bare-metal:
  1. 9 cykli
  2. 314 cykli
  3. 25 cykli
  FreeRTOS:
  1. 8 cykli
  2. 313 cykli
  3. 24 cykle

  To ten jeden cykl w takim wypadku nie robi różnicy i byłoby ok, gdyby tak wychodziło, jednak jeśli zmienne są zaalokowane jako lokalne, to sytuacja jest taka jak wcześniej w ilości cykli. Tylko, że korzystanie ze zmiennych globalnych w bardziej rozbudowanej aplikacji no nie przejdzie.
  Zakładając, że sama lokalizacja zmiennej w pamięci ma wpływ na czas dostępu do niej, to z czego to wynika? Jak w takim wypadku zrobić żeby ten domyślny stos był w tej szybszej pamięci? Szukałem w dokumentacji mikrokontrolera oraz rdzenia informacji na ten temat, jednak nie udało mi się nic takiego znaleźć.

  EDIT:
  Dla ścisłości, gdy zmienne i, j, k są lokalne to otrzymywane wyniki to:
  1. 7 cykli
  2. 325 cykli
  3. 44625 cykli
  FreeRTOS:
  1. 6 cykli
  2. 318 cykli
  3. 42834 cykle

  W każdym przypadku funkcję foo() wywołuję po kilka razy, a tutaj podaje wyniki najczęściej występujące - zdarzają się zmiany np. przy ostatnich pomiarach +-100 cykli, ale tendencja jest nadal taka sama.
 • Helpful post
  #8
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  stmx wrote:
  chyba mniejsza. CYCCNT liczy wszystko - włącznie z przerwaniami. Tak ze trzeba odjąć czas w przerwaniach, albo je wyłączyć do testów

  Większa. Skoro przy korzystaniu z FreeRTOS ilość cykli wychodzi _MNIEJSZA_ niż bez niego, to po odjęciu przerwań (które przed włączeniem schedulera nie występują, a po włączeniu go - jakieś się pewnie pojawiają) ilość cykli będzie jeszcze mniejsza. Ergo - rozbieżność będzie większa.
 • #12
  gogus9
  Level 6  
  Wykonałem po 400 wywołań foo(). Otrzymane średnie wyniki:
  Bare-metal:
  1. 7
  2. 244,27
  3. 44281,76

  FreeRTOS:
  1. 6
  2. 236,22
  3. 42486,88

  Także wychodzi na to samo.
  Kod dorzucam dla ewentualnego sprawdzenia, czy na pewno dobrze wykonuje te pomiary.
  Code: c
  Log in, to see the code
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  BlueDraco
  MCUs specialist
  Stawiam na różne adresy kodu w pamięci i wynikające z nich różnice w działaniu "akceleratora" dostępu do Flash. Puść MCU na 8 MHz i różnice (raczej) znikną.

  A może po prostu masz różnie ustawioną optymalizację w obu projektach?
 • #16
  gogus9
  Level 6  
  BlueDraco wrote:
  A może po prostu masz różnie ustawioną optymalizację w obu projektach?

  Wszystko jest realizowane w tym samym projekcie - chciałem wyeliminować ryzyko innej konfiguracji.

  BlueDraco wrote:
  Stawiam na różne adresy kodu w pamięci i wynikające z nich różnice w działaniu "akceleratora" dostępu do Flash. Puść MCU na 8 MHz i różnice (raczej) znikną.

  Jak sprawdzę z obniżoną częstotliwością to dam znać. Jednak w docelowym projekcie nie mogę tak nisko zejść z częstotliwością.

  Freddie Chopin wrote:
  Przecież adresy są takie same. Adresy używanych zmiennych zresztą też.

