Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Próba wymuszenia stałej pracy palnika. Ariston clas evo.

22 Lis 2018 00:00 501 16
  • Poziom 9  
    Witam. Czy istnieje możliwość wymuszenia stałej pracy palnika, takiej bez wyłączania płomienia, lub pominięcie efektu taktowania...???
    Próbowałem takiego myku żeby zmienić parametr 235 na 0 oraz 236 na 0 ale dało to tyle że kocioł dogrzał do zadanej temperatury(45*), wylaczyl się na ok 15 sek,potem wlaczyl na ok 45 sek,i tak w kółko... Normalnie parametr 235 jest na 1 a , 236 na 3.
    Myślałem że oba na 0 wymuszą stałą pracę palnika, żeby cały czas grzal na małym płomieniu. Tak jest ponoć idealnie, jak najmniej uruchomień. Parametr 231 ustawiłem na 33.Nie pomogło. Jednak nie tedy droga.
    Jeżeli możecie coś podpowiedzieć to bardzo proszę bo kobieta narzeka że bardziej niż Nią i dziećmi zajmuje się kotłem...
    Dziękuję... Darek...

Dodano po 2 [godziny] 24 [minuty]:

Jeszcze coś z obserwacji...
    Zauważyłem że przy ustawieniu 45*na kotle,więc dosyć nisko, 21,5 na sterowniku, oraz 33 na parametrze 231 kocioł zanim osiągnął zadaną temp. na sterowniku, zaczął cyklicznie traktować, czego nigdy przedtem nie robił. Czy to oznacza że...

Jest za mała aktualna moc kotła...???
    Jest za niska temp zadana na kotle..???
    Temperatura powrotu wymuszała jego wyłączanie zanim sterownik rozłączył grzanie ..???
    Spalanie dobowe to przy obecnych temperaturach ok 10 m3 gazu... Może ta temp na kotle, lub zmniejszona moc to jest za mało, za nisko...???
  • Poziom 15  
    Mam podobnie. U mnie przewymiarowany kocioł. Za duża moc minimalna do zapotrzebowania domu. Spróbuj podnieść temperaturę na kotle, na sterowniku pokojowym 22,5 stopnia w okienku czasowym godzinnym. Zobacz czy kocioł będzie grzał ciągle przegrzewając dom o ten jeden stopnień. Później zobacz przez ile czasu spada temperatura w domu. Ja mam grzejniki i ustawiłem okienka czasowe w ciągu doby. W tych okienkach kocioł ciągle grzeje a później dom się wychładza. Tylko ja mam raczej małe wahania temperatury nawet w okolicach zera na zewnątrz ( jeden stopnień ). Pytałem serwisanta o taktowanie to stwierdził, że kilkadziesiąt razy na dobę to normalna praca ;)
  • Poziom 9  
    Aha... Czyli piszesz ze powinienem podnieść temp.na kotle i podnieść temp. na sterowniku ...? Może także podniose histereze na sterowniku nie o 0.2 jak mam, a np. 0.5 lub 1st...Probuje, co dobę sprawdzam stan licznika i jakbym nie ustawiał spalanie dobowe to od 9.5 m3 do 10.5 m3... Temp na dworze 0*C/-2*C czyli mrozów wielkich nie ma tylko wiatr.
    Moje aktualne ustawienia to 21.6*C sterownik, 55*C na kotle i 35 na parametrze mocy kotła. Histereza ta sama 0.2...jutro sprawdzę i ew podniose do 0.5....
    Jak są jeszcze jakieś sugestie to piszcie proszę...
    Darek...
  • Poziom 15  
    Mnie chodziło o to żeby wyeliminować taktowanie. Nie wiem jakie są oszczędności na braku taktowania. Kocioł ma 9,9 kW mocy minimalnej. Na zdrowy rozum nie będzie taktował jak grzejniki odbiorą 9,9 kW mocy. Przy jakiej temperaturze tak się stanie to musisz wyliczyć z tabeli mocy grzejników. Poza tym termostaty na grzejnikach jak pozamykają większość grzejników bo została osiągnięta zadana temperatura to pozostałe grzejniki mało mocy odbiorą i znowu taktowanie. Jak moc minimalna kotła jest większa niż zapotrzebowanie domu, żeby nie taktował, dostarczasz ciepło nie ciągle tylko w odstępach czasu. Cierpi na tym komfort cieplny. Jak się nic nie dziej to niech sobie może kocioł taktuje ;)
  • Poziom 9  
    Próba wymuszenia stałej pracy palnika. Ariston clas evo. Próba wymuszenia stałej pracy palnika. Ariston clas evo.

