Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Którą pompę wybrać IBO BETA 25/80 180 czy IBO C.O MAGI 25-80/180.

marcin6660 21 Lis 2018 16:04 471 17
  • #1 21 Lis 2018 16:04
    marcin6660
    Poziom 15  

Witam.
    Którą z tych pomp wybrać i czy mogą współpracować ze sterownikiem czy same włączyć bezpośrednio do gniazdka ?
    Czy mogą być zamontowane w pozycji pionowej bo gdzieś czytałem że tylko poziomo ale to chyba nie ma znaczenia ?

0 17
  • #2 21 Lis 2018 16:13
    karolark
    Poziom 40  

Do czego ma być zastosowana ,
    wirnik ma byc pozioma a pompa obojętnie :D

0
  • #3 21 Lis 2018 17:18
    marcin6660
    Poziom 15  

Do zasilania 15 grzejników. Czym one się różnią. Z tym poziomym montażem to pisało na aukcji na Al... dlatego piszę bo nigdzie indziej nie widziałem że jest różnica w zamontowaniu.

0
  • #4 21 Lis 2018 21:06
    dobroslaw
    Poziom 21  

nie bierz ibo to szrot bierz coś porządnego grundfosa lub leszno ewentualnie tańszą helwita.

0
  • #5 17 Gru 2018 13:13
    SławekSS
    Poziom 22  

Na czym opierasz swoją opinię, że IBO to "szrot". Chińczyk fakt, ale czy szrot?

0
  • #6 17 Gru 2018 17:03
    BrodowskiG
    Poziom 17  

W kotłach gazowych masz Grundfosa albo Wilo, wytrzymują po kilkanaście lat.

PS są ludzie którzy kupują najtańsze i co 2-3 lata wymieniają albo dołożą 100 zł i się cieszą że 4-5 pociągnie.

0
  • #7 17 Gru 2018 18:28
    SławekSS
    Poziom 22  

akurat ten argument do mnie nie przemawia, bo może być lub jest związany z marketingiem.

Grundfosy, Wilo, LFP tez ludzie wymieniają po 2-3 latach, zależy na co się trafi.

Szczerze mówiąc, myślałem, ze masz jakieś konkretniejsze argumenty :(

0
  • #8 18 Gru 2018 08:29
    BrodowskiG
    Poziom 17  

Jak wchodzę na kilka kotłowni blokowych w ramach jednej spółdzielni mieszkaniowej i widzę, że na każdej są te same pompy, które pracują od kilkunastu lat to są dla mnie dobre argumenty.

0
  • #9 18 Gru 2018 20:00
    dobroslaw
    Poziom 21  

Tani chinol siada po paru latach jak nie silnik to łożysko ślizgowe się rozwala,oczywiście klienci bardzo często wybierają tańsze tylko potem trzeba jeździć i wymieniać , jak dla mnie nie ma problemu jest zarobek, zwłaszcza jak znowu wybierają tańszego chinola tylko innej marki :).

0
  • #10 18 Gru 2018 22:03
    SławekSS
    Poziom 22  

Taki tani to ten chinol nie jest. Cena internetowa czy to IBO Magi, czy podobna LFP lub Wilo jest porównywalna.

0
  • #11 18 Gru 2018 22:39
    BrodowskiG
    Poziom 17  

A znasz firmę, która w swoich urządzeniach montuje IBO?

0
  • #12 19 Gru 2018 20:01
    BUCKS
    Poziom 33  

BrodowskiG napisał:
    Jak wchodzę na kilka kotłowni blokowych w ramach jednej spółdzielni mieszkaniowej i widzę, że na każdej są te same pompy, które pracują od kilkunastu lat to są dla mnie dobre argumenty.

Kilkanaście lat, czyli nie są to nowe elektroniki, w których lubi padać elektronika bez powodu. Stare Grundfosy serii UPS były niezniszczalne, bo prędzej kondensator padł niż sama pompa.
    W nowoczesnych, energooszczędncyh pompach Grundfosa jak padnie elektronika to choć reszta jest sprawna to cała pompa jest do wyrzucenia, bo samej elektroniki nie wymienisz. Pozostaje kupno nowej pompy ale z nikłą nadzieją, że ta pompa będzie chodziła kilkanaście lat.
    Paradoksalnie ta "energooszczędność" i ekologia prowadzi do marnotrawstwa i jeszcze większego zasypania Nas elektrośmieciami.

1
  • #13 19 Gru 2018 23:12
    BrodowskiG
    Poziom 17  

z tego co wiem to te nowe sa wrazliwe na brudną wodę, mają mocniejsze magnesy, można dać filtr magnetyczno cyklonowy za 400zł . upsow nie ma ale silniki serwisowe są :) w razie potrzeby mam.

