Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyse TXOD - Logowanie oraz instalacja Linux lub Windows

21 Lis 2018 18:16 2214 31
  • Poziom 18  
    Witajcie, nabyłem nowy terminal od znajomego. Do biosu da się wejść, ustawić bootowanie ale nic to nie daje gdy na pendrive nagram obraz iso Linux lub Windows za pomocą programu Rufus. Tak jakby pomija rozruch z usb.

Ekran logowania na terminalu się pojawia ale nie mam pojęcia jak wejść do pulpitu, nie wiem jakie są hasła i loginy fabryczne...

Może ktoś pomoże?
  • Poziom 25  
    W boot order ustaw USB na samej górze. Przy tym co masz teraz ustawione z pendrive ci się nie uruchomi.
  • Poziom 18  
    Ustawienie usb na samej górze nic nie daje. Pomija pendriva jakby.
  • Poziom 25  
    Wygląda na źle przygotowany pendrive i terminal go nie odczytuje. Rufus ma kilka możliwości ustawienia schematu partycjonowania. Powinno zadziałać z MBR.
  • Poziom 18  
    Linuxa w MBR formatowalem i na chwilę się zawiesza na dysku usb jako D go widzi. Ale po chwili rusza dalej...
  • Poziom 25  
    Spróbuj nagrać jakiś inny system (W7, W10) w celu sprawdzenia czy wszystko ze sprzętem ok. Jeśli instalacja się zacznie to trzeba próbować z linuxem i różnymi ustawieniami.
  • Poziom 18  
    A nie jest tak, że się poprostu może nie dać zainstalować?
  • Poziom 25  
    Te terminale występują z różnymi systemami (różne modele na różne systemy). Musisz poszukać jaki system ten twój obsługuje i co można na min zainstalować, ale moim zdaniem wystarczy go zresetować do ustawień fabrycznych i nie będziesz musiał przeinstalowywać systemu. Tu masz link z różnymi terminalami http://www.arcy.com/wyse-thin-clients.html
  • Poziom 18  
    Szukam.... I cos na marne.
    Nie moge znaleść nic na temat tego modelu.
    Reset fabryczny robiłem podczas uruchamiania wciskasie D. Nic to nie zmienia.

Dodano po 7 [minuty]:

Występuje ten terminal też jako model 3020 bez wifi

Dodano po 11 [godziny] 12 [minuty]:

Znalazłem opis :
    Dell – terminale Wyse Xenith do środowiska Citrix, serii Wyse 1000 typu zero dla środowisk Microsoft Windows MultiPoint Server, Wyse z serii 7000 do pracy w chmurze z akceleracją grafiki i obsługą multimediów, czy podstawowe Wyse z serii 3000 i 5000 do środowisk wirtualnych. Terminale Wyse dostępne są z systemami operacyjnymi: Dell Wyse Zero Engine, Windows Embedded Standard 7/8, ThinOS lub Ubuntu Linux.

