Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocieplenie ścian od środka wełną.

Mleczyk29 20 Nov 2018 17:54 1398 16
Ochrona Domu
 • #1
  Mleczyk29
  Level 4  
  Witam .Zrobiłem ocieplenie wełną od środka domu ściana pustak 24cm na to stelaż wełna 10cm folia paroizolacyjna czy nie będzie się tam zbierać wilgoć?
 • Ochrona Domu
 • #2
  Michal_WWL
  Level 26  
  Od strony ściany musisz zostawić 2 cm szczelinę, żeby wełna mogła się wietrzyć. Jeżeli ściana bywa wilgotna (na przykład woda przesiąka) wtedy stosujesz dodatkowo folię paro przepuszczalną.
 • Ochrona Domu
 • #3
  stanislaw1954
  Level 43  
  A jak tą szczelinę zrobię i utrzymać, bo wełna raczej jest wiotka i położona w luźnym miejscu ,ma tendencję do osiadania, zsuwania się.
 • #4
  Michal_WWL
  Level 26  
  Sznurki rozciągnięte pomiędzy profilami stworzą potrzebna szczelinę. Wełna najlepiej w płytach, sztywniejsza od tej z rolki.
 • #5
  technikabasenowa
  Level 33  
  Michal_WWL wrote:
  Od strony ściany musisz zostawić 2 cm szczelinę, żeby wełna mogła się wietrzyć. Jeżeli ściana bywa wilgotna (na przykład woda przesiąka) wtedy stosujesz dodatkowo folię paro przepuszczalną.


  Jeżeli ściana " cieknie " to ocieplenie od środka spowoduje to że grzyby b edziesz sprzedawał :D
 • #6
  stanislaw1954
  Level 43  
  Wiele lat temu, jeszcze gdy nie stosowano, bo nie było styropianu, ani wełny mineralnej gdy próbowano docieplić ścianę, nie wiedząc, czy to "zda egzamin" np. obudowując dom drewniany cegłą -montowano drzwiczki kominowe, u góry i u dołu ściany, by w lecie przewietrzyć, wysuszyć ścianę, otwierając drzwiczki i zamykając je by stworzyć "poduszkę " powietrzną odcinającą zimno z zewnątrz i ciepło wewnętrzne. Może tak i tu trzeba postąpić.
 • #7
  Mleczyk29
  Level 4  
  Dodam że na wiosnę będzie ocieplenie 10cm
 • #8
  Bambek
  Level 15  
  Mleczyk29 wrote:
  Witam .Zrobiłem ocieplenie wełną od środka domu ściana pustak 24cm na to stelaż wełna 10cm folia paroizolacyjna czy nie będzie się tam zbierać wilgoć?


  Popełniłeś podstawowy błąd mający swoje konsekwencje.
  Podstawową zasadą znaną z fizyki budowli jest zasada, że ocieplenie umieszcza się od strony zimnej.
  Czyli domy ocieplamy od zewnątrz a chłodnie od wewnątrz.
  Dlaczego? Dlatego, że ocieplając od niewłaściwej strony przenosimy punkt rosy na styk materiału izolacyjnego i przegrody. Układając ocieplenie od wewnątrz sprawiamy, że mur przemarza do miejsca styku z ociepleniem a tam już wytrąca się wilgoć i mamy mokry mur.
 • #9
  misiek1111
  Level 29  
  Demonizujesz. Mur z pełnej cegły 30cm z zaprawą dziurawą, że można palce wkładać, ocieplenie wewnętrzne - 4cm styropianu, wełna mineralna 10 cm, paroizolacja, płyta gipsowa. Wykonane ponad 20 lat temu. Jedna ściana kiedyś była zdjęta i zero wilgoci, czy pleśni.

  Jeśli ściana jest sucha, to możliwe jest jej docieplenie od wewnątrz pod pewnymi warunkami.
  A poniżej ekspertyza wykonana kilka lat temu. Dwie próbki oddalone od siebie o ok.4m:
  Ocieplenie ścian od środka wełną. Ocieplenie ścian od środka wełną.
 • #10
  Bambek
  Level 15  
  misiek1111 wrote:
  Demonizujesz.