0
  • #14 20 Gru 2018 16:31
    BUCKS
    Poziom 33  

BrodowskiG napisał:

z tego co wiem to te nowe sa wrazliwe na brudną wodę, mają mocniejsze magnesy, można dać filtr magnetyczno cyklonowy za 400zł

to fakt i warto dać taki filtr jeśli są fizyczne możliwości jego montażu.

Osobiście nie znam nikogo kto narzekałby na uszkodzonego UPSa, ludzie mają takie pompy po kilkanaście lat i w zasadzie wymiana kondensatora to jedyna "naprawa".
    Za to parę padniętych "nowoczesnych" elektroników by się znalazło ale nie mechanicznie tylko elektronicznie.
    Pod kątem niezawodności to stare pompy były niezastąpione, bo nowoczesne elektroniki mogą przestać działać w każdej chwili i o kilkunastoletniej pracy raczej bym nie marzył, bo to raczej będą wyjątki, a nie reguła ;)

0
  • #15 21 Gru 2018 00:15
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Pompy stało obrotowe jak i elektroniki mają swoje wady i zalety.

Stało obrotowe również się psuły ale mamy zwyczaj przeceniania tego co było kiedyś.
    Kiedyś było lepiej, urządzenia były solidnijsze itp.

Nowe pompy maja problemy z elektroniką i opiłkami w instalacji to fakt.
    Mają też zalety: pobierają około 40 - 60% mniej energii od poprzedniej generacji pomp oraz mają płynną regulację przez co w instalacjach z głowicami nie musimy martwić się o szumy i gwizdy.

Pompa IBO 25/60 stało obrotowa pobiera 93W przy maksymalnej mocy
    Odpowiednik Wilo Yonos Pico 25/6 pobiera maksymalnie 40W

0
  • #16 21 Gru 2018 17:37
    BUCKS
    Poziom 33  

piracik napisał:
    Stało obrotowe również się psuły ale mamy zwyczaj przeceniania tego co było kiedyś.
    Kiedyś było lepiej, urządzenia były solidnijsze itp.

W pewnym sensie jest taki zwyczaj ale tutaj nie o to chodzi.
    Stare pompy nie miały elektroniki, więc w zasadzie problem padniętej elektroniki ich nie dotyczy.
    Gdyby szło tanio kupić płytę do elektronika to co innego ale tak nie jest.
    W razie padu elektroniki jeśli pompa jest po gwarancji to zostajemy ze złomem który można sprzedać na części albo zachować jako dawcę organów dla innego egzemplarza jeśli mamy np. dwie takie same pompy.

Chodzi też o kwestię skali.
    Wśród znajomych nie znam przypadku padu starej pompy ale co do nowoczesnego elektronika to parę przypadków było.
    Choć wiadomo, że nie jestem serwisantem, więc mam za małą próbkę i nie jest ona w pełni wiarygodna ale dla mnie amatora wystarczająca, aby nie rzucać się na elektroniki za wszelką cenę.
    Z tego powodu nie spodziewam się, że nowoczesna pompa wytrzyma mi np. 12 lat, a tyle ma moja pompa w obecnym atmosferycznym Vaillancie.
    Wiadomo z racji przewymiarowania kotła to pompa nie chodzi 24h tylko tyle co palnik dla c.o. + 3 minuty i tyle co w ramach cykli grzania c.w.u..
    Jako zamiennik kupiłbym pompę np. Omnigena za ok. 100zł, bo kocioł ma swoje lata, więc nie potrzebuję pompy na kolejne 12 lat ale co najwyżej na kilka, do czasu kupna nowego kotła gazowego z wbudowaną nową pompą elektroniczną.

0
  • #17 21 Gru 2018 21:35
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Stara pompa jak się zablokowała lub zapowietrzyła to chodziła, grzała się aż poszedł z niej dym.
    Elektronik wywali błąd, który resetujesz po usunięciu przyczyny i pompa śmiga dalej.

0
  • #18 21 Gru 2018 22:52
    BUCKS
    Poziom 33  

A co to zmienia pod katem trwałości samej pompy?
    Od 20 lat mam w mieszkaniu c.o. z kotłem gazowym i w tym czasie ani razu nie miałem przypadku zablokowania pompy ani jej zapowietrzenia, więc w mojej ocenie, w mojej instalacji jest to mało prawdopodobne.
    Za to gdybym w tym czasie użytkował obecne pompy elektroniczne to miałbym duże szanse na awarię i wymianę pompy z powodu padu jej elektroniki.
    Nie wiem jakby nowoczesna pompa zareagowała na "zanieczyszczenia" w mojej instalacji. Mam tylko filtr siatkowy, więc nie mam żadnego odmulacza z magnesem, dopiero taki będę próbował założyć przy wymianie kotła na nowoczesny kondensat.

0