Tutaj mam moje notatki wyliczenia mocy cieplnej grzejników przy 75*C oraz przy 55*C oraz moc kotła jaka jest ustawiona teraz (35-chyba to % mocy, bo można zjechać do 0, czyli teraz mam ok 8,5 KW) a jaka powinna być przy mocy max grzejników. W sumie jest ich 10.
    Z obliczeń dobowych wynika że uruchamia się kocioł ok 16 razy czyli cykl od* załącz-wyłącz-do*załącz to ok 90 minut... zużywając ca. 10 m3 gazu łącznie z cwu oraz funkcją "komfort".
    Jeśli możesz zrecenzować lub masz jeszcze jakieś sugestie to śmiało... Może jeszcze ciut się uda w jakiś sposób zaoszczędzić...
    Zauważyłem że już nie taktuje po podniesieniu do 55*C,czyli dochodzi do wyłączenia kotła przez sterownik, zanim temperatura powrotu wymusi taktowanie... Wydaje mi się że chyba nie moduluje płomienia,chyba z tym porostu nie zdąża...
    Darek...
  • Poziom 15  
    Moc grzejników producent podaje dla temperatury wody 70 stopni. Przy 40 stopniach moc grzejników może być 5 razy mniejsza. Producenci podają tabele mocy przy jakich temperaturach jaka jest moc grzejnika. Taktowanie 16 razy na dobę to chyba norma i nie ma się czym martwić. Jaki jest algorytm modulacji palnika to nie wiem. Ustawienie 55 stopni powinno być dobre.
  • Poziom 35  
    TomekO1976 napisał:
    Moc grzejników producent podaje dla temperatury wody 70 stopni. Przy 40 stopniach moc grzejników może być 5 razy mniejsza. Producenci podają tabele mocy przy jakich temperaturach jaka jest moc grzejnika. Taktowanie 16 razy na dobę to chyba norma i nie ma się czym martwić. Jaki jest algorytm modulacji palnika to nie wiem. Ustawienie 55 stopni powinno być dobre.
    . Temperatura wody w grzejnikach ok. 70 stopni byłaby właściwa dopiero, przy temperaturze zewnętrznej rzędu minus 15 stopni (i to przy nieprzewymiarowanych grzejnikach), a takie temperatury zdarzają się kilka razy w ciągu zimy, albo mogą sw danym sezonie nie wystąpić w ogóle (zwłaszcza we Wrocławiu, Opolu, Tarnowie).
  • Poziom 15  
    Zbigniew Rusek napisał:
    TomekO1976 napisał:
    . Temperatura wody w grzejnikach ok. 70 stopni byłaby właściwa dopiero, przy temperaturze zewnętrznej rzędu minus 15 stopni (i to przy nieprzewymiarowanych grzejnikach), a takie temperatury zdarzają się kilka razy w ciągu zimy, albo mogą sw danym sezonie nie wystąpić w ogóle (zwłaszcza we Wrocławiu, Opolu, Tarnowie).

U mnie przed chwilą było 80 stopni na kotle a na zewnątrz -2. Kwestia jak ktoś sobie kocioł ustawi i jego regulację.
  • Poziom 9  
    Nie wiadomo jak ustawiając moc czy temperaturę na kotle, pozostając przy sterowniku, nie mogę zejść poniżej 10m3 spalonego gazu na dobę...
    Spróbowałem więc mostka na kotle, pomijając sterownik. Moc dałem na 33,temperatura 45* na kotle,głowice na grzejnikach na full i wio... Spalanie po godzinie taktowania to ok. 0.4 m3. Czyli suma summarum tak jak w poprzedniej opcji ze sterownikiem.Grzejniki przyjemnie ciepłe. Jest komfortowo, przynajmniej z temperaturą. Jednak musiałem zejść na 42*bo przy 45* w domu miałem 22.7* i było za gorąco. Cykl grzania i studzenia to około 12 minut, czyli często. Próbowałem przestawić postcyrkulację z 3 na 9 minut ale już po 5 minutach się kocioł włącza, nie po 9,kto wie czemu tak jest...???
    Nie wiem czy zostać przy tej opcji, ale już mi się koncepcje kończą... Czego jeszcze spróbować...??
    Darek...
  • Poziom 15  
    Rok temu jak testowałem też ustawiłem 40 stopni na kotle i taktował. Sterownika nie odłączałem. Jak udało się przegrzać dom to sterownik wyłączył kocioł. Tylko u mnie jak jest sygnał grzania ze sterownika to pompa kotła działa non stop. Kocioł grzeje, przerwa z 20 minut, grzeje itd. W kotle mam pompkę 125 W i jakby cały sezon grzewczy chodziła to trochę energii zużyje około 400 zł. Dlatego teraz ustawiłem tak żeby kocioł jednym ciągiem dogrzewał i nie taktował kilka razy na godzinę.
  • Poziom 9  
    Ja właśnie sprawdziłem jak się ma kocioł i jaki jest rezultat poboru gazu i... Trochę doopa... Zeżarł 12,5 m3 gazu przy plus 5*C...
    Powroce do sterownika... Zjechalem na 40*C bo w domu po nocy 23,5*C...jak skręcę glowice to taktuje 1 min. grzania, 5 min chłodzenia... Tu nie oto chodzi... Szkoda że się nie wyłącza jak stary termet unico tylko taktuje bez końca ... Nie wiem co i jak jeszcze przestawić... Trochę to deprymujace...
    Darek...
  • Poziom 9  
    To cytat z innego tematu ale bardzo trafny...

