Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujniki powietrza do sterownika PLC

21 Lis 2018 00:24 300 9
  • Poziom 8  
    Dzień dobry,

Jestem studentem elektrotechniki i w tym semestrze muszę napisać pracę dyplomową inżynierską.
    Temat mam związany z pomiarem jakości powietrza. Chciałbym tą pracę zrealizować w oparciu o sterownik PLC (s7-1200 albo LOGO), lecz zajęć ze sterowników PLC nie mieliśmy dość dużo.
    W założeniu mam pomiar 3-4 wielkości z niżej podanych:
    CO - Tlenek węgla
    O3 - Ozon
    NO2 - Dwutlenek azotu
    PM2.5 - Pył zwieszony
    PM10 - Pył zwieszony
    SO2 - Dwutlenek siarki

Czy w ogóle istnieją czujniki mierzące te wielkości i nie kosztujące dużo(około 100 zł), które mógłbym zastosować w sterowniku PLC? I czy implementacja tych czujników nie byłaby zbyt skomplikowana?
    Czy lepiej byłoby realizować tą pracę na mikrokontrolerze AVR? Choć ja jestem bardziej przekonany do sterownika PLC.

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Co do realizacji, skłaniałbym się w stronę mikrokontrolerów. Nie wiem do końca jak jest w S7-1200, ale raczej tak jak w Logo, czyli nie obsługuje żadnej z form transmisji cyfrowej(używanej w czujnikach). Jest co prawda możliwość pracy z wejściami analogowymi 0-10V oraz 4-20mA, ale nie sądzę, byś znalazł jakieś czujniki (biorąc pod uwagę to, że nie chcesz wydać dużo). Te na standard przemysłowy pewnie swoje będą kosztować.

Co do czujników, jak chcesz tanio, to możesz przejrzeć ofertę botlandu, tam mają dość sporo takich tanich czujników (z naciskiem na tanich w ogóle, nie koniecznie na tym portalu). Wszystkich tam z pewnością nie znajdziesz, ale może to będzie jakiś odnośnik do dalszych poszukiwań.
  • Poziom 24  
    Proponuję użyć moduł arduino, będzię łatwiej, taniej i w internecie można znaleść mnóstwo pomocnego oprogramowania.
  • Poziom 24  
    Dokładnie tak , botland - strona w której jest świetna oferta.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za odpowiedzi.

Interval napisał:
    Proponuję użyć moduł arduino, będzię łatwiej, taniej i w internecie można znaleść mnóstwo pomocnego oprogramowania.

Nie możemy używać arduino właśnie z tego względu, że będzie za łatwo.

vindevil napisał:
    Dokładnie tak , botland - strona w której jest świetna oferta.

Zamawiałem już z tego sklepu dwa razy przy okazji wykonywania wcześniejszych projektów.

Jeszcze mam pytanie czysto teoretyczne.
    Czy zastosowanie tego czujnika WINSEN MH-Z14A 5000PPM w sterowniku S7-1200 wymagałoby użycia wejścia analogowego 0-10 V, wyskalowanie go do sygnału wysyłanego przez czujnik i za pomocą przetwornika A/C uzyskamy wartość pomiarową gazu C02?
  • Poziom 24  
    Z karty (Analog output( DAC), 0.4-2V ) wynika, że powinno się udać.
  • Specjalista Automatyk
    No to kolego trafiła Ci się fucha.
    Zapytaj prowadzącego jakim czujnikiem możesz zmierzyć poziom ozonu?
  • Poziom 8  
    daro31ie napisał:
    No to kolego trafiła Ci się fucha.
    Zapytaj prowadzącego jakim czujnikiem możesz zmierzyć poziom ozonu?

Znaczy mój promotor (pomijając fakt, że słabo się z nim współpracuje i złapać go na uczelni można jedynie w jeden dzień i to tylko przez jedną godzinę jest dostępny) podał przykładowe parametry do mierzenia, a ja mam zrobić przegląd czujników mierzących dane parametry i wybrać 3-4 parametry, które będę mierzył.

czujnik MQ131 - na szybko znalazłem taki czujnik do mierzenia stężenia ozonu, w Polsce chyba wycofany ze sprzedaży, ale nadal dostępny w Państwie Środka.
  • Specjalista Automatyk
    Kolego to czujnik do arduino nie plc.
    Kolego właśnie jestem na etapie budowy układu pomiarów kilku gazów.
    Układ mam prawie gotowy, ale zakup odpowiednich czujników w naszym kraju to walka z wiatrakami.
    Dlatego jak zobaczyłem Twój wpis to zdziwiłem się do czego zdolni są promotorzy.
    Jednym słowem współczuje.
    Takie zadanie jest do wykonania , ale za spore pieniądze.

Pozdr. daro
  • Poziom 8  
    daro31ie napisał:
    Kolego to czujnik do arduino nie plc.
    Kolego właśnie jestem na etapie budowy układu pomiarów kilku gazów.
    Układ mam prawie gotowy, ale zakup odpowiednich czujników w naszym kraju to walka z wiatrakami.
    Dlatego jak zobaczyłem Twój wpis to zdziwiłem się do czego zdolni są promotorzy.
    Jednym słowem współczuje.
    Takie zadanie jest do wykonania , ale za spore pieniądze.

Pozdr. daro

No właśnie trudność w znalezieniu czujników do pomiaru gazów zmusiła mnie do założeniu tego tematu.
    Pomysł z realizacją tego na sterowniku PLC wyszedł z mojej strony, a promotor nie miał nic przeciwko. Jednocześnie nie informując, że realizacja tej pracy na sterowniku PLC będzie bardzo kosztowna i problematyczna. Także będę musiał zrealizować tą pracę na mikrokontrolerze AVR, choć sterowniki PLC bardzo mnie zainteresowały :(