  Raczej opieram swoją wypowiedź na wiedzy inżynierskiej. Nie każdy budynek nawet bez grama ocieplenia musi być zagrzybiony co potwierdza przytoczona przez Pana ekspertyza. Wszystko zależy między innymi od warunków w jakich jest użytkowany jak ma skonstruowane przegrody itp.
  A jeszcze to kiedy od której strony lepiej ocieplać jest dość dobrze w pigułce podane tu
  https://receptynadom.pl/lepiej-ocieplac-sciany-zewnatrz-niz-wewnatrz/

  To, że ocieplenie budynku mieszkalnego w tradycyjnej technologii murowanej od wewnątrz jest błędem jest faktem mającym swoje poparcie w literaturze naukowej i raczej jest nie do podważenia i nie ja to wymyśliłem. Przyjmowanie za pewnik, że jest to demonizowanie na podstawie jednej ekspertyzy jest też błędem.
  Spokojnie nic nie demonizuję, dom ocieplony od wewnątrz nikogo nie zabije co najwyżej mogą mu się ściany murowane szybciej zagrzybić.

  Do dalszej dyskusji zapraszam przynajmniej po opanowaniu podstaw
  https://www.muratorplus.pl/technika/izolacje/fizyka-budowli-podstawy-aa-U5vX-NGic-cpxn.html
  Ogólnie dostępne są też różne książki z tej tematyki gdzie jest dużo wiecej.
 • #11
  ociz
  Moderator of Cars
  misiek1111 wrote:
  z zaprawą dziurawą, że można palce wkładać

  Dlatego jest sucho.
 • #12
  misiek1111
  Level 29  
  Bambek wrote:
  Przyjmowanie za pewnik, że jest to demonizowanie na podstawie jednej ekspertyzy jest też błędem.

  Niczego takiego nie pisałem. Wręcz przeciwnie:
  misiek1111 wrote:
  Jeśli ściana jest sucha, to możliwe jest jej docieplenie od wewnątrz pod pewnymi warunkami.

  Nie jestem specem od budownictwa, nie mniej wiem czym grozi przekroczenie punktu rosy w przegrodzie.

  Bambek wrote:
  To, że ocieplenie budynku mieszkalnego w tradycyjnej technologii murowanej od wewnątrz jest błędem jest faktem mającym swoje poparcie w literaturze naukowej i raczej jest nie do podważenia i nie ja to wymyśliłem

  I znowu przedstawiasz świat zero-jedynkowo. Wybacz, ale rozważania teoretyczne najwyraźniej nie idą w parze z praktyką. Przekaż je firmom, które na co dzień wykonują takie docieplenia, np. w budynkach zabytkowych.
 • #13
  Bambek
  Level 15  
  misiek1111 wrote:
  Przekaż je firmom, które na co dzień wykonują takie docieplenia, np. w budynkach zabytkowych.

  Chciałbym taki budynek zobaczyć, co do którego konserwator wyraził zgodę na ocieplenie go od wewnątrz i pozwolił na usunięcie zmianę czy zniszczenie wystroju pierwotnego.
  Jeśli już jesteśmy przy takich budynkach wykonuje się zabezpieczenia ich ścian (najczęściej murów) przed chłonięciem wilgoci przez materiał, zabiegi takie dokonuje się powierzchniowo lub wgłębnie z użyciem specjalnej do tego celu chemii i iniekcji.

  Ocieplanie budynków zabytkowych to szeroki i trudny temat, którego nie podejmuje się pierwsza lepsza firma pana Mietka okładająca styropianem bloki z wielkiej płyty. Dotyczą ich inne przepisy, są np. wyłączone z obowiązku sporządzania audytów energetycznych.

  Ocieplonego od wewnątrz styropianem budynku zabytkowego nie spotkałem jak żyję, ale chętnie przyjmę namiar na taki budynek, dużo podróżuję więc z przyjemnością rzucę okiem będąc w pobliżu.
  Najczęściej termomodernizacja obiektów zabytkowych sprowadza się do wymiany stolarki okiennej stylizowanej na wzór dopasowany do epoki z której obiekt pochodzi, do tego dociepla się np. stropy jeśli są np. ostatnią przegrodą poziomą a wykonane roboty nie wpływają na zmianę wizerunku dostrzegalną okiem dla turysty. Stosuje się czasem przy renowacji takich budynków specjalne tynki o podwyższonej izolacyjności cieplnej ale tu jednak znów wchodzi w grę efekt końcowy jak to wygląda więc nie zawsze też jest to możliwe. Temat modernizacji termicznej zbytków jest naprawdę złożonym zagadnieniem gdzie dla każdego budynku opracowuje się specjalnie tylko pod dany obiekt technologię robót i materiałów. Bardzo często w takich budynkach stosuje się systemy monitorujące nie tylko temperaturę ale i wilgotność i to nie tylko ze względu jakby się mogło wydawać eksponaty, które się tam znajdują ale właśnie po to też aby wilgotność przegród była utrzymywana na właściwym poziomie. Więc może zostawmy zabytki i nie generalizujemy tutaj bo każdy przypadek jest w zasadzie indywidualny. Inaczej podejdziemy do przedwojennego domu o kamiennej elewacji a inaczej do pruskich koszar o konstrukcji szachulcowej :)
 • #14
  misiek1111
  Level 29  
  Masz rację...częściowo :)
  Budynek zabytkowy, to nie tylko to:
  Ocieplenie ścian od środka wełną.

