Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Rosnące ciśnienie w instalacji CO

21 Lis 2018 07:27 1497 9
  • Poziom 10  
    Cześć,
    Potrzebuję pomocy bo już zgłupiałem ale od początku. Mam kocioł dwufunkcyjny Vaillant atmoTEC plus VUW PL 200/3-5 R2 około 5 letni.Pare dni temu w nocy zaczęło się lać z zaworu bezpieczeństwa- rzeczywiście ciśnienie wzrosło do 3 bar. Upuściłem nadmiar, następnego dnia spuściłem wodę z kotła i uzupełniłem powietrze w przeponie do ~1bara i przy okazji wymieniłem podejrzany zawór uzupełniania. Uzupełniłem wodę, zagrzałem kocioł w trybie kominiarza i wskazywało że ok ale po kilku godzinach znowu za wysokie ciśnienie. Podejrzanym jest wymiennik wtórny, dla spokoju w nocy zredukowałem ciśnienie w CO i zakręciłem główny zawór wody w mieszkaniu. Rano się zdziwiłem bo ciśnienie było znowu w okolicach 3 bar i kapie z z zaworu bezp. Po ostygnięciu instalacji ciśnienie wyższe niż na początku. Przy każdej redukcji ciśnienia upuszczam ponad 0,5 litra wody i nigdy nie brakuje jej w CO.

Dziś będę miał drugi używany wymiennik bo nie chcę kupować w ciemno nowego ale obawiam się że sytuacja będzie się powtarzać.

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły co sprawdzić?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ja bym wymienił zawór którym dopuszcza się wodę z sieci do instalacji CO....
  • Poziom 10  
    Zawór uzupełniania wymieniłem jako pierwszy bo też mi podpadał.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Mialem podobną sytuację. Jeśli przepona to jest to samo co „expansion tank” to zrób tak. Zredukuj ciśnienie do zera, odkręć rurkę przepony i wylej z niej całą wodę, zmontuj wszystko i uruchom.
    Powietrze się dobrze rozpuszcza w wodzie i po jakimś czasie w przeponie jest bardzo mało powietrza i bardzo dużo wody.
  • Poziom 17  
    Perforacja nagrzewnicy w zasobniku C.W.U. ?
  • Poziom 33  
    Xaveri napisał:
    Perforacja nagrzewnicy w zasobniku C.W.U. ?

Ale autor ma kocioł 2-funkcyjny, czyli bez zasobnika.
  • Poziom 36  
    tsypki napisał:
    zaczęło się lać z zaworu bezpieczeństwa- rzeczywiście ciśnienie wzrosło do 3 bar

czyli raczej zawór bezpieczeństwa jest OK i działa prawidłowo ale profilaktycznie jak spuszczasz wodę to wypadałoby ten zawór bezpieczeństwa "przestrzelić" czyli kręcisz nim zgodnie ze strzałką, zacznie z niego wylatywać woda i potem jak poczujesz opór to robisz delikatny ruch, aż sprężyna strzeli i się zatrzymujesz.
    Dla pewności możesz strzelić 2-3 razy, przy okazji wylatująca woda trochę przepłucze zawór usuwając nagromadzone osady i śmieci.

tsypki napisał:
    uzupełniłem powietrze w przeponie do ~1bara

a czy uzupełniałeś ciśnienie powietrza przy otwartym zaworze spustowym?
    Chodzi o to, aby przepona mogła się spokojnie wypełnić powietrzem i nie miała od strony wodnej żadnej blokady, która zafałszuje pomiar ciśnienia w przeponie.
    Jeśli zrobiłeś to prawidłowo to uzupełnienie ciśnienia mamy z głowy.

Ale warto sprawdzić, czy przepona trzyma ciśnienie.
    Czasem jest tak, że zaworek przepuszcza i taki drobiazg może bruździć albo sama przepona jest nieszczelna i przepuszcza.
    Ja bym spuścił wodę z kotła i sprawdził na otwartym zaworze spustowym, czy ciśnienie powietrza nadal będzie wynosiło 1,0 bar.
    Jeśli będzie 1,0 to naczynie jest OK, jeśli będzie niższe to masz winnego.

Ale z po Twoim opisie ja stawiam na problemy z naczyniem przeponowym.

tsypki napisał:
    Podejrzanym jest wymiennik wtórny, dla spokoju w nocy zredukowałem ciśnienie w CO i zakręciłem główny zawór wody w mieszkaniu. Rano się zdziwiłem bo ciśnienie było znowu w okolicach 3 bar i kapie z z zaworu bezp.

skoro zakręciłeś zawór główny to odciąłeś się od wody wodociągowej, która jako jedyna mogła napierać z ciśnieniem wyższym niż to co masz w instalacji c.o. to tym samym wykluczyłeś problem z wymiennikiem płytowym (wtórnym) i z zaworem napełniającym kocioł, bo niby skąd miała wziąć się dodatkowa woda?

W związku z tym na placu boju nie pozostaje nic innego jak problem z naczyniem przeponowym.
    Jeśli to problem zaworka to kupujesz zaworek do koła samochodowego i wymieniasz na nowy, jeśli przepona to musisz kupić nowe naczynie: drogi oryginał, albo tańszy zamiennik np. ja do swojego Vaillanta VUW240/2-5 kupiłem okrągłego Reflexa, który wisi obok kotła i w ciągu szafek kuchennych jako szare "coś" mało rzuca się w oczy.

Chyba, że masz w domu jeszcze jakiś bojler z c.w.u. itp., który może wytwarzać ciśnienie i wtłaczać wodę do c.o. przez uszkodzony wymiennik płytowy.
  • Poziom 10  
    Przeponę pompowałem oczywiście przy otwartych zaworach spustowych ale sprawdzę jeszcze raz tak jak piszesz i dam znać.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Kup sobie od razu nowy zaworek, czy nawet jak poprosisz u wulkanizatora to Ci da nawet gratis, bo on to kupuje na worki ;)
    Jak spuścisz wodę i stwierdzisz, że ciśnienie jest niższe niż 1,0 bar to od razu wymienisz ten zaworek na nowy.
    Jeśli po wymianie zaworka i uzupełnieniu ciśnienia powietrza w przeponie do 1,0 bar po kilku godzinach znowu będzie miał problem z ciśnieniem i przepuszczającym zaworem bezpieczeństwa to naczynie będzie do wymiany.
    Dla testu wtedy na pełnej instalacji spuszczasz powietrze przez zaworek z naczynia, wtedy zamiast powietrza powinna sączyć się z niego woda, co jest potwierdzeniem, że przepona jest walnięta i trzeba kupić nowe naczynie.
  • Poziom 10  
    Dzięki za wszystkie sugestie. Problem rozwiązany. Okazało się, że przepona nie trzyma powietrza po napompowaniu- do wymiany wentyl i ponowne pompowanie i jest ok oraz wymieniłem wymiennik wtórny CWU, który przepuszczał wodę użytkową do instalacji CO.