W biosie jest Windows Embedded Version

Na pierwszej stronie bios, pokazuje rozruch z dysku twardego, jest to na sztywno ustawione. Moze tu tkwi problem jakos sie to zmienua może?
  • Poziom 28  
    Czy ten terminal ma dysk twardy? Może jakaś zworka na płycie głównej wymusza dysk twardy jako pierwszy na liście i dlatego nie startuje z USB. Jeśli w terminalu jest Boot Menu to skorzystaj z tego aby odpalić z USB.
  • Poziom 25  
    Jeśli masz terminal przywrócony do ustawień fabrycznych to teraz znajdź dane do pierwszego logowania i terminal będzie pracował. Co do bootowania to ja bym spróbował z jakimś systemem z rodziny windows. Być może linuks którego próbowałeś stwierdził, że nie chce się na tym terminalu instalować i po prostu zakończył pracę bez komunikatu.
    Najważniejsze pytanie jest takie, co chcesz z tym terminalem robić? Jeśli używać do tego do czego został zaprojektowany to odpowiedź już masz, jeśli chcesz przerobić na coś dowolnie innego to zabawa dopiero się zaczyna i nie będzie taka prosta. Najpierw trzeba znaleźć system który obsługuje tą platformę i spełni oczekiwania. A potem sposób jak go zainstalować.
  • Poziom 18  
    Gelip napisał:
    Czy ten terminal ma dysk twardy? Może jakaś zworka na płycie głównej wymusza dysk twardy jako pierwszy na liście i dlatego nie startuje z USB. Jeśli w terminalu jest Boot Menu to skorzystaj z tego aby odpalić z USB.
    jest boot menu i ustawiam usb, pokazuje USB:\ failure
  • Poziom 28  
    Wyjmij tę zworkę. Sprawdź też baterię bo może nie trzyma ustawień CMOS.
  • Poziom 18  
    Hm, probowalem ze zworka po przeciwnej stronie też nic. Bateria jest nowa ma 3V i pamieta bios ustawienia bootowania. Tak jakby bios automatycznie odrzucal usb
  • Poziom 28  
    Ale co Ty chcesz startować z tego USB jak to jest architektura ARM? Musisz mieć na USB jakiś loader dla architektury ARM.

Z supportu Della wynika iż na terminal są dwa systemy - ThinOS i SuSE Linux Desktop 11.

Spróbuj może Windows RT 8.1 i SurfaceRT - obraz recovery image WindowsRT można pobrać z tej strony MS znając numer seryjny np. ten numer 185036524352 jest od SurfaceRT a plik obrazu 3GB to SurfaceRT_BMR_20.8.17.0.zip
  • Poziom 18  
    Jakiś link do tych systemów?
    Próbowałem też instalować kodi i nic.
  • Poziom 28  
    Dałem ci linka do supportu w poprzednim poście - tam masz np. ThinOS 8.5 do pobrania.
  • Poziom 18  
    Gelip napisał:
    Dałem ci linka do supportu w poprzednim poście - tam masz np. ThinOS 8.5 do pobrania.

Super, tylko tego chyba nie mogę nagrać rufusem tylko jakimś dedykowanym oprogramowaniem?

Dodano po 53 [minuty]:

No więc tak:
    rufusem nie idzie.

Pobrałem takie narzędzie z e str. Dell:

https://downloads.dell.com/wyse/USBFT/3.1.0/

System ten:
    https://www.dell.com/support/home/pl/pl/pldhs1/product-support/product/wyse-3020/drivers

ThinOS

Zobaczymy co bd dalej ;)

fota z update Tool:

Przeszła 1

I zonk, bo pobrany obraz ThinOS nie jest w wymaganym pliku rsp.
  • Poziom 18  
    To do bani bo z tego co ja widzę musze go mieć podłączonego do sieci kable LAN...

Reszty z tej chorej instrukcji nie rozumiem. Dell umie skomplikować życie ajjjj

Może któryś z Was ma takie umiejętności by w prosty sposób mi to wytłumaczyć co i jak?
  • Poziom 28  
    Aj tam, aj tam - angielskiego się nie zna co? Interesuje Cię strona 5 tego PDF gdzie masz napisane jaka musi być struktura katalogów na serwerze aby Twój Wyse mógł się aktualizować i nie potrzebujesz sieci LAN - wystarczy, że podłączysz kablem sieciowym swój PC z Wyse:
    • pobierz ten malutki programik Tiny PXE z załącznika i go rozpakuj
    • w rozpakowanym katalogu pxesrv utwórz folder wyse a w nim podfolder wnos
    • otwórz notatnik Windows, wklej to:
      Code:
      Autoload=2

Signon=0
      FactoryDefault=Yes

i zapisz plik jako wnos.ini w podkatalogu wnos
    • rozpakuj system ThinOS do podkatalogu wnos
    • uruchom program pxesrv.exe, zaznacz u góry HTTPd, w Option 54 wybierz IP swojej karty Ethernet, w Filename otwórz plik pxelinux.0 i kliknij przycisk Online
    • uruchom swego klienta i ustaw IP wpisując http://twój IP/wyse