  Adresy zmiennych lokalnych różnią się. W bare metal są to odpowiednio dla i, j k:
  2002ffd8
  2002ffdc
  2002ffd4
  a przy wywołaniu w zadaniu FreeRTOS:
  20000370
  20000374
  2000036c
 • #17
  BlueDraco
  MCUs specialist
  O adresy kodu chodzi, a nie danych. Adresy kodu mają wpływ na akcelerację dostępu do Flash. Pętla zaczynająca się od adresu podzielnego przez 16 ma szansę wykonywać się szybciej, niż taka od adresu np. 16x + 14.
 • #18
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  BlueDraco wrote:
  O adresy kodu chodzi, a nie danych. Adresy kodu mają wpływ na akcelerację dostępu do Flash. Pętla zaczynająca się od adresu podzielnego przez 16 ma szansę wykonywać się szybciej, niż taka od adresu np. 16x + 14.

  Nie sądzisz chyba, że kompilator przy wyłączonej optymalizacji zrobił dwie różne wersje tej samej funkcji, a linker umieścił je w zupełnie innych miejscach?
 • #19
  gogus9
  Level 6  
  Freddie Chopin wrote:
  BlueDraco wrote:
  O adresy kodu chodzi, a nie danych. Adresy kodu mają wpływ na akcelerację dostępu do Flash. Pętla zaczynająca się od adresu podzielnego przez 16 ma szansę wykonywać się szybciej, niż taka od adresu np. 16x + 14.

  Nie sądzisz chyba, że kompilator przy wyłączonej optymalizacji zrobił dwie różne wersje tej samej funkcji, a linker umieścił je w zupełnie innych miejscach?


  Adres funkcji jest ten sam. Chyba, że jest to zachowanie "losowe" w przypadku wykonywania takich funkcji.

  Dodano po 6 [godziny] 5 [minuty]:

  Zdaje się, że kolega @stmx jest najbliżej prawdy. Po zmianie zmiennej definiującej położenie stosu globalnego (chyba to właśnie to :D) _estack
  z adresu 0x20030000 na adres 0x20010000 wyniki są niemalże identyczne. Dla testu takiego samego jak wyżej otrzymuję:
  Bare metal:
  1. 6
  2. 235,46
  3. 42481,94

  FreeRTOS:
  1. 6
  2. 236,22
  3. 42481,88

  Tak więc dziękuję za pomoc w przynajmniej częściowym rozwiązaniu problemu :) Jeśli ktoś znałby dokładną przyczynę tego tj. czy to jest wina samej pamięci czy wina architektury to byłbym wdzięczny za odpowiedź i wskazanie źródeł.
  Jeśli uda mi się dowiedzieć jaka jest tego dokładna przyczyna to oczywiście napiszę tu :D
 • #20
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #21
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  gogus9 wrote:
  Jeśli ktoś znałby dokładną przyczynę tego tj. czy to jest wina samej pamięci czy wina architektury to byłbym wdzięczny za odpowiedź i wskazanie źródeł.

  Reference Manual
  2 Memory and bus architecture
  2.1 System architecture
  [STM32][C] FreeRTOS vs Bare-metal różny czas wykonania instrukcji

  Skoro poprzednio miałeś stos w rejonie 0x20030000, to wypadał on w SRAM3. Teraz przesunąłeś go do SRAM1. Jak widać z obrazka, SRAM1 jest podpięte do rdzenia m.in. przez D-bus, czyli szynę zoptymalizowaną do pobierania operandów instrukcji (danych). SRAM3 (jak i SRAM2), jest podpięty tylko przez S-bus, które to służy jako takie "dwa w jednym" i może pobierać zarówno instrukcje jak i dane, niemniej jednak zapewne nie jest to tak wydajne jak bezpośredni dostęp przez D-bus.

  Twoja zmiana zaowocowała zapewne tym, że teraz stos tego co masz w main() jak i stos wątku (przydzielany z heap, które zwykle jest "poniżej" stosu), są w tej samej pamięci.
 • #22
  gogus9
  Level 6  
  Dziękuję. Mam wrażenie, że teraz już wszystko jasne.