Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Rosnące ciśnienie w instalacji CO

21 Lis 2018 07:27 1497 9
 • Poziom 10  
  Cześć,
  Potrzebuję pomocy bo już zgłupiałem ale od początku. Mam kocioł dwufunkcyjny Vaillant atmoTEC plus VUW PL 200/3-5 R2 około 5 letni.Pare dni temu w nocy zaczęło się lać z zaworu bezpieczeństwa- rzeczywiście ciśnienie wzrosło do 3 bar. Upuściłem nadmiar, następnego dnia spuściłem wodę z kotła i uzupełniłem powietrze w przeponie do ~1bara i przy okazji wymieniłem podejrzany zawór uzupełniania. Uzupełniłem wodę, zagrzałem kocioł w trybie kominiarza i wskazywało że ok ale po kilku godzinach znowu za wysokie ciśnienie. Podejrzanym jest wymiennik wtórny, dla spokoju w nocy zredukowałem ciśnienie w CO i zakręciłem główny zawór wody w mieszkaniu. Rano się zdziwiłem bo ciśnienie było znowu w okolicach 3 bar i kapie z z zaworu bezp. Po ostygnięciu instalacji ciśnienie wyższe niż na początku. Przy każdej redukcji ciśnienia upuszczam ponad 0,5 litra wody i nigdy nie brakuje jej w CO.

  Dziś będę miał drugi używany wymiennik bo nie chcę kupować w ciemno nowego ale obawiam się że sytuacja będzie się powtarzać.

  Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły co sprawdzić?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Ja bym wymienił zawór którym dopuszcza się wodę z sieci do instalacji CO....
 • Poziom 10  
  Zawór uzupełniania wymieniłem jako pierwszy bo też mi podpadał.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Mialem podobną sytuację. Jeśli przepona to jest to samo co „expansion tank” to zrób tak. Zredukuj ciśnienie do zera, odkręć rurkę przepony i wylej z niej całą wodę, zmontuj wszystko i uruchom.
  Powietrze się dobrze rozpuszcza w wodzie i po jakimś czasie w przeponie jest bardzo mało powietrza i bardzo dużo wody.
 • Poziom 17  
  Perforacja nagrzewnicy w zasobniku C.W.U. ?
 • Poziom 33  
  Xaveri napisał:
  Perforacja nagrzewnicy w zasobniku C.W.U. ?

  Ale autor ma kocioł 2-funkcyjny, czyli bez zasobnika.
 • Poziom 36  
  tsypki napisał:
  zaczęło się lać z zaworu bezpieczeństwa- rzeczywiście ciśnienie wzrosło do 3 bar

  czyli raczej zawór bezpieczeństwa jest OK i działa prawidłowo ale profilaktycznie jak spuszczasz wodę to wypadałoby ten zawór bezpieczeństwa "przestrzelić" czyli kręcisz nim zgodnie ze strzałką, zacznie z niego wylatywać woda i potem jak poczujesz opór to robisz delikatny ruch, aż sprężyna strzeli i się zatrzymujesz.
  Dla pewności możesz strzelić 2-3 razy, przy okazji wylatująca woda trochę przepłucze zawór usuwając nagromadzone osady i śmieci.

  tsypki napisał:
  uzupełniłem powietrze w przeponie do ~1bara

  a czy uzupełniałeś ciśnienie powietrza przy otwartym zaworze spustowym?
  Chodzi o to, aby przepona mogła się spokojnie wypełnić powietrzem i nie miała od strony wodnej żadnej blokady, która zafałszuje pomiar ciśnienia w przeponie.
  Jeśli zrobiłeś to prawidłowo to uzupełnienie ciśnienia mamy z głowy.

  Ale warto sprawdzić, czy przepona trzyma ciśnienie.
  Czasem jest tak, że zaworek przepuszcza i taki drobiazg może bruździć albo sama przepona jest nieszczelna i przepuszcza.
  Ja bym spuścił wodę z kotła i sprawdził na otwartym zaworze spustowym, czy ciśnienie powietrza nadal będzie wynosiło 1,0 bar.
  Jeśli będzie 1,0 to naczynie jest OK, jeśli będzie niższe to masz winnego.

  Ale z po Twoim opisie ja stawiam na problemy z naczyniem przeponowym.

  tsypki napisał:
  Podejrzanym jest wymiennik wtórny, dla spokoju w nocy zredukowałem ciśnienie w CO i zakręciłem główny zawór wody w mieszkaniu. Rano się zdziwiłem bo ciśnienie było znowu w okolicach 3 bar i kapie z z zaworu bezp.

  skoro zakręciłeś zawór główny to odciąłeś się od wody wodociągowej, która jako jedyna mogła napierać z ciśnieniem wyższym niż to co masz w instalacji c.o. to tym samym wykluczyłeś problem z wymiennikiem płytowym (wtórnym) i z zaworem napełniającym kocioł, bo niby skąd miała wziąć się dodatkowa woda?

  W związku z tym na placu boju nie pozostaje nic innego jak problem z naczyniem przeponowym.
  Jeśli to problem zaworka to kupujesz zaworek do koła samochodowego i wymieniasz na nowy, jeśli przepona to musisz kupić nowe naczynie: drogi oryginał, albo tańszy zamiennik np. ja do swojego Vaillanta VUW240/2-5 kupiłem okrągłego Reflexa, który wisi obok kotła i w ciągu szafek kuchennych jako szare "coś" mało rzuca się w oczy.

  Chyba, że masz w domu jeszcze jakiś bojler z c.w.u. itp., który może wytwarzać ciśnienie i wtłaczać wodę do c.o. przez uszkodzony wymiennik płytowy.
 • Poziom 10  
  Przeponę pompowałem oczywiście przy otwartych zaworach spustowych ale sprawdzę jeszcze raz tak jak piszesz i dam znać.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Kup sobie od razu nowy zaworek, czy nawet jak poprosisz u wulkanizatora to Ci da nawet gratis, bo on to kupuje na worki ;)
  Jak spuścisz wodę i stwierdzisz, że ciśnienie jest niższe niż 1,0 bar to od razu wymienisz ten zaworek na nowy.
  Jeśli po wymianie zaworka i uzupełnieniu ciśnienia powietrza w przeponie do 1,0 bar po kilku godzinach znowu będzie miał problem z ciśnieniem i przepuszczającym zaworem bezpieczeństwa to naczynie będzie do wymiany.
  Dla testu wtedy na pełnej instalacji spuszczasz powietrze przez zaworek z naczynia, wtedy zamiast powietrza powinna sączyć się z niego woda, co jest potwierdzeniem, że przepona jest walnięta i trzeba kupić nowe naczynie.
 • Poziom 10  
  Dzięki za wszystkie sugestie. Problem rozwiązany. Okazało się, że przepona nie trzyma powietrza po napompowaniu- do wymiany wentyl i ponowne pompowanie i jest ok oraz wymieniłem wymiennik wtórny CWU, który przepuszczał wodę użytkową do instalacji CO.