To nie jest aż takie trudne :D
  • Poziom 25  
    Jeśli ma obraz na dysku to aktualizację może wgrać i z USB (strona 19 wspomnianego PDF'a). Ale musi mieć odpowiedni obraz oraz ewentualnie go rozpakować, bo wyglądało mi na to, że aplikacja do przygotowywania pendrive nie widziała potrzebnych plików. To co Comandos zrobił wyżej to było zgranie zawartości urządzenia na pendrive. Na ostatnim obrazku widać, że chciał dodać obraz, ale go nie odnalazł.
    Code:

"Select the .rsp file from the image folder. You can also select the Command XML file. For this, select the Command XML option from the drop-down against File Name, and navigate to the commands XML file location. This file is located under a sub-folder that has the same name as the OS image folder.
  • Poziom 28  
    Na stronie Dell nie ma obrazu w formacie .rsp i jedyny sposób to aktualizacja przez serwer HTTP lub FTP.

Z tego co doczytałem to aktualizacja zadziała tylko jeśli obecnie zainstalowana wersja systemu na Wyse jest starsza lub taka sama jak wersja na serwerze. Może trzeba też ustawić opcję Autoload=1 zamiast 2

Drugi warunek aby aktualizacja się udała to można zainstalować tylko taki system z jakim był sprzedany Wyse np. jak był na nim ThinOS to tylko ThinOS. Chyba nie da się wrzucić nic innego - przynajmniej oficjalnym sposobem opisanym w supporcie.
  • Poziom 18  
    Gelip napisał:
    Aj tam, aj tam - angielskiego się nie zna co? Interesuje Cię strona 5 tego PDF gdzie masz napisane jaka musi być struktura katalogów na serwerze aby Twój Wyse mógł się aktualizować i nie potrzebujesz sieci LAN - wystarczy, że podłączysz kablem sieciowym swój PC z Wyse:
    • pobierz ten malutki programik Tiny PXE z załącznika i go rozpakuj
    • w rozpakowanym katalogu pxesrv utwórz folder wyse a w nim podfolder wnos
    • otwórz notatnik Windows, wklej to:
      Code:
      Autoload=2

Signon=0
      FactoryDefault=Yes

i zapisz plik jako wnos.ini w podkatalogu wnos
    • rozpakuj system ThinOS do podkatalogu wnos
    • uruchom program pxesrv.exe, zaznacz u góry HTTPd, w Option 54 wybierz IP swojej karty Ethernet, w Filename otwórz plik pxelinux.0 i kliknij przycisk Online
    • uruchom swego klienta i ustaw IP wpisując http://twój IP/wyse

To nie jest aż takie trudne :D

Tak to ma wyglądać czy zawartość folderu ThinOS na żywca wypakować ma nie być w folderze?

Napisałeś:
    "uruchom program pxesrv.exe, zaznacz u góry HTTPd, w Option 54 wybierz IP swojej karty Ethernet, w Filename otwórz plik pxelinux.0 i kliknij przycisk Online
    uruchom swego klienta i ustaw IP wpisując http://twój IP/wyse "

Option54
    -mam wpisać swoja kartę sieciową z PC czy z Terminalu adres MAC

W terminalu gdzie wpisać adres IP( w biosie??)I ma to być adres IP karty sieciowej z PC?

Dodano po 9 [minuty]:

Borygo123 napisał:
    Jeśli ma obraz na dysku to aktualizację może wgrać i z USB (strona 19 wspomnianego PDF'a). Ale musi mieć odpowiedni obraz oraz ewentualnie go rozpakować, bo wyglądało mi na to, że aplikacja do przygotowywania pendrive nie widziała potrzebnych plików. To co Comandos zrobił wyżej to było zgranie zawartości urządzenia na pendrive. Na ostatnim obrazku widać, że chciał dodać obraz, ale go nie odnalazł.
    Code:

"Select the .rsp file from the image folder. You can also select the Command XML file. For this, select the Command XML option from the drop-down against File Name, and navigate to the commands XML file location. This file is located under a sub-folder that has the same name as the OS image folder.

