Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obwody prądu stałego - wątpliwości, program PSpice

21 Lis 2018 19:20 210 4
  • Poziom 2  
    Hej, potrzebuję pomocy w rozwiązaniu wątpliwości i wytłumaczeniu sprzeczności.
    Zamieszczam poniżej obliczany przeze mnie obwód. Mamy do czynienia ze źródłami napięciowymi prądu stałego. Z tego, co wyczytałam, oznacza to, że wymuszone zostaje napięcie. Natężenie jest natomiast jednakowe w przypadku źródła prądowego.
    Moje pytanie brzmi: Dlaczego zmierzone wartości są różne dla napięcia, a identyczne dla natężenia? Nie powinno być na odwrót? I jakie wartości podstawiamy pod wzór U=IR, żeby równość się zgadzała? Przecież 6mA * 2kOhm nie jest równe 24V.

Obwody prądu stałego - wątpliwości, program PSpice
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    Mewa1234 napisał:
    Dlaczego zmierzone wartości są różne dla napięcia, a identyczne dla natężenia? Nie powinno być na odwrót?

Koleżanka musi powtórzyć drugie prawo Kirchhoffa.

Źródło napięcia podaje, jak sama nazwa wskazuje, napięcie. Więc przykładając do tego źródła rezystor, przepłynie w obwodzie prąd o ustalonej przez napięcie i rezystancję wartości, zgodnie z prawem Ohma.
    Natomiast źródło prądowe, wymusza w obwodzie prąd, mówiąc prościej, jest to takie zmienne źródło napięciowe. Zmienne, bo zwiększa lub zmniejsza napięcie tak, aby uzyskać na swoim wyjściu określony prąd przy danych parametrach przyłożonego rezystora.
    Mewa1234 napisał:
    I jakie wartości podstawiamy pod wzór U=IR, żeby równość się zgadzała? Przecież 6mA * 2kOhm nie jest równe 24V.

Przecież w oczku (obwodzie) ma koleżanka nie jeden, a trzy rezystory. Dodatkowo wartość napięcia zasilającego je, to nie jest 24V.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Mewa1234 napisał:
    Przecież 6mA * 2kOhm nie jest równe 24V.

24V nie, ale 12 owszem. Te 12V to napięcie na rezystorze o wartości 2k lub inaczej mówiąc różnica potencjałów pomiędzy jednym wyprowadzeniem ( fizycznie "nóżką") rezystora a drugim.
    I to się zgadza bo z jednej strony masz potęciał 12V a z drugiej 0V, co widać na Twoim schemacie
  • Poziom 2  
    Ok, to sporo wyjaśnia. Jakoś odwrotnie interpretowałam powyższe prawo. Napięcie zasilające to 24+12=36, a Rw=6, z tego mamy I=36/6k=6m, to rozumiem. W ramach zadania miałam wyznaczyć napięcie pomiędzy zaciskami A i B. Czy z powyższego wynika, że wynosi ono 12V? Jak tą wartość przedstawić w postaci prawa Ohma? I jaką rolę pełni w tej sytuacji uziemienie?
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    Skoro napięcie zasilania to 36V, to przy prądzie jaki płynie w obwodzie, na każdym rezystorze odkłada się 12V (zgodnie z ich wartościami z prawa Ohma). Odejmując spadki na dwóch rezystorach (24V) otrzymujemy spadek na rezystorze pomiędzy punktami A i B.
    Policzyć to można wyznaczając na przykład schemat zastępczy zgodnie z Twierdzeniem Thevenina.
    Choć obwód tego nie wymaga, bo nie jest złożony.

Mewa1234 napisał:
    I jaką rolę pełni w tej sytuacji uziemienie?

Punkt odniesienia, dla wykonania pomiarów. Może się ono znajdować wszędzie w obwodzie, nie zmieni to wartości napięć i prądów w obwodzie.