Grzejniki muszą odebrać ciepło z kotła który pracuje przynajmniej na minimum mocy. Podnosząc temperaturę wody kotłowej podnosisz moc grzejników. W ten sposób np przy 60 czy 65 stopniach nawet małe grzejniki możliwe, że dadzą radę odebrać spokojnie 7KW z mocy minimalnej kotła.

Ustawienie zbyt niskiej temperatury CO powoduje przegrzewanie wody kotłowej ponad nastawioną o kilka stopni po kilku/kilkunastu minutach pracy kotła (zależy od tego jak rozległa jest instalacja CO i jaki ma zład wodny). Taki stan może powodować nadmierne taktowanie kotła, objawiające się tym, że pompa w kotle będzie pracował długo, ale palnik krótko (będzie się zapalał, dogrzewał wodę, pompa będzie studzić kocioł i CO, znowu zapłon palnika itd). Nazwijmy to taktowaniem palnika.

Zapotrzebowanie ok 7kW będziesz miał tylko w największe mrozy, więc nie unikniesz taktowania kotła, ale możesz uniknąć taktowania palnika. Jak?

To proste, musisz znaleźć punkt temperatury CO, kiedy tyle ile nastawisz, tyle kocioł utrzymuje (ale oczywiście celem nie jest 80 stopni tylko najniżej jak się da). Kocioł po 20 minutach ciągłej pracy palnika powinien trzymać tą temperaturę, max przegrzewać o 1 stopień i niepotrzebnie nie taktować. Czyli jak włącza się kocioł nastawiasz np 55 stopni i obserwujesz czy palnik pracuje non stop i czy temperatura na CO nie rośnie. Jak rośnie to dajesz 3-5 stopni więcej i znowu obserwujesz. Aż znajdziesz tą idealna temperaturę.

Wyznaczenie takiej temperatury spowoduje maksymalny komfort jaki się da uzyskać przy danym kotle i grzejnikach, czyli najdłuższe ciągi pracy kotła i w miarę powolne nagrzewanie mieszkania, bez szybkich skoków temperatury w mieszkaniu. Im zimniej, tym kocioł będzie pracował dłuższymi ciągami. Jeśli na największe mrozy nastawiona temperatura to będzie za mało aby zagrzać mieszkanie mimo ciągłej pracy kotła, to na czas znacznie ujemnych temperatur podnosisz temperaturę na CO o 5-10 stopni (zwiększasz moc grzejników, piec zwiększy swoją moc modulując palnikiem), po czym gdy zrobi się cieplej, wracasz do idealnej temperatury.

Tu jest ciekawie opisany temat taktowania kotła oraz proby jego wyeliminowania. Jakoś u mnie nie działa... Przy odlaczonym sterowniku pokojowym i ustawieniu 40*C podnosilem temperaturę co jakiś czas bo kocioł często taktował . Doszedłem do 65*C na kotle i cały czas taktuje ... Nie ma znaczenia na ile jest temperatura nastawiona. Głowice przykrecone-taktuje, na full odkrecone to samo,a w domu 25*, masakra jakas. Nie mogę ustawić tak jak bym chciał, lub tak jak byłoby wskazane. Zaznaczę że przy obecnych temperaturach to spala ok 11m3 gazu i załącza się ok 15 razy na godzinę.
    Darek...
  • Poziom 15  
    glubka75 napisał:
    Zauważyłem że już nie taktuje po podniesieniu do 55*C,czyli dochodzi do wyłączenia kotła przez sterownik, zanim temperatura powrotu wymusi taktowanie... Wydaje mi się że chyba nie moduluje płomienia,chyba z tym porostu nie zdąża...
    Darek...