Jest jak piszesz. Bez sensowne to jest, bo na stronie Dell wybiera się oprogramowanie i ściąga spory plik ale co w środku rsp. nie ma ...To do czego ten plik w końcu jest :)?
  • Poziom 28  
    comandos21 napisał:
    Tak to ma wyglądać czy zawartość folderu ThinOS na żywca wypakować ma nie być w folderze?

Raczej nie tak, w katalogu wyse ma być folder pkg i pliki msg_8.5_020.tgz oraz T10D_wnos

comandos21 napisał:
    Option54

W terminalu gdzie wpisać adres IP( w biosie??)I ma to być adres IP karty sieciowej z PC?

Nie wpisać tylko wybrać IP karty Ethernet. Jeśli masz kilka połączeń w systemie to program wykrywa wszystkie ale Ciebie interesuje połączenie Ethernet do którego masz podłączony kabel - właśnie w Windows domyślnie jest tak iż połączenie nie jest dostępne jeśli kabel nie jest podłączony lub urządzenie po drugiej stronie kabla nie jest włączone.

Nie wiem jak w nowszych Windows ale na XP można zrobić aby połączenie było widoczne nawet jak kabel nie jest podłączony. Trzeba ustawić w rejestrze wartość DWORD DisableDHCPMediaSense na 1 w:

Code:
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters]

Zadziała dopiero po restarcie połączenia.

W terminalu adres masz wpisać chyba w uruchomionym systemie w Central Configuration na zakładce General
  • Poziom 18  
    Gelip napisał:
    comandos21 napisał:

Raczej nie tak, w katalogu wyse ma być folder pkg i pliki msg_8.5_020.tgz oraz T10D_wnos

comandos21 napisał:
    Option54

Nie wpisać tylko wybrać IP karty Ethernet. Jeśli masz kilka połączeń w systemie to program wykrywa wszystkie ale Ciebie interesuje połączenie Ethernet do którego masz podłączony kabel - właśnie w Windows domyślnie jest tak iż połączenie nie jest dostępne jeśli kabel nie jest podłączony lub urządzenie po drugiej stronie kabla nie jest włączone.

Nie wiem jak w nowszych Windows ale na XP można zrobić aby połączenie było widoczne nawet jak kabel nie jest podłączony. Trzeba ustawić w rejestrze wartość DWORD DisableDHCPMediaSense na 1 w:

Code:
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters]

Zadziała dopiero po restarcie połączenia.

W terminalu adres masz wpisać chyba w uruchomionym systemie w Central Configuration na zakładce General

Tak:?

Co do karty Ethernet, nie mam PC podpiętego przez kabel tylko kartę WiFi
    Terminal podpiąć pod router wifi kablem lan czy jak?
    U mnie to tak wygląda: PC>karta sieciowa TP Link>router Tp link WiFi
  • Poziom 28  
    Z tym układem katalogów i plików to nie jestem pewien - sprawdź obie możliwości.

Możesz połączyć przez router ale lepiej bezpośrednio przez kabel PC - terminal

Ustawiasz sobie wtedy IP karty Ethernet w innej podsieci niż ma twoja LAN - dzięki temu nie stracisz połączenia z Internetem przez kartę Wifi a po kablu będziesz miał połączenie z terminalem np. karta wifi ma IP z DHCP routera 192.168.0.2 a kartę Ethernet ustawiasz ręcznie na 192.168.5.2
  • Poziom 25  
    Nie jestem pewien czy Comandos pobrał to co powinien dla właściwego klienta. Na stronie produktu nie ma nic do pobrania. Dell na swoich stronach napisał, że żeby pobrać coś do WYSE trzeba zarejestrować się u nich na stronie Dell Digital Locker dodać swoje urządzenie i wtedy będzie można pobrać oprogramowanie. Darmowe i publicznie dostępne oprogramowanie do WYSE można pobrać tutaj https://downloads.dell.com/wyse/ Może znajdziesz tam coś co się przyda.