  albo to:

  Ocieplenie ścian od środka wełną.

  ale przede wszystkim to:

  Ocieplenie ścian od środka wełną.

  czyli normalne budynki mieszkalne. To właśnie w takich budynkach wykonuje się ocieplenia od wewnątrz i nie potrzebują one zgody konserwatora, ani pozwolenia na budowę.
 • #15
  Bambek
  Level 15  
  misiek1111 wrote:
  czyli normalne budynki mieszkalne. To właśnie w takich budynkach wykonuje się ocieplenia od wewnątrz i nie potrzebują one zgody konserwatora, ani pozwolenia na budowę.


  Tak a w takich budynkach najczęściej wentylacja kuleje a później grzyby można od zewnątrz zbierać prosto do kosza i następuje degradacja tynku i murów. Jest to znakomita większość przypadków.
  Ciągle czekam na przykład - nie na obrazek z internetu - takiego budynku, starej kamienicy ocieplonej od wewnątrz.

  Tak samo sytuacja wygląda w wielkiej płycie gdzie zimą albo grzejesz i wietrzysz ile fabryka daje albo masz rzekę płynącą z okien po parapetach.

  Kolego akurat się tak składa, że mam za sobą trochę doświadczenia między innymi w termomodernizacjach budynków i współpracę z placówkami naukowymi przy projektowaniu systemów dociepleń nazwijmy to innych niż ocieplenie domku wełną/styropianem także co nieco powiedzmy orientuję się w tym temacie.

  Ktoś dobrze zwrócił uwagę, że w ścianach gdzie jak napisałeś nie było wilgoci bo palce wchodziły w zaprawę nie było grzyba bo może ta ściana była w stanie na bieżąco "się wentylować" mówiąc bardziej zrozumiałe prędkość parowania była większa niż przyjmowanie wilgoci bo np były dziurawe okna i para była najzwyczajniej w świecie miała tam mniejszy opór aby znaleźć ujście.
  Każdy przypadek ma swoje indywidualne warunki pracy.

  Nie będę więcej elaboratów tu smarował, można sobie podstawy w pewnym stopniu samemu przyswoić. Na dobrych studiach wkładają te zagadnienia przynajmniej przez 2 lata.

  A żeby jednak na koniec nie gasić światła w temacie napiszę tylko tyle, że nawet autorytety naukowe spierają się co do ociepleń budynków od wewnątrz.
  Ja się za autorytet nie uważam ale stoję po stronie tych co uważają to za błąd w sztuce, mają po prostu bardziej racjonalne argumenty poparte dużą ilością udokumentowanych przykładów negatywnych skutków takich działań.
  Druga ekipa ma dużo teorii za to wiele mniej praktyki :D

  A jeśli budynek jest wpisany do ewidencji zabytków to żebyś się nie zdziwił jak konserwator nakaże przywrócenie do stanu pierwotnego, bo przepisy to jedno a widzimisię konserwatora to drugie. Budynek wpisany do rejestru może nie być pod ochroną komserwatorską w całości a tylko np. dach i elewacja.
 • #16
  ociz
  Moderator of Cars
  misiek1111 wrote:
  ale przede wszystkim to:

  To nie zabytek tylko rudera która powinna być wyburzona i postawiona na nowo.
 • #17
  technikabasenowa
  Level 33  
  ociz wrote:
  misiek1111 wrote:
  ale przede wszystkim to:

  To nie zabytek tylko rudera która powinna być wyburzona i postawiona na nowo.


  Pewnie słynny lub święty nocował to i zabytkowość wzrosła :D
  Prawdziwe perełki godne i konieczne do renowacji poszły w prywatne łapki z terenami i teraz nowy właściciel czeka na kompletną ich ruinizacje :cry: