Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Elektrolux ESL67070R - wybiła bezpiecznik i od razu się nie załącza.

20 Lis 2018 21:11 393 15
  • Poziom 10  
    Podłączę sie pod temat.
    Problem: Zmywarka Elektrolux ESL67070R wybiła bezpiecznik i od tego momentu się nie załącza. Świeci tylko oświetlenie komory natomiast panel jest wygaszony.
    Po rozebraniu drzwi znalazłem przerwany (niebieski) przewód od wiązki biegnącej z modułu do podświetlenia LED podłogi (lampki informujące o pracy lub jej zakończeniu). Po wyjęciu modułu ślad/przepalenie w miejscu wyjścia w/w wiązki - zdjęcie.

Sprawdziłem elementy zaznaczone na zielono (wg sugestii z tego i innych postów). Sprawdziłem po ścieżkach i od przepalonego rezystora ścieżka prowadzi do procesora.

Pytanie: czy próbować cos sprawdzać dalej (proszę o sugestię co) czy przy takim uszkodzeniu można przypuszczać, że padł procesor co chyba dyskwalifikuje dalsze starania o naprawę.

Dziękuje za pomoc.
    pozdrawiam
    Skwari
  • Specjalista AGD
    Patrząc po bliskim sąsiedztwie koło procesora jest słaba szansa że uda się to przywrócić do pełni życia. Przynajmniej mi się nigdy to nie udało w podobnych przypadkach
  • Specjalista AGD
    Marnie to wygląda.

Zrób pomiary omomierzem na kondensatorkach
    C8 / C15 / C17 / C18 / C3 / C47 / C16
    I napisz jakie wyszły
  • Poziom 10  
    Witaj,
    poniżej wyniki:
    C8=108,9k
    C15=108,6k
    C17=zwarty
    C18=zwarty
    C3=1,2k
    C47=13,2k ? (bo blisko jest C5=7,6k i nie wiem który jest który)
    C16=zwarty

pozdrawiam
    Skwari
  • Specjalista AGD
    skwari napisał:
    C17=zwarty
    C18=zwarty

No to po procku.
  • Poziom 10  
    Ostatnie pytanie: czy przerwany przewód od oświetlenia led, który dotknął nie wiem czego (obudowy, itd) mógł poczynić takie "zmiszczenia" ?
    Pytam, bo w zmywarce wysiadła sygnalizacja zakończonego cyklu (zielona dioda)wcześniej, więc kabel mógł być przerwany, a różnicówkę wywaliło dopiero po jakimś czasie.

Przewód zlutowałem i zastanawiam się czy kupić nowy moduł czy sobie dać spokój i szukać nowej zmywarki?

dzięki
    pozdrawiam
    Skwari

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

malyjasiu napisał:
    Wymienić procek, i poprosić w najbliższym autoryzowanym serwisie, żeby zaprogramowali moduł. Bo sam moduł, to parę setek, a procek kilka złociszy. Oczywiście inne elementy też sprawdzić :)

a znasz kogoś kto taką operację może wykonać ? moduł znalazlem za 200pln (używany) lub 380pln (nowy, zaprogramowany).
    Nie sądzę żeby ktoś chciał przy tym dłubać, analizować, wymieniać za pare złotych...chyba że się mylę.
  • Specjalista AGD
    skwari napisał:
    moduł znalazlem za 200pln (używany)

No to go kup i wstawiaj.
    malyjasiu napisał:
    poprosić w najbliższym autoryzowanym serwisie, żeby zaprogramowali moduł.

Nie sądzę, żeby zwykłemu "szaraczkowi" poszli na rękę w tym zakresie.
    Szkoda sę pitolić z wymianą proca złaszcza, że nie ma gwarancj na to, że coś jeszcze nie poszło z dymem na module.
  • Poziom 18  
    Za 200 zyla bierz, pod warunkiem, że sprawny. A widząc, że rozważasz nawet nową zmywarkę, to bierz nówkę, oryginał, i nie będziesz się martwił o nic. Tylko posprawdzaj dokładnie przewody w drzwiach. Lubią się tam przetrzeć - po co zakładać nowy moduł? Żeby od razy padł?
  • Specjalista AGD
    skwari napisał:
    Ostatnie pytanie: czy przerwany przewód od oświetlenia led, który dotknął nie wiem czego (obudowy, itd) mógł poczynić takie "zmiszczenia" ?

Mógł, ale też mogło być to coś innego, trzeba by sprawdzić na jakim obwodzie wywaliło. Po nitce do kłębka, trochę mozolna robota, ale wykonalna.

skwari napisał:
    malyjasiu napisał:
    Wymienić procek, i poprosić w najbliższym autoryzowanym serwisie, żeby zaprogramowali moduł. Bo sam moduł, to parę setek, a procek kilka złociszy. Oczywiście inne elementy też sprawdzić :)

a znasz kogoś kto taką operację może wykonać ? moduł znalazlem za 200pln (używany) lub 380pln (nowy, zaprogramowany).
    Nie sądzę żeby ktoś chciał przy tym dłubać, analizować, wymieniać za pare złotych...chyba że się mylę.

Ktoś zawodowo, tego na pewno za parę złotych nie zrobi.

peter falk napisał:
    malyjasiu napisał:
    poprosić w najbliższym autoryzowanym serwisie, żeby zaprogramowali moduł.

Nie sądzę, żeby zwykłemu "szaraczkowi" poszli na rękę w tym zakresie.

Głupio by zrobili odmawiając, wszak to czysty zarobek. Sądze, że za odpowiednią cene by zaprogramowali.
  • Poziom 10  
    Witam,
    dziś dostałem nowy moduł i......zmywarka dalej "martwa". Tylko światło w komorze, wyświetlacz dalej nie świeci.
    Podpowiedźcie gdzie szukać dalej bo przyjmuje ze moduł nowy to sprawny.

BTW...żona już na skraju wytrzymałości przy zlewie :(

pozdrawiam świątecznie.
    Skwari
  • Specjalista AGD
    Szczerze?
    Oddaj moduł jeśli możesz (jeśli kupiony w sklepie internetowym masz na to 14 dni) i kup sobie nową zmywarkę. Wiem że odpowiedź co najmniej niefachowa ale tej sytuacji to i ja dałbym sobie spokój

• Poziom 39  
    Stary moduł można naprawić.
    Ten kupiony gdzieś tam może mógł być sprawny ale ...
    ... zakładając iż był sprawny:
    - jeszcze raz posprawdzaj przewody (otarcia, zdarcia izolacji)
    - dokładnie sprawdź moduł wyświetlacza
    Jeżeli ów rezystor jest uszkodzony:
    - w module mocy uszkodzony procesor - można to naprawić, wymienić i zaprogramować moduł
    - masz uszkodzony moduł obsługi - wyświetlacz (jak kto woli)
    malyjasiu napisał:

Wymienić procek, i poprosić w najbliższym autoryzowanym serwisie, żeby zaprogramowali moduł

Serwis autoryzowany nie zaprogramuje czystego procesora gdy nie ma w nim Flash :)
    Nie wprowadzaj w błąd innych użytkowników.
  • Specjalista AGD
    Robo-technical napisał:
    Oddaj moduł jeśli możesz (jeśli kupiony w sklepie internetowym masz na to 14 dni) i kup sobie nową zmywarkę.

Raczej już go nie odda, gdyż moduł będzie nosił ślady użytkowania (ślady na pinach od złącz w kostkach) Nikt nie będzie chciał takiego modułu przyjąć, bo musieli by go sprzedać jako używanego.
  • Poziom 10  
    Piotr2608 napisał:
    Jeżeli ów rezystor jest uszkodzony:
    Który rezystor? Na pierwszys rzut ok. nic na płytce wyswietlacza nie jest uszkodzone, nadpalone, itp. - dziś zerknę miernikiem.
  • Poziom 10  
    Daje sobie spokój...moduł do odesłania.
    Zainwestowałem w nową zmywarkę.