Tutaj napisałeś, że przy 55 stopniach nie taktuje ? Jak dobrze policzyłem po wymiarach grzejników masz odpowiednik 45 "żeberek" ? 3600/80=45. Aluminiowe grzejniki przy 55/45/20 będą miały moc 2,8 kW. Sterownik włącz, grzejniki odkręć na full i podnieś temperaturę nawet do 75 stopni. Jak na sterowniku będzie zadana temperatura to wyłączy kocioł. Ja mam kocioł o mocy minimalnej 9,5 kW ale dwa razy więcej grzejników. Przy 50 stopniach nie taktuje. U Ciebie przy 65 stopniach powinna być podobna moc grzejników.
  • Poziom 9  
    Grzejniki płytowe v22 plus dwa Aluminiowe po 10 żeberek wszystkie firmy Diamond.

Salon 25m2 =2 grzejniki 100x60cm
    Sypialnia 14.5 m2=1grzejnik 120x60cm
    Pokój. 13.5m2=1grzejnik 120x60cm
    Pokój. 10m2. =1grzejnik 80x60 cm
    Korytarz. 11.5m2=1grzejnik. 80x60cm
    Kuchnia 6.5m2=1 grzejnik 80x60cm
    Skrytka. 3.5m2=1 grzejnik 60x60cm
    Łazienka 7.5 m2=1grzejnik Alu 10 żeb.
    Klatka sch. 6m2. =1 grzejnikAlu 10 żeb.
    Głowice termostatyczne Vario Term Prestige na wszystkich grzejnikach.
    Wys 2.5m...
    U mnie jest 10 grzejników w domu co daje ca 8.6 - 9 KW liczone przy 55 *C według danych producenta... Bo dwa są aluminiowe...
    55 stopni i kocioł nie taktuje, wyłącza się po ok 30 min. Pracy, ale chcialem wymusić w miarę stałą pracę więc zszedlem do 45 ale nawet mimo podłączonego sterownika zaczął taktowac,czyli dochodził do zadanej temperatury. Ideałem jak mniemam było by ustanowienie takiej temperatury gdzie palnik z minimalna mocą grzeje cały czas... U mnie tak je idzie... Przynajmniej ja nie umiem tak skonfigurować...
    Moc kotła ustawiona na 44...tylko czy to procenty z mocy nominalnej 24KW...???
  • Poziom 15  
    Moje 106 grzejników przy 55/45/20 ma moc 6,5 kW, kocioł ma moc minimalną 9,5 kW i nie taktuje. Na grzejnikach nie mam termostatów. Jak zmienia się temperatura na sterowniku z ekonomicznej 20 stopni na komfortową 21 stopni to grzeje nawet 2h non stop. Na zewnątrz +2 stopnie. Jak utrzymuje zadaną temperaturę 21 stopni to działa krócej. Nie ma takiego kotła gazowego który będzie działał non stop. Jak się skręci grzejniki, albo słońce przygrzeje to musiałby modulować od zera.
  • Poziom 9  
    Racja Tomku... U mnie też już nie taktuje bo mam na 55*C ustawiony kociol, sterownik podpiety, 21.6*C ..ale miałem nadzieję że gdy odłączę sterownik i zmostkuje w kotle tak jak oryginalnie było to bawiąc się temperatura na kotle dojdę do ustawień kiedy właśnie nie taktuje a cały czas lub prawie cały czas tylko małym płomieniem dogrzewa... Ale to niewykonalne.... Teraz cierpi troszkę komfort, ale w portfelu za to troszkę zostaje chociaż ok. 7m3 na dobę przy +5*C to nie mało...
    Tomek, a jaki Ty masz kocioł i jakie masz nastawy, łącznie z mocą aktualną kotła wszystkimi najważniejszymi ustawieniami etc.Bo ja chcę jeszcze poprobowac i ustawić najlepszą właściwą dla domu moc ale nie wiem czy te parametry(0-100)to są w %mocy czy jest jakiś algorytm przeliczania bo tabela podaję że np. 52 (ja mam teraz 44)to jest moc minimalna a to 9.9 KW, co nijak sie ma do mocy maksymalnej 24KW..??(52%z24=12,5KW)...
  • Poziom 15  
    Ja mam Beretta Kompakt II 24 E.S.I Turbo o mocy 9,5 - 24 KW. U mnie żeby zmienić moc kotła trzeba mierzyć jakieś ciśnienie. Jak instalator to ustawił to ja się nie dotykam. Jakby kocioł miał moc minimalną 2 kW to pochodziłby dłużej :) Jak ma 9,9 kW to niewiele da się zrobić. Dla lepszego komfortu możesz podnieść temperaturę w domu o 1 stopień. Przy 22,6 stopnia z zimnymi grzejnikami powinno być podobnie do 21,6 z ciepłymi.