Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie warsztatu, chińskie suche "webasto" 5kW 12V - warto?

Xaveri 21 Nov 2018 20:41 5130 4
 • #1
  Xaveri
  Level 17  
  Mam do (okazjonalnego) ogrzania warsztacik - tragedię:
  Strop od góry nieocieplony - taras, strop od dołu nieocieplony - piwnica ze swobodnym wejściem z zewnątrz (hula wiatr), 2 duże, stare okna skrzyniowe, dębowe nieocieplone drzwi, 3 ściany zewnętrzne i na dokładkę całość po zachodniej stronie domu.

  Sami widzicie - masakra.

  Pomieszczenie jest ogólnie rzadko użytkowane, ale jednak czasem jak "przypili" to wypadało by popracować w jakimś minimalnym komforcie termicznym. W czasach gdy jeszcze paliłem węglem podciągnąłem sobie instalację C.O. z domu, podłączyłem nagrzewnicę od samochodu (9kW@90°C) i "momentalnie" robiło się ciepło jak dobrze dałem "w palnik". Niestety teraz grzeję gazem na dość niskich parametrach (kondensat) i zastanawiam się jak szybko ogrzać takie pomieszczenie o kubaturze ok. 35m³ do w miarę znośnej temperatury 10-12°C.

  Ostatnio znalazłem u Chińczyka komplet suchego webasto 5kW (urządzenie, prosty sterownik, pompka, zbiornik etc. ) za kwotę poniżej 1000 zł i zastanawiam się czy się w to pchać. Nie mam możliwości wstawienia tam kozy, a słoneczko na LPG czy piecyk katalityczny odpada - brak wentylacji. Jest zato możliwość "wystawienia" (wywiercę otwór we framudze) za okno niewielkiej rurki spalinowej od ogrzewacza.
  Są też wersje opisane jako 8kW, ale wizualnie niczym się nie różnią więc to pewnie moc P.M.P.O. (żart!)

  Czy próbował ktoś grzać czymś podobnym warsztat, garaż, podobne pomieszczenie i może opisać swoje wrażenia? Dzięki!

  W przyszłym roku planuję docieplić strop od piwnicy, może pokuszę się o sufit podwieszany i ewe. ocieplenie drzwi, ale na więcej raczej nie ma co liczyć.
 • #2
  miro.nasz
  Level 25  
  Witaj!
  Ogrzanie Twego warsztatu Chińszczyzną nie da się. Po pierwsze parametry /webasto/ jakie podałeś to nie do ugryzienia. Przelicz, prawo oma.
  Nagrzewnice budowlane mogły by Ci ogrzać lecz cena oraz wentylacja może Ci zablokować.Są jeszcze nagrzewnice wojskowe na olej ale potrzebna wentylacja. Trzeba przeprowadzić kalkulację.
  Ja widziałbym postawienie grzejnika /kaloryfera z wstawioną grzałką/ zalanego płynem do chłodnicy by w mrozy nie rozsadziło ci a dodatkowo dałbym wentylatorek.
  Proponuję kaloryfera dla bezpieczeństwa. Zostaje farelka.
  Przelicz ilość godzin pracy grzewczej i co Ci się będzie opłacać. Podobną sytuację ma kol. prowadzi warsztat samochodowy. Rozwiązał problem kupując piec na drewno z dmuchawą.
  Pozdrawiam Miro.Nasz
 • #3
  krisxxl
  Level 27  
  Witam,

  Kolego miro.nasz, te 5 kW to nie z 12V lecz z innego źródła (paliwo) - tak działają z reguły systemy Webasto, więc prawo Ohma ma tutaj nic do roboty.

  Wracając do meritum, to może warto popatrzeć za używanym piecem Truma do przyczepy kempingowej wraz z rozprowadzeniem nadmuchu? Ten piec wymaga odprowadzenia spalin o średnicy około 5 cm (podwójna spirorura). Zasilanie z butli LPG.

  Pozdrawiam

  Krystian
 • #4
  Xaveri
  Level 17  
  Skorzystałem z Black Friday i kupiłem piecyk 5kW za 610 złotych z przesyłką z Chin. Zobaczymy co to cudo potrafi...
 • #5
  nowy.targ
  Level 2  
  Miałem podobny problem z ogrzewaniem swojego nieocieplonego garażu który ma ok 40m2. Tym "chińczykiem" 5kw tego nie ogrzejesz on tylko lekko przełamie powietrze.
  W końcu kupiłem firmowy wentylator elektryczny 9kW z możliwością pracy na 4,5kW lub 9kW. To rozwiązanie się u mnie sprawdziło, przy 4,5kW jest słabo, ale jak włączę pełne 9kW, to robi się przyjemnie i można coś zrobić.

  Oczywiście mam takie chińskie "webasto" z aliexpress w busie i tam działa doskonale :)